Μονολάστιχο 110 τι νόημα έχει ?

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
dtrip
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Τρυπάκης

Μονολάστιχο 110 τι νόημα έχει ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Κυρ 19 Οκτ 2014, 02:15

Καταλαβαίνω μονολάστιχα όπλα μέχρι 90.

Καταλαβαίνω διλάστιχα όπλα 110 και 120 (θες διατρητικότητα, άρα πχ βάζεις 7-άρα, και 2χ16 να την σπρώχνουν).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι κάτι όπλα 110 μονολάστιχα. Αυτό τι εξυπηρετεί ακριβώς ? Θέλει βεληνεκές ο κάτοχος ή όχι ? (αν ναι γιατί δε βάζει 7-άρα βέργα, και αν όχι τι το πήρε το 110 ?)

Σόρρυ αν είπα βλακεία αλλά πραγματικά δεν το καταλαβαίνω, ευχαριστώ
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.

Αδείμαντος77
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Καρκαλάκος

Re: Μονολάστιχο 110 τι νόημα έχει ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αδείμαντος77 » Κυρ 19 Οκτ 2014, 07:42

Ελαφρύ και στριφτερό, μανιτζέβελο και πρακτικό. Με δυνατά λάστιχα και μια καλή εξαμισάρα σε καλύπτει σχεδόν παντού, από ένα μαγιάτικο μέχρι ένα μπαρμπούνι. Σου έχει τύχει κιλίσιος σαργός στο ένα μέτρο από τη μύτη της βέργας, με φόντο συμπαγή βράχο, την ώρα που οι διαφραγματικοί μελωδούν ένα ακόμη αποτυχημένο καρτέρι συναγρίδας ή στήρας; Με το μπαζούκας τι κάνεις; Κλαις το πενηντάρικο της εφτάρας ή βγάζεις το δάχτυλο από τη σκανδάλη στο όνομα της οικονομικής κρίσης; Εξάλλου, για όσους εμπνεύστηκαν ψαρευτικά από τη δεκαετία του ενενήντα με Picasso και Mazzari , το μακρύκανο μονολάστιχο ήταν και θα παραμένει το απόλυτο φετίχ.
Αράζω......άρα ζω.

INBLUE
Ονοματεπώνυμο: Miltos zografinakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INBLUE » Κυρ 19 Οκτ 2014, 07:48

Αδείμαντος77 έγραψε:Ελαφρύ και στριφτερό, μανιτζέβελο και πρακτικό. Με δυνατά λάστιχα και μια καλή εξαμισάρα σε καλύπτει σχεδόν παντού, από ένα μαγιάτικο μέχρι ένα μπαρμπούνι. Σου έχει τύχει κιλίσιος σαργός στο ένα μέτρο από τη μύτη της βέργας, με φόντο συμπαγή βράχο, την ώρα που οι διαφραγματικοί μελωδούν ένα ακόμη αποτυχημένο καρτέρι συναγρίδας ή στήρας; Με το μπαζούκας τι κάνεις; Κλαις το πενηντάρικο της εφτάρας ή βγάζεις το δάχτυλο από τη σκανδάλη στο όνομα της οικονομικής κρίσης; Εξάλλου, για όσους εμπνεύστηκαν ψαρευτικά από τη δεκαετία του ενενήντα με Picasso και Mazzari , το μακρύκανο μονολάστιχο ήταν και θα παραμένει το απόλυτο φετίχ.
+1

συμφωνω με το παλικαρι απο πανω,
με ενα μονολαστιχο 110 αρι κανεις ολες τις δουλειες
και τρυπα και απε εξω μπορεις να παρεις ψαρι!!
ακομα και στα ρηχα καρτερια οταν υπαρχουν και διαυγειες νιωθεις μια σιγουρια κρατοντας το 110 παρα ενα 82-90αρι!!
Απ'ολα τα υφασματα μ'αρεσει μονο η βρακα απου ξυπνας και τη θωρεις στου κρεβατιου την ακρα..!

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Κυρ 19 Οκτ 2014, 08:29

Το θεμα ειναι οτι αφου με αυτο το οπλο κυνηγας μονο ασπρα,αντε και κανα συναγριδοστηρο μετριου μεγεθους,το 110 θα ειναι δυσκινητο,καλυτερα ενα 100 η 95 με το ιδιο σεταπ...στην τελικη,αν κατεβαινεις γιαμεγαλα ψαρια,με διλαστιχο,ηδη το μεγαλο σαργο τον εχεις διαγραψει απο την επιφανεια...
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Κυρ 19 Οκτ 2014, 09:05

Η αλήθεια είναι πως το έχουμε παρακάνει με τα δυλαστιχα, τρειλαστιχα... Και πιστεύω πως οι περισσότεροι πάνω από δυο μέτρα από την μύτη της Βέργας δεν ρίχνουν μαζί και εγώ. Είναι λίγοι αυτοί που χρειάζονται πραγματικά τα δυλαστιχα (μεγάλα μαγιάτικα, τέρατα ροφοί και στυρες). Ανάλογα το μέγεθος τον θηραμάτων που συνήθος βγάζεις στήνεις και το 110 και εγώ μονολαστιχο το έχω και είναι Νυστέρι μέχρι τα 10 μέτρα που το ψαρεύω, παρακάτω δεν έχω κατέβει για να ξέρω αλλά σίγουρα θα παίζει ρόλο. Και όπως είπε και ένας συνάδελφος πιο πάνω οι πιο παλιοί έβγαζαν μαγιάτικα 10κιλα+ με μόνο λάστιχο. :banghead: θα μου πείτε άλλες εποχές, ίσος ίσος όμως και όχι. Μήπως να δώσουμε περισσότερη βάση στην τεχνική;;; :cool: Πηστευω πως ένα όπλο δεν είναι αμαρτία να μην του βάλεις δυπλα αμαρτία είναι να το βάλεις στο ραφή και να μην το χρησιμοποιείς. Αυτά είναι η δίκη μου γνώμη δεν θέλω να παρεξηγηθεί κανείς. Καλές θάλασσες σε όλους!!! :yahoo:
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Κυρ 19 Οκτ 2014, 09:07

Ο καθενας ψαρευει με οποιο τροπο θελει και με οποιο σετ απ τον βολευει.Δεν μπορουμε να επιβαλουμε εμεις σε καποιον πως θα σεταρει το 110 του.Για να το δουλευει ετσι κατι εχει δει και τον βολευει..
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
Gofaris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gofaris » Κυρ 19 Οκτ 2014, 09:34

Εγώ έχω ένα c4 119 μονολάστιχο,που το χρησιμοποιώ στο κολυμπητό και το χειμώνα(θολούρα,μικρότερα βάθη).
Βολεύει τρελά.Όταν το πιάνω στα χέρια μετά από το azimuth 125,μου φαίνεται σαν 90άρι.
Δυστυχώς έχω ψιλοκόψει το κολυμπητό και το ψάρεμα το χειμώνα και πλέον σπάνια το χρησιμοποιώ.

bekor
Ονοματεπώνυμο: Nikos Stathopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bekor » Κυρ 19 Οκτ 2014, 09:55

Ψαρεύω σχεδόν αποκλειστικά με 110 μονολάστιχο. Βέβαια τα ψάρια που βλέπω είναι κατα κανόνα μικρά, ψαρεύω κολυμπητά Ανατολική Αττική και Σαρωνικό. Το όπλο κάνει θαύματα. Έχει πάρει από 8-άρη ρόφό μέχρι σκάρο και συναγρίδα. Στην τρύπα 'η γιά μπαρμπούνι το θεωρώ δύσκολο. Αλλά στο προθαλάμι είναι "μανούλα" γιατί ρίχνεις από μακριά και με σιγουριά! Όμως το μεγάλο προσόν του μονολάστιχου, (που μ' ένα γερό 19-άρι, στα τρία μήκη γαζώνει) είναι η πολύ μικρή ανάκρουση και το πόσο απλό και εύχρηστο είναι. Αυτά συμβουτηχτές!

Άβαταρ μέλους
vasilis
Ονοματεπώνυμο: vasilis skopelitis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vasilis » Κυρ 19 Οκτ 2014, 10:11

οσο πιο βαθια τοσο περισσοτερα λαστιχα. Απλο ειναι. Μεχρι τα 15 - 20 μετρα το μακρυ μονολαστιχο ειναι αρκετο και για μεγαλα θυραματα. Πριν απο 20 χρονια ποσους θυμαστε να ψαρευουν με πανω απο 2 λαστιχα; Οταν καταλαβαν οτι το λαστιχο επιρρεαζεται απο το βαθος τοτε αρχισαν να προσθετουν και δευτερο λαστιχο, και οταν καταλαβαν οτι η σωληνα αλουμινιου εχει και αυτη προβλημα, την εκαναν ξυλινη και μετα καρμπον... αυτα.
Δούλευε εσύ, και η τύχη σου κοιμάται...

Άβαταρ μέλους
xrist0s4
Ονοματεπώνυμο: Kakis Xristoforos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xrist0s4 » Κυρ 19 Οκτ 2014, 10:16

εγω παλι δεν βλεπω τον λογο να εχεις ενα λαστιχο εφοσον το οπλο σηκωνει δυο..Εγω εχω ενα 95αρι κρεσσι με 2 Sigal Reactive 14,5...Βαζω το ενα για τρυπες ψαχτηρια για να μη γαμαω τη βεργα στα βραχια(αν και την εχω...)και τα δυο για το κατι παραπανω..
-Ξέρεις..... -κάτι? -σάρκ?

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Κυρ 19 Οκτ 2014, 11:41

για τον ιδιο λογο που καποια ατομα εχουν 60αρια με διπλα!!!

Nickaros
Ονοματεπώνυμο: Nikos Aronis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nickaros » Κυρ 19 Οκτ 2014, 13:09

Για εμένα προσωπικά έχει νόημα στα ρηχά, σε θολούρα, με ρεστία. Ισως όχι 110 αλλά ένα 100άρι. Εχω στήσει ένα, για τέτοια χρήση, με μεταλλική κλειστή κεφαλή και κάποιες άλλες μικρο-μετατροπές. Αρματώνεις στο δευτερόλεπτο και με "κλειστά μάτια". Ενα 19άρι σχετικά "άνετο" και φαρδιά μεταλλική καμπάνα. Αυτά.

Κατά τα λοιπά, να εξαντλήσεις τις δυνατότητες ενός 110 με μονό λάστιχο, δεν υπάρχει περίπτωση. Γιατί να παιδεύεσαι με ένα 19άρι όταν μπορείς να έχεις καλύτερα αποτελέσματα με δυο 14άρια ή 16άρια?

Άβαταρ μέλους
Geronimo
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γεωργίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Geronimo » Κυρ 19 Οκτ 2014, 14:47

Αδείμαντος77 έγραψε:Ελαφρύ και στριφτερό, μανιτζέβελο και πρακτικό. Με δυνατά λάστιχα και μια καλή εξαμισάρα σε καλύπτει σχεδόν παντού, από ένα μαγιάτικο μέχρι ένα μπαρμπούνι. Σου έχει τύχει κιλίσιος σαργός στο ένα μέτρο από τη μύτη της βέργας, με φόντο συμπαγή βράχο, την ώρα που οι διαφραγματικοί μελωδούν ένα ακόμη αποτυχημένο καρτέρι συναγρίδας ή στήρας; Με το μπαζούκας τι κάνεις; Κλαις το πενηντάρικο της εφτάρας ή βγάζεις το δάχτυλο από τη σκανδάλη στο όνομα της οικονομικής κρίσης; Εξάλλου, για όσους εμπνεύστηκαν ψαρευτικά από τη δεκαετία του ενενήντα με Picasso και Mazzari , το μακρύκανο μονολάστιχο ήταν και θα παραμένει το απόλυτο φετίχ.
Σωστός ο παιχτης!!!!
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!

Άβαταρ μέλους
dtrip
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Τρυπάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Κυρ 19 Οκτ 2014, 16:14

Ωραία και κατανοητά και σας ευχαριστώ. Ναι κι εγώ κάτι Franco Donati και Dapiran του 97 βλέπω τελευταία και έτσι όπως πιάνει τα ψάρια με το μονολάστιχο από τα 15 μέτρα (χαχα!)
παθαίνω ένα κάτι. (ελπίζω να είναι η κάμερα που τα δείχνει έτσι, αλλιώς θα φάω το βατραχοπέδιλό μου)

Όντως ένα 110 που προλαβαίνει ψάρι στα τρία μήκη είναι σοβαρό όπλο. Το θέμα είναι αυτά τα τρία μήκη είναι χάρη στο συγκεκριμένο σετάπ του φίλου ή γενικώς στο 110 γίνεται αυτο΄?
Γιατί με το 96-άρι μου, με 19 και 6.5, με τίποτα δε γίνεται στα τρία μήκη (δηλαδή να τεντωθεί όλη η πετονιά), να πιάσει ψάρι. Δεν το προλαβαίνει με τίποτα.
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.

Άβαταρ μέλους
nmoiras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nmoiras » Κυρ 19 Οκτ 2014, 16:22

dtrip έγραψε:Καταλαβαίνω μονολάστιχα όπλα μέχρι 90.

Καταλαβαίνω διλάστιχα όπλα 110 και 120 (θες διατρητικότητα, άρα πχ βάζεις 7-άρα, και 2χ16 να την σπρώχνουν).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι κάτι όπλα 110 μονολάστιχα. Αυτό τι εξυπηρετεί ακριβώς ? Θέλει βεληνεκές ο κάτοχος ή όχι ? (αν ναι γιατί δε βάζει 7-άρα βέργα, και αν όχι τι το πήρε το 110 ?)

Σόρρυ αν είπα βλακεία αλλά πραγματικά δεν το καταλαβαίνω, ευχαριστώ
Πριν κάποια χρόνια ψάρευα το 110 με διπλά16άρια και 7άρα. Μου πετάχτηκε η μια μπίλια και έμεινα με ένα 16άρι.

Γυρίζοντας προς τη βάρκα έκανα κανά 2 χαζόκάρτερα στα ρηχά μπας....σε ένα βλέπω μακρυά μια στήρα να κάθεται και να κοιτάει .... τώρα δεν ξέρω αν ήταν 3 μήκη ή 2,75 αλλά ήταν μακρυά
Δεν γαμιέται σκέφτομαι...τεντώνω χέρι...της ρίχνω και μένω ηλίθιος....0 κλώτσημα το 16αράκι και το ψάρι να φέρνει βόλτα στη βέργα.
... τι βρεγμένος τι μούσκεμα

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”