Πόσα κιλά μολύβια πρέπει να βάλω;;

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Pathakias
Ονοματεπώνυμο: Antonis Pomonis

Re: Πόσα κιλά μολύβια πρέπει να βάλω;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pathakias » Τρί 11 Δεκ 2018, 20:31

Καλησπέρα! Κάνω ψαροντούφεκο μόνο το καλοκαίρι σε ρηχά νερά (έως 6m).Φέτος θέλω να ασχοληθώ με το ψακτιρι και το καρτερι και συνεπώς θα χρειαστώ βάρη.Μπορει κάποιος να με βοηθήσει στο πόσα κιλά χρειάζομαι και αν είναι καλύτερο να αγοράσω ζώνη η γιλέκο; ( Δεν χρησιμοποιώ στολή, και είμαι 68 κιλά) ευχαριστώ

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τρί 11 Δεκ 2018, 21:39

Δεν μας λες πια περιοδο θελεις να ψαρεψεις. Υποθετω καλοκαιρι μονο χωρις στολη. Ακομα και ετσι αν ειναι τα πραγματα, χρειαζεσαι οπω σδηποτε στολη τουλαχιστον ενα σακακι 3 χλστ και κατω ενα απλο κολαν. Δεν ειναι μονο για να σε κραταει ζεστό. Ειναι για για σε προφυλαει απο βραχια, φυκια, τσουχτρες και ενα καρο αλλεργιογονους παραγοντες που υπαρχουν στο βυθο και στα βραχια. Πιστεψε με καρτερι και ψαχτηρι χωρις στολη δεν γινεται. μετα απο καθε ψαρεμα θα βγαινεις κοτλε απο τις γρατζουνιες και θα ξυνεσαι μεχρι να ματωσεις. Εν πασει περιπτωσει αν θελεις να ψαρεψεις χωρις στολη 2 κιλα στη ζωνη είναι αρκετα. Με ενα 3αρι σακακι στα ρηχα θα χρειαζεσαι οπωσδηποτε 4 κιλα. Γιλεκο χρεισημοποιουμε μονο αν τα βαρη στη μεση δεν επαρκουν.

Pathakias
Ονοματεπώνυμο: Antonis Pomonis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pathakias » Τρί 11 Δεκ 2018, 22:33

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε με καλυψες.Παντως φέτος που ψάρευα χωρίς στολή δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.Μονο σπανίως κάποιες μικρογρατζουνιες

papapater
Ονοματεπώνυμο: Panos Panagiotou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από papapater » Τετ 12 Δεκ 2018, 14:56

Φίλε μου χρονια εκανα το ίδιο ψάρεμα με σένα, χωρίς στολή και σκέτα βαρίδια. Όταν έβαλα στολή και το καλοκαίρι , δεν ξανακοίταξα πισω

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 12 Δεκ 2018, 19:46

Αν δε φοράς στολή,απλά καθόλου βαρυδια.
Περιττή κούραση,και πιθανόν κίνδυνος σε κάποια ανάδυση.
Αν είσαι "στεγνός" σχετικά από σωματικό λίπος,ακόμη και με γιλεκο 2-3 χιλιοστά ίσως να μη χρειαστείς βαρυδια.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
Oriana
Ονοματεπώνυμο: Ουρανια Αρσενιαδου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Oriana » Σάβ 24 Οκτ 2020, 22:57

Γεια σας παιδιά! Ψαρεύω μέχρι 15 μετρα.Με στολή 5αρα πόσα κιλά θέλω στο περίπου?(Ρωτάω μην αγοράσω τσάμπα κιλά που δε χρειάζομαι)Είμαι 1.70 και 60 κιλα

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Σάβ 24 Οκτ 2020, 23:29

Για να κατεβαίνω 15 μέτρα μέχρι τα 20 που συνήθως φτάνω , προσωπικά χρησιμοποιώ με την 5αρα 4-5 κιλά.Επειδη όμως το ψάρεμα μου περιλαμβάνει πάντα και ρηχό-πολυ ρηχό,πάντα έχω συν δύο-τρια κιλά,είτε σε αποσπώμενα,είτε σε μια δεύτερη ζώνη που την βάζω στα ρηχά και την αφαιρώ για να κατέβω βαθύτερα.Αρα 7-8 κιλά.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 25 Οκτ 2020, 09:25

Το πόσα κιλά χρειάζεσαι σε αριθμητκά μεγέθη δεν μπορεί να στο πει κανένα απ' εδώ γιατί δεν ξέρει το σωματότυπο σου. Ο κάθε άνθρωπος ανάλογα με το βάρος, το ύψος, την μάζα και το λίπος που κουβαλάει, έχει διαφορετική πλευστότητα και διαφορετικές ανάγκες σε έρμα. Εγώ θα σου λεγα ότι ο κανόνας είναι να είσαι σε θέση να κατεβαίνεις στο επιχειρησιακό βάθος που ψαρεύεις διανύοντας με πεδιλές τα 3/4 της απόστασης και να είσαι στην αρνητική στο υπόλοιπο 1/4. Αν είναι μικρό το βάθος, αυξάνεις και το βάρος, κι εγώ όπως κι ο Στελάρας χρησιμοποιώ αποσπώσμενα γι' αυτή την δουλειά.

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Κυρ 25 Οκτ 2020, 11:36

Oriana έγραψε:
Σάβ 24 Οκτ 2020, 22:57
Γεια σας παιδιά! Ψαρεύω μέχρι 15 μετρα.Με στολή 5αρα πόσα κιλά θέλω στο περίπου?(Ρωτάω μην αγοράσω τσάμπα κιλά που δε χρειάζομαι)Είμαι 1.70 και 60 κιλα
Λοιπόν όπως σου είπαν ο γενικός κανόνας είναι να έχεις ουδέτερη πλευστοτητα στα 9-10 μέτρα όποτε 4 κιλά αν σκοπεύεις να ψαρεψεις κοντά στο επιχειρησιακό σου βάθος και δυο αποσπώμενα αν ψαρεψεις και πιο ρηχά από τα 10 βάσει ύψους-κιλών έχεις λεπτό σωματότυπο όποτε είναι αρκετά τώρα για ρηχά η άλλη μια ζώνη με 2 κιλά η καλύτερα ένα γιλέκο light με 2 κιλά τα καλύτερα αποσπώμενα είναι τα KM αλλά ζυγίζουν 750 γραμμάρια και είναι ακριβά αλλά μπαίνουν και σε χοντρές ζώνες και βγαίνουν πολύ γρήγορα

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”