Γνώμες για ψαροτούφεκο,...τι όπλο να πάρω;;

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
rixitis
Ονοματεπώνυμο: An Vas

Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΠΛΟ - ΡΗΧΟ ΚΑΡΤΕΡΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από rixitis » Τετ 27 Απρ 2016, 17:56

1. Αν έχεις μάθει με την κλειστή κεφαλή του rayo ίσως να σε δυσκολέψει αρχικά η ανοιχτή κεφαλή και να χάσεις ψάρια ώσπου να τη μάθεις (λέω ίσως, γιατί απ' τη στιγμή που άρχισα να ρίχνω με όπλα ανοιχτής κεφαλής βρήκα την υγειά μου στα καρτέρια).
2. Ξέχνα τα 82άρια, έχεις ήδη το 90άρι. Πήγαινε ή σε pathos open 90 ή σε buca ii 86 και πάνω. Όποιο σ' αρέσει πιο πολύ. Δες τα όπλα από κοντά.
3. Εναλλακτική λύση 100άρι με κλειστή κεφαλή (υπάρχουν πάμπολλα) με ΕΝΑ ζευγάρι βιδωτά λάστιχα.
4. Μη μπλέκεις με διπλά λάστιχα.
Αυτά, αν νομίζεις ότι έχεις εξαντλήσει τις δυνατότητες του όπλου που έχεις, ή δεν έχεις καλές στατιστικές στις βολές σου (αν και το 90 rayo είναι φαρμακερό στις βολές)... Αν το έχεις απλώς βαρεθεί, άλλαξε λάστιχα, βάλε κι ένα αυτοκόλλητο παραλλαγής στο σωλήνα και θάναι σαν να έχεις καινούριο όπλο.

Αυτά ως προσωπικές απόψεις, μια και σε βλέπω ζεστό να αλλάξεις οπωσδήποτε όπλο. Και κάτι άλλο. Όποιο σου κάνει αυτό να κρατήσεις σαν βάση και για τα άλλα μήκη που ίσως πάρεις, όχι άλλο 75, άλλο 90 άλλο 100. Όλα ίδια μάρκα. :hello:

NicholasPachis
Ονοματεπώνυμο: Nicholas Pachis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NicholasPachis » Τετ 27 Απρ 2016, 18:14

Καταρχας ευχαριστω για τις συμβουλες σας! Η κλειστη κεφαλη δε με βολευει ουτε ειμαι φαν των βιδωτων. Σκεφτομαι για μπουκα η ραγιο χωκ ανοικτης κεφαλης.
IDEAL STROBE 27.5 2016 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΜΠΛΕ ΥΠΕΡ-ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΠΟΛΕΙΤΑΙ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΣΤΕΝΟΤΗΤΑΣ Π.Μ ΓΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Άβαταρ μέλους
johndrama
Ονοματεπώνυμο: Ioannis Draminos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johndrama » Τετ 27 Απρ 2016, 18:42

Rayo 75 κόβεις τον σωλήνα 71
Βέργα 1,15 μήκος 6,25 πάχος σκληρή.
Λάστιχα 16αρια μαύρα γκοριλα 23 πόντους
Έχεις ένα όπλο που ρίχνει σαν 100αρι μαλακιά γρήγορη βολή και βολεύει και για τρύπες πρώτη σκάλα.
Για θολούρα είναι ότι πρέπει στρίβει για πλάκα κτλ. Δοκίμασε το .
Ή του ύψους ή του βάθους βουνο-θαλασσα

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 27 Απρ 2016, 20:30

NicholasPachis έγραψε:Δε μου αρεσει και τοσο το ραγιο! :(
Δεν σε αδικο καθολου
έχεις γούστο πάντως πρέπει να παραδεχτω :D
Πάρε ένα στο μήκος 86-90 το οποίο σου γιαλιζει στο μάτι και ξεκινά το ψάρεμα
Αν καταλήξεις σε buca η seac -pathos τότε με μονολαστιχο καλύτερα :)
Το μπαλκο το έφερα σαν παράδειγμα :)
Αν και με αυτό έβγαλα καποτε τα καλύτερα θηράματα μου :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

NicholasPachis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NicholasPachis » Πέμ 28 Απρ 2016, 10:33

thalassa50 έγραψε:
NicholasPachis έγραψε:Δε μου αρεσει και τοσο το ραγιο! :(
Δεν σε αδικο καθολου
έχεις γούστο πάντως πρέπει να παραδεχτω :D
Πάρε ένα στο μήκος 86-90 το οποίο σου γιαλιζει στο μάτι και ξεκινά το ψάρεμα
Αν καταλήξεις σε buca η seac -pathos τότε με μονολαστιχο καλύτερα :)
Το μπαλκο το έφερα σαν παράδειγμα :)
Αν και με αυτό έβγαλα καποτε τα καλύτερα θηράματα μου :)
thalassa50 απ'ο,τι καταλαβα δε σου αρεσει καθουλου το ραγιο :D
Ειναι καλο οπλο αλλα οπως και να το κανεις... Αυτη η λαβη του, καπως χοντροκομμενη και αβολη με τη γωνια που εχει. Τουλαχιστον διωρθονεται λιγο με χοντρα γαντια...

Με το παρε ενα 86-90 το saragos αποκλειεται δηλαδη απο τη λιστα;

Μπορεις φιλε μου να ανεβασεις 2-3 φωτογραφιες του buca σου να δω πως ειναι; (ολοκληρο σωληνα λαβη γενικως κοντινες φωτογραφιες του οπλου αν μπορεις). Επισης το μπουκανερο σου εχει βγαλει ποτε προβληματα; Γτ καπου ειχα διαβασει για προβληματα στον μηχανισμο.
Τελικα με 100cm μηκος οπλισης εχει βεληνεκες 100αριου; Συμπεριφερεται σαν 100αρι;

Και παλι σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια σας!

Καλες αναδυσεις!
IDEAL STROBE 27.5 2016 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΜΠΛΕ ΥΠΕΡ-ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΠΟΛΕΙΤΑΙ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΣΤΕΝΟΤΗΤΑΣ Π.Μ ΓΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 28 Απρ 2016, 11:02

Κοίτα να δεις
Πριν παρα πολλα χρόνια που το επεξεργαζωμουν σε μία έκθεση δεν βρήκα ποιοτικός καμία μα καμία διαφορά από το μπαλκο μου ,μπορώ να σου πω ότι θεωρουσα το μπαλκο ποιο γεροδεμένο και το ραγιο ότι θα διάλυσή με της βολές :D από εκείνη την ημέρα το βαπτισα νεροπιστολο :D
Από τότε μέχρι σήμερα 20 + χρόνια ίδιο ,ούτε ένα facelifting που λένε
Έχει φανατικούς οπαδούς ,μπορεί να είναι όπως γράφουν πολύ ευθυβολο ????το σεβομαι αυτο ,αλλά τιμολογικα είναι όχι υπερτιμημένο απλά αλλά με πύραυλο στα ύψη η τιμές του για την ποιότητα του σαν υλικά και κατασκευή αλλά και σαν εμφάνιση και εδώ μπαίνει στην μέση το πολύ καλό μάρκετινγκ της εταιρίας ,κάτι που δεν έχει το beuchat που είναι για εμένα μακράν το ποιοτικότερο όπλο στην κλάση του
Ξέρω πολλους που πίνουν νερό στο όνομά του και καλά κάνουν μιας και σαν όπλο είναι καλό και από ότι λένε πολύ ευθυβολο ,και εγώ πινω νερό στο όνομά του μπαλκο με ένα καλό σεταπ είναι το ίδιο ευθυβολο , σαρδέλα πετυχαινεις στα 3m που λένε :D αλλά το ότι το ραγιο θα έφτανε να κοστίζει όσο το buca II κομπλε ????ε αυτό και αν δεν είναι τρελό θεωρώ ότι το ραγιο έτσι όπως είναι ανηκει στην τιμολογιακή κλάση του μπαλκο
:D
Στο buca τώρα
Ο μηχανισμός μακράν ο καλύτερος όλων στην κλάση αυτή και πλήρες inox και για πολύ γερά σεταπ με πάντα μαλακια σκανδάλη .
Το μόνο μοιονεκτιμα είναι τα πλαστικά της κεφαλής που με το πρώτο μεγάλο ζόρι η πεσιμο ??σπάνε τα κερατακια για την πετονια .Κατά τα άλλα είναι ένα υπέροχο ευθυβολο οπλο με διαμορφωμένο σωλήνα για γερά σεταπ αλλά αχρειαστα στο 86αρι
Φωτο αργότερα
Υγ.δεν ξέρω αν συμπεριφέρεται σαν κατοσταρι γιατί δεν είχα ποτέ κατοσταρι :D

Nikolas r.
Ονοματεπώνυμο: Nick roum

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikolas r. » Πέμ 28 Απρ 2016, 11:38

Εγώ θα σου πρότεινα αφού θες τόσο να πάρεις καινούργιο όπλο να πάρεις το παθός σε 90 και όχι 82 αλλά 90 και κατά προτίμηση το απλό μοντέλο με σαγρέ σωλήνα η το λέιζερ (ακούω πώς η λαβή του είναι εξαιρετική) μην κολλάς τόσο με τα μήκη όπλισης και μην κοιτάς όπλα όπως το μπουκα που έχουν διαμορφωμένο σωλήνα γιατί σε αυτά τα βάθη πολύ μικρο ρόλο θα παίξει (κατά την δίκη μου ταπεινή άποψή).Θα συμφωνήσω και εγώ πως τα ραγιο της απνεα είναι αρκετά "ελαφριά" όπλα και το βλέπω από το ζευγάρι μου που έχει εν από τα πρώτα μοντέλα (άσπρη λαβή) και προσφάτως απέκτησε και το πιο καινούργιο (μαύρη λαβή) πως δεν έχουν αλλάξει τίποτα απολύτως εκτός από τα χρώματά επάνω στο όπλο (όπως ίσως κατάλαβες ούτε εγώ τα πολύ συμπαθώ).Εάν τώρα όπως λες δεν σε έχει βολέψει η κλειστή κεφαλή και έχεις μάθει και την ανοιχτή (έτσι είδα στα βιντεο που ανέβασες) τότε θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πάρεις όπλο με ανοιχτή κεφαλή(και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα) και να ησυχάσει το κεφάλι σου.
Ο καλός ψαράς δεν είναι αυτός που πιάνει πολλα ψάρια είναι αυτός που γυρνάει σπίτι του

NicholasPachis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NicholasPachis » Πέμ 28 Απρ 2016, 12:06

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια σας!
Τελικα δεν ειμαι μονο εγω που δεν του αρεσουν τα ραγιο.
Ο φιλος μου που παμε παρεα για ψαροντουφεκο απο την ωρα που εμαθε οτι θελω καινουργιο οπλο ειναι ΠΑΡΕ ΡΑΓΙΟ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ.... Δεν λεει να καταλαβει οτι δεν με βολευουν... :D

Μαλλον τοτε το pathos open pro 90/100 ή το buca ii 86 εαν βρω καμια καλη φωτο να δω πως ειναι... (Στα μαγαζια εδω περα στη Κερκυρα δεν εχουν buca :( )

Και παλι ευχαριστω και καλες αναδυσεις!

yavorsub
Ονοματεπώνυμο: Yavor Ivanov

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από yavorsub » Πέμ 28 Απρ 2016, 16:11

Αφου δεν σε βολεβη η λαβη του Ραγιο γιατη δεν τι φτιαχνεις στο χερη σου ? Με μια λιμα σε μηση ωρα ειναι πασπαρτου ! ;)
Με συγχωρείτε για τα ορθογραφικά λάθη, αλλά είμαι Βούλγαρος.Απο τη Βουλγαρία.Απο τη Βόρεια Βουλγαρία.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 28 Απρ 2016, 16:28

NicholasPachis έγραψε:Σας ευχαριστω πολυ ολους για τη βοηθεια σας!
Τελικα δεν ειμαι μονο εγω που δεν του αρεσουν τα ραγιο.
Ο φιλος μου που παμε παρεα για ψαροντουφεκο απο την ωρα που εμαθε οτι θελω καινουργιο οπλο ειναι ΠΑΡΕ ΡΑΓΙΟ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ.... Δεν λεει να καταλαβει οτι δεν με βολευουν... :D

Μαλλον τοτε το pathos open pro 90/100 ή το buca ii 86 εαν βρω καμια καλη φωτο να δω πως ειναι... (Στα μαγαζια εδω περα στη Κερκυρα δεν εχουν buca :( )

Και παλι ευχαριστω και καλες αναδυσεις!
σου στέλνω φωτο σε λίγο ,μόνο που εμένα πλέον είναι carbon [-( μιας και το έντυσα ένα φύλο που περισεψε από το μεγάλο
στείλε email διεύθυνση

marios_zio7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από marios_zio7 » Πέμ 28 Απρ 2016, 16:48

Εχει βγάλει και η cressi νεο όπλο
Cherokee μου φαινεται
Ελλαδα δεν πρεπει να χέρι ερθει ακομα

Άβαταρ μέλους
kapsfishing
Ονοματεπώνυμο: vasilis kapsalis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kapsfishing » Πέμ 28 Απρ 2016, 20:03

bucanero με κλειστά μάτια..Μόνο που θα το πιάσεις θα καταλάβεις..
ΠΡΟΣΟΧΗ:το ψαροτουφεκο είναι άκρως εθηστικο...!!

dimos k.
Ονοματεπώνυμο: Καββαδίας Δήμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimos k. » Παρ 29 Απρ 2016, 00:54

Άβαταρ μέλους
mezger
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mezger » Παρ 06 Μάιος 2016, 11:16

anestisdr

Αγορά πρώτου όπλου για ΑΡΧΑΡΙΟ!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anestisdr » Κυρ 29 Μάιος 2016, 15:55

Αγαπητοί συμφορουμιτες καλησπέρα από τη μαγευτική Δράμα.

Μιας και πλησιάζει καλοκαίρι και έχουν πιάσει και οι πρώτες ζέστες, πήρα την μεγάλη απόφαση να επιχειρήσω τα πρώτα μου βήματα στο μαγικό κόσμο του ψαροντουφεκου. Όντας τελείως άσχετος με το άθλημα θα ήθελα τη βοηθεια σας όσον αφορά την αγορά όπλου.

Ύστερα από μεγάλη αναζήτηση στο φόρουμ κατέληξα οτι για αρχή θα πρέπει να κινηθώ σε ένα όπλο 80-90 εκατοστά, όπλο all around.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα παρακάτω όπλα:
1) Pathos Alma (82 ή 90)
2) Apnea Rayo (83 ή 90)
3) Bucanero R86
4) Seac Sub T combat 85
5) Omer Cayman G.I 90

Έχω βρει και κάποια άλλα, φτηνότερα όπλα για τα οποία θα με διευκόλυνε πολύ αν γνωρίζετε κάτι:
1) Lanara sub master 90
2) Lanara Mustang Α90
3) Omer Cayman sport 90
4) Beuchat espadon pro 90
5) Pathos Hobby 80

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων και συγγνωμη αν κούρασα..

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”