Πως θα βάψω τη στολή μου;,....

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Πως κάνουμε παραλλαγή σε μαύρη φόδρα στολής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 23 Μάιος 2016, 07:41

μπραβο φιλε μου !!
εμπεριστατωμενες πληροφοριες για την βαφη στολης !!! =D>
ευχομαι να γινεις το ιδιο καλος και σαν ψαροκυνηγος !!! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
ghost3000
Ονοματεπώνυμο: Κώστας Βλάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ghost3000 » Δευ 23 Μάιος 2016, 12:23

tas έγραψε:.
Το να βάψεις παραλλαγή μια στολή με εξωτερική μαύρη φόδρα είναι πολύ δύσκολο και το πιθανότερο είναι να καταστραφεί η στολή για τους εξής λόγους: 1) Τα χρώματα δεν πιάνουν πάνω στο ύφασμα. 2) Και αν πιάσουν κάπως, θα είναι πολύ αχνά και μόνο παραλλαγής δεν θα γίνει η στολή απλώς θα γίνει μία λερωμένη σαχλαμάρα. 3) το σημαντικότερο πρόβλημα όμως είναι πως όλα τα είδη των υγρών χρωμάτων , ακόμα και αυτά που είναι για υφάσματα, σκληραίνουν ανεπανόρθωτα το εξωτερικό ύφασμα της στολής με αποτέλεσμα να χάνει την ελαστικότητά της και να είναι άχρηστη.
.

Αγαπητε συμφορουμιτη, συγχαριτηρια για την ωραια σου δουλεια και την παρα πολυ καλη περιγραφη του τροπου που εκανες ...δυστιχως ομως σε βρίσκω ανακριβή ...
οι πληροφοριες που δινεις για την ελαστικοτητα και την βαφη της στολης σε φοδρα ειναι λανθασμενες!
τα χρωματα πλεον εχουν εξεληχθει και δεν εχουν το ιδιο αποτελεσμα οπως πριν μια δεκαετία!
εχοντας δοκιμασει παλιοτερα την τεχνική που περιγράφεις εχω βρει μειονέκτημα τα υπολείμματα που αφήνει πανω στην στολη (προσωπικα τα θεωρω αντιαισθητικά) σαν πλεονεκτημα το χαμηλό κόστος !
Σίγουρα δεν ειναι το θεμα αισθητικης άποψης άλλα ψαρεματος !!
οτι θες ειμαι στη διαθεση σου για πληροφορίες, δες το τοπικ που ειχα ανεβασει πριν 2 χρονια, viewtopic.php?f=19&t=41633
σε διαβεβαιώ οτι η στολη αντεχει ακομα (οπως και καποιων αλλων φίλων) !
Φιλικα Κωστας Βλαχος

PS για να ξεκαθαρίσω δεν ειμαι επαγγελματιας - καταστηματάρχης !απλα μου αρεσουν οι παραλλαγές και εχω ασχοληθει αρκετα με το θεμα (οπλα,πεδιλα,στολες)
ghost3000--------'--

kamkalan
Ονοματεπώνυμο: GEORGE LOGOTHETIS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kamkalan » Δευ 23 Μάιος 2016, 22:44

Καλησπερα!Συγχαρητηρια στις προσπαθειες των φιλων!Εγω εχω καταληξει σε λιγο διαφορετικη διαδικασια.Αγοραζεις μια σιλικονη τυπου σικαφλεξ σε χρωμα λευκο.Αγοραζεις επισης χρωστικες σε χρωμα καφε και πρασινο(αν θυμαμαι καλα τις ειχα παρει 1,5 ευρω την καθε μια,θα χρειαστουμε βεβαια μερικες μονο σταγονες).Παιρνουμε ενα κομματι χαρτονι για να το χρησιμοποιησουμε σαν παλετα.Φτιαχνουμε διαφορα χρωματα με την λευκη σιλικονη και τις χρωστικες.Παιρνουμε ενα σφουγγαρι και αρχιζουμε να ταμποναρουμε απο το υλικο πανω στην στολη ΕΛΑΦΡΑ!ΠΡΟΣΟΣΗ!!!ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΥΛΙΚΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΤΟΛΗ,ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΛΕΡΩΝΟΥΜΕ!Το αποτελεσμα θα σας εκπληξει!Δεν ξεβαφει και δεν αλλοιωνει την ελαστικοτητα της στολης!Δοκιμασμενο χρονια!Αυριο θα ανεβασω φωτο.

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: Πως θα βάψω τη στολή μου;,....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τρί 24 Μάιος 2016, 00:01

Προς τον φίλο GHOST 3000
Είδα τον τρόπο που χρησιμοποίησες τα ακρυλικά. Ομολογώ ότι δεν γνώριζα αυτό τον τύπο της βαφής. Ακρυλικά χρώματα και μάλιστα πολύ καλής ποιότητας (ζωγραφικής) χρησιμοποίησα και εγώ στο παρελθόν και δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα γιατί ούτε απόδοση είχαν αφού ανακατεύονταν με το μαύρο της στολής και έχαναν τη φωτεινότητά τους αλλά και σκλήραιναν το ύφασμα υπερβολικά στα σημεία που εφαρμόζονταν. Τώρα ως προς τα χρώματα που χρησιμοποίησες ναι μεν είναι ανεξίτηλα και δεν σκληραίνουν το ύφασμα, όμως παρατήρησα συγχρόνως ότι είναι μάλλον μουντά και χωρίς ένταση (για τον λόγο που ανέφερα πιο πάνω). Ομως είναι απόλυτα δεκτό ότι προτιμάς αυτό το είδος της παραλλαγής και συνεπώς κάθε ένας,κρίνοντας από τις εικόνες, μπορεί ελεύθερα να διαλέξει αυτό που του αρέσει περισσότερο.
Τώρα αγαπητέ φίλε θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι άλλο, μια και έχεις ασχοληθεί με το ζήτημα της παραλλαγής: Χρησιμοποιώ για τα χειμωνιάτικα ρηχά ψαρέματα ένα ζευγάρι παλιά γκρι πέδιλα gara 3000, τα οποία εχω κοντύνει ώστε να βολεύουν στα ρηχά. Θα ήθελα να τα κάνω παραλλαγή, αν γνωρίζεις κάποιο είδος βαφής που μπορεί να εφαρμοστεί στα πλαστικά πέδιλα θα ήθελα να μας το πης. Επίσης, εντελώς πληροφοριακά θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει χρώμα ανεξίτηλο που μπορεί να εφαρμοστεί σε μάσκα σιλικόνης και καρμπόν πέδιλα, το οποίο όμως να μην στερεί την ελαστικότητα και την απαλότητα της σιλικόνης ή την ευκαμψία και τη νευρικότητα του carbon.

Άβαταρ μέλους
manolis
Ονοματεπώνυμο: manolis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manolis » Τρί 24 Μάιος 2016, 00:32

Θα μπορούσα να ρωτήσω κι εγώ αν υπάρχει κάποιος παρεμφερής τρόπος βαφής παραλλαγής για ξύλινο παλιοντούφεκο;
Self-determination is but a slogan if the future holds no hope. J.F.K.

Άβαταρ μέλους
ghost3000
Ονοματεπώνυμο: Κώστας Βλάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ghost3000 » Τρί 24 Μάιος 2016, 11:29

tas έγραψε:Προς τον φίλο GHOST 3000
Είδα τον τρόπο που χρησιμοποίησες τα ακρυλικά. Ομολογώ ότι δεν γνώριζα αυτό τον τύπο της βαφής. Ακρυλικά χρώματα και μάλιστα πολύ καλής ποιότητας (ζωγραφικής) χρησιμοποίησα και εγώ στο παρελθόν και δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα γιατί ούτε απόδοση είχαν αφού ανακατεύονταν με το μαύρο της στολής και έχαναν τη φωτεινότητά τους αλλά και σκλήραιναν το ύφασμα υπερβολικά στα σημεία που εφαρμόζονταν. Τώρα ως προς τα χρώματα που χρησιμοποίησες ναι μεν είναι ανεξίτηλα και δεν σκληραίνουν το ύφασμα, όμως παρατήρησα συγχρόνως ότι είναι μάλλον μουντά και χωρίς ένταση (για τον λόγο που ανέφερα πιο πάνω). Ομως είναι απόλυτα δεκτό ότι προτιμάς αυτό το είδος της παραλλαγής και συνεπώς κάθε ένας,κρίνοντας από τις εικόνες, μπορεί ελεύθερα να διαλέξει αυτό που του αρέσει περισσότερο.
Τώρα αγαπητέ φίλε θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι άλλο, μια και έχεις ασχοληθεί με το ζήτημα της παραλλαγής: Χρησιμοποιώ για τα χειμωνιάτικα ρηχά ψαρέματα ένα ζευγάρι παλιά γκρι πέδιλα gara 3000, τα οποία εχω κοντύνει ώστε να βολεύουν στα ρηχά. Θα ήθελα να τα κάνω παραλλαγή, αν γνωρίζεις κάποιο είδος βαφής που μπορεί να εφαρμοστεί στα πλαστικά πέδιλα θα ήθελα να μας το πης. Επίσης, εντελώς πληροφοριακά θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει χρώμα ανεξίτηλο που μπορεί να εφαρμοστεί σε μάσκα σιλικόνης και καρμπόν πέδιλα, το οποίο όμως να μην στερεί την ελαστικότητα και την απαλότητα της σιλικόνης ή την ευκαμψία και τη νευρικότητα του carbon.
για να μην χαλαω το ποστ με τις στολες σου στελνω πμ με περισσοτερες λεπτομεριες !εχω φωτο να σου στειλω να δεις! :hello:
ghost3000--------'--

learner
Ονοματεπώνυμο: learner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από learner » Δευ 10 Απρ 2017, 23:33

Γνωριζει κανεις εαν τετοιου τυπου χρωματα κανουν για βαψιμο λειας στολης;
http://www.ebay.com/itm/121864301774?_t ... EBIDX%3AIT

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”