Όλα για τον φακό,..

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
Aris_fe

Re: Όλα για τον φακό,..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aris_fe » Πέμ 07 Αύγ 2014, 01:47

silverdiver έγραψε:
Aris_fe έγραψε:Ας μου επιτραπει το xtar d06 κ.ξερη σφυριδα.. αν εχει ψαρεψει καποιος τον εν λογω φακο.κ εχει βρει αντικαταστατη του ας μου πει. Παντως ο xtar με τον ροοστατη ειναι αλλο level.

αλλα εχεις δικιο, λιγο ακριβος αλλα πολυ δυνατος!! :hello:
Τι να κανω ρε γιωργο,πηρα φακο,με τοσο καζο που μου κανετε οι φιλοι μου,με τοση ανικανοτητα βουτιας κ κομπλεξ που εχω.τον ΠΗΡΑ κ τον εβαλα.να.φεξει ρε γιωργο,και ξερεις τι καταλαβα?θα μεινω ρε.κομπλεξικος κ αψαρος ακομα κ με 800λουμενς φαναρι,αλλα δε τα παραταω θα δεις τι.θα.σας.κανω οταν γινω διασημος,θα.λετε οτι με ξερατε.καποτε κ πιναμε.καφε.στο.βυρωνα,αλλα εγω θα παρω τα κουβαδακια.μου κ.θα.ψαρευω με αλλους ρε που θα.σεβονται τα.θελω μου να.βαραω.απανθρωπα ψαρια.στη.τρυπα.ναι το.παραδεχομαι υπαρχει προβλημα? σκοτωνω απο πισω τα ψαρια,αν δεν.ειναι με.το.κεφαλι μεσα.δε.τα.βαραω. :mrgreen: .
Υ.Γ. Τι διαβαζουμε ρε γιωργο αρχες αυγουστου???αντε.μη βαλω.καμια φωτο.εδω.μεσα .με.ψαρια.κ. αυτοκτονησει ο.αλλος.απο.το.πυργο κ με.μπλοκαρει ο.μοιρας απο τη ξενητια..αιντε,αιντε.Αγωνηστικους.χαιρετισμους απο τη ξενητια συντροφοι.φανοφοροι μη μασατε τα.καλυτερα.ερχονται,απο.τη.κινα, με χελωνα.. :grin:

tomy
Ονοματεπώνυμο: Dimitris tsampouras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tomy » Πέμ 07 Αύγ 2014, 09:51

Η χρήση του φακού δεν τιμά το άτομο που τον χρησημοποιεί, ούτε αναδεικνύει τις ικανότητες του ως κυνηγό κατά τη δική μου γνώμη. Η φωλιά των ψαριών πρέπει να μείνει ανέγγιχτη με σκοπό να εξασφαλισει την μελλοντική επάρκεια σε αλιεύματα ωστε να μπορεί ο ψαροκυνηγός να απολαμβάνει την κάθε του βουτιά σήμερα και αύριο. Κι αν τα μεγαλύτερα εργαλεία σαρώνουν τις θάλλασες τότε ας βοηθήσουμε συνειδητα την προσπάθεια των ψαριών να προφυλαχθούν σε σημεία που μόνο το τεχνιτό φώς θα μπορούσε να τα αγγίξει. Αν μειώνω με τα γραπτά μου ανθρώπους που κάνουν χρήση φακού δεν πειράζει. Περισσοτερο κακό αυτό της θάλλασσας παρά αυτό της προσβολής.Ακόμα κι αν υπαρχει παρεξήγηση, εύχομαι να πάμε παραπέρα και όχι πιο πίσω.
τα φακουδάκια σας και σε άλλη παραλία..

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Πέμ 07 Αύγ 2014, 10:57

Aris_fe έγραψε:
silverdiver έγραψε:
Aris_fe έγραψε:Ας μου επιτραπει το xtar d06 κ.ξερη σφυριδα.. αν εχει ψαρεψει καποιος τον εν λογω φακο.κ εχει βρει αντικαταστατη του ας μου πει. Παντως ο xtar με τον ροοστατη ειναι αλλο level.

αλλα εχεις δικιο, λιγο ακριβος αλλα πολυ δυνατος!! :hello:
Τι να κανω ρε γιωργο,πηρα φακο,με τοσο καζο που μου κανετε οι φιλοι μου,με τοση ανικανοτητα βουτιας κ κομπλεξ που εχω.τον ΠΗΡΑ κ τον εβαλα.να.φεξει ρε γιωργο,και ξερεις τι καταλαβα?θα μεινω ρε.κομπλεξικος κ αψαρος ακομα κ με 800λουμενς φαναρι,αλλα δε τα παραταω θα δεις τι.θα.σας.κανω οταν γινω διασημος,θα.λετε οτι με ξερατε.καποτε κ πιναμε.καφε.στο.βυρωνα,αλλα εγω θα παρω τα κουβαδακια.μου κ.θα.ψαρευω με αλλους ρε που θα.σεβονται τα.θελω μου να.βαραω.απανθρωπα ψαρια.στη.τρυπα.ναι το.παραδεχομαι υπαρχει προβλημα? σκοτωνω απο πισω τα ψαρια,αν δεν.ειναι με.το.κεφαλι μεσα.δε.τα.βαραω. :mrgreen: .
Υ.Γ. Τι διαβαζουμε ρε γιωργο αρχες αυγουστου???αντε.μη βαλω.καμια φωτο.εδω.μεσα .με.ψαρια.κ. αυτοκτονησει ο.αλλος.απο.το.πυργο κ με.μπλοκαρει ο.μοιρας απο τη ξενητια..αιντε,αιντε.Αγωνηστικους.χαιρετισμους απο τη ξενητια συντροφοι.φανοφοροι μη μασατε τα.καλυτερα.ερχονται,απο.τη.κινα, με χελωνα.. :grin:
Αστα Αρη έχω φρικαρει και εγω δεν ξέρω τι να πω... Αποφάσισα να ψαρευω μόνο με καρτερι και συρτο για το τίμιο μεροκάματο! :lol:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
underworld
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γκίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από underworld » Πέμ 07 Αύγ 2014, 10:59

tomy έγραψε: Αν μειώνω με τα γραπτά μου ανθρώπους που κάνουν χρήση φακού δεν πειράζει.
Πειράζει, πειράζει :D
O σεβασμός προς τους συνομιλητές είναι προαπαιτούμενο για τη δημόσια συζήτηση στο φόρουμ. Προσπάθησε να εστιάσεις τα επιχειρήματα σου σε επίπεδο απόψεων χωρίς να προσβάλεις τους άλλους όσο κι αν διαφέρουν οι γνώμες σας.

Άβαταρ μέλους
Aris_fe

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aris_fe » Πέμ 07 Αύγ 2014, 13:11

tomy έγραψε:Η χρήση του φακού δεν τιμά το άτομο που τον χρησημοποιεί, ούτε αναδεικνύει τις ικανότητες του ως κυνηγό κατά τη δική μου γνώμη. Η φωλιά των ψαριών πρέπει να μείνει ανέγγιχτη με σκοπό να εξασφαλισει την μελλοντική επάρκεια σε αλιεύματα ωστε να μπορεί ο ψαροκυνηγός να απολαμβάνει την κάθε του βουτιά σήμερα και αύριο. Κι αν τα μεγαλύτερα εργαλεία σαρώνουν τις θάλλασες τότε ας βοηθήσουμε συνειδητα την προσπάθεια των ψαριών να προφυλαχθούν σε σημεία που μόνο το τεχνιτό φώς θα μπορούσε να τα αγγίξει. Αν μειώνω με τα γραπτά μου ανθρώπους που κάνουν χρήση φακού δεν πειράζει. Περισσοτερο κακό αυτό της θάλλασσας παρά αυτό της προσβολής.Ακόμα κι αν υπαρχει παρεξήγηση, εύχομαι να πάμε παραπέρα και όχι πιο πίσω.
Το να προσβαλεις πισω απο την ανωνυμια τoυ "tomy" ειναι ωραιο χομπι αλλα δε σε τιμα. Στο θεμα που προσπαθεις να αρπαξεις για να πεις κ εσυ το πονο του οικολογου-ψαροντουφεκα παλι δε πειθει..
Επειδη πας να πιασεις καιρια θεματα θα σου πω το εξης. Στο μεγαλυτερο παρκο των βαλκανιων επιτρεπονται τα διχτυα,τα παραγαδια,οι συρτες,τα γριγρι οι ανεμοτρατες οι κιουρτοι κ οοοοοολα τα επαγγελματικα εργαλεια ΑΛΛΑ ο 60χρονος ΜΕ ΤΗ ΨΑΡΟΣΑΚΟΥΛΑ ΤΗ ΜΑΣΚΑ ΜΠΑΛΚΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΕΓΓΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ 30ΑΡΙ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙΒΠΑΕΙ ΑΥΤΟΦΩΡΟ ΜΕΡΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΥΝΟΔΕΥΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΝΟΠΛΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΔΙΩΞΗΣ ΣΑ ΤΟΝ ΠΑΣΑΡΗ ΠΑΙΡΝΩΝΤΑΣ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΕΜΟΤΡΑΤΑ που ψαρευει στο "παρκο".ΚΑΙ ΟΛΑΑ ΥΤΑ γιατι τολμησε να κολυμπαει σε ενα κολπακι που διπλα καλαρε ο ρειτζερ. Αστο "τομυ" δε μας πειθεις οτι κανουμε κακο,εξαλλου εδω κανουμε ψαροντουφεκο δε προσπαθουμε να σωσουμε τον κοσμο,ψαρια σκοτωνουμε κ συζηταμε επι τουτου.συγνωμη αν σου φαινεται βαρυ στη ψυχοσυνθεση σου η αλιεια με καμακι κ φακο,ο silverdiver τα απαρνειται ολα κ δουλευει νομικα νομιμα,δε θα γινουμε ολοι stars σα τον σιλβερ ομως,θα βαραμε πισωπλατα σ τη φωλια με φακο xtar και ροοστστη. :amen:

Τελικα υπαρχει καλυτερος φακοςαπο. Τον xtar ????

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 07 Αύγ 2014, 15:11

oooh yessssss
my Chinese torch (πως τα γράφω ο φουστης τα ινγλης :D
Δ.Π.Β. :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

tomy
Ονοματεπώνυμο: Dimitris tsampouras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tomy » Πέμ 07 Αύγ 2014, 20:13

Μάλλον άνοιξα θέμα ταμπού σχετικά με το φακό και από καταλαβαίνω ανοίγουν και οι ασκοί του Αιόλου παράλληλα. Ευχαριστώ όλους για την ειλικρίνεια που έδειξαν με τις απαντήσεις τους.
τα φακουδάκια σας και σε άλλη παραλία..

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 07 Αύγ 2014, 21:04

δεν άνοιξες κανένα θέμα ταμπού ,απλά άνοιξες κάτι με λαθος πολύ λάθος τρόπο :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
underworld
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γκίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από underworld » Πέμ 07 Αύγ 2014, 21:23

Φίλε tomy,
Δεν είσαι ούτε ο πρώτος που εκφράζει την αντίθεση/δυσαρέσκεια του στη χρήση του φακού και σίγουρα ούτε ο τελευταίος. Είναι ένα θέμα που επιστρέφει διαρκώς στις συζητήσεις του φόρουμ και συζητιέται ανοιχτά επομένως δεν αποτελεί ταμπού.

Σχετικά με τους ασκούς του Αιόλου, δηλαδή ότι αντιδράσαμε έντονα σε αυτό που έγραψες, έχεις δίκιο. Αυτό που θέλω να ξεκαθαρίσω είναι ότι η δική μου αντίδραση δεν έχει να κάνει με τη θέση σου για το φακό αλλά με το σεβασμό προς τους συνομιλητές στο φόρουμ. Αυτό το τελευταίο, είναι κάτι στο οποίο έχεις συμφωνήσει από τότε που άρχισες να γράφεις στο φόρουμ, μιας και περιέχεται στους όρους χρήσης. Σε παρακαλώ να ρίξεις μια ματιά σε αυτά τα δύο θέματα:
Όροι χρήσης
http://spearfishingforum.gr/viewtopic.p ... 68#p272368
Netiquette
http://spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=31&t=3

Το θέμα του σεβασμού δεν είναι διαπραγματεύσιμο. Για το φακό υπάρχουν διάφορες απόψεις. Ο Άρης έγραψε για το φακό και είπε ότι τον χρησιμοποιεί. Εγώ δεν τον χρησιμοποιώ. Ούτε κι εσύ. Αν θέλεις να το συζητήσετε, θα είναι χωρίς προσβολές σε προσωπικό επίπεδο.

Με πολύ φιλική διάθεση τα γράφω όλα αυτα. :)

Fanouris
Ονοματεπώνυμο: Fanouris Kritikos

Re:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanouris » Κυρ 10 Αύγ 2014, 10:29

BONO. έγραψε:
Μαθητής έγραψε:
Αν όμως τον χρησημοποιείτε πετέξτε τα ρημαδόσχοινα τους και βάλτε λάστιχα με ελιές. Άν ποτέ σκαλώσει στις τρύπες απελευθερώνεσαι αμέσως.

Έχουν πάει καρδιές στην κούλουρη απο τέτοια ατυχήματα.
Αν έχεις φωτο θα βοηθούσε πολύ !!!! (σε εμάς με τα ρημαδόσχοινα)

Ευχαριστώ Δημήτρης
Μάλλον εννοεί αυτό στη φωτο
https://imageshack.com/a/b0Iz/1

guardian
Ονοματεπώνυμο: Χαραλαμπος Γαλανοπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από guardian » Τετ 27 Αύγ 2014, 10:21

Καλημέρα. Μήπως έχει κανένας αυτόν τον φακό για να μου πει εντυπώσεις, πόσα lm είναι και πόσο χρόνο κρατάνε οι μπαταρίες? Ευχαριστώ

http://www.diveshop.gr/index.php/catalo ... tegory/81/

guardian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από guardian » Πέμ 28 Αύγ 2014, 09:10

Κανείς ρε παιδιά?!

PANTOU
Ονοματεπώνυμο: PN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PANTOU » Πέμ 28 Αύγ 2014, 10:32

καλημερα τον εχω δει απο κοντα τον φακο και εχω δει το φως του
ειναι 1000 lm περιπου
πολυ καλη κατασκευη με πολυ καλο διακοπτη
αλλα κατα την γνωμη μου ακριβος!!!
βρισκεις στο e bay ιδιουσ σε δυναμη φακουσ με 20 euro !!!!
κινεζικους βεβαια!!!
εγω εχω εναν ιδιο σε δυναμη 2 χρονια τωρα δεν εχει παθει τιποτα !!!
σου δινω το link
http://www.ebay.com/itm/SkyRay-1800Lm-1 ... 1c3c653ae3

guardian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από guardian » Πέμ 28 Αύγ 2014, 11:04

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Υπάρχει πιθανότητα να τον βρω σε αρκετά χαμηλότερη τιμή γι' αυτό το ψάχνω. Να υποθέσω ότι δεν γνωρίζεις τι διάρκεια έχουν οι μπαταρίες του?

PANTOU
Ονοματεπώνυμο: PN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PANTOU » Πέμ 28 Αύγ 2014, 11:31

μπαταρια αν θεσ την γνωμη μου θα πασ να παρεισ απο τον δησιο στην πλατεια καρυτση μια ampmaxx 18650 2900 mah
και καθαρισεσ μια και καλη!!!
εγω φαντασου οτι την φορτιζω μια φοαρα τον μηνα και μου κραταει σε ολου του μηνα τα ψαρεματα
τωρα δεν ξερω τι μπαταρια δινει αυτος ο φακος με την συσκευασια του

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”