Πως θα βάψω τη στολή μου;,....

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
tasos_argos
Ονοματεπώνυμο: Τάσος Μπίσκος

Πως θα βάψω τη στολή μου;,....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos_argos » Τρί 23 Ιαν 2007, 18:56

Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω να κάνω μερικά λερώματα πάνω στη στολή για να σπάει το ενιαίο μαύρο. Ξέρει κάποιος τι υλικά θα χρησιμοποιήσω; Αν ανακατέψω βενζινόκολλα με ακρυλικό χρώμα λέτε να πετύχει ή θα ξεφλουδίσει αμέσως; Η στολή είναι λεία εξωτερικά.
Ευχαριστώ! :)

Άβαταρ μέλους
plits plits

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plits plits » Τρί 23 Ιαν 2007, 19:25

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει χρώμα για μοντέλισμό(αεροπλανάκια και τέτοια) κάνουν 3-3.5 € τα 15 ml με τεράστιο χρωματολόγιο και με τρία κουτάκια βάφεις τουλάχιστον 2 στολές.
Με μια μπατονέτα και μια χαρτοπετσέτα κάνεις αφηριμένες σβηστές γραμμές που θα κάνουν τις elios να μοιάζουν μουτζούρα. ΔΕΝ καινέ τη στολή το έχω δοκιμάσει εδώ και 2 σαιζόν 3ρα .
Το μόνο αρνητικό είναι ότι μετά από παρατεταμένη χρίση μπορεί να ανοίξουν λήγω τα χρώματα οπότε να χρειαστείς 2ο χέρι του χρόνου, Όχι ότι οι εργοστασιακές δεν το παθαίνουν αυτό.

Drakopoulos Theodore

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drakopoulos Theodore » Τρί 23 Ιαν 2007, 19:32

τι ειδους χρωματα ειναι αυτα?

Άβαταρ μέλους
tasos_argos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos_argos » Τρί 23 Ιαν 2007, 19:44

Εικόνα

Τέτοια είναι. Και έχουν ελαστικότητα;
Τα συγκεκριμένα είναι φοβερής ποιότητας (made in Japan!) και τα βρίσκεις σε όλα τα μοντελιστικά μαγαζιά που ασχολούνται με το στατικό μοντελισμό.

A.Marmaras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A.Marmaras » Τρί 23 Ιαν 2007, 19:52

Τασο αν βρεις καποιον να σου κανει την μεταφραση .........

http://www.marcobardi.com/suggerimenti- ... derata.htm

Drakopoulos Theodore

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drakopoulos Theodore » Τρί 23 Ιαν 2007, 20:00

Απ οτι γραφει Τασο ακρυλικο χρωμα ειναι....

Άβαταρ μέλους
plits plits

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plits plits » Τρί 23 Ιαν 2007, 20:04

Αυτό στη φώτο είναι ακριλικό ενώ εγώ χρησιμοποιώ κάτι σε μικρά αλουμινένια κουτάκια σαν μινιατούρα κανονικής μπογιάς.
Το λέω αυτό γιατί τα ακριλικά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και δεν έχω άποψη και είναι και ποιο ακριβά.
Αν βάλεις μια απαλή στρώση δεν σπάει. Θα ανεβάσω κάτι φωτο από την προπέρσινή ...κολεξιόν
:D

Άβαταρ μέλους
tasos_argos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos_argos » Τρί 23 Ιαν 2007, 20:09

Μάλλον αυτά εννοείς.
Εικόνα
Και εδώ είναι ένα τμήμα της γκάμας που υπάρχει!
Εικόνα
Αυτά είναι λαδομπογιές και τα αραιώνεις υποχρεωτικά με διαλυτικό. Τα ακρυλικά τα αραιώνεις και με azax!

Άβαταρ μέλους
tasos_argos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos_argos » Τρί 23 Ιαν 2007, 20:23

Όποιος έχει βάψει τη στολή του και έχει όρεξη, ας βάλει καμια φωτογραφία! Στις φόδρα εξωτερικά θα κολλάνε αυτά τα χρώματα, στις λείες τι γίνεται όμως; :-k

A.Marmaras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A.Marmaras » Τρί 23 Ιαν 2007, 20:29

Τασο για διαλυτικο χρησιμοποιησε καθαρο νεφτι , λεια -ξυρισμενη εβαψα και δεν εχω προβλημα!

Αν νομιζεις οτι θα χαλαση η στολη καλυτερα μην το κανεις.

Άβαταρ μέλους
tasos_argos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos_argos » Τρί 23 Ιαν 2007, 20:32

A.Marmaras έγραψε:Τασο για διαλυτικο χρησιμοποιησε καθαρο νεφτι , λεια -ξυρισμενη εβαψα και δεν εχω προβλημα!

Αν νομιζεις οτι θα χαλαση η στολη καλυτερα μην το κανεις.
Σε καμία περίπτωση δε σε αμφισβητώ! Το νέφτι είναι πολύ πιο μαλακό απο το διαλυτικό, νέφτι θα χρησιμοποιήσω και εγώ μάλλον. 8-)

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CLIPPER » Τρί 23 Ιαν 2007, 21:56

Τάσο... τα Humbrol, είναι χρώματα σμάλτου (έτσι αποκαλούνται αλλά δε κατάλαβα ποτέ πως προέκυψε αυτός ο όρος). Ψάξε για ανάλογη ποιότητα στο ελεύθερο εμπόριο. Τα Tamiya ακρυλικά. Και τα δύο διαλύονται με ειδικό διαλυτικό που δίνουν στα καταστήματα μοντελισμού, το οποίο το πληρώναμε τσάμπα και βερεσέ, στη αρχή. Ουσιαστικά είναι ένα πιο ραφιναρισμένο νέφτι επειδή στο μοντελισμό δουλεύεις σε κλειστό χώρο. Το διαλυτικό που λέτε είναι μάλλον το διαλυτικό νίτρου. Χρησιμοποιείται στις βαφές αυτοκινήτων και είναι εξαιρετικά ισχυρό!! Πιο ισχυρό και από τη βενζίνη. Αυτό θεωρώ αδύνατο να μη κάψει το νεοπρέν!
Τα ακρυλικά ήταν κορυφαία σε προσομοιώσεις μεταλλικής υφής, που θέλαμε να δώσουμε, και με πολύ καλύτερη απόδοση όταν δούλευες με πινελάκι.
Κρίμα ρε φίλε που δε μπορώ να σε βοηθήσω με τον αερογράφο... Επιφυλάσσομαι όμως για το μέλλον... :wink:

Να ξεφύγω λίγο; Στα βιδεος του Dapiran δείχνει να κάνει παραλλαγή με ένα υλικό που μοιάζει να ξεπλένεται από το νερό. Το περιγράφει κάποια στιγμή αλλά δυστυχώς τα Ιταλικά μου περιορίζονται στις κοινότυπες φράσεις... μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;!! Τι περιγράφει εκεί τελικά;
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss

Άβαταρ μέλους
tasos_argos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos_argos » Τρί 23 Ιαν 2007, 22:13

Αποκαλούνται σμάλτου αλλά δεν έχουν καμία διαφορά με τη λαδομπογιά ή το ντουκόχρωμα. Υπάρχουν πολλά είδη διαλυτικού, το νίτρου είναι πανίσχυρο και καταστρέφει τα πάντα. Υπάρχουν και πιο ήπια όπως το τυπου Ε.(Τα καλοκαίρια δουλεύω οικοδομή-μπογιατζής). :wink:
Για αερογράφους...μην αγχώνεσαι! Έχουμε τέσσερις απο τους οποίους οι τρεις είναι κορυφαίας ποιότητας και απόδοσης.
Παλιότερα είχα ασχοληθεί με τον στατικό μοντελισμό. Τώρα μόνο με τα τηλεκατευθυνόμενα! Ασχολείσαι;
Θενξ για τη γνώμη εννοείται!

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CLIPPER » Τρί 23 Ιαν 2007, 22:23

tasos_argos έγραψε: Παλιότερα είχα ασχοληθεί με τον στατικό μοντελισμό. Τώρα μόνο με τα τηλεκατευθυνόμενα! Ασχολείσαι;
Μόνο με στατικό μοντελισμό Τάσο... :) Δυστυχώς όλα κόπηκαν όταν άρχισαν τα διαβάσματα για Πανελλήνιες. Στο τέλος έφτιαχνα μόνο ιστιοφόρα και είχα αρχίσει να μπαίνω και στα ξύλινα... Τα έχω φυλαγμένα όλα τώρα πια καθώς δεν έχω ούτε χώρο ούτε χρόνο. Τα κρατάω στα υπόψιν για όταν οι συνθήκες θα ευνοούν πάλι. Για τις κρύες μέρες του χειμώνα ή για τα γεράματα ίσως, όταν πια το ψαροντούφεκο θα μου φαίνεται πολύ :D

Πάντως τουλάχιστον το Καλυψώ κάποτε θα το φτιάξω όπως και δήποτε!! Στο κουτί του είναι και περιμένει να σαλπάρει κάποια στιγμή :D :D
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss

Άβαταρ μέλους
tasos_argos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos_argos » Τρί 23 Ιαν 2007, 22:36

Μιας και είσαι στην κρήτη, κοίτα τι κάνουν στα χανιά! Μερικά απο τα μοντελάκια (όπως το κίτρινο διπλάνο) κάνουν αρκετά χιλιαρικάκια!
http://www.aeromodelling.gr/ForumS/inde ... c=1139.180
Είναι άσχημότατο μικρόβιο και αυτό.... :?

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”