Συμβατικό ρολόι και κατάδυση

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
ΚαπετανΝικολής

Συμβατικό ρολόι και κατάδυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚαπετανΝικολής » Τρί 06 Σεπ 2016, 18:03

Γεια σας, τις τελευταίες μέρες ψάχνω να αγοράσω ένα ρολόι, όχι εξειδικευμένο καταδυτικό, απλά μιας και ασχολούμαι θα ήθελα να μπορω να το φοράω και όταν βουτάω ώστε να ξέρω τι μου γίνεται όσον αφορά την ώρα. Κοιτάζω ρολόγια τα οποία γράφουν αντοχή σε 10 ή 20 atm ή αλλιώς 100, 200 μέτρα. Στην σελίδα της εταιρίας γράφει ότι δεν προκειται για 100/200 καταδυτικά μέτρα αλλά κάποιο αλλο τρόπο μέτρησης που δεν εχω καταλάβει ακριβώς. Ίσως κάποιος που έχει ψάξει στο παρελθόν για ρολόι ξέρει να μου δώσει τα φώτα του; Επίσης αν ισχύει απόλυτα η αναλογία 10 μέτρα = 1 bar ;
τα βάθη που βουτάω είναι πάντα λιγότερο από δέκα μέτρα και πιστεύω ότι δεν χρειάζεται κανένα τρομερό ρολόι για να αντέξει απλά θέλω να ψάχνω λίγο πριν αγοράσω.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: Συμβατικό ρολόι και κατάδυση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 06 Σεπ 2016, 18:21

Καλησπέρα.
Χρόνια τώρα στα ψαρέματα φοράω κάποιο φτηνιάρικο (5-10 ευρώ λέμε :mrgreen: ) ρολογάκι και ποτέ δεν είχα πρόβλημα ώς τα 15 μέτρα +.
Όταν θα χρειαστεί αλλαγή μπαταρίας μετά από 2-4 χρόνια, απλά θέλει προσοχή στο ο ρινγκ στεγανοποίησης δεδομένου ότι μπορεί να μην είναι και η καλύτερη ποιότητα :lol: .
Αλλά στο φινάλε, και αν ακόμη σου πνιγεί, δεν κλαίς καθόλου!
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 06 Σεπ 2016, 19:06

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Καλησπέρα.
Χρόνια τώρα στα ψαρέματα φοράω κάποιο φτηνιάρικο (5-10 ευρώ λέμε :mrgreen: ) ρολογάκι και ποτέ δεν είχα πρόβλημα ώς τα 15 μέτρα +.
Όταν θα χρειαστεί αλλαγή μπαταρίας μετά από 2-4 χρόνια, απλά θέλει προσοχή στο ο ρινγκ στεγανοποίησης δεδομένου ότι μπορεί να μην είναι και η καλύτερη ποιότητα :lol: .
Αλλά στο φινάλε, και αν ακόμη σου πνιγεί, δεν κλαίς καθόλου!
Για παράδειγμα (6-8 ευρώ) :
rologaki.jpg
Το φορούσα ώσπου το βαρέθηκα! Όταν θέλησα λουράκι, πήγα να πάρω ένα από τα κλασικά μαύρα σιλικόνης και μου είπαν ότι κάνει 2-3 φορές όσο το ρολόϊ. Το...ενδεχόμενο σαφώς δεν έπαιζε, οπότε κόπηκε παλιό καλτσάκι νεοπρενάκι και έγινε λουράκι. Και φοριέται στο μπράτσο παρακαλώ για να μην αμπουδάει στο ψάρεμα. Εννοείται λειτουργεί κανονικά ακόμη :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
tsourakis13
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Τσουράκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsourakis13 » Τρί 06 Σεπ 2016, 20:26

Καλησπέρα φίλε κοίτα για ρολόι που να λέει 10bar. Αυτά που λένε 1 ή 3 νομίζω είναι απλά αδιάβροχα ή μόνο για κολύμπι. Επίσης κοίτα για ηλεκτρονικό ώστε να χρονομετρας τις βουτιές σου ή τους χρόνους επιφάνειας μεταξύ των βουτιων.
One breath
One dive
One shot
One life...

Άβαταρ μέλους
γιωργος 21
Ονοματεπώνυμο: Γεωργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από γιωργος 21 » Τετ 07 Σεπ 2016, 11:12

Φιλε μου εγω για να βλεπω την ωρα ωστε να μην αργω και βρισκω την γυναικα να με περιμενει στην πορτα :club:
Εχω ενα φτηνιαρικο με πεντε ευρω ηλεκτρονικο τωρα 3 χρονια το βουταω μεχρι τα 10 και ακομα ειναι οκ
Ειναι αυτο που φοραω στην φωτο μου
Απ'τους δρόμους της ζωής πάντα διάλεγα τους ποίο δύσβατους.Ηταν δύσκολοι αλλά είχαν υπέροχη θέα!!!

venou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από venou » Τετ 07 Σεπ 2016, 11:54

Εγω ολα τα χρονια που βουταω εως 10-12 μ φοραω casio απλο!! Δεν εχει παθει ποτε τιποτα!! Το συγκεκριμενο που εχω ειναι fishing timer η καπως ετσι...εχει να κανει με παρακτιο ψαρεμα βεβαια, δειχνει τις φασεις της σεληνης και τις ιδανικες ωρες για ψαρεμα...προσεξε ομως αν προτιμησεις κατι τετοιο ζητα στο καταστημα να δεις το manual . Και αυτο γιατι δεν υποστηριζουν ολα την Ελλαδα!!

Καλες αναδυσεις!
Β.

Mr G
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Γ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mr G » Τετ 07 Σεπ 2016, 12:06

Η αδιαβροχότητα στα ρολόγια μετριέται σε συνθήκες εργαστηρίου και πλήρη ακινησία. Η κίνηση ας πούμε που κάνουμε όταν κολυμπάμε και οι δυνάμεις που δέχεται το ρολόι είναι πολλαπλάσιες σε bar σε σχέση με την πίεση που θα δεχόταν το ρολόι σε ακινησία.

Οι λύσεις που έχεις είναι δυο:

1. Ακολουθείς την συμβουλή που σου έδωσαν με ένα πολύ οικονομικό ρολόι για να μην σε νοιάζει αν το χαλάσεις

2. Αγοράζεις ένα ρολόι, από σοβαρή εταιρεία, με υψηλή αδιαβροχότητα. Κανονικά θα σου πρότεινα το λιγότερο 200μ για να βουτάς άνετα μέχρι τα πραγματικά μέτρα σου. Αυτό βέβαια σε βάζει και στο έξτρα κόστος του να το συντηρείς για να παραμένει αδιάβροχο (αλλαγή μπαταρίας με στεγανοποίηση και αλλαγή φλαντζών)

Καθημερινά (fashion) ρολόγια δεν είναι κάτι που θα σου πρότεινα να βάλεις σε νερό και ας λένε πως είναι αδιάβροχα. Ακόμα δεν θα πρέπει να βάζεις το ρολόι σου στο ντους αν κάνεις με ζεστό νερό και γενικά ποτέ σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες (όπως σάουνες κλπ που έχουν τα γυμναστήρια).

Καλή επιτυχία στην αναζήτηση!

venou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από venou » Τετ 07 Σεπ 2016, 12:10

2016-09-07 12.08.48.jpg
Σου επισυναπτω το δικο μου να το δεις!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 07 Σεπ 2016, 12:28

Εάν ανέβεις λίγο σε κόστος,(μέχρι ~40 ευρώ) θα συνιστούσα το παρακάτω ρολογάκι της CASIO που έχει ένα ΄΄μυστικό΄΄ πλεονέκτημα : διαθέτει ξυπνητήρι με δόνηση! Οπότε όταν ξυπνάμε μες στην καράμαυρη νύχτα για να τρέξουμε στις θάλασσες και τα πέλαγα :yahoo: , δεν ξυπνάμε και τη γυναίκα και όλη την οικογένεια και τους γειτόνους για...παρέα :mrgreen:
Εννοείται ότι και για τη δουλειά μια χαρά σε ξυπνάει, απλά σε αυτή τη χρήση για αυτόν το σκοπό...κινδυνεύει η ακεραιότητά του! :mad:
Είναι και ικανοποιητικά αδιάβροχο...
CASIO vibr.jpg
CASIO vibr1.jpg
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

ΜΠΑΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΠΑΟΥ » Τετ 07 Σεπ 2016, 13:06

casio σειρά g shock

και ποιό φθηνά jaga

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 07 Σεπ 2016, 14:52

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Εάν ανέβεις λίγο σε κόστος,(μέχρι ~40 ευρώ) θα συνιστούσα το παρακάτω ρολογάκι της CASIO που έχει ένα ΄΄μυστικό΄΄ πλεονέκτημα : διαθέτει ξυπνητήρι με δόνηση! Οπότε όταν ξυπνάμε μες στην καράμαυρη νύχτα για να τρέξουμε στις θάλασσες και τα πέλαγα :yahoo: , δεν ξυπνάμε και τη γυναίκα και όλη την οικογένεια και τους γειτόνους για...παρέα :mrgreen:
Εννοείται ότι και για τη δουλειά μια χαρά σε ξυπνάει, απλά σε αυτή τη χρήση για αυτόν το σκοπό...κινδυνεύει η ακεραιότητά του! :mad:
Είναι και ικανοποιητικά αδιάβροχο...
CASIO vibr.jpg
CASIO vibr1.jpg
τσ τσ τσ ,εμένα στο promaster το ακούνε όοολοι η άλλοι εκτός από εμένα :rotfl:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 07 Σεπ 2016, 14:56

Mr G έγραψε:Η αδιαβροχότητα στα ρολόγια μετριέται σε συνθήκες εργαστηρίου και πλήρη ακινησία. Η κίνηση ας πούμε που κάνουμε όταν κολυμπάμε και οι δυνάμεις που δέχεται το ρολόι είναι πολλαπλάσιες σε bar σε σχέση με την πίεση που θα δεχόταν το ρολόι σε ακινησία.

Οι λύσεις που έχεις είναι δυο:

1. Ακολουθείς την συμβουλή που σου έδωσαν με ένα πολύ οικονομικό ρολόι για να μην σε νοιάζει αν το χαλάσεις

2. Αγοράζεις ένα ρολόι, από σοβαρή εταιρεία, με υψηλή αδιαβροχότητα. Κανονικά θα σου πρότεινα το λιγότερο 200μ για να βουτάς άνετα μέχρι τα πραγματικά μέτρα σου. Αυτό βέβαια σε βάζει και στο έξτρα κόστος του να το συντηρείς για να παραμένει αδιάβροχο (αλλαγή μπαταρίας με στεγανοποίηση και αλλαγή φλαντζών)

Καθημερινά (fashion) ρολόγια δεν είναι κάτι που θα σου πρότεινα να βάλεις σε νερό και ας λένε πως είναι αδιάβροχα. Ακόμα δεν θα πρέπει να βάζεις το ρολόι σου στο ντους αν κάνεις με ζεστό νερό και γενικά ποτέ σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες (όπως σάουνες κλπ που έχουν τα γυμναστήρια).

Καλή επιτυχία στην αναζήτηση!
αυτά ακριβώς θα διαβάσεις η θα ακούσεις σε σοβαρά site και σε επαγγελματίες γνώστες του αντικειμένου που πουλάν ρολόγια :good:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

kounavos
Ονοματεπώνυμο: παναγιωτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kounavos » Τετ 07 Σεπ 2016, 15:39

http://www.dora.gr/shop/rologia/orologi ... 803-detail
το εχω 3 χρονια μεχρι τα 20 μετρα δοκιμασμενο....

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 07 Σεπ 2016, 16:12

kounavos έγραψε:http://www.dora.gr/shop/rologia/orologi ... 803-detail
το εχω 3 χρονια μεχρι τα 20 μετρα δοκιμασμενο....
Πολύ καλό φαίνεται και ευδιάκριτα νούμερα :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
ΚαπετανΝικολής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚαπετανΝικολής » Πέμ 08 Σεπ 2016, 00:32

ευχαριστω παιδια. casio g - shock κοιτουσα ετσι κι αλλιως και κατεληξα σε σχετικα απλο το οποιο έχει και ένδειξη θερμοκρασιας και ηλεκτρονική πυξίδα :mrgreen: . το ρολόι θα χρησιμοποιείται και σε άλλες εξορμήσεις στο βουνο γι αυτό ήθελα κάτι λίγο πιο καλό. ελπιζω να είναι καλή επιλογή! [-o< [-o<

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”