Όπλο R.Calich elliptic,...

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
thimios larisa

Re: Roberto Callich

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thimios larisa » Δευ 30 Δεκ 2013, 00:13

Μία στολή που έχω 6,5 χιλ δύο χρόνια περίπου είναι μία χαρά. Πριν τρεις μήνες πήρα και μία 5,5 χιλ. Αξιόπιστες στολές και αξίζουν τα λεφτά τους. Γνωστοί μου που έχουν στολές από παλιά είναι ικανοποιημένοι, σημαντικό θέμα επίσης είναι και ο επαγγελματισμός από την πλευρά του ιδιοκτήτη που είναι άψογος

gpio
Ονοματεπώνυμο: Giorgos P

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpio » Δευ 30 Δεκ 2013, 00:44

Γνωριζετε τιμες;
--
gp

PANTOU
Ονοματεπώνυμο: PN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PANTOU » Δευ 30 Δεκ 2013, 09:04

εχω μια roberto lycra 5.5 μμ . τιμιες στολες για την τιμη τους. η στολη εχει λιανικη 175 euro .εγω πηγα απο το μαγαζι και μου εκανε καλυτερη τιμη
πηρα 2 ομως για μενα και τον αδελφο μου .ψαρευω περιπου 4 ωρες τετοια εποχη . μεχρι εκει δεν κρυωνω. για πιο πολυ δεν ξερω.
καλες ραφες καλη ποιοτητα. ανεση μετρια για μενα παρολο που ειναι lycra.εχω δοκιμασει και apnea lycra την stealth και ηταν πολυ πιο ανετη.
εχει ομωσ και 210 euro. σαν συμπερασμα και μονο λογο της χαμηλης τιμης της ισως να την ξαναεπαιρνα αλλα μονο λογο της τιμης της.

Sotiris26
Ονοματεπώνυμο: Σωτήρης

R.CALICH

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sotiris26 » Τετ 26 Φεβ 2014, 14:54

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω κομη μια φορα αν εχετε οποιοα διποτε κριτικη για τα ψαροτουφεκα τα R.Calich ευχαριστω εκ των προτερων
Free-diving is not about how long you can hold your breath or how deep you can go,
It is about being free from your biggest enemy, that is yourself.

Άβαταρ μέλους
Pantera
Ονοματεπώνυμο: Χριστοφής Καραντώνης

Re: R.CALICH

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pantera » Παρ 28 Φεβ 2014, 20:42

Έχω ψαρέψει με αρκετά από τα όπλα του.Πες μου για πιο μοντέλο θες πληροφορίες.
''Το πάθος μου στο γαλάζιο... η αγάπη μου στην στεριά... ''

tsgiannis13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsgiannis13 » Πέμ 27 Νοέμ 2014, 19:01

καλησπερα σε ολους! πριν λιγους μηνες αγορασα την καινουρια στολη commando του calich , 5,5 mm . Πολύ εξυπηρετικος στο τηλεφωνο, αφου ο ιδιος θελησε να με παρει τηλεφωνο (χωρις εγω να το ζητησω) ,ενω προηγουμενως ειχα μιλησει με μια υπαλληλο του ! προσεκτικος να διαλεξουμε σωστο νουμερο, πως να μετρηθω κλπ ! σιγουρα δεν μπορω να κρινω απολυτα την στολη αφου δεν εχω δοκιμασει και αλλες. απο ελαστικοτητα παντως ειναι πολυ καλη, μαλακη και για το ρηχο ψαρεμα που κανω ακομη και τωρα δεν εχω κρυωσει! για τα λεφτα της πολυ τιμια! το μονο που με προβληματισε ειναι στο σημειο των κολλησεων απο την μεσα πλευρα τα κομματια σε μερικα σημεια δεν παταν ακριβως το ενα με το αλλο ! μπορει να ετυχε σε μενα δεν ξερω...

thalassa1
Ονοματεπώνυμο: loukaskwstas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa1 » Πέμ 27 Νοέμ 2014, 20:11

οι στολες του ρομπερτου ειναι πολυ καλες αν τις συγκρινεις με τις τιμες τους και τα χιλιοστα του παχους ειναι ακριβως με τα αναγραφομενα

Άβαταρ μέλους
Smernas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Smernas » Πέμ 27 Νοέμ 2014, 21:37

Εμένα η 5.5 (την έχω κάτι χρόνια τώρα) μου έχει βγει σκυλί . Μου είχε κάνει δώρο και ένα γιλέκο πλάτης . Μου έπεσε μια χαρά η στολή και παρόλο που έχασα πάνω από 10 κιλά από τότε δεν μπαίνει σταγόνα νερό . Λίγο παλτό βέβαια από άνεση το πρώτο 3μηνο αλλά με τη χρήση μαλάκωσε :D .
Τώρα που έχει πατηθεί φοράω το σακάκι και το καλοκαίρι για τα πολύωρα κολυμπητά και από άνεση είναι σα να φοράω 3άρα . Οι κολλήσεις και οι ραφές αθάνατες και τα κουμπώματα τέλεια .
Μέχρι και πριν 2 βδομάδες μου έβγαζε 2 ώρες (σε μέρη με γλυκά νερά - μπούζι ) χωρίς να κρυώσω (είμαι και μεγάλος άνθρωπος :D )

Ξεκίνησα να πάω πάλι στο Ρομπέρτο πριν από ένα χρόνο αλλά σταμάτησα κάπου ... αλλού , γιατί πέρναγα και με τράβηξε το ''όνομα'', και παράγγειλα/πήρα μια 7.5 επί μέτρο (και καλά) και το έχω σκυλομετανοιώσει . Αλμυρή τιμή , χάλια κουμπώμα που το βρίσκεις σε πολύ φτηνιάρες , χωρίς οπλιστήρι , χωρίς προστατευτικά και με την άνεση μιας ... πανοπλίας . :banghead:

Αξίζει πάντως τον κόπο να περάσει κάποιος από τον Κάλιτς ακόμη και απλά για να τον γνωρίσει .Κέρδος θα έχει .
Ο άνθρωπος βγάζει μια απίστευτα θετική αύρα . Είναι βέβαια κίλλερ στη δουλειά του (και μπράβο του) αλλά χωρίς να σου δημιουργεί αρνητικά συναισθήματα όπως κάτι άλλοι ...ειδήμονες στα πάντα .
If you stare into the Abyss long enough the Abyss stares back at you.

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Γνωμη για το R. Calich Elliptic 105

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Σάβ 04 Απρ 2015, 21:10

Ενας φιλος απο το καφενειο μας εδω, μου προτεινε ενα οπλο που ειχα βαλει αγγελια για ζητηση το R. Calich Elliptic 105. Να πω την αληθεια μεχρι τωρα δεν το ηξερα το οπλακι κ το εψαξα και βρηκα καλες κριτικες. Θα ηθηλε να μου πειτε καμια κουβεντα απο σκοπευτικα, ανακρουση, σετ απ να το δω τελικα αν με συμφερει να το παρει ο αδερφος μου κ με πιο σετ απ (μου εδωσε κ το πλεονεκτημα επιλογης σετ απ ο φιλος)!!!!

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Seatec Snake - R. Calich chrome head

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Κυρ 05 Απρ 2015, 22:33

Εινα καποιο απο τα 2 καλυτερο?? Δεν τα γνωριζω τα οπλα κ θελει να αγορασει ο αδερφος μου ενα οπλακι κ αυτα τα 2 μου προτειναν καποιοι φιλιοι απο δω μεσα.
Τι διαφορα εχει το chrome head απο το elliptic γνωριζετε γιατι δεν μπορω να καταλαβω... Αν καποιος εχει εμπειρια απο το Seatec ας μου πει :hello:

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Re: Γνωμη για το R. Calich Elliptic 105

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Δευ 06 Απρ 2015, 09:28

Κανεις ρε παιδες?
:cry:

Άβαταρ μέλους
nickchrysiko
Ονοματεπώνυμο: Nikolas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nickchrysiko » Δευ 06 Απρ 2015, 10:04

Καλημέρα φιλέ Πάνο.
Το Elliptic 105 είναι μια χαρά οπλάκι και οικονομικό.
Ευθύβολο και ευέλικτο.
Το έχω αντικαταστήσει με carbon 110 εδώ και λίγο καιρό αλλά όσο το ψάρεψα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
Έχει σωλήνα αλουμινίου (με οδηγό σε όλο το μήκος ) με επικάλυψη σε σχήμα σουπιάς,ανοξείδωτο ανάποδο μηχανισμό και πολύ ωραία και πρακτική κεφαλή 2 ελαστικών.
Εγώ το έιχα με 2 x 16 Sigal Reactive Pro και βέργα με καρχαριάκια 140cm/6,75mm και κένταγε με normal ανάκρουση.

Νομίζω οτι η διαφορά του με το Chrome Head είναι οτι το Chrome Head εχει ενα εξάρτημα στην κεφαλή που δέχεται και ζευγαρι λάστιχα με ρακόρ και το οποίο είναι και αφαιρούμενο (αν δεν κάνω λάθος).

Έχω και το 85 Εlliptic 4 χρόνια τώρα.Σκυλί...

Απλά έχω την εντύπωση ότι καινούργια απο τον Roberto Calich είναι υπερσεταρισμένα.
Το 85 είχε 2 χ 17,5mm :blink:

Αυτά...

Τέλος θα σου στέιλω πμ για ένα Pathos 100cm που δίνω αλλά αν θές διλάστιχο νομίζω ότι είναι καλύτερο να πάς στο Elliptic .

:hello:
Μέτρον άριστον

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Δευ 06 Απρ 2015, 11:49

nickchrysiko έγραψε:Καλημέρα φιλέ Πάνο.
Το Elliptic 105 είναι μια χαρά οπλάκι και οικονομικό.
Ευθύβολο και ευέλικτο.
Το έχω αντικαταστήσει με carbon 110 εδώ και λίγο καιρό αλλά όσο το ψάρεψα ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
Έχει σωλήνα αλουμινίου (με οδηγό σε όλο το μήκος ) με επικάλυψη σε σχήμα σουπιάς,ανοξείδωτο ανάποδο μηχανισμό και πολύ ωραία και πρακτική κεφαλή 2 ελαστικών.
Εγώ το έιχα με 2 x 16 Sigal Reactive Pro και βέργα με καρχαριάκια 140cm/6,75mm και κένταγε με normal ανάκρουση.

Νομίζω οτι η διαφορά του με το Chrome Head είναι οτι το Chrome Head εχει ενα εξάρτημα στην κεφαλή που δέχεται και ζευγαρι λάστιχα με ρακόρ και το οποίο είναι και αφαιρούμενο (αν δεν κάνω λάθος).

Έχω και το 85 Εlliptic 4 χρόνια τώρα.Σκυλί...

Απλά έχω την εντύπωση ότι καινούργια απο τον Roberto Calich είναι υπερσεταρισμένα.
Το 85 είχε 2 χ 17,5mm :blink:

Αυτά...
Τέλος θα σου στέιλω πμ για ένα Pathos 100cm που δίνω αλλά αν θές διλάστιχο νομίζω ότι είναι καλύτερο να πάς στο Elliptic .

:hello:
Σε ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες σου!!!! :hello:

Xenofon9
Ονοματεπώνυμο: Ξενοφών Καλογερόπουλος

Calich Elliptic 95 setup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Xenofon9 » Τετ 24 Ιουν 2015, 19:26

Καλησπέρα παιδιά,

Μόλις μου έδωσε ένας φίλος το παλιό (αλλά αψάρευτο :D ) όπλο του, Calich Elliptic 95, αλλά χωρίς λάστιχο.

Θά ήθελα τα φώτα σας για το σετάρισμα. Έχουμε οφέλιμο μήκος όπλισης 96/86/66 εκ. στα 3 καρχαριάκια της βέργας, που έχει διάμετρο 6.25 mm. Τα λάστιχα θα είναι δετά με σχοινοκαμπάνα.

Το ψάρεμα που πρόκειται να κάνω ειναι κολυμπιτό ψαχτήρι, αντε και κανα πλανάρισμα μέχρι τα 12-15μ.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τον χρόνο σας!

Άβαταρ μέλους
timotheos

Re: Calich Elliptic 95 setup

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από timotheos » Τετ 24 Ιουν 2015, 19:46

Πιθανολογώ ότι η βέργα είναι 6,5. Με τέτοιο στήσιμο νομίζω έρχεται.
Αν είναι έτσι, ένα καλό 19άρι λάστιχο είναι ό,τι πρέπει.
Αν το θες με δύο, δυο 14άρια είναι αρκετά.
...Γυρεύω το παλιό μου σπίτι
με τ' αψηλά τα παραθύρια
σκοτεινιασμένα απ' τον κισσό...

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”