Γνώμες για ψαροτούφεκο,...τι όπλο να πάρω;;

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
Asxetos
Ονοματεπώνυμο: teo deles

Re: Καλητερο μονολαστιχο απο 90-96

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Asxetos » Κυρ 02 Φεβ 2014, 23:32

Thodoras έγραψε:SEAC x fire 95 με 17,5 αρι και κοντή αρθρωτή καμπάνα pathos.
Forever and ever!
+1
Το έχω σε 105
Φοβερό όπλο αλλά για μένα το μόνο μειονέκτημα του είναι ότι η λαβή του είναι παρά πολύ κυρτή με αποτελεσμα όταν το έχεις προτεταμένο σε φάση που σημαδεύεις πρέπει να σπάσεις τόσο πολύ τον καρπό σου που είναι σαν να εισε κουλός .
Το θέμα το έλυσα βέβαια με ένα κομάτι σαμπρέλας τριπλής στην μεγάλη κούρμπα για να γίνει πιο ομαλή.
Κατά τα αλλά φυσάει!!!!!!!!
Και πουν ο γιος σου!

Άβαταρ μέλους
Thodoras
Ονοματεπώνυμο: Θοδωρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thodoras » Κυρ 02 Φεβ 2014, 23:42

Asxetos έγραψε:Το έχω σε 105
Το χω και 85 και κόλλησα τόσο που το 105 το πήρα πρόσφατα (κοψοχρονιά απο ebay) και είναι αβούτηχτο!

Άβαταρ μέλους
destoza
Ονοματεπώνυμο: Konstantinos Kozadinos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από destoza » Δευ 03 Φεβ 2014, 00:21

thalassa50 έγραψε:
destoza έγραψε:Για άλλη μια φορά το παραλήρημα του forum !

Ρε παιδιά το έξω ξαναπεί! Θα το ξαναπώ! Διαβάστε προσεκτικά!
Sotiris26 έγραψε:Θα ηθελα να δω πιο μονολαστιχο 90-96αρι οπλο εχει τους πιο πολλους fans Aν ειναι και δυνατον να γραφετε και τους λογους που το προτειματε, και αν ειναι και ευκολο ενα με ανοικτη κεφαλι και ενα με κλειστη :

Απλά ρωτάει ποιο όπλο έχει τους περισότερους fan ! Ξεκαθάρι ερώτηση! Δεν είπε ποιο είναι το καλύτερο όπλο στον κόσμο! .....

Έχουν γραφτεί 100 άσχετες απαντήσεις, χρεώσατε το ποστ του.... και τι καταλάβατε!? Απλά η πρώτη σελίδα που έπρεπε να ήταν και η ποιο σημαντική για τα ερωτήματα του φίλου γέμισε με +1 σε κάτι που δεν έχει βάση!

Σαν να γράψει.... "για να δούμε πόσους γάβρους πόσους βάζελους και πόσους παοκτζήδες έχουμε?" και να βγει κάποιος και να πει... "ααα υτό δεν είναι ερώτημα προς απάντηση!" :banghead: :banghead:
και πως θα έχεις μια αντικιμενική απάντηση ?????μη μου πεις ότι πιστεύεις με δύο τρεις σελίδες εδώ θα βγάλουμε το καλύτερο όπλο όλων τον εποχών :) η αυτό με τους περισότερους fan ???εγώ σου λέω εκ τον προτέρων ότι θα κερδίσουν η ραγιακίδες (η λόγοι γνωστή :rotfl: )
άρα ??καλός απάντησαν με +2 και +3
υγ.τι γαύροι και βάζελοι και παοκτζήδες γράφεις ?????μια είναι η ομάδα ομαδάρα εκεί εκεί στη Γ εθνική :D
Φίλε Θάλασσα,
Σέβομαι την εμπιρεια σου, αλλά και την συμετοχη σου στο φόρουμ!
Αλλά ξέρεις και ξέρω της γνωστούς τύπους που απλά θέλουν να μπουν για να πουν κάτι!
Πρώτων εκεί που δεν τους κάλεσε κανείς!
Δεύτερον εκεί που 70 % δεν έχουν άποψη επί του θέματος
Και τρίτων επιδη είναι η φύση τους τέτοια! Απλά να τραβάνε την προσοχή με το λάθος τρόπο!

Επί του θέματος και πάνω σε αυτό που απάντησες! Ας βγουν η ραγιακίδες που λέει ο λόγος! Το θέμα είναι να απαντηθεί το ερώτημα του φίλου! Για να έχουν όλοι Rayo λέμε τώρα, (όπλο που δεν μου αρέσει καν) είναι σεβαστό!
Ας βγουν! Το θέμα είναι να απαντηθεί η ερώτηση του φίλου!

Μπορεί η σελίδες να είναι 2 -3 αλλά το σειστημα δουλευει διγματολυπτικά εδώ μέσα από του έχουμε καταλάβει! Δεν θα δεις ποτέ σε 1 ποστ απαντήσεις από το κάθε μέλος που είναι γραμμένο!

Υπογραμμίζω, ξέρεις και ξέρω ότι υπάρχουν μέλη που απαντούν σε δημοσιεύσεις μόνο για να απαντούν! Χωρίς στόχο!

Τώρα εκ τον πραγμάτων....
Αν και εσύ ο ίδιος ξαναδιαβάσεις το ποστ! Και βάλεις κάτω την απλούστατη ερώτηση! Νομίζω χωράει πολλες απαντήσεις! Σε αντίθεση με τον φίλο που είπε ότι δεν χωράει απάντηση!

Είναι σαν να σου πω λοιπών, αν θεωρείς το Ομαδικό άστοχο! Φίλε Thalassa ποια όπλα προτιμάς σε όλη σου την αλιευτική σταδιοδρομία!? Πιστευω χωράει απάντηση!

Φιλικά
Κωνσταντίνος
Κάλλιο πέντε και ψαχτηρι παρά δέκα και καρτέρι
Konstantinos Kozadinos

Sotiris26
Ονοματεπώνυμο: Σωτήρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sotiris26 » Δευ 03 Φεβ 2014, 00:26

destoza έγραψε:Απλά ρωτάει ποιο όπλο έχει τους περισότερους fan ! Ξεκαθάρι ερώτηση! Δεν είπε ποιο είναι το καλύτερο όπλο στον κόσμο! .....
Με καλυψες πληρως φιλε, εκανα το ποστ σαν δημοψηφισμα, ουτε για διαφημισει ουτε για να μου πειτε πιο να παρω απλα για να δουμε σαν ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ πιο οπλο εχει τους περισσοτερους φαν, δεν θελω να κραξω κανενα για τις απαντησεις που δεχτηκα ισως να μην καταλαβαν :(
Free-diving is not about how long you can hold your breath or how deep you can go,
It is about being free from your biggest enemy, that is yourself.

Άβαταρ μέλους
Keniath
Ονοματεπώνυμο: Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keniath » Δευ 03 Φεβ 2014, 01:22

destoza έγραψε:Έχουν γραφτεί 100 άσχετες απαντήσεις, χρεώσατε το ποστ του.... και τι καταλάβατε!? Απλά η πρώτη σελίδα που έπρεπε να ήταν και η ποιο σημαντική για τα ερωτήματα του φίλου γέμισε με +1 σε κάτι που δεν έχει βάση!

Αλλά ξέρεις και ξέρω της γνωστούς τύπους που απλά θέλουν να μπουν για να πουν κάτι!
Και τρίτων επιδη είναι η φύση τους τέτοια! Απλά να τραβάνε την προσοχή με το λάθος τρόπο!
αν το γράφεις για μένα κανείς μεγάλο λάθος και δεν κάνω τίποτα για να τραβάω την προσοχή
το αν με κάλεσε κανείς δεν μπορείς να το κρίνεις εσύ...μπορώ να γράφω όπου θέλω και ότι θέλω (μέσα στα όρια τον κανονισμών του forum) :D
ο τίτλος λέει "καλύτερο μονολαστιχο από 90-96" και από ότι κατάλαβα εγώ το όπλο που θα έχεις τους περισσότερους fan θα είναι και το καλύτερο....κάνω λάθος? εγώ αυτό κατάλαβα και βάση αυτού απάντησα

τώρα αν ο φίλος το βρήκε προσβλητικό αυτό που έγραψα στην αρχή ζητώ συγνώμη αλλά αυτή ήταν η γνώμη μου

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 03 Φεβ 2014, 11:25

destoza έγραψε:
thalassa50 έγραψε:
destoza έγραψε:Για άλλη μια φορά το παραλήρημα του forum !

Ρε παιδιά το έξω ξαναπεί! Θα το ξαναπώ! Διαβάστε προσεκτικά!
Sotiris26 έγραψε:Θα ηθελα να δω πιο μονολαστιχο 90-96αρι οπλο εχει τους πιο πολλους fans Aν ειναι και δυνατον να γραφετε και τους λογους που το προτειματε, και αν ειναι και ευκολο ενα με ανοικτη κεφαλι και ενα με κλειστη :

Απλά ρωτάει ποιο όπλο έχει τους περισότερους fan ! Ξεκαθάρι ερώτηση! Δεν είπε ποιο είναι το καλύτερο όπλο στον κόσμο! .....

Έχουν γραφτεί 100 άσχετες απαντήσεις, χρεώσατε το ποστ του.... και τι καταλάβατε!? Απλά η πρώτη σελίδα που έπρεπε να ήταν και η ποιο σημαντική για τα ερωτήματα του φίλου γέμισε με +1 σε κάτι που δεν έχει βάση!

Σαν να γράψει.... "για να δούμε πόσους γάβρους πόσους βάζελους και πόσους παοκτζήδες έχουμε?" και να βγει κάποιος και να πει... "ααα υτό δεν είναι ερώτημα προς απάντηση!" :banghead: :banghead:
και πως θα έχεις μια αντικιμενική απάντηση ?????μη μου πεις ότι πιστεύεις με δύο τρεις σελίδες εδώ θα βγάλουμε το καλύτερο όπλο όλων τον εποχών :) η αυτό με τους περισότερους fan ???εγώ σου λέω εκ τον προτέρων ότι θα κερδίσουν η ραγιακίδες (η λόγοι γνωστή :rotfl: )
άρα ??καλός απάντησαν με +2 και +3
υγ.τι γαύροι και βάζελοι και παοκτζήδες γράφεις ?????μια είναι η ομάδα ομαδάρα εκεί εκεί στη Γ εθνική :D
Φίλε Θάλασσα,
Σέβομαι την εμπιρεια σου, αλλά και την συμετοχη σου στο φόρουμ!

Επί του θέματος και πάνω σε αυτό που απάντησες! Ας βγουν η ραγιακίδες που λέει ο λόγος! Το θέμα είναι να απαντηθεί το ερώτημα του φίλου! Για να έχουν όλοι Rayo λέμε τώρα, (όπλο που δεν μου αρέσει καν) είναι σεβαστό!
Ας βγουν! Το θέμα είναι να απαντηθεί η ερώτηση του φίλου!

Μπορεί η σελίδες να είναι 2 -3 αλλά το σειστημα δουλευει διγματολυπτικά εδώ μέσα από του έχουμε καταλάβει! Δεν θα δεις ποτέ σε 1 ποστ απαντήσεις από το κάθε μέλος που είναι γραμμένο!

Υπογραμμίζω, ξέρεις και ξέρω ότι υπάρχουν μέλη που απαντούν σε δημοσιεύσεις μόνο για να απαντούν! Χωρίς στόχο!

Τώρα εκ τον πραγμάτων....
Αν και εσύ ο ίδιος ξαναδιαβάσεις το ποστ! Και βάλεις κάτω την απλούστατη ερώτηση! Νομίζω χωράει πολλες απαντήσεις! Σε αντίθεση με τον φίλο που είπε ότι δεν χωράει απάντηση!

Είναι σαν να σου πω λοιπών, αν θεωρείς το Ομαδικό άστοχο! Φίλε Thalassa ποια όπλα προτιμάς σε όλη σου την αλιευτική σταδιοδρομία!? Πιστευω χωράει απάντηση!

Φιλικά
Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνε ,την ερώτηση του ποστ τη διάβασα τρεις τέσσερεις φορές πριν απαντήσω διότι κάπου σε μπερδεύει λίγο,τουλάχιστον εμένα

: Καλητερο μονολαστιχο απο 90-96??
ποιο έχει τους περισσότερους φαν ??
εδώ βλέπω δύο ερωτήσεις που η δεύτερη έχει απάντηση και θα μάθεις μόνο ότι από τους δέκα που απάντησαν (κάτι ειναι και αυτό δεν λέω )αλλα η πρώτη όχι κατά εμένα
οπότε θεώρησα ότι με το να συμφωνήσω με τον keniath ειταν μονόδρομος που λένε
αυτη ειναι ειταν η άποψη μου
έχεις ολίγον δίκιο στο ότι μπορούσα απλός να γράψω πιάνου όπλου είμαι φαν ?? ναι μπορούσα ,αλλα να γράψω για κάτι που απλά θέλω αλλα δεν έχω διότι δεν τα σκάω για αυτό τόσα χρήματα ,πως να το γράψω ???'
στην τελευταία εερώτηση σου να πω ότι στα τόσα χρόνια που ψαρευω αγόρασα αυτό που μπορούσα και ποτέ αυτό που ήθελα
ψαρια καλά και πολλά μου έδωσε το balco strike με άλλο σεταπ βέβαια μετά το μαρες στεν για λίγο ,beuchat και τώρα buca II
φαν δεν υπήρξα κανενός αυτον δυστυχώς .
Είμαι όμως φαν των ξύλινων οπλον αν αυτό ικανοποιει τον φίλο που ρωτάει ,αλλα δεν εχΩ μαμωτο μου.
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Δευ 03 Φεβ 2014, 12:58

Το πρώτο μου diveline 75 αρι :D
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » Δευ 03 Φεβ 2014, 13:06

Το καλύτερο μονολαστιχο,μα ειναι εκεινο που εχασα οταν εριξα σε μια τουνα οπου καρφωθηκε τοσο πολυ η βεργα μεσα στα κοκαλα της που δεν αντεξα και το αφησα απ το χερι μου,αφου δεν μπορουσα να τραβηξω το μαχαιρι να κοψω την πετονια. Ητανε μαρλιν της μπεσατατ απο τοτε δεν εχω τετοιο οπλο.

Άβαταρ μέλους
kamakis
Ονοματεπώνυμο: Makis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kamakis » Δευ 03 Φεβ 2014, 13:49

Το εχω πανω απο 15 χρονια (Cavalero mundial με το μπλε σωληνα). Απροβληματιστο σε ολα του με οποιοδηποτε setup

Εικόνα
LIVE AND LET LIVE

Φόρουμ ψαροντούφεκου που υπαινίσσεται/προτείνει/υποστηρίζει περαιτέρω περιορισμούς, δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Άβαταρ μέλους
destoza
Ονοματεπώνυμο: Konstantinos Kozadinos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από destoza » Δευ 03 Φεβ 2014, 13:58

@ Thalassa

Απάντηση για σεμινάριο!
Έτσι μάλιστα! :D
Φίλε thalassa κατάλαβες ότι δεν υποθήκε κακοπροερετός ότι ανέφερα για εσένα!

Από την άλλη ευχομε το συντομότερο με ένα ωραιο ξύλινο με όλα τα γούστα σου επάνω του!

Καλές Θάλασσες να έχουμε και καλές δημοσιεύσεις... τη καλές δηλαδή... Ποιος να σε φτάσει εσένα! :shock:

ΥΓ κατάλαβες σε ποιους επιτιδιους αναφερόμουν! :-#
Κάλλιο πέντε και ψαχτηρι παρά δέκα και καρτέρι
Konstantinos Kozadinos

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 03 Φεβ 2014, 14:15

destoza έγραψε:@ Thalassa

Απάντηση για σεμινάριο!
Έτσι μάλιστα! Φίλε thalassa κατάλαβες ότι δεν υποθήκε κακοπροερετός ότι ανέφερα για εσένα!
ενοειτε :D
Από την άλλη ευχομε το συντομότερο με ένα ωραιο ξύλινο με όλα τα γούστα σου επάνω του!
φτου ,γεράσαμε και ξύλινο δεν :D (κάτι είναι στα σκαριά για ιδιοκατασκευή )
Καλές Θάλασσες να έχουμε και καλές δημοσιεύσεις... τη καλές δηλαδή... Ποιος να σε φτάσει εσένα!
ουπς εδώ ,ποτέ μη με φτάσεις βρε ,καλύτερα να ψαρεύεις :D πράγμα που δεν κάνω συχνά πια :D
ΥΓ κατάλαβες σε ποιους επιτιδιους αναφερόμουν! :-#
δίνεις πολύ σημασία σε αυτά κωνσταντίνε και χαλάσ απλά την ώρα σου ,μην ασχολησε ,προσπερνατα και θα εισε υρεμοτατος :)
σορρυ για το οφφτοπικ

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 03 Φεβ 2014, 14:18

kamakis έγραψε:Το εχω πανω απο 15 χρονια (Cavalero mundial με το μπλε σωληνα). Απροβληματιστο σε ολα του με οποιοδηποτε setup

Εικόνα
ας μου βρει κάποιος παρόμοια ποιότητα και φινίρισμα σε ελληνικό και θα του βγάλω το καπέλο :hello:

Άβαταρ μέλους
Omnius
Ονοματεπώνυμο: Apo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Omnius » Δευ 03 Φεβ 2014, 16:11

Το καλύτερο όπλο είναι αυτό που τα σκοπευτικά του σε βολεύουν και βρίσκεις εύκολα στόχο.
Που η λαβή του φωλιάζει στο χέρι σου.
Που σε βολεύει για το ψάρεμα που κάνεις και το βάθος που κινείσαι.
Που είναι στα μάτια σου όμορφο.
Και πολλά άλλα,μα το βασικότερο ότι δεν σε ενδιαφέρει τι γράφει επάνω του. :)

Sotiris26
Ονοματεπώνυμο: Σωτήρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sotiris26 » Δευ 03 Φεβ 2014, 17:11

ADMIN αν σου ειναι ευκολο διαγραψε το ποσταρισμα αυτο, ζηταω συγγνωμη για τη λαθος διατυπωση της ερωτησης και με μεγαλη λυπηση αντιληφθηκα οτι απο το πουθενα δημιουργησα προβληματα στο φορουμ. Απο τη δικη σας βοηθεια πριν λιγους μηνες καταλαβα το τροπο επιλογης του καταλληλου λαστιχοβολου (αν μου καθεται η λαβη, τροποι και τεχνικες που χρησιμοποιω κ.α) και πραγματικα ελαβα πολυ βοηθεια. Σε αυτο το ποστ ηθελα να δω πιο οπλο συγκεντρωνει τους περισσοτερους κυνηγους κανοντας μια γενικη εικονα για το τι οπλα προτειμανε οι περισσοτεροι. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ και αν γινετε η διαγραφη του ποστ θα με χαροποιησει για τον λογο οτι 2 σελιδες δαπανηθηκαν σε τσακωμους και λογομαχιες
Free-diving is not about how long you can hold your breath or how deep you can go,
It is about being free from your biggest enemy, that is yourself.

estef

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από estef » Δευ 03 Φεβ 2014, 20:40

το δικό μου :D
Βαγγελης

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”