Κοτσίδια!,..

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
Πανος

Κοτσίδια!,..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πανος » Δευ 04 Απρ 2011, 18:42

Ειδα σε μια ταινια 2 τρελοκοτσιδούδες κοκκινομαλλες με φακίδες και μου αρεσαν και είπα να αποκτησω και 2 απο αυτές σε μορφή οπλου φυσικα ( :blush: :blush: ) γιατι εμεις οι παντρεμενοι μονο ετσι μπορουμε: :cray: :this:

Περα απο τα βιτσια, χωρεσα και 30-40γρ μολυβι στα τοιχωματα και ετσι δε χρειάστηκε να χασω 2 απογευματα μεχρι να μου τα φυτεψουν μεσα στο όπλο.:
IMG_0285 [1024x768].JPG
IMG_0284 [1024x768].JPG
IMG_0283 [1024x768].JPG
IMG_0282 [1024x768].JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."

Άβαταρ μέλους
Πανος

Re: Κοτσιδια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πανος » Δευ 04 Απρ 2011, 18:45

Οι αποψεις διιστανται, σε προσωπικες δοκιμές με κοτσιδάτο όπλο, διεκρινα απουσια ανακρουσης. Ο Πανεξ μου ειπε μια ενδιαφερουσα άποψη γιατι τα κοτσίδια συνεισφερουν λίγα πραγματα στην μειωση της ανακρουσης. Οι δοκιμες θα δειξουν!
"In the depths of winter, I finally learned that there was within me an invincible summer."

Άβαταρ μέλους
geogiann

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geogiann » Τρί 05 Απρ 2011, 03:04

(I like)^n
Γιαννάτος Γιώργος aka geogiann the aegean

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
giodem
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Δεμέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giodem » Τρί 05 Απρ 2011, 07:45

Πάντως έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά με την τροποποίηση της τρύπας.
Γιατί χρειάστηκε βαρύδωμα το όπλο?
Περιμένουμε εντυπώσεις μέσα στο νερό.
Γιώργος Δεμέτης

Άβαταρ μέλους
padimitris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από padimitris » Τρί 05 Απρ 2011, 07:50

ωραίος ο Πάνος. Αυτά να υποθέσω ότι βγαίνουν και το όπλο παραμένει όπως ήταν πριν ή είναι μόνιμη μετατροπή. Καμιά φώτο με τα λάστιχα οπλισμένα πριν και μετά τα κοτσίδια στο ύψος της κεφαλής έχεις;
Καλοβούτηχτα.

Άβαταρ μέλους
Πανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πανος » Τρί 05 Απρ 2011, 09:05

Γιωργο για τα γουστα και το στησιμο που εχω:

Λυκαν 110 - 6,75χιλ 1,50μ 2χ17.5 στο 3,32 θελω 70-75 γρ στη μυτη.
Λυκαν 120 - 7χιλ 1,60μ 3χ14 στο 3,3 θελω 80-85γρ στη μυτη. για να ειναι και τα 2 ελαφρως θετικά επάνω και ελαφρως αρνητικα απο τα 20 και κατω.

Η μετατροπή ειναι λυόμενη και μπορει μεσα απο την 10αρα σωληνα μπορει να περασει αξονας για ρολλερ.... τα ράουλα των οποίων σε λιγο καιρο θα κοπουν στον τορνο!
Ειναι φτιαγμένο απο AISI 304. Φωτό οπλισμενο απο βδομαδα που θα βραχει.

Προς το παρόν δες το σχέδιο:
[1024x768].jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
christripoli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από christripoli » Τρί 05 Απρ 2011, 09:31

ενδιαφερουσα κατασκευη.
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)

Άβαταρ μέλους
nmoiras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nmoiras » Τρί 05 Απρ 2011, 09:45

christripoli έγραψε:ενδιαφερουσα κατασκευη.
όντως !

μπράβο ρε Πάνο
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα

Άβαταρ μέλους
Πανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πανος » Τρί 05 Απρ 2011, 10:05

και μια τομη με την προσθηκη μονταρισμένη στο όπλο, φαινονται οι βίδες και ο χώρος για το βαρύδωμα:
2 [1024x768].jpg

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Τρί 05 Απρ 2011, 11:54

Ωραίο πράγμα το autocad...

Άβαταρ μέλους
Πανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πανος » Δευ 18 Απρ 2011, 13:54

Μετα 2-3 βουτιες έκανα τις εξης παρατηρησεις:

1. Τα οπλα έχουν αισθητά λιγότερη ανάκρουση. Δεν ξερω εαν αυτό επιρρεάζει τη βολή σαν αποτελεσμα αλλά σίγουρα ειναι πιο΄ξεκούραστο το οπλο γίατί δεν τραντάζει τόσο οσο πριν.
2. Στην κινηματογράφηση 4 οπλων κοτσιδάτων που επιασα στα χερια μου τις τελευταιες 15 μερες, η βολή ειναι πλέον ευδιάκριτη και δεν χανεται το πλάνο λόγω της προσκρούσης των λάστιχων μπροστά.
3. Εχω μπορεσει λόγω της μικρότερης ανακρουσης, να κοντύνω λιγο ακόμα τα λάστιχα πραγμα που μου δίνει ακομα περισσότερη δύναμη. ( Στο Corsair μου τα 2χ19 πηγαν στο 3.3!!!!) Η εντυπωση που μου δίνεται ειναι οτι η ανακρουση αυξανεται με μικροτερο ρυθμό οταν κονταινεις τα κοτσίδια απο οτι με τα κανονικά λαστιχα.
4. Αν και εκανα ακριβεστατες βολες και πριν παρα την ανακρουση, πιστευω οτι εχουν βελτιωθει οι βολές μου αρκετα.
5. Εχω τρελαθει να δενω λαστιχα!

Άβαταρ μέλους
Antonis Pap
Ονοματεπώνυμο: Ο Μάκης ξέρει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antonis Pap » Δευ 18 Απρ 2011, 14:04

Ερώτηση:
Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί τα κοτσιδάκια συμβάλουν στην μείωση της ανάκρουσης?
Αν βρεις χρόνο ρίξε και τα βιντάκια με τις βολές.
"Στην Κ3, στην περιφερειακή Υμηττού, με πόσα στρίβεις?"

Άβαταρ μέλους
Πανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πανος » Δευ 18 Απρ 2011, 14:12

Ισως ο όρος ανακρουση που χρησιμοποιω να μην ειναι ο ακριβης ορος της φυσικης, αλλά εγω αναφερομαι στο συνολικό feeling στο χέρι κατα τη βολή.

Πιστευω οτι επειδη ο ογκος των ελαστικών που σκάει κατα την εκτονωση επανω στην κεφαλη ειναι δραματικά μειωμενος (ουσιαστικά τα σκοινακια ειναι) και το γεγονος ότι πλέον τα λάστιχα μπορουν να κινηθούν ελευθερα και να ΄πάνε οπου θελουν οταν τερματισουν, απαλύνει όλο το τρανταγμα που μεταφερεται στο χέρι και δινει την αισθηση αυτη.

Άβαταρ μέλους
Antonis Pap
Ονοματεπώνυμο: Ο Μάκης ξέρει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antonis Pap » Δευ 18 Απρ 2011, 14:25

Πανος έγραψε:
feeling στο χέρι κατα τη βολή.

Πιστευω οτι επειδη ο ογκος των ελαστικών που σκάει κατα την εκτονωση επανω στην κεφαλη ειναι δραματικά μειωμενος (ουσιαστικά τα σκοινακια ειναι) και το γεγονος ότι πλέον τα λάστιχα μπορουν να κινηθούν ελευθερα και να ΄πάνε οπου θελουν οταν τερματισουν, απαλύνει όλο το τρανταγμα που μεταφερεται στο χέρι και δινει την αισθηση αυτη.
Ναι, είναι λογική σκέψη αυτή. :-k
Πάντως είναι ωραία κατασκευή, μπράβο σου.
"Στην Κ3, στην περιφερειακή Υμηττού, με πόσα στρίβεις?"

Άβαταρ μέλους
vasilis1987
Ονοματεπώνυμο: Βασιλης

ιδεα για ξυλινο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vasilis1987 » Τρί 01 Νοέμ 2011, 20:32

Σκεφτηκα μια ιδεα για ξυλινο.Δεν ξερω αν εχει υλοποιηθει ποτε,αλλα δεν το εχω δει και πουθενα.Η ιδεα ειναι η εξης:Τα λαστιχα να ερχονται προς την κεφαλη χωνευτα και να πιανουν με ενα κοτσιδακι το καθενα.Θα υπαρχει μια μικρη τρυπα για το καθενα που θα ξεκιναει απο εκει που που εφαρμοζει το λαστιχο και θα καταληγει μπροστα.εκει στο κομπο πιστευω θα χρειαζεται και ενα λαμακι ινοξ ι δυο ροδελες χωνευτες για να μοιραζουν την δυναμη σε ολη την επιφανεια.Ετσι νομιζω για ενα λαστιχο μπορει να δεχτει μεγαλυτερη δυναμη μιας και η επιφανεια και ο ογκος που εφαρμοζεται ειναι μεγαλυτερος.Και ενα προχειρο σχεδιο για καλυτερη αποψη.Σιγουρα μπορει να βελτιωθει η ιδεα μιας και ειναι η πρωτη σκεψη.Επισης μπορει το καθε λαστιχο αντι για κομπο μπροστα να εχει μια καθετη ραβδο που για να αλλαξουμε λαστιχα απλα την βγαζουμε,τραβαμε το λαστιχο και βαζουμε αλλο ετοιμο(σε περιπτωση που θελουμε αλλο σεταπ αμεσα).Τι λετε;
.JPG

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”