RAYO R2 ROLLER

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
ΧΡΗΣΤΟΣ

Re: rayo r2 roller

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΧΡΗΣΤΟΣ » Τρί 26 Ιαν 2016, 21:56

Καλησπερα....το οπλο το ειχα 2 χρονια!!!επειδη αρχισα κ το γαργαλεβα ειδα οτι δεν εριχνε οπως επρεπε...τα φωτα σε αυτην την λυση μου τα εδωσε ο κ.καλογεροπουλος aliotis 1 στο φορουμ...οποιος ψαρευει με αυτο το οπλο κ εχει αριστη τεχνικη γνωση κ αποψη περι οπλων apnea :hello:
ΙΧΘΥΣ

Ιορδάνης
Ονοματεπώνυμο: Χατζηνικολάου Ιορδάνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ιορδάνης » Τρί 26 Ιαν 2016, 22:15

Καλησπέρα.
Φίλε αν θέλεις να αυξήσεις την δύναμη του μπορείς να τυλίξεις τα σχοινιά μετά τα λάστιχα γύρω απο τις 2 βίδες που είναι κάθετες στην σωλήνα στο ύψος του μουλινε. Με αυτόν τον τρόπο ελέγχεις το τέντωμα των λαστίχων απο την κάτω πλευρά.

Vatis_88
Ονοματεπώνυμο: Drakoulis M

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Vatis_88 » Τετ 27 Ιαν 2016, 06:28

Το θέμα είναι να βρω το σωστό σετ απ πρώτα.
Τα όπλα μας δεν κάνουν bam

NicholasPachis
Ονοματεπώνυμο: Nicholas Pachis

APNEA R2 ROLLER 80cm - Γνωμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NicholasPachis » Τετ 02 Μαρ 2016, 16:33

Δοκιμασα το omer cayman hf του θειου μου και μου φανηκε πολυ καλο οπλακι...
Αλλα μετα ειδα τα Roller R2 της apnea ! (Με ανοιχτη κεφαλη παντα!)
Ποια ειναι η γνωμη σας για το οπλο; Σκεφτομαι το 80 δεδομενου του οτι ειναι roller ...
Ειναι ακριβη οπλα (του πατερα μ το ραγιο 90 βαραει σχετικα καλα) και φτανουν οντως τα 5 μηκη με ακριβεια και αρκετη δυναμη διατρησης;

Ποιο ειναι το βεληνεκες ενος ρόλλερ 80 εκ; Παρομοιο με ενα 100 ή περισσοτερο; Υπαρχει καποιος π να εχει το συγκεκριμενο οπλο, ουτοσωστε να μου δωσει συμβουλες/γνωμες;
Ψαρευω κυριως καρτερι αλλα βαραω κ τρυπα εαν αξιζει το ψαρι. Θα ειναι καταληλο για βολη σε τρυπα με οπλιση στη πρωτη σκαλα; (Αυτο δεν με απασχολει και τοσο γιατι εχω και ενα demka ami 60 στη σημαδουρα)

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Φιλικα, Νικος
IDEAL STROBE 27.5 2016 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΜΠΛΕ ΥΠΕΡ-ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΠΟΛΕΙΤΑΙ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΣΤΕΝΟΤΗΤΑΣ Π.Μ ΓΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

fotisdra
Ονοματεπώνυμο: Φωτης Δρακος

Re: APNEA R2 ROLLER 80cm - Γνωμες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fotisdra » Τετ 02 Μαρ 2016, 16:56

Ακομα και να τα φτανει με ακριβεια τα 5 μηκη θα δυσκολευεσαι πολυ να σημαδεψεις εσυ τοσο μακρυα καθως το μηκος του οπλου δεν θα σε βοηθαει στην στοχευση
Οποιος κατουραει στην θαλασσα το βρησκει στο αλατι

NicholasPachis
Ονοματεπώνυμο: Nicholas Pachis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NicholasPachis » Πέμ 03 Μαρ 2016, 15:19

Ευχαριστω για την απαντηση!

Εγω ομως ρωτησα εαν καποιος εχει το οπλο να μου πει τα βασικα του χαρακτηριστικα, πως το νιωθει, κλπ.
Οσον αφορα τον χρονο/δυσκολια οπλισης σε σχεση με τα συμβατικα κ το αντιστοιχο μηκος του οπλου σε συμβατικο (85 ρολλερ = 100 απλο ξερω γω)

Ευχαριστω κ παλι!
IDEAL STROBE 27.5 2016 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΜΠΛΕ ΥΠΕΡ-ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΠΟΛΕΙΤΑΙ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΣΤΕΝΟΤΗΤΑΣ Π.Μ ΓΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Άβαταρ μέλους
kosmas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kosmas » Πέμ 03 Μαρ 2016, 17:22

ένα τέτοιο όπλο θα ήταν ιδανικό για τα χειμερινά θηράματα,αν το θες για καλοκαιρινά καρτέρια και πιο καθαρά νερά προτίμησε μεγαλύτερο μήκος ρόλλερ, 95-100 εκατοστά.Σαφώς ένα καλοστημενο 80ρι ρόλλερ συναγωνίζεται σε δύναμη πυρός ένα συμβατικό μονολάστιχο 100ρι (για βέργες ίδιας διαμέτρου) .Για τα καθαρά καλοκαιρινά νερά όμως το 80ρι είναι λίγο και ήδη πάμε προς άνοιξη...

Πέντε μήκη με ένα ρόλλερ συμβατικού σωλήνα μπορείς να τα έχεις και να κάνεις απίθανες βολές, ειδικά οταν τα λάστιχα είναι καινούρια και ο στόχος σου δεν είναι πολύ σβέλτος ή δε σε έχει αντιληφθεί π.χ ένας σαργός που βόσκει, ένας κέφαλος που κινείται αργά κλπ, αλλά σε τέτοια απόσταση μπορεί απλώς και να χαλάσεις το ψάρι, ενώ μια χοντρή συναγρίδα μπορεί να ξεψαρίσει...

Η ουσία είναι ότι ένα σωστά στημένο ρόλλερ ακόμα και συμβατικού σωλήνα, ρίχνει καλύτερα από ένα ξύλινο ή καρμπον διλάστιχο, μια ίδια βέργα. Απλώς αν μιλάμε για χοντρές βέργες, από 6.75- 7 χιλ και πάνω θα προτιμήσει κανείς μονομπλόκ ρόλλερ ώστε να αποροφήσει καλύτερα την όποια ανάκρουση και να έχει καλή πλευστότητα με τη βαριά βέργα.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”