Προβλημα με CARBON ???μονομπλοκ

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
karafon
Ονοματεπώνυμο: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ

Re: Προβλημα με CARBON ???μονομπλοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από karafon » Δευ 22 Ιουν 2015, 12:24

Η τιμή του συγκεκριμένου όπλου είναι στα 450€ κομπλέ (βέργα,λάστιχα και μουλινέ γεμάτο) μαζί και τα έξοδα αποστολής σε όλη την Ελλάδα αν θυμάμαι καλά!!Η τιμή ενός αντίστοιχου όπλου κατα κάποιο τρόπο στη σχεδίαση και στο μήκος άλλης εταιρείας που ειδικεύεται στο κάρμπον είναι 300€ ακριβότερη και χωρίς μουλινέ!!Η συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω είναι η απόδειξη του ότι πληρώνεις παίρνεις!!!!

giorgos77

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos77 » Δευ 22 Ιουν 2015, 13:23

παντως το ποστ μου δημιουργησε και την απορια αν σας εχει τυχει να βγει το πυρακι που κοντραρει τον μηχανισμο γιατι μου φαινεται κι αυτο παραξενο και επικινδυνο.δηλαδη μετα τι μενει και συγκρατει τον μηχανισμο? ενα βιδακι βιδωμενο σε 2χιλ καρμπον?

stavros amaxopoulos
Ονοματεπώνυμο: stavros amaxopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavros amaxopoulos » Δευ 22 Ιουν 2015, 15:27

Καλησπέρα και από εμένα σε όλο το forum.
Και μας και βλέπω ότι το δικαστήριο έχει ξεκινήσει, έχει απαγγελθεί το κατηγορητήριο και έχει ήδη βγει η καταδικαστική από τους τελείως αμερόληπτους δικαστές μας, αισθάνομαι την υποχρέωση να γράψω και εγώ δυο λέξεις για το περιστατικό.
Πρώτα το όπλο.
Το συγκεκριμένο Drakkar κατασκευάστηκε το 2009 για ένα άτομο με ειδικές ανάγκες από τη Ρόδο. Συγκεκριμένα, ο εν λόγω φίλος είχε κομμένα τα δάχτυλα του δεξιού του χεριού με μόνο τον μέσο να εξέχει από τη παλάμη του λίγο (μιάμιση φάλαγγα) και τον αντίχειρα ανέπαφο. Μου στείλαν το αποτύπωμα της τραυματισμένης παλάμης και το όπλο σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε σύμφωνα με την αναπηρία αυτή και με την προ υπόθεση να μπορεί να το οπλίζει και να το χειρίζεται με ένα χέρι. Με ότι αυτό συνεπάγεται στο μήκος της σκανδάλης, την απόσταση της λαβής, τη ρύθμιση της πλευστότητας κλπ. (παρεπιπτόντως είναι το 8 ο όπλο που έχουμε κατασκευάσει για άτομα με ειδικές ανάγκες).
Μετά λοιπόν από σχεδόν 6 χρόνια, εμφανίζεται το όπλο αυτό στα χέρια του εν λόγω κυρίου, ο οποίος μου είπε ότι το αγόρασε μεταχειρισμένο. Με το όπλο να έχει δεχθεί τις άπειρες μετατροπές για να μπορεί να γίνει χρηστικό από νορμάλ παλάμες και από προφανώς άσχετους με το κάρμπον ιδιώτες. (τουλάχιστον 2 -3 μεταπωλητές).
Και το έφερε για να επισκευάσω ένα ράγισμα πάνω από τη σχοινοπιάστρα. (το ότι τι χτύπησε με πέτρα και ότι το προκάλεσε αυτός το διαβάζω τώρα, ενώ η αρχική του δήλωση ήταν ''δεν ξέρω πως έγινε''. Και στην 2η επαφή μου με τον εν λόγω κύριο ήταν όταν προχθές μπήκε στο μαγαζί μου, λέγοντας ότι το όπλο έσπασε και το πέταξε...Και να μαστε σήμερα ενώπιον του δικαστηρίου να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες.
Εγω λοιπόν έχω να δηλώσω τα κάτωθι.
Από το 2007 έχουν κατασκευαστεί πάνω από 300 Drakkar . Από αυτά τα 80 - 90 ψαρεύουν σε χέρια κυνηγών στην Ελλάδα, ενώ τα υπόλοιπα έχουν εξαχθεί σε καταστήματα και πελάτες στο εξωτερικό. Ουδέποτε μα ουδέποτε έχει αναφερθεί πρόβλημα αντοχής του σώματος του όπλου. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε σε κάποια από τα όπλα μας ήταν ένα φαινόμενο ηλεκτρόλυσης της λαβής στο σημείο που ενώνεται με το σώμα του όπλου. Μετά από διευκρίνιση του προμηθευτή μας των λαβών, μια παρτίδα περίπου 10 λαβές δεν είχε την απαραίτητη ποσότητα νικελίου - χρωμίου στη χύτευση και δημιουργούσε αυτό το πρόβλημα ηλεκτρόλυσης. Εννοείται στα όπλα αυτά αντικαθιστάτε αυτή η λαβή με τη νέα μας καρμπον και μέσα σε 3 μέρες επιστρέφονται στους χρήστες χωρίς κανένα έξοδο.
Όσο λοιπόν για το σπάσιμο του όπλου του εν λόγω κυρίου, πιστεύω ότι το προκάλεσε ο ίδιος κακόβουλα για να πετύχει αντικατάσταση και επειδή δεν του βγήκε το γύρισε εκδικητικά σε δυσφήμιση.
Όσο για τους ειδικούς που μπορούν να καταλάβουν από μια κακής ποιότητας φωτογραφία, πόσες στρώσεις ύφασμα έχει ένα όπλο, έχω να τους πω το εξης. Στα πτερύγια που κατασκευάζουμε χρησιμοποιούμε 11 στρώσεις ύφασμα, κάποιες από το βαρύτερο υλικό (240 γραμ. το τετρ, μέτρο). Και το τελικό αποτέλεσμα μετά το vacuum είναι 0,8 ώς 1 χιλιοστό. Και τα όπλα μας σε καποια σημεία που το απαιτεί η αρχιτεκτονική κατασκευή έχουν μέχρι και 4 χιλιοστά πάχος.
Σταύρος Αμαξόπουλος

giorgos77

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos77 » Δευ 22 Ιουν 2015, 15:55

τελικα το καρμπον και το χταποδι οσο το χτυπας απλωνει :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 22 Ιουν 2015, 16:33

δηλαδή το έσπασε δύο φορές μόνος του :scratch:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Δευ 22 Ιουν 2015, 16:42

Μια χαρά τα είπε ο κατασκευαστής.
Μην επεκταθούμε άλλο,δεν υπάρχει λόγος,το θέμα έκλεισε,όποιος έχει απορίες να στείλει μήνυμα.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
maserati4200

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maserati4200 » Δευ 22 Ιουν 2015, 17:17

PanEx έγραψε:Μια χαρά τα είπε ο κατασκευαστής.
Μην επεκταθούμε άλλο,δεν υπάρχει λόγος,το θέμα έκλεισε,όποιος έχει απορίες να στείλει μήνυμα.
Δεν θα 'πρεπε να τοποθετηθεί τουλάχιστον μια τελευταία φορά ο έτερος άμεσα θιγόμενος;

kounavi
Ονοματεπώνυμο: Βασιλης Γερμανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kounavi » Δευ 22 Ιουν 2015, 17:29

Ο καθενας ειπε την ιστορια του, τωρα τι ισχυει πραγματτικα αυτοι το ξερουν.

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Δευ 22 Ιουν 2015, 17:41

maserati4200 έγραψε:
PanEx έγραψε:Μια χαρά τα είπε ο κατασκευαστής.
Δεν θα 'πρεπε να τοποθετηθεί τουλάχιστον μια τελευταία φορά ο έτερος άμεσα θιγόμενος;
Για την λαϊκή ετυμηγορία;; :)
Δεν χρειάζεται,...καλά είμαστε κι'έτσι!
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

giorgos77

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos77 » Δευ 22 Ιουν 2015, 18:22

αυτο που εμενα με ενδιαφερει ειναι οτι ουτε παραπανω πανια χρειαζονται ουτε κατι αλλο απο υλικα ουτε εχει καποιο αδυναμο σημειο.τη μονη ισως αναβαθμιση που πρεπει να τους κανει ο αμαξοπουλος ειναι να τους βαλει ποδαρια αν βλεπουν κανεναν με πετρα να ρχεται καταπανω τους να σηκωνονται να φευγουν. :mrgreen:

ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ
Ονοματεπώνυμο: ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ » Δευ 22 Ιουν 2015, 19:05

ΚΥΡΙΕ ΠΑΝΈΞ εχεις ΔΙΚΙΟ αλλα αφου τα λεει σωστα ο κυριος ΑΜΑΞΟΠΟΥΛΟΣ ας παραδεχτει οτι η συμπεριφορα του ηταν χαλια.Και για να πω κατι το οπλο εσπασε 1 ΙΟΥΝΙΟΥ και ανεβασα το θεμα χθες οχι γιατι ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ??? αλλα για το ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ. ΥΣ. ΤΟ ΟΠΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΙΣ ΔΗΘΕΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΚΑΙ ΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ.

giorgos77

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos77 » Δευ 22 Ιουν 2015, 19:27

συγγνωμη κι ολας αλλα με αυτα που λες εναν πυρο πηγες να βαλεις 450 ευρω ζημια εκανες. αφου λες οτι με την πετρα το εσπασες τι σοι γνωμη ηθελες δηλαδη απο τον αμαξοπουλο? αν το εκανες καλα η οχι?

Άβαταρ μέλους
ghost3000
Ονοματεπώνυμο: Κώστας Βλάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ghost3000 » Δευ 22 Ιουν 2015, 19:38

kounavi έγραψε:Ο καθενας ειπε την ιστορια του, τωρα τι ισχυει πραγματτικα αυτοι το ξερουν.
:thumbsup:
ghost3000--------'--

Άβαταρ μέλους
giannhstapi
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Ταπεινοπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannhstapi » Δευ 22 Ιουν 2015, 19:42

ghost3000 έγραψε:
kounavi έγραψε:Ο καθενας ειπε την ιστορια του, τωρα τι ισχυει πραγματτικα αυτοι το ξερουν.
:thumbsup:
Η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση.
Urino Donec Mortalis

chris2012
Ονοματεπώνυμο: chris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris2012 » Δευ 22 Ιουν 2015, 19:55

stavros amaxopoulos έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα σε όλο το forum.
Και μας και βλέπω ότι το δικαστήριο έχει ξεκινήσει, έχει απαγγελθεί το κατηγορητήριο και έχει ήδη βγει η καταδικαστική από τους τελείως αμερόληπτους δικαστές μας, αισθάνομαι την υποχρέωση να γράψω και εγώ δυο λέξεις για το περιστατικό.
Πρώτα το όπλο.
Το συγκεκριμένο Drakkar κατασκευάστηκε το 2009 για ένα άτομο με ειδικές ανάγκες από τη Ρόδο. Συγκεκριμένα, ο εν λόγω φίλος είχε κομμένα τα δάχτυλα του δεξιού του χεριού με μόνο τον μέσο να εξέχει από τη παλάμη του λίγο (μιάμιση φάλαγγα) και τον αντίχειρα ανέπαφο. Μου στείλαν το αποτύπωμα της τραυματισμένης παλάμης και το όπλο σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε σύμφωνα με την αναπηρία αυτή και με την προ υπόθεση να μπορεί να το οπλίζει και να το χειρίζεται με ένα χέρι. Με ότι αυτό συνεπάγεται στο μήκος της σκανδάλης, την απόσταση της λαβής, τη ρύθμιση της πλευστότητας κλπ. (παρεπιπτόντως είναι το 8 ο όπλο που έχουμε κατασκευάσει για άτομα με ειδικές ανάγκες).
Μετά λοιπόν από σχεδόν 6 χρόνια, εμφανίζεται το όπλο αυτό στα χέρια του εν λόγω κυρίου, ο οποίος μου είπε ότι το αγόρασε μεταχειρισμένο. Με το όπλο να έχει δεχθεί τις άπειρες μετατροπές για να μπορεί να γίνει χρηστικό από νορμάλ παλάμες και από προφανώς άσχετους με το κάρμπον ιδιώτες. (τουλάχιστον 2 -3 μεταπωλητές).
Και το έφερε για να επισκευάσω ένα ράγισμα πάνω από τη σχοινοπιάστρα. (το ότι τι χτύπησε με πέτρα και ότι το προκάλεσε αυτός το διαβάζω τώρα, ενώ η αρχική του δήλωση ήταν ''δεν ξέρω πως έγινε''. Και στην 2η επαφή μου με τον εν λόγω κύριο ήταν όταν προχθές μπήκε στο μαγαζί μου, λέγοντας ότι το όπλο έσπασε και το πέταξε...Και να μαστε σήμερα ενώπιον του δικαστηρίου να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες.
Εγω λοιπόν έχω να δηλώσω τα κάτωθι.
Από το 2007 έχουν κατασκευαστεί πάνω από 300 Drakkar . Από αυτά τα 80 - 90 ψαρεύουν σε χέρια κυνηγών στην Ελλάδα, ενώ τα υπόλοιπα έχουν εξαχθεί σε καταστήματα και πελάτες στο εξωτερικό. Ουδέποτε μα ουδέποτε έχει αναφερθεί πρόβλημα αντοχής του σώματος του όπλου. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε σε κάποια από τα όπλα μας ήταν ένα φαινόμενο ηλεκτρόλυσης της λαβής στο σημείο που ενώνεται με το σώμα του όπλου. Μετά από διευκρίνιση του προμηθευτή μας των λαβών, μια παρτίδα περίπου 10 λαβές δεν είχε την απαραίτητη ποσότητα νικελίου - χρωμίου στη χύτευση και δημιουργούσε αυτό το πρόβλημα ηλεκτρόλυσης. Εννοείται στα όπλα αυτά αντικαθιστάτε αυτή η λαβή με τη νέα μας καρμπον και μέσα σε 3 μέρες επιστρέφονται στους χρήστες χωρίς κανένα έξοδο.
Όσο λοιπόν για το σπάσιμο του όπλου του εν λόγω κυρίου, πιστεύω ότι το προκάλεσε ο ίδιος κακόβουλα για να πετύχει αντικατάσταση και επειδή δεν του βγήκε το γύρισε εκδικητικά σε δυσφήμιση.
Όσο για τους ειδικούς που μπορούν να καταλάβουν από μια κακής ποιότητας φωτογραφία, πόσες στρώσεις ύφασμα έχει ένα όπλο, έχω να τους πω το εξης. Στα πτερύγια που κατασκευάζουμε χρησιμοποιούμε 11 στρώσεις ύφασμα, κάποιες από το βαρύτερο υλικό (240 γραμ. το τετρ, μέτρο). Και το τελικό αποτέλεσμα μετά το vacuum είναι 0,8 ώς 1 χιλιοστό. Και τα όπλα μας σε καποια σημεία που το απαιτεί η αρχιτεκτονική κατασκευή έχουν μέχρι και 4 χιλιοστά πάχος.
Σταύρος Αμαξόπουλος

ακόμα και το πιο τέλειο προϊόν μπορεί να έχει μια αστοχία , άρα δεν είναι μεμπτό το ότι έσπασε ένα όπλο σου , το πρόβλημα είναι η συμπεριφορά σου
ο πελάτης δεν σου ζήτησε άλλο όπλο, εσύ το υπέθεσες και τον έδιωξες από το μαγαζί , σε αυτό είσαι ΛΆΘΟΣ
ακόμα και αν σου ζητούσε άλλο όπλο έπρεπε ευγενικά να του εξηγήσεις την πολιτική του καταστήματος σου και την ιστορία του όπλου όπως έγραψες εδώ

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”