Roller guns,..

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
epinefelos5
Ονοματεπώνυμο: Smalios Sakellaris

Μια βοηθεια για κατασκευη ρολερ!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epinefelos5 » Παρ 14 Δεκ 2012, 19:23

Εχω αρκετα οπλα.Χτες βρηκα ενα Cressi comance 90αρι ξεχασμενο σχεδον καινουριο και σκεφτομαι να το μετατρεψω σε ρολερ μιας και δεν εχω!!Γινεται?Ειναι ευκολο?Εκτος απο την κεφαλη τι αλλο θα χρειαστω?Πως θα πιαστει το σχοινακι για τα λαστιχα απο κατω?Αντεχει ενα τετοιο οπλο σε αυτην την μετατροπη?Τα λαστιχα?14αρια...16αρια...λατεχ ???Οπως καταλαβατε απο την πληθωρα των ερωτησεων μαυρα μεσανυχτα καθοτι ειχα μεινει πολυ πισω στην αγορα και νεα προιοντα αλλα και στις βουτιες...
Ελπιζω να μην σας κουρασα... :beg: :beg:

Subarakias
Ονοματεπώνυμο: Dimitrios Velitzelos

Re: Μια βοηθεια για κατασκευη ρολερ!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Subarakias » Παρ 14 Δεκ 2012, 19:51

Δεν ξέρω αν αυτό θα σε βοηθήσει κάπως

Εϊχα και εγώ ένα 90ρι παροπλισμένο και αποφάσισα να το κάνω ρόλερ έτσι για δοκιμή και από περιέργια με τα τόσα που ακούγονται ...

Επειδή είμαι και λίγο τεμπέλης το έδωσα και μου το έκοψαν 85ρι και έβαλαν ένα κιτάκι για πάθος της MVD αν δεν κάνω λάθος , μου έφτιαξαν και λαστιχάκι (μελί 16ρι) όπως αυτοί ξέρουν ώστε να το πάρω έτοιμο

Αύριο το δοκιμάζω και θα βγάλω και βίντεο (έστω και με παπαρόψαρα να δούμε πως βαράει το γκάνι)

Αν σε βοηθάει δες μερικές φωτό από την κατασκευή να πάρεις μια ιδέα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
epinefelos5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epinefelos5 » Παρ 14 Δεκ 2012, 20:00

Ψιλομοιαζουμε λιγο....Τεμπελακος ειμαι και γω...δεν μπορω τα πολλα και εξιδικευμενα πραγματα...
Μια χαρα το οπλακι μου φαινεται...πες μας εντυπωσεις..μολις μπορεσεις..Το λαμακι στην κατω μερια του οπλου ειναι ιδιοκατασκευη..απο τι ειναι??Αντεχει λες??Η κεφαλη της MVD ποσο κανει?
Κατι τετοιο θελω και γω....απλο και ευχρηστο... :)

Άβαταρ μέλους
epinefelos5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epinefelos5 » Παρ 14 Δεκ 2012, 20:02

Επισης θα σε ρωταγα...η βιδα που βιδωσε το λαμακι εχει παξιμαδι απο μεσα ή κατι αλλο...να ενισχυσει το κρατημα της στον σωληνα?

Subarakias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Subarakias » Παρ 14 Δεκ 2012, 20:13

Παίδες θα σας απογοητεύσω ... δεν έχω ιδέα για τις λεπτομέρειες , η βίδα που έχει πιάσει πάνω στο ντουραλουμίνιο είναι ανοξείδωτη και κάποιο είδος κόλλας από όσο διακρίνω .... από δοκιμές που έκανα πάντως ΔΕΝ πάει πουθενά \:D/ ( μάλλον έχει πέσει και lock tight)

Βασικά πήγα και ζήτησα ένα έτοιμο οπλάκι με βάση το δικό μου κουφάρι ... και αυτό πήρα \:D/ \:D/ καθώς δεν με ενδιαφέραν ιδιαίτερα το τι και πως. (έδειχναν να το έχουν το άθλημα πάντως τα παλικάρια και φάνηκαν σωστοί σε όλα τους)

Εντυπώσεις και περαιτέρω σχόλια θα μπορώ να πω μετά από κανα 2 ψαρέματα

dimitriosg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitriosg » Παρ 14 Δεκ 2012, 20:20

στα σημεια που βιδωνονται τα γαντζακια εχει μεσα στο σωληνα ταπες οποτε η βιδα πιανει στο σωληνα και στην ταπα εσωτερικα

Subarakias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Subarakias » Παρ 14 Δεκ 2012, 20:26

dimitriosg έγραψε:στα σημεια που βιδωνονται τα γαντζακια εχει μεσα στο σωληνα ταπες οποτε η βιδα πιανει στο σωληνα και στην ταπα εσωτερικα
κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς για το όπλο του \:D/ \:D/

Άβαταρ μέλους
dimitris-vas
Ονοματεπώνυμο: dimitris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitris-vas » Παρ 14 Δεκ 2012, 21:37

epinefelos5 έγραψε:Ψιλομοιαζουμε λιγο....Τεμπελακος ειμαι και γω...δεν μπορω τα πολλα και εξιδικευμενα πραγματα...
Μια χαρα το οπλακι μου φαινεται...πες μας εντυπωσεις..μολις μπορεσεις..Το λαμακι στην κατω μερια του οπλου ειναι ιδιοκατασκευη..απο τι ειναι??Αντεχει λες??Η κεφαλη της MVD ποσο κανει?
(http://must-dive.gr/eshop/index.php?mai ... s_id=14143)

(http://must-dive.gr/eshop/index.php?mai ... s_id=14147)

(http://must-dive.gr/eshop/index.php?mai ... s_id=14193)

εδω ειναι οτι χρειαζεσαι,για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια μπορεις με ενα τηλεφωνο να μαθεις οτι θες απο τον Αποστολη... :hello:

Άβαταρ μέλους
vtolis
Ονοματεπώνυμο: tom pappas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vtolis » Παρ 14 Δεκ 2012, 23:37

Διάβασε και δες μερικές φώτο εδώ . εγώ χρησιμοποίησα σωλήνα με οδηγό της CRESSI του jeronimo pro 95 μηκος σωλήνα . Λαβή της cressi από cοmanchi . βέργα 0,7 χ 130 cm DEMKA δίφτερη με καρχαριάκια . λάστιχο μου το έστειλε μαζί ο φίλος ghost με την κεφαλή μελί 15 αρι από την alemanni 50 πόντους κάθε κομμάτι . και έχω βάλει και λινκ για site που υπολογίζεις μήκος λάστιχου ΕΝΩ στο site της alemani υπολογίζεις ανάλογα με το μήκος του όπλου τι μήκος και πάχος βέργα να βάλεις . επίσης η συγκεκριμένη κεφαλή όπως θα δεις και στις φωτογραφεί ες δεν χρειάζεται τρύπες στην σωλήνα . το λάστιχο από την κάτω μεριά φτιάχνεις θηλιές και τις περνάς στα αυτιά του οδηγού εκει που περνάς την πετονιά της βέργας αλλάζοντας με ανοξείδωτες βίδες που δίνει η εταιρία .

http://spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=19&t=29914
Πολλοί άνθρωποι πηγαίνουν για ψάρεμα όλη τους τη ζωή, χωρίς να ξέρουν ότι δεν είναι τα ψάρια αυτό που ψάχνουν.
Henry David Thoreau, 1817-1862

Άβαταρ μέλους
epinefelos5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από epinefelos5 » Σάβ 15 Δεκ 2012, 07:47

Πολυ καλα ολα...Εχω παρει μια ιδεα τωρα!!Αυτη η κεφαλη ρολερ σε τι διαμετρο σωληνα μπαινει...???Οχι φανταζομαι σε ολους τους τυπους και αν δεν κανω λαθος το κομαντσι ειναι λιγο πιο λεπτο απο τα αλλα...

Άβαταρ μέλους
giodem
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Δεμέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giodem » Σάβ 15 Δεκ 2012, 08:03

dimitris-vas έγραψε:
epinefelos5 έγραψε:Ψιλομοιαζουμε λιγο....Τεμπελακος ειμαι και γω...δεν μπορω τα πολλα και εξιδικευμενα πραγματα...
(http://must-dive.gr/eshop/index.php?mai ... s_id=14143)

(http://must-dive.gr/eshop/index.php?mai ... s_id=14147)

(http://must-dive.gr/eshop/index.php?mai ... s_id=14193)

εδω ειναι οτι χρειαζεσαι,για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια μπορεις με ενα τηλεφωνο να μαθεις οτι θες απο τον Αποστολη... :hello:
Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου [-X είναι προτιμότερο να το δώσεις εκεί στα παιδιά να στο μοντάρουν για να μην γίνει υποβρύχιο το οπλάκι από τα νερά στον σωλήνα.
Γιώργος Δεμέτης

tolis5
Ονοματεπώνυμο: tolis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tolis5 » Σάβ 15 Δεκ 2012, 08:44

Καλλητερα να περιμενεις μεχρι την εκθεση που ακουσα πως θα παρουσιαστουν νεα ρολλερ, απο εταιριες που εχουν μελετησει το θεμα και θα παρουσιασουνε συμβατικο ρολλερ παραγωγης .
Επισης πολλα οπλα με τετοιες μετατροπες ,συνηθως μετα απο λιγο καιρο παροπλιζονται .
Θα σου ελεγα να περιμενεις ,πουλησε αν μπορεις το οπλακι να παρεις λιγα χρηματα και συμπληρωσε μετα οσο χρειαζεται για να παρεις κατι πιο ολοκληρομενο και σωστο.

Άβαταρ μέλους
tritonas84
Ονοματεπώνυμο: ANDREAS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tritonas84 » Σάβ 15 Δεκ 2012, 11:17

φιλε το βουτηξες το οπλακι ?απο αυτο που βλεπω μαλλων το εχεις φουλ ρολλερ!οταν το οπλιζεις φουλ ρολλερ κατα την βολη η καμπανα δεν ξεπερναει τις αψιδες απο την ταχυτητα και δυναμη που εχει και ακουμπαει-φρεναρει την ουρα της βεργας?πες μας εντυπωσεις!
Ποτε μου δεν επεδιωξα να αρεσω στους πολλους!
Αυτα που αγαπουν ποτε μου δεν τα γνωρισα,
Κι αυτα που αγαπω,απεχουν πολυ απο το να τα καταλαβουν!

Άβαταρ μέλους
dimitris-vas
Ονοματεπώνυμο: dimitris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitris-vas » Σάβ 15 Δεκ 2012, 15:30

giodem έγραψε:

Αν δεν πιάνουν τα χέρια σου [-X είναι προτιμότερο να το δώσεις εκεί στα παιδιά να στο μοντάρουν για να μην γίνει υποβρύχιο το οπλάκι από τα νερά στον σωλήνα.
:good:

Subarakias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Subarakias » Κυρ 16 Δεκ 2012, 15:06

Αν και δεν υπήρχε ίχνος ψαριού στην περιοχή το βούτηξα το οπλάκι και μπορώ να πω και κάποιες πρώτες εντυπώσεις

Καταρχήν οπλίζει πανεύκολα, πολύ γλυκά βαράει , όντως έχει ελάχιστη ανάκρουση και ρίχνει σαφέστατα αφύσικα ως προς το μεγεθός του :shock: παίρνει τα 3 μήκη για πλάκα (ακόμα και στην μικρότερη σκάλα) και τραβάει και από τον μουλινέ (που ανακάλυψα προς μεγάλη εκπληξή μου πως δεν δουλέυει σωστά , δεν λύνει το φρένο με το τράβηγμα - πάει για αλλαγή αύριο κιόλας) .

Aπίστευτα βολικό το νέο "σκοπευτικό" με τις αψίδες του ρόλλερ , λες και βαράς με σκοπευτικά όπλου λέμε με βόλεψε τρελλά \:D/

Αναμένω να το δω και κάπου με ψαράκια για καλύτερες εντυπώσεις και κανα βίντεο της προκοπής :cry:

http://smg.beta.photobucket.com/user/SU ... 5.mp4.html

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”