Γνώμες για ψαροτούφεκο,...τι όπλο να πάρω;;

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
NicholasPachis
Ονοματεπώνυμο: Nicholas Pachis

Re: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΠΛΟ - ΡΗΧΟ ΚΑΡΤΕΡΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NicholasPachis » Τρί 26 Απρ 2016, 22:49

Καταληγουμε αναμεσα σε buca 86 κ saragos 82 δηλαδη.
Μου αρεσουν και τα δυο κ ειδα και το pathos εδω σε μια αγγελια και μου αρεσει παρα πολυ. Δεν ξερω τι να κανω.
Το buca 86 (το ΙΙ ) εχει τελικα 90 ή 100 εκ οπλισης;
Πιο απο τα δυο ειναι καλυτερο για καρτερια;
Δεν μπορω να βρω και βιντεο με το 86 να δω πως ψαρευει γαμωτο....

Σας ευχαριστω ολους και παλι για την βοηθεια σας!

Καλες αναδυσεις!
IDEAL STROBE 27.5 2016 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΜΠΛΕ ΥΠΕΡ-ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΠΟΛΕΙΤΑΙ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΣΤΕΝΟΤΗΤΑΣ Π.Μ ΓΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Άβαταρ μέλους
giannis1981
Ονοματεπώνυμο: Γιαννακακης Ιωαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis1981 » Τετ 27 Απρ 2016, 10:03

Επισης δες τα νεα παθος ρολερ και το sniper ειναι οπλα που φευγουν για αλλου και για αργοτερα που θα θες κατι ακομα πιο δυνατο.

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 27 Απρ 2016, 10:16

Φιλε μου καλημερα.
Μη μπαινεις στη διαδικασια να αγορασεις οπλο το οποιο ειναι και καλα "καλυτερο" για καρτερια.

Εσυ θα μαθεις να κανεις καλυτερα τα καρτερια οχι το οπλο.
Το μονο που χρειαζεται να κοιταξεις ειναι η λαβη .Να σου καθεται καλα στο χερι , το δαχτυλο στη σκανδαλη αν φτανει ανετα και να σου αρεσει σαν οπλο, οπτικα.Το τελευταιο απλα σαν χαβαλε που λεμε .

Μελλοντικα, οτι διαλεξεις , θα μαθεις να παιζεις με διαφορετικα σεταπ.Για χειμωνα και θολουρες ή καλοκαιρι με μεγαλες ορατοτητες.
Λαστιχα-βεργα , ετσι ωστε να στηνεις 2 οπλο τη σεζον.

Ενα 90αρι ειναι all around που λεμε.Και με ενα ποιο δυνατο σεταπ θα εισαι οκ και σε καποιες μεκρινες βολες το καλοκαιρι πχ. ενω το χειμωνα θα μπορεσεις και βολες σε τρυπα.

ενα πολυ καλο οπλο για το στυλ που θελεις και το ειχα δουλεψει αρκετο καιρο ειναι το
http://www.skroutz.gr/s/4767571/Seac-Su ... er-85.html

Απλα να ξερεις.Οτι οπλο και να παρεις , θα το κανεις "δικο σου" μετα απο μερικα ψαρεματα.Αρα μην ανησυχεις ιδιαιτερα :)
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 27 Απρ 2016, 10:55

NicholasPachis έγραψε:Καταληγουμε αναμεσα σε buca 86 κ saragos 82 δηλαδη.
Μου αρεσουν και τα δυο κ ειδα και το pathos εδω σε μια αγγελια και μου αρεσει παρα πολυ. Δεν ξερω τι να κανω.
Το buca 86 (το ΙΙ ) εχει τελικα 90 ή 100 εκ οπλισης;
Πιο απο τα δυο ειναι καλυτερο για καρτερια;
Δεν μπορω να βρω και βιντεο με το 86 να δω πως ψαρευει γαμωτο....

Σας ευχαριστω ολους και παλι για την βοηθεια σας!

Καλες αναδυσεις!
Το buca έχει 100cm μήκος όπλισης
Παίρνεις αυτό που σου κάθετε στο μάτι ποιο πολύ και αυτό που δεν θα αλλαξεις κάτι μετά την αγορά ούτε θα πρέπει να αγοράσει λάστιχα και βέργα μιας και είναι σκέτο όπλο ( και σου λέει μετά φτηνό :D ) και τελειωσες
Όλα τα άλλα έρχονται από μόνα τους
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

NicholasPachis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NicholasPachis » Τετ 27 Απρ 2016, 11:18

Δεν θα χρειαστει να παρω τπτ εξτρα οποιο οπλο κ να διαλεξω.

Αμα παρω το buca (το ΙΙ παντα) θα παρω το full η το full pro (full 6.25 βεργα κ λαστιχο 1χ18, full pro 6.75 βεργα και λαστιχο 2χ16 + Γεματο μουλινε)
Απο την αλλη το παθος που βρηκα (saragos 82 open) εχει βεργα 6.5 και 1χ19 λαστιχο. + οτι το σχοινακι του ειναι dyneema 1.5mm και οχι πολυεστερας + μουλινε meandros.
Pathos εχω πιασει και με βολευει πολυ η λαβη του. Τωρα μπουκανερο οχι, αν και θα κοιταξω στα τοπικα μαγαζια μηπως βρω κανενα να δω πως ειναι.

Το μηκος οπλισης του παθος ειναι 90cm; Δηλαδη το buca εχει μεγαλυτερο βεληνεκες απο το παθος;
Δεν ξερω. Πιο απο τα 2 εχει μεγαλυτερο βεληνεκες; Δηλ. το buca θα συμπεριφερεται σαν 100αρι και το παθος σαν 90αρι; Ή δεν καταλαβα κατι καλα;

Φιλε matador23 ειναι καλα οπλα τα seac sub αλλα εχει ενας φιλος μου το sting 100 και δεν μου πολυκαθεται η λαβη.

Και παλι ευχαριστω!

Καλες αναδυσεις!

Υ.Γ Συγγνωμη εαν γινομαι κουραστικος!
IDEAL STROBE 27.5 2016 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΜΠΛΕ ΥΠΕΡ-ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΠΟΛΕΙΤΑΙ ΛΟΓΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΣΤΕΝΟΤΗΤΑΣ Π.Μ ΓΙΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 27 Απρ 2016, 11:53

Μιας και έχω το buca 86 θα πω ότι θεωρώ υπερβολή τα διπλά και δε με 6.75 βέργα (εγώ )
Μιας και έχω δοκιμάσει δίπλα 14αρια και 16αρια πάντα με βέργα 6.5 γυρισα στο τέλος στο μονο 17.5 και τώρα 18 αρι με βεργα 6.25 ( για τα δικά μου γούστα πάντα )
Για δίπλα μαρεσε με τα 14αρια
Και είμαι η εξαιρέσει σίγουρα μιας και αγοράζω βάση ματιού και ποιότητας και ποτέ μα ποτέ στο αν μου ταιριάξει η λαβή :D εκεί ταίριαζω εγώ στην λαβή παντα :Δ
Υγ.μην το πολυσκεφτεσε για το αν έχει ανάποδο μηχ.η όχι ,αρκεί να σαρεσει το όπλο ( άποψη μου )
Υγ.δύο
Μην πάρεις 82αρι ,ξεκινά με 86 και άνω

NicholasPachis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NicholasPachis » Τετ 27 Απρ 2016, 13:21

Για πιο λογο να μην ξεκινησω με το 82 αλλα με 86 και ανω; Ειναι τελικα αυτο που ειπα δηλαδη; (Το 82 θα συμπεριφερεται σαν 90 και το 86 σαν 100);
Μπορεις τουλαχιστον να ανεβασεις καμια φωτογραφια απο το buca σου για να δω πως ειναι; (Στο ιντερνετ δε βρισκω λεπτομερεις φωτο)

Μου αρεσει παρα πολυ το saragos αλλα δεν εχω ολοκληρωμενη εικονα για το buca.

Και παλι ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 27 Απρ 2016, 14:38

σορρυ ,τώρα διάβασα το αρχικό σου ποστ :)
να ρωτήσω εφόσον έχεις το rayo 90 για ποιο λόγω θες 82 -86 για καρτέρι ????

NicholasPachis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NicholasPachis » Τετ 27 Απρ 2016, 15:37

Η αληθεια ειναι δεν μου το εχω ψιλοβαρεθει το ραγιο και θελω να προσθεσω ενα νεο οπλο στη συλλογη μου.
Απλως θελω ενα οπλο που να μπορω να το χρησιμοποιησω για καρτερι και το καλοκαιρι αλλα και τον χειμωνα με θολουρες, οποτε σκεφτηκα οτι καλυτερα θα ηταν να μην παρω ενα 100αρι HAWK που θα το χρησιμοποιω μονο καλοκαιρι αλλα να παρω ενα 82-85-86 το οποιο θα εχει τις ιδιες δυνατοτητες (νομιζω ετσι; αφου το buca εχει 100cm μηκος οπλισης οπως ενα 100αρι δηλαδη, δε θα εχουν 95% τουλαχιστον τις ιδιες δυνατοτητες; διορθωστε με αν κανω λαθος ) αλλα θα ειναι αρκετα κοντο για ρηχο καρτερι σε θολουρες το χειμωνα αλλα και για να το βαλω σε τρυπα οποτε χρειαστει.

Το παθος ποσα εκ οπλισης εχει; 90 η 100;
Το buca ΙΙ 86 θα συμπεριφερεται σαν 100αρι και το παθος 82 σαν 90αρι δηλαδη;

Βασει αυτων και το ειδος του ψαρεματος που θελω να κανω (μεχρι 12μ, κυριως απο 3-8μ, λουτσοι λαυρακια κεφαλοι σαργοι τσιπουρες) τι ειναι τελικα καλυτερο; APNEA HAWK OP1 100, PATHOS SARAGOS 82 OPEN, BUCANERO II 86 ή APNEA HAWK OP1 85;

Ευχαριστω και παλι.

Καλες αναδυσεις!

Άβαταρ μέλους
jimmy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy » Τετ 27 Απρ 2016, 15:53

Νομίζω θα δώσεις τσάμπα λεφτά να πάρεις ένα όπλο με παρόμοιες διαστάσεις. Το 90άρι που έχεις μια χαρά όπλο γενικής χρήσης είναι. Εγώ θα σου έλεγα να το κρατήσεις και να πας απλά σε ένα πιο μικρό όπλο (75άρι) που θα σου κάνει καλύτερα για τρύπα αλλά και τα πολύ θολά από το 82 ή 86 που σκέφτεσαι.
Μην ασχολείστε με ΑΝθρώπους που είναι πεπεισμένοι ότι έχουν δίκιο σε όλα. Bill Ladias ® © 2020

NicholasPachis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NicholasPachis » Τετ 27 Απρ 2016, 16:14

Για να παρετε μια ιδεα για τον τυπο ψαρεματος που κανω ειναι ΠΕΡΙΠΟΥ ιδιος με αυτο ---> https://www.youtube.com/watch?v=sG_BW3ZcU-E , https://www.youtube.com/watch?v=6IIrSzaxdLk , https://www.youtube.com/watch?v=aFmK_DhqiLs , https://www.youtube.com/watch?v=stn1tRwWYwg και αυτο https://www.youtube.com/watch?v=GdXI0sssDC0
Μονο με καποιες φορες πιο μακρινες βολες. Να σημειωθει οτι μπορει να υπαρξει και βολη σε τρυπα.
Και ο τυπος ψαρευει με 85αρι. (Το συγκεκριμενο ειναι εκτος budget ;) )

Λοιπον; Τωρα που πιστευω πηρατε μια ιδεα για το πως ψαρευω τι οπλο πιστευετε ειναι καλυτερο;
APNEA HAWK OP1 100 , PATHOS SARAGOS OPEN 82 ή buca 86;

Σας ευχαριστω ολους που προσπαθειτε να με βοηθησετε , και πραγματικα το εκτιμω. Επισης συγγνωμη που δεν ημουν πιο σαφης απο την αρχη!

Και παλι ευχαριστω και καλες αναδυσεις!

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 27 Απρ 2016, 16:26

Απλά ,πολύ απλά μην κοιτάς το όπλο του
Μάθε την τεχνική του :)
Τότε και αυτό το νεροπιστολο κατ εμέ :D που το λεν ραγιο και έχει φανατικούς λάτρεις θα κάνει θαύματα
Δεν κάνει το όπλο τον ψαρά ποτέ :)
Και μπαλκο να έχεις θα βγάλει ΑΝ ,ΑΝ λέω ......... :D

NicholasPachis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NicholasPachis » Τετ 27 Απρ 2016, 16:34

Οποτε;
82/5/6 ή 100;

Καλες αναδυσεις!
Υ.Γ οσο για το μπαλκο.... οπως το ειπες... ΑΝ ;) (οχι οτι εχω προβλημα με το οπλο απλως δε μαρεσει)

Άβαταρ μέλους
GIORGOS. P.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIORGOS. P. » Τετ 27 Απρ 2016, 17:20

Φιλε μου, για μενα, οπως σου λενε και τα παιδια μεινε με αυτο που εχεις το ποποιο ειναι μια χαρα. Αν ομως σε τρωει η τσεπη σου τοσο πολυ, παρε μια κεφαλη ρόλλερ να βαλεις, πιο χρησιμη θα ειναι.

NicholasPachis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NicholasPachis » Τετ 27 Απρ 2016, 17:52

Δε μου αρεσει και τοσο το ραγιο! :(

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”