κεφαλη mvd σε pathos open 90

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
stamatis
Ονοματεπώνυμο: Σταμος Δεληγιαννης

κεφαλη mvd σε pathos open 90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Τετ 10 Αύγ 2016, 14:21

Παιδια σκεφτομαι να βαλω στο pathos 90 open κεφαλη MVD που παιρνει και 2πλα λαστιχα με κοτσιδακια. Η σκεψη ειναι οτι ευθυγραμμιζοντας τα ελαστικα με την βεργα, εχουμε καλυτερη βολη. Μηπως εχει βαλει καποιος φιλος στο οπλο του να μου πει αποτελεσματα;;;;;
http://www.mvd-retail.gr/index.php/el/% ... %85-detail

kabalero
Ονοματεπώνυμο: γιωργος καβαλαρης

Re: κεφαλη mvd σε pathos open 90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kabalero » Τετ 10 Αύγ 2016, 16:18

Εχω βαλει μονο ελαστικο και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Αλλα προσεξε για τι ειχα παρει δυο κεφαλες απο τα παιδια η μια ηταν σωστη και η αλλη λαθος δεν ηταν για pathos
ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ

stamatis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Τετ 10 Αύγ 2016, 16:48

kabalero έγραψε:Εχω βαλει μονο ελαστικο και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Αλλα προσεξε για τι ειχα παρει δυο κεφαλες απο τα παιδια η μια ηταν σωστη και η αλλη λαθος δεν ηταν για pathos
Θεωρεις οτι εχεις καλυτερη βολη; Το ψαχνω γιατι δουλευω 2Χ14 η 1Χ19 σε 6αρα βεργα γιατι πιο βαρια απλα ειναι πολυ αργη στα ρηχα ασπροψαρα

kabalero
Ονοματεπώνυμο: γιωργος καβαλαρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kabalero » Τετ 10 Αύγ 2016, 20:35

Οταν το λαστιχο ειναι παραλληλα με την βεργα εννοειται οτι ειναι καλυτερα για τετοια οπλα.προσωπικα ολλα μου τα παθακια τα δουλευω ετσι.
ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ

stamatis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Τετ 10 Αύγ 2016, 21:03

kabalero έγραψε:Οταν το λαστιχο ειναι παραλληλα με την βεργα εννοειται οτι ειναι καλυτερα για τετοια οπλα.προσωπικα ολλα μου τα παθακια τα δουλευω ετσι.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου! 1 τελευταια αν δεν γινομαι κουραστικος. Τι setup δουλευεις;

stamatis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Τρί 16 Αύγ 2016, 14:25

Παιδια η κεφαλη ηρθε. Μηπως μπορείτε να με παραπεμψετε καπου για το πως θα δεσω τα κοτσιδια; Επίσης, ποσο να κοψω τα 2Χ14 για pathos 90 ή για 1Χ19;;;;;

stamatis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Τετ 17 Αύγ 2016, 19:25

Μπηκε τελικα... ηταν χρονοβορο πολυ... εβαλα 2Χ14 στα 28cm και στα 25cm ολα δετα. Παρατηρησεις;Εικόνα

stamatis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Δευ 22 Αύγ 2016, 12:46

Παιδες help! ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα εδω (κατεβασα και το εξελακι) και αποφασισα να κόψω τα 14αρια λάστιχα 28cm για την πίσω εγκοπή και 25 για την πρωτη. Απο την εταιρια μου ειπαν οτι ειναι πολυ κοντα. Ειμαι οντως λαθος;

Άβαταρ μέλους
timotheos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από timotheos » Δευ 22 Αύγ 2016, 14:17

Γεια σου Σταμάτη,
μην πανικοβάλεσαι.
Το 90άρι σου έχει μήκος όπλισης 94-96 εκ, ανάλογα τη βέργα, λάστιχα 14άρια με τον πιο μικρό συντελεστή (3) που μπορείς να τους βάλεις βγαίνει το μεγάλο 29 εκ, οπότε μια χαρά είσαι με αυτά που έκοψες. Άμα δεις ότι έχουν ανάκρουση, απλά μεγάλωσε λίγο την καμπάνα (αφού έχεις δετά).
...Γυρεύω το παλιό μου σπίτι
με τ' αψηλά τα παραθύρια
σκοτεινιασμένα απ' τον κισσό...

stamatis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Δευ 22 Αύγ 2016, 18:21

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Μηκος οπλισης μετρησα απο εκει που δενουν τα λαστιχα μεχρι τις εγκοπες, και ηταν ακριβως 90 και 87. Μαλλον κατι δεν καταλαβα καλα ή καπου τα μπερδεψα. Τωρα στο εξελακι που το ξαναβαζω, στο 87 βγαζει 27 λαστιχο, σαν να εβαλα συντελεστη 3,3. Βραστα! Αραγε το 19αρι και αυτο στους 29 ποντους να το κοψω;

Άβαταρ μέλους
kabouras
Ονοματεπώνυμο: Kabouras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kabouras » Δευ 22 Αύγ 2016, 20:16

Τα pathos ειναι σε γενικες γραμμες βαρια οπλα. Με αυτη την κεφαλη το οπλο βαραινει κι αλλο ή δεν δημιουργειτε προβλημα? Κ δεν εννοω γενικος βαρος εννοω αν το οπλο γινεται ακομα πιο μπροστοβαρο?

ΥΓ αν ενα οπλο τουφεκαει καλα στα 2 μετρα κ με αυτη την κεφαλι τουφεκαει στα 2.10 μετρα μπορεις αυτο να το υπολογισεις κ να το λαβεις υποψιν στο ψαρεμα?

stamatis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Δευ 22 Αύγ 2016, 21:36

Θα πρεπει να απαντησει καποιος που την εχει δουλεψει. Επειδη ψαρευω ρηχα, χρειαζομαι περισσοτερο βαρος σιγουρα. Στην μαμισια κεφαλη ειχα βαλει παντως. Το προβλημα μου ειναι οτι η βολη ειναι ΑΡΓΗ και γιαυτο δοκιμαζω αυτη η κεφαλη.

Άβαταρ μέλους
timotheos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από timotheos » Δευ 22 Αύγ 2016, 21:53

Γειά σου Σταμάτη,
κάπου κάνεις κάποιο λάθος, δεν υπολογίζεις νομίζω το μήκος της καμπάνας και το νεκρό λάστιχο στην κεφαλή.
Έστω ότι το μήκος όπλισης είναι στην τελευταία εγκοπή 90. Από αυτό αφαιρείς 6 πόντους (τόσο περίπου βγαίνει το μήκος της καμπάνας και τα νεκρά κομμάτια του λάστιχου), οπότε καθαρό μήκος όπλισης βγαίνει 84-85 εκ. Διά τρία (συντελεστής) βγαίνει λάστιχο με μήκος 28 εκ. Ανάλογα μετράς και για τη δεύτερη εγκοπή. Οπότε άσε τα λάστιχα όπως το έκοψες και βλέπεις, αργότερα όταν χαλαρώσουν μπορείς λίγο να τα κοντύνεις.
Αν θες να βάλεις ένα 19άρι και δεν έχεις πρόβλημα με την όπλιση, φρόντισε να είναι το καθαρό μήκος του 28 εκ, αν το κόψεις πιο μακρύ θα έχεις αρκετά αργή βολή.
Άσε τα 14άρια, δοκίμασε το όπλο στο νερό και βλέπεις.

Η κεφαλή δεν είναι ιδιαίτερα βαριά, εγώ είχα κάποια στιγμή βάλει αυτή με τα ρακόρ, δε με βόλεψε στο θέμα της πετονιάς.
...Γυρεύω το παλιό μου σπίτι
με τ' αψηλά τα παραθύρια
σκοτεινιασμένα απ' τον κισσό...

stamatis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stamatis » Τρί 23 Αύγ 2016, 12:02

timotheos έγραψε:Γειά σου Σταμάτη,
κάπου κάνεις κάποιο λάθος, δεν υπολογίζεις νομίζω το μήκος της καμπάνας και το νεκρό λάστιχο στην κεφαλή.
Έστω ότι το μήκος όπλισης είναι στην τελευταία εγκοπή 90. Από αυτό αφαιρείς 6 πόντους (τόσο περίπου βγαίνει το μήκος της καμπάνας και τα νεκρά κομμάτια του λάστιχου), οπότε καθαρό μήκος όπλισης βγαίνει 84-85 εκ. Διά τρία (συντελεστής) βγαίνει λάστιχο με μήκος 28 εκ. Ανάλογα μετράς και για τη δεύτερη εγκοπή. Οπότε άσε τα λάστιχα όπως το έκοψες και βλέπεις, αργότερα όταν χαλαρώσουν μπορείς λίγο να τα κοντύνεις.
Αν θες να βάλεις ένα 19άρι και δεν έχεις πρόβλημα με την όπλιση, φρόντισε να είναι το καθαρό μήκος του 28 εκ, αν το κόψεις πιο μακρύ θα έχεις αρκετά αργή βολή.
Άσε τα 14άρια, δοκίμασε το όπλο στο νερό και βλέπεις.

Η κεφαλή δεν είναι ιδιαίτερα βαριά, εγώ είχα κάποια στιγμή βάλει αυτή με τα ρακόρ, δε με βόλεψε στο θέμα της πετονιάς.
Ετσι θα γινει φιλε Timotheos! Το κακο ειναι η δοκιμη παει για σεπτεμβρη λογο εργασιας και οικογενειας... Πικρα!

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”