Κοτσίδια!,..

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
raptoras
Ονοματεπώνυμο: panagiotis panagi

Re: raptor carbon apo perasto se kotsidoto

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από raptoras » Τρί 10 Ιουν 2014, 00:18

VAG81 έγραψε:Επειδή είμαι υπερ για τα κοτσιδια και εδώ και 5 χρονια μετατρεπω τα οπλα μου όλα με κοτσιδια εχω παρατηρηση τα εξης:
1) στρωνουν πολύ πιο καλα με το σωμα του οπλου
2) πιο δυνατη βολη
3) λιγοτερη ανακρουση
4) καλυτερη σκοπευση(για εμενα)
βαζω καποια βιντεο απλά για να δειτε τα λαστιχα:
http://youtu.be/ibzy3hlBGYY
http://youtu.be/pTBJBvU7KHs
:good: άποψη μου.. αν φέρεις όσο πιο κοντά της τρύπες στη βέργα τα λάστιχα θα είναι παράλληλα με τη βέργα. πχ ( μιώνετε η γωνία μεταξύ λάστιχων και βέργας όπως είναι όλα τα απλά περαστά όπλα. άρα πιο λίγη δύναμη πίεσης άρα πιο λίγες τριβές πάνω στον οδηγό). τώρα για το δυνατή βολή δεν ξέρω ίσος λες για το ότι δεν έρχονται σε επαφή τα λάστιχα μεταξύ τους και δεν έχουν τριβές? άρα και καθόλου απόλίες?

Άβαταρ μέλους
tritonas84
Ονοματεπώνυμο: ANDREAS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tritonas84 » Τετ 11 Ιουν 2014, 00:51

raptoras έγραψε:
tritonas84 έγραψε:Λοιπον φιλε για σου!ασε τα κοτσιδακια και καντα καλυτερα ραστα ετσι θα εισαι ποιο πολυ της μοδας και θα ερχωντε ποιο ευκολα τα κοκκινο πιπινια και οι πρασινες κυριες!οσο αφορα για την μετατροπη μου λες γιαλοχαρτισε πρωτα μεσα την τρυπα καθαρισε με ασετον βαλε εποξικο στοκο γυαλοχαρταρισε και παλι ντυσε με εποξικη και ενα-δυο πανια καρμπον για να ερθεις στα ωραια σου και να μοιαζεις και με εργοστασιακος!

γεια σας κύριε τρίτωνα.. μήπως κάπου σε ξέρω? κάπου σε έχω ξαναδεί...?? :D

Φιλε μου αργεις πολυ!!!φερτω στην ΓΙΑΦΚΑ construction :good: να μπει στο χειρουργεικο παγκο γιατι τα μινερια μας περιμενουν ;) για πολλες ΚΑΛΑΜΑΡΟΚΟΥΜΠΑΡΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ!!!!!! \:D/
Ποτε μου δεν επεδιωξα να αρεσω στους πολλους!
Αυτα που αγαπουν ποτε μου δεν τα γνωρισα,
Κι αυτα που αγαπω,απεχουν πολυ απο το να τα καταλαβουν!

Άβαταρ μέλους
Japos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japos » Τετ 11 Ιουν 2014, 01:25

George_Gikas έγραψε:
giannis deep blue έγραψε:κάντο κοτσιδατο στην υπάρχουσα τρύπα..

Δεν μπορω να καταλαβω το νοημα να γινει κοτσιδατο στην υπαρχουσα τρυπα - κεφαλη
Για ποιο λογο ?? Κερδος τι??
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Θα είναι πιό όμορφο Μr. Gikas! Δεν βλέπεις εδώ τι γίνεται
------->
005-C-72106.jpg
<-------

VAG81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VAG81 » Τετ 11 Ιουν 2014, 10:53

raptoras έγραψε:
VAG81 έγραψε:Επειδή είμαι υπερ για τα κοτσιδια και εδώ και 5 χρονια μετατρεπω τα οπλα μου όλα με κοτσιδια εχω παρατηρηση τα εξης:
1) στρωνουν πολύ πιο καλα με το σωμα του οπλου
2) πιο δυνατη βολη
3) λιγοτερη ανακρουση
4) καλυτερη σκοπευση(για εμενα)
βαζω καποια βιντεο απλά για να δειτε τα λαστιχα:
http://youtu.be/ibzy3hlBGYY
http://youtu.be/pTBJBvU7KHs
:good: άποψη μου.. αν φέρεις όσο πιο κοντά της τρύπες στη βέργα τα λάστιχα θα είναι παράλληλα με τη βέργα. πχ ( μιώνετε η γωνία μεταξύ λάστιχων και βέργας όπως είναι όλα τα απλά περαστά όπλα. άρα πιο λίγη δύναμη πίεσης άρα πιο λίγες τριβές πάνω στον οδηγό). τώρα για το δυνατή βολή δεν ξέρω ίσος λες για το ότι δεν έρχονται σε επαφή τα λάστιχα μεταξύ τους και δεν έχουν τριβές? άρα και καθόλου απόλίες?
Εχω φτιαξει 3 οπλα με κοτσιδια ένα 115 ένα 120 και ένα 130 και στα τρια οπλα παρατηρησα αυτά που εγραψα δεν είναι ουτε ένα ουτε δυο αλλα τρια τι να πω μαλον θα φταιει ο τροπος που εκτονονωνται τα λάστιχα :hello:

Άβαταρ μέλους
fiesta1420

ΤΡΕΛΟΚΟΤΣΙΔΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Πέμ 07 Αύγ 2014, 09:18

Καλημερες σε όλη την παρέα. Εχω ενα Acid carbon του εχω δυπλα 16αρια με 6,5 βεργα και σκέφτομαι το ενα να το κανω κοτσίδι για να στρώνει και καλυτερα αλλα δεν θέλω να χάσω δύναμη. Εχει δοκιμάσει κανεις κότσιδι να μας πει εντυπώσεις;;; Τα δεσιματα δεν με απασχολούν ξέρω να δένω. Αυτο που με απασχολεί ειναι να μην χάση σε δύναμη και βεληνεκες.
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

VAG81

Re: ΤΡΕΛΟΚΟΤΣΙΔΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VAG81 » Πέμ 07 Αύγ 2014, 09:28

κοτσιδια χρησιμοποιω στα μεγαλα μου οπλα πολύ καλυτερο από τα περαστα (για μενα)
καλυτερη σκοπευση
λιγοτερο κλωτημα
πιο δυνατο

Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Πέμ 07 Αύγ 2014, 10:36

VAG81 έγραψε:κοτσιδια χρησιμοποιω στα μεγαλα μου οπλα πολύ καλυτερο από τα περαστα (για μενα)
καλυτερη σκοπευση
λιγοτερο κλωτημα
πιο δυνατο
Φιλε μου με τους συντελεστές ισχύει το ίδιο με τα περαστα;;;
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

Άβαταρ μέλους
mitsitis
Ονοματεπώνυμο: dimitris mpoutakoglou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsitis » Πέμ 07 Αύγ 2014, 10:41

VAG81 έγραψε:κοτσιδια χρησιμοποιω στα μεγαλα μου οπλα πολύ καλυτερο από τα περαστα (για μενα)
καλυτερη σκοπευση
λιγοτερο κλωτημα
πιο δυνατο
μπορεις να ανεβασεις καμια φωτο να δουμε πως ειναι?
Καλύτερα πλούσιος και υγιής παρά φτωχός και άρρωστος....

VAG81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VAG81 » Πέμ 07 Αύγ 2014, 11:12

οι σηντελεστες δεν αλαζουν
φοτο που θελει ο φιλος δεν εχω,βαζω ένα βιντεο που φενεται καλυτερα
http://youtu.be/ddij8Q_ev-c

Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Πέμ 07 Αύγ 2014, 11:32

Τα λαστιχα τώρα ειναι περαστα, το κοτσίδι σκέφτομαι να το βαλω στην υπάρχων τρύπα των περαστων σε στιλ σχινοκαμπανας. Θα εχω θέμα;;;

VAG81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VAG81 » Πέμ 07 Αύγ 2014, 12:30

αν θα το βαλεις στην ιδια τρυπα δεν νομιζω ότι θα βελτιωσεις κατι

alexaras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexaras » Πέμ 07 Αύγ 2014, 13:08

φανταζομαι οτι θα βελτιωσεις τη γωνια που κανει το λαστιχο οταν οπλιζει σε σχεση με τη βεργα οποτε κατι θα κερδισεις σε δυναμη

Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Πέμ 07 Αύγ 2014, 13:15

alexaras έγραψε:φανταζομαι οτι θα βελτιωσεις τη γωνια που κανει το λαστιχο οταν οπλιζει σε σχεση με τη βεργα οποτε κατι θα κερδισεις σε δυναμη
Και εγω αυτο πιστεύω τώρα..... Άλλος να πει κατι καμία συμβουλή.... Δεν θέλω να το κωψω και να το μετάνιωσω μετά.

karafon
Ονοματεπώνυμο: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από karafon » Πέμ 07 Αύγ 2014, 15:01

Αν το κόψεις θα το μικρύνεις!Γνώμη μου είναι να το πας στο Ζωνομέση να σου κάνει δυο τρύπες μπροστά από τη τρύπα των περαστών και θα το δουλεύεις με ένα κοτσίδι και ένα περαστό!Τα λάστιχα θα στρώνουν το ίδιο σαν να ήταν και τα δυο κοτσίδια!Έτσι δε θα μικρύνεις το όπλο και θα κάνεις και αυτό που θες!!!

Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Πέμ 07 Αύγ 2014, 19:30

karafon έγραψε:Αν το κόψεις θα το μικρύνεις!Γνώμη μου είναι να το πας στο Ζωνομέση να σου κάνει δυο τρύπες μπροστά από τη τρύπα των περαστών και θα το δουλεύεις με ένα κοτσίδι και ένα περαστό!Τα λάστιχα θα στρώνουν το ίδιο σαν να ήταν και τα δυο κοτσίδια!Έτσι δε θα μικρύνεις το όπλο και θα κάνεις και αυτό που θες!!!
Το σωστο αυτο ειναι ( να το στείλω στο ζωνο) αλλα λόγω οτι ψαρεύω μονο με αυτο το οπλο δεν παίζει να το στείλω αυτή την περίοδο (απο χειμωνα). Γι'αυτο θέλω να κανω κατι στην υπάρχων τρύπα των περαστων, το εχει κάποιος ετσι;;; Κάποιος που να το εχει δοκιμάσει;;;

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”