Νέος, βοήθεια με set up και συμβουλές!

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
ypothalasios_lekes
Ονοματεπώνυμο: chris favios

Νέος, βοήθεια με set up και συμβουλές!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ypothalasios_lekes » Παρ 02 Σεπ 2016, 02:48

Καλησπέρα φίλοι μου, νέος στο forum και νέος στον χώρο γενικότερα πέρα από μερικές παιδικές αναμνήσεις που έχω ψαρεύοντας με 40ari και τρίαινα μικρός σε κάθε διακοπές που πήγαινα με τους γονείς μου και τους βαριόμουν. χάχα
έβγαζα κάθε μέρα πολύ πράγμα από 8 χρονων αλλα δεν ασχολήθηκα σοβαρά ποτε.
Έπεσε στα χερια μου ένα Ντέμκα AMi II 75 N stock, ξέθαψα τα παλιά μου βατραχοπέδιλα μάσκα ψαροσακουλα και σημαδούρα και έπεσα να δω τι γίνετε.
1o τρελή ανάκρουση το όπλο στον γαμο του καραγκιόζη όλες.
το πείρα το πήγα σε έναν γνωστό που έχει μαγαζί μου άλλαξε λάστιχα έβαλα μονο περαστό και βέργα ταϊτής.
δεύτερο ψάρεμα το όπλο θέριζε, τρελή ευθυβολία έβγαλα 3-4 χορταστικά κομμάτια και μια σμέρνα,
ΑΛΛΑ.. και εδώ χρειάζομαι την βοήθεια σας, Η βέργα ταϊτής από τα βράχια έκλασε περούκες.
Ο φίλος μου μου είπε ότι μπορώ να την τροχίζω πριν από κάθε ψάρεμα αλλα η βέργα έχει στραβώσει ήδη από το πρώτο ψάρεμα.

Πιστεύω καθαρά ότι το setup που έχω δεν ταιριάζει για τον τρόπο που ψαρεύω.
Δεν κάνω μακρινές βολές και δεν κυνηγάω τεραστια θηράματα και μου αρέσουν τα ψαχτήρια πολύ είναι πιο διαδραστικά δεν κάνω καρτερία τόσο,
σκέφτομαι να πάρω και ένα μικρότερο όπλο με τρίαινα όπως ψάρευα παλιά 40ari η 50ari αεροβόλο με βέργα μεγαλυτερου διαμετρήματος για να μην στραβώνει.

Γενικά χρειάζομαι full set up μάσκα βατραχοπέδιλα μαχαίρι φακό και μικρότερο όπλο καθώς και ζώνη με βάρη γιατί θα βουτάω και χειμώνα.
Στολές έχω από το surf μια 3άρα και μια 5άρα μέχρι στιγμής είμαι καλυμμένος.
Έχω βρει από αγγελία Ένα cressi sub 55 SL στα 70 euro και σκέφτομαι να το τσιμπήσω, φαίνεται ότι πρέπει για ψαχτήρια και κοντινές βολές εξάλλου ψαρεύω μονο στα ρηχά ακόμα και μαθαίνω πολύ βασικά πράγματα.
Θέλω την γνώμη σας και εννοείτε αν έχετε κάποιον γνωστό σε κάποιο μαγαζί που μπορεί να μου κάνει ένα καλο deal για όλα τα παραπάνω με κάποια έκπτωση.

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. :hello:

fotisdra
Ονοματεπώνυμο: Φωτης Δρακος

Re: Νέος, βοήθεια με set up και συμβουλές!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fotisdra » Παρ 02 Σεπ 2016, 10:32

Να οπλίζεις πρώτη σκάλα δεν το σκέφτηκες?η τρίαινα δεν είναι για βράχο εκτός αν έχεις μια περιουσία και δεν βαριέσαι να κουβαλάς καμία 10αρια σε κάθε ψάρεμα μαζί σου
Πάρε μια καλή σκληρή βέργα 6.5 η 6.75 προτείνω τις sigal sub και προσπάθησε να ρίχνεις πρώτη σκάλα στο βράχο μια χαρά είναι το οπλακι σου για το ψάρεμα που το θες
Οποιος κατουραει στην θαλασσα το βρησκει στο αλατι

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”