Eξωτερικός καθετήρας,.."σύστημα διούρησης",...

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
dtrip
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Τρυπάκης

Eξωτερικός καθετήρας,.."σύστημα διούρησης",...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Πέμ 13 Σεπ 2007, 23:01

Γεια σας,

είμαι ο Δημήτρης 35 ετών, καινούριος στο σπορ,

λοιπόν πήρα μια 5-άρα στολή για το φθινόπωρο ίσως κ χειμώνα.
Το παντελόνι είναι long-john και το διάλεξα έτσι για να φοράω
μόνο αυτό το καλοκαίρι, ενώ το χειμώνα θα φοράω και το σακάκι. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Εκεί που την πάτησα χοντρά είναι με το κατούρημα. Λόγω ασχετοσύνης δεν το σκέφτηκα καν. Με σκέτο το long john οκ, κατεβαίνει και την κάνεις τη δουλειά, αλλά με το σακάκι από πάνω τι γίνεται;

Ένας φίλος μου είπε να μην κατουράω μέσα στη στολή γιατί αν πάει στ' αυτιά παθαίνεις ωτίτιδα. Και ότι έπρεπε να πάρω παντελόνι μέσης για να μπορώ να βγάλω τη στολή όταν χρειάζεται να κάνω την ανάγκη μου. Σωστό, αλλά το έμαθα κάπως αργά.

Οπότε τώρα τι κάνουμε; Άλλη στολή δεν παίρνω, ούτε δυο μήνες δεν την έχω.

Να την πάω σε μια μοδίστρα να βάλει ένα φερμουάρ; Θα μπάζει πολύ λέτε; Υπάρχουν φερμουάρ "στεγανά", για στολές; Δεν ψαρεύω πάνω από 3 ώρες σερί, δηλαδή και να μπάζει και λίγο, πειράζει;

Καμιά άλλη ιδέα; Πατέντα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Δημήτρης
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.

Άβαταρ μέλους
Πανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πανος » Πέμ 13 Σεπ 2007, 23:08

υπάρχει στο εμπόριο μία πατέντα απο την mantaray για αυτό το θέμα.

Εγώ θα σου πρότεινα να κόψεις το longjohn kai na φοράς ολόκληρη την στολή και το καλοκαίρι. όποτε σου έρθει ...τα κατεβάζεις και ξαλαφρώνεις.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."

Άβαταρ μέλους
dtrip

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Παρ 14 Σεπ 2007, 20:17

Πάνο ευχαριστώ,

δεν έχω πρόβλημα να φοράω όλη τη στολή και το καλοκαίρι, αλλά φοβάμαι μήπως χαλάσει η στολή με το κόψιμο. Θα το ψάξω όμως...

Νομίζω κατάλαβα ποιο λες, το είχα δει σε ένα περιοδικό. Είναι σαν προφυλακτικό με σωληνάκι, που βγαίνει έξω από τη στολή. Αυτό είναι στάνταρ σε κάποιες στολές. Πωλείται και μόνο του λες ;
Έψαξα στο Google αλλά δεν το βρίσκω...
Μήπως ξέρει κανείς πως λέγεται;

Ευχαριστώ κ πάλι

Άβαταρ μέλους
Yiorgos_M.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yiorgos_M. » Παρ 14 Σεπ 2007, 21:00

Η πατέντα αυτή (UFDS) εισάγεται από την mantaray (Γ.Δούναβης, Έβρου 3 & Ατταλείας, Νίκαια, 2104970101) και προσαρμόζεται σε όλες τις στολές, διπλόφοδρες, λείες, ξυρισμένες κλπ. Στην προσαρμόζουν ακόμα και σε στολή άλλης μάρκας χωρίς χρέωση. Κάθε πεοκάλυπτρο είναι μίας χρήσης κ κοστίζει περίπου 2 ευρώ.
Τη λύση σηκώνω τη στολή και ... δε θα στην πρότεινα κατά τη διάρκεια του χειμώνα με τπτ και όταν η θερμοκρασία του νερού είναι από 10 έως 17-18 βαθμούς. Θα κάνεις να ξαναζεσταθείς πολλή ώρα.
Μέσα στη στολή πάλι εκτός από τη βρώμα στο τέλος του ψαρέματος θα έχεις και γρηγορότερες απώλειες θερμότητας με αποτέλεσμα να κρυώσεις πιο γρήγορα.
Τι 70, τι 80, τι 90 ...

Άβαταρ μέλους
underworld
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γκίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από underworld » Παρ 14 Σεπ 2007, 21:23

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για τις γυναίκες ? :)

Άβαταρ μέλους
dtrip

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Παρ 14 Σεπ 2007, 21:28

Τέλεια ευχαριστώ! Θα πάρω τηλέφωνο και βλέπουμε.

(Αν και, 2 Ευρώ το τσουτσούνι; Ακριβό ρε παιδί μου! )

hektoras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hektoras » Σάβ 15 Σεπ 2007, 05:55

ALGI έγραψε:Η πατέντα αυτή (UFDS) εισάγεται από την mantaray (Γ.Δούναβης, Έβρου 3 & Ατταλείας, Νίκαια, 2104970101) και προσαρμόζεται σε όλες τις στολές, διπλόφοδρες, λείες, ξυρισμένες κλπ. Στην προσαρμόζουν ακόμα και σε στολή άλλης μάρκας χωρίς χρέωση. Κάθε πεοκάλυπτρο είναι μίας χρήσης κ κοστίζει περίπου 2 ευρώ.
Τη λύση σηκώνω τη στολή και ... δε θα στην πρότεινα κατά τη διάρκεια του χειμώνα με τπτ και όταν η θερμοκρασία του νερού είναι από 10 έως 17-18 βαθμούς. Θα κάνεις να ξαναζεσταθείς πολλή ώρα.
Μέσα στη στολή πάλι εκτός από τη βρώμα στο τέλος του ψαρέματος θα έχεις και γρηγορότερες απώλειες θερμότητας με αποτέλεσμα να κρυώσεις πιο γρήγορα.
Πως ακριβώς είναι αυτό το πράγμα βρε παιδιά? σκεπάζει το πέος σα...περίπου προφυλακτικό ή σα καθετήρας? Σε μαγαζί που είχα ρωτήσει μου είπαν να το αποφύγω γιατί προκαλεί ουρολοίμωξη...

ρίχτε φως

Άβαταρ μέλους
dtrip

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Σάβ 15 Σεπ 2007, 12:09

Βρήκα μια ολοσέλιδη διαφήμιση Mantaray στο Deep Αυγούστου.

Ναι έτσι όπως το λες είναι. Το τμήμα μιας χρήσης είναι σαν προφυλακτικό με "βύσμα" μπροστα, και κουμπώνει σε ένα σωληνάκι. Αυτό σε κάθε βουτιά το αλλάζεις (2 Ευρώ).

Το σωληνάκι έχουμε τρυπήσει τη στολή και βγαίνει έξω. Η τρύπα στεγανοποιείται με κάτι που φαίνεται στη φωτογραφία σα μαύρη σιλικόνη, δεν έχω ιδέα τι είναι. Το σωληνάκι προφανώς δεν αλλάζει σε κάθε βουτιά, αφού λόγω στεγανοποίησης της τρύπας δε βγαίνει (έτσι φαίνεται από τη φωτό δηλαδή, ίσως να κάνω κ λάθος).

Η ουρολοίμωξη αν ισχύει είναι πολύ ανησυχητικό.Επίσης με ανησυχεί το αν φοράω αυτό το πράγμα επί 2-3-4 ώρες, μήπως προκαλεί ερεθισμούς.

Άβαταρ μέλους
christripoli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από christripoli » Σάβ 15 Σεπ 2007, 14:39

παιδια μπας και εχει εντοπισει κανενας απο το εμποριο ανταλακτικα γιατι τα 2 ευρω πεφτουν αρκετα βαρια.
μια αλλη λυση που εχω εφαρμωσει οχι ομως παντα με επιτυχια ειναι κατι αντιστιχο που εχω βρει απο νοσοκομειο.καθετηρακια νοσοκομειακα.
το προβλημα σε αυτα εχει ως εξης.δεν εχουν τη κολα της mantaray οποτε εβαζα στο τελος ενα αυτοκολητο και αυτο νοσοκομειακο που ειναι λευκου χρωματος και δεν ειναι σαν λευκοπλαστ η κατι τετοιο σκληρο.με τη χρηση και το ψαρεμα ,συν το σαπουνι της στολης ομως καποιες φορες εφευγε οποτε η το ειχα βαλει η δεν το ειχα μια απο τα ιδια.θελει πολυ προσοχη στην τοποθετηση και με ποσοστο επιτυχιας για μενα περιπου 70 %..
στο τελος επειδη δεν εχει κολα πλυσημο και ετοιμο για την αλλη φορα.πολυ προσοχη να μην πιασει το λευκοπλαστ τριχες γιατι ...........................
αν βρουμε απο τα αλλα τελος η ταλαιπορια
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)

Άβαταρ μέλους
Yiorgos_M.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yiorgos_M. » Σάβ 15 Σεπ 2007, 15:31

hektoras έγραψε: Πως ακριβώς είναι αυτό το πράγμα βρε παιδιά? σκεπάζει το πέος σα...περίπου προφυλακτικό ή σα καθετήρας? Σε μαγαζί που είχα ρωτήσει μου είπαν να το αποφύγω γιατί προκαλεί ουρολοίμωξη...

ρίχτε φως
Είναι σχεδόν σαν προφυλακτικό μόνο που στην άκρη είναι τρύπιο και έκεί μπαίνει το καθετηράκι. Το χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο σε ψαρέματα και βουτιές Ε/Κ από 2 έως 5 ώρες και ουρολοίμωξη δεν έχει εμφανιστεί ποτέ.
Σε έρευνα στην αγορά νοσοκομειακών υλικών βρήκα παρόμοιο αλλά ακριβότερο (γύρω στα 3 ευρώ).
Τι 70, τι 80, τι 90 ...

Άβαταρ μέλους
dtrip

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Σάβ 15 Σεπ 2007, 16:56

ALGI ευχαριστούμε !

logikos75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από logikos75 » Σάβ 15 Σεπ 2007, 18:03

το μανταραy πολυ καλο το χρησιμοποιω κι εγω αλλα το καλοκαιρι δεν το βαζω.τα κατεβαζεις και δροσιζεσαι κιολας.
2 ευρω ειναι ακριβο αν πηγαινεις συχνα απο λιγη ωρα αλλα ειναι μεγαλη ανεση στο πολυωρο ψαρεμα.καρτερακι και ααααααχ μεχρι να ερθουν,καποιοι λενε οτι ερχονται και πιο γρηγορα!!!!!! ισως επειδη "νιωθουν" οτι κατουρας αρα δεν θα τα προσεξεις
Αν κολλησει τριχα ομως πανω την πατησες...πιο λευκοπλαστ τωρα...μιλαμε για κολλημα κανονικο,μονο ψαλιδακι σε σωνει. εγω εχω τρυπησει ενα σοβρακο ετσι ωστε να κραταει τις τρυχες μακρια απο το πεοκαλυπτρο.
αν ειχε οτι εχει το προφυλακτικο και οχι κολλα θα ηταν πολυ καλυτερο επειδη ομως ειναι κατασκευασμενο για ανθρωπους μεγαλης ηλικιας που ειναι ξαπλα στο κρεβατι αν δεν ειχε κολλα καταλαβαινετε οτι δεν θα απεδιδε(νοσοκομα...ελα να με αλλαξεις)
Οποτε πρεπει καποιος κατασκευαστης να φροντισει να παραγει και για το ψαροντουφεκο.
η να βρουμε εναν τροπο να φευγει αυτη η κολλα απο πανω.

για ουρολοιμωξη δεν ξερω αλλα η υγιεινη πρεπει να παιζει παντα,δεν χρειαζεται να την αναφερουμε συνεχεια.αν το να αφησεις το πεος σου μεσα σε πλαστικο σακουλακι επι μερες ασ πουμε σου φαινεται φυσιολογικο αρα και η ουρολοιμωξη το ιδιο φυσιολογικα θα ερθει.
το προτεινω ανεπιφυλακτα και αν και απλο καλυτερα να σας το φτιαξει ο γιωργος μαζι με την μερα(υπεροχος ανθρωπος). βαζει και λιγο νεοπρεν απο μεσα για να μην μπαζει οταν δεν βαζεις σωληνακι.
see you down in arizona bay...learn to swim

Άβαταρ μέλους
spellkeeper

Eξωτερικός καθετήρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spellkeeper » Δευ 08 Νοέμ 2010, 16:38

Allo...

Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το προϊόν???
http://www.edive.gr/product_info.php?cP ... ts_id=5281
Λέει τίποτα ή μπα???

Spellkeeper
Ψ/Τ 1: Φίλε καλά... κατεβαίνω στα 45μέτρα ΧΑΛΑΡΑ....
Ψ/Τ 2: Ωραία...Ψάρια Βγάζεις???

Άβαταρ μέλους
Stelios_Rjk
Ονοματεπώνυμο: Εντεταλμενος πρακτορ Θου Βου

Re: Eξωτερικός καθετήρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stelios_Rjk » Δευ 08 Νοέμ 2010, 16:43

Εγω χρησιμοποιω της εν λογο εταιριας τους latex, αυτος που δειχνεις ειναι non-latex. Σε ενα φαρμακειο ζητα τους λατεξ με κωδικο 5205 (conveen coloplast). Τους εχουν 2ευρω. Αν δεν βρεις ή δεν φερνουν ο φαρμακοποιος της γειτονιας που ειναι και φιλος μου αν του ζητησω φερνει.
ΑΛΑΤΙ στα μπετα που θα πατησουν σε καμενη γη

ΜΗΝ πατησεις σε αυτο το λινκ

Άβαταρ μέλους
spellkeeper

Re: Eξωτερικός καθετήρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spellkeeper » Δευ 08 Νοέμ 2010, 17:17

:thumbsup:

Είναι καλό προϊόν όμως?
Αξίζει δηλαδή?

Spellkeeper
Ψ/Τ 1: Φίλε καλά... κατεβαίνω στα 45μέτρα ΧΑΛΑΡΑ....
Ψ/Τ 2: Ωραία...Ψάρια Βγάζεις???

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”