Πόσα κιλά μολύβια πρέπει να βάλω;;

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
guardian
Ονοματεπώνυμο: Χαραλαμπος Γαλανοπουλος

Πόσα κιλά μολύβια πρέπει να βάλω;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από guardian » Τρί 29 Ιούλ 2008, 13:26

Χαιρετώ! Επειδή έχω ακούσει διάφορα και έχω μπερδευτεί λιγάκι, ψαρεύω μόνο με το σακάκι της στολής και από κάτω ένα μαγιό. Θέλω να πάρω βάρη για να μην ταλαιπωριέμαι στις βουτιές, όμως δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω ζώνη ή γιλέκο. Παλιότερα μου είχαν πει ότι αν πάρω ζώνη με βάρη υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχω πρόβλημα με τη μέση μου λόγω ύψους (είμαι 2,02). Επίσης μου είχαν πει ότι απαραίτητα πρέπει να πάρω και βάρη για τα πόδια. Από την άλλη πλευρά μου είπαν ότι το γιλέκο είναι καλύτερη λύση αλλά δεν σε βοηθάει στην χαλάρωση και στην άπνοια, γιατί κατά κάποιο τρόπο σε "πλακώνει". Ποια είναι η δική σας άποψη; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πόσα κιλά πρέπει να αγοράσω (είμαι 97 κιλά). Αν δεν πάρω καθόλου βάρη θα είναι ανέφικτο να ψαρέψω;

Άβαταρ μέλους
alygistos
Ονοματεπώνυμο: Odysseas apostoloy

Re: ΖΩΝΗ ΜΕ ΒΑΡΗ VS ΓΙΛΕΚΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alygistos » Τρί 29 Ιούλ 2008, 15:14

Για σου φίλε 2+...
Α) τα βαράκια ποδιών τα φοράμε οταν βουταμε στα 5 αντε 10 μετρα και παρα πολλα λεω.
τα φοράμε για να μην ξενερίζουν τα πόδια μας κατα την κινηση του πεδιλου ωστε να μην κανει φασαρία (δευτερυων λογος) αλλά ο κυριος λογος ειναι για να μπορουμε να μηνουμε σε αυτα τα μετρα χωρις να ανεβεουν τα ποδια λογο ανωσης, σε αυτα τα μετρα ειναι πολυ μεγαλητερη...
Β)Το βαρος πλάτης το βαζουμε οταν θελουμε επιπλέων ερμα και δεν μας φτάνει το βαρος της ζώνης,ακομα το βαζουμε για να εχουμε καλητερη κατανομη του βαρους στο σωμα μας και να
μην υπερφορτώνουμε την μεση... τά νέα βαρη πλατης δεν επιρεαζουν σχεδον καθολου την αναπνοή...
Αλλα γενικά τα βαρακια για τα ποδια και της πλατης τα βαζουμε σε ρηχα εως πολυ ρηχα νερα για καρτερια η συρτο...
Η καλητερη επιλογή για σένα ειναι να παρεις μια καλη ελαστικη ζωνη που θα την φορας στην λεκανη (λαγωνια οστα) για να μην ενοχλει την αναπνοη.Τωρα για τα πόσα κιλα να παρεις εγώ θα ελεγα 4 με 5 (μπορει και να περισεψουν) αν φοράς μονο το σακάκι της στολής και θα βαλεις τοσα όσα χρ. για να μενεις ουδετερος (να μένεις σε αυτο το βαθος "ουτε πανω ουτε κατω" χωρις να χρειαζεται πρωσπαθεια) στα 2/3 του βαθους που ψαρευεις, Δηλ. αν πας στα 12 τα 2/3 ειναι τα 8 μετρα.
Τωρα για το αν θα παθει η μεση σου δεν το νομιζω γιατι τα κιλα ειναι πολυ λιγα αν ηταν 10+
τοτε βλέπαμε...
Χωρις κιλα τωρα και με στολη δεν το συνιστω γιατι η στολη ειναι σαν μια σημαδουρα που πρεπει να βουλιαξεις και αυτη μαζι σου, και αυτη η πρωσπαθει μεταφραζεται σε κατανάλωση αερα. Αρα χωρις κιλα μεγαλητερη πρωσπαθεια λιγοτερο αερα λιγοτερες επιδώσεις ενω με κιλα λιγοτερη πρωσπαθεια περισωτερο αέρα καλιτερες βουτιές.
ΠΡΟΣΟΧΗ οχι περισοτερα κιλα απο τα 2/3 γιατι αυτο που θα κερδισεις καθος κατευενεις θα σε περιμένει στο γυρνα και εκει μπορει να υπαρξει προβλημα μεγαλο...

Άβαταρ μέλους
Pro_Diver
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pro_Diver » Τρί 29 Ιούλ 2008, 19:59

Kαλησπερα,

Το βαρος του ερματος εξαρταται κυριως απο το παχος της στολη και το επιχειρησιακο βαθος. Η καλυτερη και πιο ανετη λυση για καλοκαιρι ειναι η κιτρινη ελαστικη ζωνη με μερικα μολυβια του κιλου.

Το γιλεκο και τα βαρη ποδιων βοηθουν πολυ στα ρηχα, τον χειμωνα κυριως που χρησιμοποιουμε πιο παχιες στολες οι οποιες εχουν μεγαλυτερη ανωση.

Οσο για το υψος και το βαρος της ζωνης, δεν νομιζω πως ισχυει. Ειμαι 1.90 περιπου και ποτε δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα ακομα και με 6 κιλα στην μεση τον χειμωνα...

Νομιζω με 2-3 κιλα θα εισαι οκ για τα ρηχα, αφου χρησιμοποιεις μονο σακκακι.

guardian
Ονοματεπώνυμο: Χαραλαμπος Γαλανοπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από guardian » Παρ 01 Αύγ 2008, 11:37

Αρχικά, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Ήδη έχω ξεκινήσεi έρευνα αγοράς για να δω πόσο κοστίζει μία ελαστική ζώνη και 4 κιλά βάρη. Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής με αγχώνει λιγάκι η ιδέα του να κουβαλάω 4 πρόσθετα κιλά στην ανάδυση μου. Τέλοσπαντων. Σε περίπτωση που φορέσω και το παντελόνι της στολής (3άρα) με 4 κιλά είμαι εντάξει; Θα χρειαστεί λόγω του παντελονιού να πάρω και βάρη για τα πόδια ή δεν είναι απαραίτητο;

Άβαταρ μέλους
Πανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πανος » Παρ 01 Αύγ 2008, 11:51

Καλυτερα να βάλεις και το παντελόνι γιατί θα εχεις λιγότερα προβλήματα με την ρύθμιση της πλευστότητας. Μόνο με το σακκάκι, θα σε παιδεύσει να τη ρυθμίσεις. Βαρη για τα πόδια δεν χρειάζεται εκτός και εαν μετά απο δοκιμή δεν μπορείς να κρατήσεις κατεβασμένα τα πόδια σου στον βυθό όπότε βάλει απο 250γρ στο κάθε πόδι. Συνήθως δεν χρειάζεται.

Εγω με 92 κιλα, μέχρι τα 7μ χρειάζομαι 5 κιλα για να ειμαι ελαφρά αρνητικός κάτω.΄

Μην σε τρομάζει η ιδέα του βάρους, δεν τρέχει τίποτα εάν εισαι προσεκτικός και δεν το παρακάνεις με τα κιλά.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."

Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δραπέτης » Παρ 01 Αύγ 2008, 12:50

Χαιρετώ!

Φίλε αρχικά να συμφωνήσω με τον Πάνο για το παντελόνι. Αυτό θα πρέπει να αναζητήσεις πρώτα!
Μπορείς να βρεις σε εξαιρετικές τιμές είτε διπλοφοδρο είτε ξυρισμένο μέσα, φόδρα έξω. Για το καλοκαίρι ένα 3άρι είναι ΟΚ. Το παντελόνι εκτός από την σημαντικότατη μηχανική προστασία από βράχια - φύκια - τσούχτρες κλπ, θα σού προσφέρει ιδανική προστασία από το κρύο - αν και καλοκαίρι, το νερό είναι καλός αγωγός της θερμότητας και σύντομα θα σου "τραβήξει" θερμίδες από τα γυμνά πόδια σου - και θα μπορείς να κολυμπάς περισσότερη ώρα.

Όσο για τα βάρη δεν μάς είπες πόσα χιλιοστά είναι το σακάκι σου!
Το γιλέκο πλάτης είναι - κατ εμέ - καλό γι βάθη έως 5 μέτρα που θες να είσαι ευέλικτος και απαλλαγμένος από θέματα πλευστότητας (μπορείς να προσθαφαιρείς πλάκες μολυβιού) αλλά για βαθύτερα δεν θα στο συνιστούσα γιατί σε μια κακιά στιγμή που θα χρειαστείς να το εγκαταλείψεις θα είναι αρκετά δύσκολο.
Καλοκαιράκι είναι και οι λεπτές στολές σου χαρίζουν την ευχέρεια της αναπνοής, της άνεσης, και της πλευστότητας με μια ζώνη μέσης, είναι κρίμα να ακυρώνεις αυτό το πλεονέκτημα με ένα γιλέκο. Το γιλέκο το καλοκαίρι χρειάζεται σε πολύ εξειδικευμένα ψαρέματα, το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ αλλά για πολύ πολύ ρηχά συρτά και αδιάκοπο ψαχτήρι σε πονηρές πλάκες στα 2 μέτρα για σαργούς όπου δεν χρειάζονται και τρελές άπνοιες... Πάντως ποτέ δεν το συμπάθησα καλοκαιριάτικα...

Όσο για τη μέση, αφού ασχολείσαι με το ψαροτούφεκο είσαι "καταδικασμένος" να την επιβαρύνεις μόνο και μόνο με το σπάσιμο στην αρχή της βουτιάς! Εκτιμώ ότι αν όλοι κάναμε ένα μικρό ζέσταμα πριν χωθούμε στη θάλασσα, κανείς δεν θα είχε πρόβλημα μέσης...

Όσο για τα βάρη στα πόδια: αν ασχοληθείς μόνο με ρηχά καρτέρια και έχεις ΚΑΙ καλτσάκια από νεοπρέν μάλλον θα τα χρειαστείς. Αν όχι δεν είναι απαραίτητα. Πολλές φορές οι ίδιοι δεν επιτρέπουμε στα πόδια μας να βυθιστούν! Αν είσαι τσιτωμένος δεν πέφτουν με τίποτα. Αν είσαι χαλαρός, το βάρος από τα πτερύγια και το βάρος των ποδιών επιτρέπουν στα πόδια να "ξαπλώσουν" στο ρηχό καρτέρι ήσυχα και ωραία!
Γενικά θα σου πρότεινα να πάρεις τον εξοπλισμό σου και να αφιερώσεις ένα μισάωρο στη θάλασσα για να πειραματιστείς, είναι απείρως αποδοτικότερο!!! :)
Χρήστος Παπαναστασίου

Άβαταρ μέλους
dtrip
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Τρυπάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Δευ 04 Αύγ 2008, 18:57

Όχι φίλε δε χρειάζεσαι τίποτε απ' όλα αυτά. Βάλε 4 κιλά στη μέση και θα είσαι εντάξει.
Βάρος πλάτης προσωπικά έχω αλλά το φοράω μόνο το χειμώνα, γιατί η μέση μου δε
σηκώνει τα 8.5 -9 κιλά που φοράω. Το καλοκαίρι με 3-4 δεν υπάρχει πρόβλημα.

Θα έλεγα να πειραματιστείς χωρίς να πάρεις τίποτε έξτρα (πλάτης, ποδιών κλπ). Ο λόγος
είναι ότι κάθε επιπλέον "τσιμπράγκαλο" που πρέπει να κουβαλάς, αυξάνει την πολυπλοκότητα
της "επιχείρησης". Δηλαδή αν θες το καλοκαίρι 15 λεπτά να ντυθείς, ζήτω που καήκαμε.
Και μη νομίζεις δεν υπερβάλλω. Βάλε αυτό, κούμπωσε εκείνο, τσακ εδώ, τσουκ εκεί, άστα
να πάνε. Προσπάθησε να τα αποφύγεις.
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.

speleanthropos
Ονοματεπώνυμο: Σάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από speleanthropos » Δευ 04 Αύγ 2008, 19:37

Εξαρτάται απο τη ζώνη που θα ψαρέψεις. Εγώ για τα ρηχά (που θέλουν και πολύ ησυχία) ακόμη και τώρα το καλοκαίρι χρησιμοποιώ γιλέκο με 2 κιλά (και 3 στη ζώνη) με 3mm στολή. Τα δύο κιλά στην πλάτη δεν με ζωρίζουν στη χαλάρωση και με βυθίζουν εύκολα μετά το σπάσιμο της μέσης, οπότε και βυθίζομαι αθόρυβα.

Άβαταρ μέλους
bleuhunter25
Ονοματεπώνυμο: giannhs gikas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bleuhunter25 » Δευ 04 Αύγ 2008, 20:53

paidia to pedi einai kenourios ston xoroma kai leei oti psarevi mono me to sakaki logika 5mm
den xriazete varidi platis giati ta kila pou xriazete einai liga twra na pari ena gileko platis kai na valei 1 kilo stin plati kai 2 stin mesi einai paratravigmeno
opote mia kai einai psilos apoti grafi mporei na tou xriastoun 2-3 kila(mias kai to sakaki einai 5mm)...
twra otan katastalaksi kai apofasisei ti psarema tou aresi(psaxtiri,rixo karteri,karteris ta poiova8ia) mias kai prepi na exei ksekinisei prosfata
tote 8a eimaste pali edw na tou dosoume ta fotamas kai tis gnosis mas...
kales vouties na exoume :hello: :hello: :hello: :hello:
Θα με εκτιμήσεις κάποτε γιατί 8α με χάσεις
Και 8α με χάσεις γιατί ποτέ σου δεν με εκτίμησες..Εικόνα

SHARK33
Ονοματεπώνυμο: Γιωργος Γιωργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SHARK33 » Πέμ 25 Ιουν 2009, 20:55

Γεια σας παιδια.ειμαι 113 κιλα και εχω 3,5 στολη...πηγα και αγορασα ζωνη και αυτος μ ειπε 5 το πολυ 6 κιλα και θα εισαι οκ.θα τα δοκιμασεις κιολας..κ πηρα 6 κιλα..ειναι καλα η θα σηκωνομαι πανω?αν μπορειτε απαντηστε μου σας παρακαλω γιατι σε λιγες μερες παω να τα δοκιμασω...ευχαριστω..να και μια φωτο απο αυτα που πηρα...ρωταω γιατι εχω ξαναδοκιμασει με αποτυχια κατι βαρη του θειου μου που ηταν και παραπανω..μια βουλιαζα μια οταν εμπενα κατω στα 2 μετρα το πολυ ανεβενα πανω κ λεω τι γινετε ρε γμτ...εχω μπερδευτει παρα πολυ με αυτο το θεμα και δεν ξερω τι να κανω..αυτα τα 6 κιλα παρα πολυ λιγα μου φαινονται...θελω να βουταω το πολυ 5 μετρα..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Πέμ 25 Ιουν 2009, 21:21

Συνάδελφε καλώς ήρθες,
Σε τι βάθος θα ψαρέψεις;;

Είμαι 92 κιλά και με παλιά 3άρα λεία ξυρισμένη με 6 κιλά δεν στέκομαι στα 5 μέτρα με τίποτα.Αν ψαρέψεις ρηχά θα χρειαστείς παραπάνω.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Πέμ 25 Ιουν 2009, 21:31

PanEx έγραψε:Συνάδελφε καλώς ήρθες,

Είμαι 92 κιλά και με παλιά 3άρα λεία ξυρισμένη με 6 κιλά δεν στέκομαι στα 5 μέτρα με τίποτα.Αν ψαρέψεις ρηχά θα χρειαστείς παραπάνω.
Ο φίλος πρόσθεσε το βάθος (5μ).
Θα χρειαστείς παραπάνω και πιθανότατα γιλέκο.
113 κιλά για να κάθεσαι στα 5 μέτρα, θα θέλεις περίπου 4 στη ζώνη (ίσως και 5 - για πιο ρηχά) και 4 γιλέκο.
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το πιάσει, είναι εύκολο θαρρώ...

SHARK33
Ονοματεπώνυμο: Γιωργος Γιωργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SHARK33 » Πέμ 25 Ιουν 2009, 21:51

σας ευχαριστω παρα πολυ για το καλωσορισμα!!! :D φιλε να παρω και γιλεκο χλωμο το βλεπω...μονο ζωνη.ναι για 5 μετρα και παρα πολλα λεω παιδια.βλεπετε εχω δοκιμασει την απνοια μου εξω οχι μεσα στο νερο και παντα για στατικη και ειχα φτασει μεχρι 2λεπτα και 15 δευτερολεπτα αλλα μεσα στο νερο δεν κρατιεμε ουτε 10 δευτερολεπτα μιλαμε...αστα να πανε...περιπου δλδ θα χρειαστω 10 κιλα στην ζωνη για να μεινω κατω ε?επειδη θα βγω για λιγο μετα θα ξαναμπω κ θα απαντησω αν στειλει κανενας μυνημα..αν μπορει καποιος και ειναι μετα μεσα να μ απαντησει γιατι θελω να μαθω...ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
paraktios

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paraktios » Παρ 26 Ιουν 2009, 06:09

hariska έγραψε:
PanEx έγραψε:Συνάδελφε καλώς ήρθες,

Ο φίλος πρόσθεσε το βάθος (5μ).
Θα χρειαστείς παραπάνω και πιθανότατα γιλέκο.
113 κιλά για να κάθεσαι στα 5 μέτρα, θα θέλεις περίπου 4 στη ζώνη (ίσως και 5 - για πιο ρηχά) και 4 γιλέκο.
και 1 στα ποδια-ειμαι 108 κιλα και ψαρευω χρονια τωρα ετσι :D

Άβαταρ μέλους
Stefanos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stefanos » Παρ 26 Ιουν 2009, 17:17

Παιδία το πιο σωστό και εύκολο είναι να δοκιμάσετε τα βάρη στη θάλασσα. Όπως έχει ξαναειπωθεί η πιο σωστή προσέγγιση είναι τα βάρη να σε κάνουν ουδέτερο στα 2/3 του βάθους που βουτάς.

Αισθάνομαι πιο ασφαλής ρυθμίζοντας τα βάρη ώστε να δουλεύει το παραπάνω (ουδέτερο στα 2/3) στο μέγιστο βάθος των δυνατοτήτων μου. Στις πιο ρηχές βουτιές δεν φτάνω ποτέ σε αρνητική άνωση αλλά στις βαθιές βουτιές που θα κάνω αισθάνομαι σιγουριά. Αν έχεις αρνητική άνωση από τα πρώτα μετρά της βουτιάς τότε η επιστροφή στην επιφάνεια είναι πιο δύσκολη και επικίνδυνη!

ΥΓ, Για τη θεωρία, η άνωση είναι ανάλογη του…όγκου ή του εκτοπίσματος…όσο πιο βαθιά βουτάς τόσο συμπιέζονται οι φυσαλίδες στο νεοπρεν της στολής αλλά και το ίδιο το σώμα μας…οπότε τόσο μειώνεται ο όγκος…άρα και η άνωση…

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”