Όλα για τον φακό,..

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ

Re: Φθηνός φακός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ » Τετ 23 Απρ 2014, 19:55

guardian έγραψε:Καλησπέρα. Έχει να προτείνει κανείς φακό φθηνό (κινέζικο κλπ) μέχρι 20-25 ευρώ? Αν έχει και φορτιστή μαζί ακόμα καλύτερα. Αυτόν για παράδειγμα
http://www.ebay.com/itm/1800LM-80M-Unde ... 5d3f4c9baf
τον έχει δοκιμάσει κανένας?
Τον εχω αγορασμενο απο Ελλαδα μαζι με φορτιστη 3 φορτισεων(σπιτι,αμαξι,υπολογιστη)+μπαταρια.Εχει 6 λαστιχακια στεγανοποιησης και περιστροφικο μαγνητικο 2 θεσεων με 4 σκαλες φωτεινοτητας και 3 η 4 σινιαλα......αλλαξα τα λαστιχακια καλου κακου και αγορασα μια πιο αξιοπιστη μπαταρια.Καλα τα παει μεχρι τωρα.Εχει και 6 μηνες εγγυηση το λαμπακι led.

ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ

Re: Επισκευή led φακού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ » Τετ 23 Απρ 2014, 20:03

kwnstantinospagwnas έγραψε:Μετά από ένα πολύ γερό χτύπημα σε σκέτο το led λαμπάκι του φακού (under water kinetics mini q40 e led ) (χωρίς τον φακό ) το λαμπάκι άναβε άλλα όχι με την ένταση που άναβε πριν και κοιτώντας το με μεγεθυντικό φακό είδα πώς δεν άναβε όλη η κίτρινη επιφάνεια του led. Αφού ρώτησα στην αντιπροσωπεία για ανταλλακτικό και μου είπαν πώς μονό το λαμπάκι είχε 30 ευρώ ενώ ολόκληρος ο φακός είχε 45 ευρώ πείρα καινούργιο φακό μένοντας με το παλιό το σόμα και το κατεστραμμένο λαμπάκι να ανάβει αλλά όχι αποτελεσματικά.
Μετά από καιρό και κάνοντας μια εργασία για την σχολή μου για τους led πομπούς βρήκα αυτό το ηλεκτρονικό κατάστημα (http://www.miniinthebox.com/gr/ ) και είδα πώς είχε ανταλλακτικά led σε διάφορες φωτεινότητες και τάσεις. Αφού έβγαλα συνοπτικά το κατεστραμμένο led μέτρησα στις επαφές του τάση 5 V με το πολύμετρο και κατέληξα να αγοράσω 2 led. ένα μικρό 3w ,170-190 lm και 3,4-3,8 V και ένα μεγάλο 5w 360-380 lm και 6-7 V καθώς δεν ήξερα πιο από τα δύο θα κάνει για τον φακό μου. Μέχρι να έρθουν τα led είχα καθαρίσει την βάση που πατούσε το led από μια κόλα (μάλλον θερμική πάστα ) και με το που ήρθαν τα led στράβωσα τις επαφές ώστε να μπορώ να δοκιμάσω τα led . Προς μεγάλη μου απογοήτευση το led των 5w δεν φώτιζε πολύ έντονα σε αντίθεση με το led των 3 w.Αφού έβαλα μικρή ποσότητα από καινούργια θερμική πάστα (για την απαγωγή της θερμότητας) κόλλησα το led με το κολλητήρι. Όλη η επισκευή στοίχισε 5 ευρό για τα led 2 ευρό για την θερμική πάστα καθώς είχα είδη το κολλητήρι.
αν πιάνουν τα χέρια σου,αγοραζεις μια led bulb Q5 απο κινα, φτιαχνεις στον τορνο μια πατουρα αλουμινιου για να παρει τα κενα ,αντιστρεφεις πολικοτητα και εισαι ετοιμος με ποιο δυνατο φως.

JOHNBAKK

Re: Tι φακό να πάρω;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από JOHNBAKK » Τετ 23 Απρ 2014, 20:32

Επειδή εχω παρει αρκετούς απο εξω ο καλύτερος ειναι αυτος http://m.ebay.co.uk/itm/181342176695?tx ... 0816849008

gdeme

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gdeme » Τετ 23 Απρ 2014, 20:57

εγω να π γι αυτον που εβαλα οτι

Εχει κατεβει στα 25 χωρις προβλημα
Ειναι πολυ δυνατος,εως ενοχλητικος εξω απο το νερο (πχ μεσα στο σπιτι δεν μπορεις να φεξεις καπου κ να κοιταζεις το σημειο.)
Η μπαταρια σιναι επαναφορτιζομενη (δεν την αφησα να αδειασει ποτε)
Τον εχω συγκρινει με pcm led και ειναι πιο δυνατος
Τον εχω συγκρινει με uk sl4 led και ειναι πιο δυνατος

guardian
Ονοματεπώνυμο: Χαραλαμπος Γαλανοπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από guardian » Πέμ 24 Απρ 2014, 08:47

@ gdeme Μπαταρία και φορτιστή που βρήκες? Γιατί βλέπω ότι δεν περιλαμβάνονται στο ebay. Συνολικά πόσο σου κόστισε?
@ ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ Από που τον αγόρασες από Ελλάδα? Πόσο σου κόστισε συνολικά με φορτιστές και αλλαγή μπαταρίας?

gdeme

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gdeme » Πέμ 24 Απρ 2014, 09:42

Απο ebay και παλι ,καμια 30 usd όλα μαζί

warl0ckgr
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από warl0ckgr » Πέμ 24 Απρ 2014, 10:06

pda έγραψε:
guardian έγραψε:Καλησπέρα. Έχει να προτείνει κανείς φακό φθηνό (κινέζικο κλπ) μέχρι 20-25 ευρώ? Αν έχει και φορτιστή μαζί ακόμα καλύτερα. Αυτόν για παράδειγμα

Ναι φίλε τον έχω πάρει και τον έχω βουτήξει.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο φακούς κ δέσμες αλλά σε σχέση με εναν technisub MK2 καμία σχέση...κλάσεις ανώτερος.

Αλουμινιο όλος κ ανθεκτικός. Στον συστήνω. Το on/off παρόλο που είναι με περιστροφή δουλευει αποβληματιστα με ενα χέρι κ γάντι διότι χωράει όλος στην παλαμη σου
Όλα σωστά, τον αγόρασα κι εγώ αλλά μετά από 3 ψαρέματα μου έβγαλε πρόβλημα στον διακόπτη: Γυρίζει σαν τρελός και ή παραμένει αναμένος συνέχεια ή δεν ανάβει καθόλου. Είχε ένα ελατήριο εσωτερικά που κόπηκε.
Του έβγαλα λοιπόν το δαχτυλίδι και τον πλάκωσα στην βαζελίνη. Δούλεψε για κανά δύορο στο νερό και στμάτησε. Όταν στέγνωσε συνέχισε να δουλεύει. Ακόμα το ψάχνω ....

Άβαταρ μέλους
Keniath
Ονοματεπώνυμο: Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keniath » Πέμ 24 Απρ 2014, 19:18

πριν 4 περίπου χρόνια ψάχνοντας για ένα ψάρι σε μια τρύπα βρήκα έναν Intova IFL 660 Torch καταπράσινο και ελαφρά σκουριασμένο. φαινόταν ότι είχε μείνει αρκετό καιρό στην θάλασσα.τον πήρα σπίτι τον καθάρισα καλά από σκουριές και πρασινάδες, πάτησα τον διακόπτη και άναψε! πραγματικά ξαφνιάστηκα. του άλλαξα μπαταρίες και ο ring και από τότε δεν τον αποχωρίζομαι ποτέ :D ακόμα δουλευει σαν καινούριος και οποιαδήποτε στιγμή χαλάσει η χαθεί είμαι σίγουρος ότι θα πάρω ακριβώς τον ίδιο :hello:

Άβαταρ μέλους
Japos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japos » Πέμ 24 Απρ 2014, 19:27

kanenas έγραψε:Αν φωτιστούν όλες οι σκιές …………….Θα μαραζώσουμε
+1 :thumbsup:

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Δευ 28 Απρ 2014, 12:15

Keniath έγραψε:πριν 4 περίπου χρόνια ψάχνοντας για ένα ψάρι σε μια τρύπα βρήκα έναν Intova IFL 660 Torch καταπράσινο και ελαφρά σκουριασμένο. φαινόταν ότι είχε μείνει αρκετό καιρό στην θάλασσα.τον πήρα σπίτι τον καθάρισα καλά από σκουριές και πρασινάδες, πάτησα τον διακόπτη και άναψε! πραγματικά ξαφνιάστηκα. του άλλαξα μπαταρίες και ο ring και από τότε δεν τον αποχωρίζομαι ποτέ :D ακόμα δουλευει σαν καινούριος και οποιαδήποτε στιγμή χαλάσει η χαθεί είμαι σίγουρος ότι θα πάρω ακριβώς τον ίδιο :hello:
Δικος μου ειναι ο φακος αυτος που βρηκες.... Μου ειχε πεσει σε μια τρυπα που κατεβηκα να κοιταξω μπας κ εχει κανα ψαρι και δεν μπορουσα μετα να τον βρω... Μαλλον μου επεσε χωρις να παθει κατι ε... :cry:

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Δευ 28 Απρ 2014, 12:19

Ξεχασα να αναφερω οτι ηνουνα διακοπες στη Ροδο..... :cry:

Άβαταρ μέλους
Keniath
Ονοματεπώνυμο: Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keniath » Τρί 29 Απρ 2014, 02:03

panos_xanthi έγραψε:Ξεχασα να αναφερω οτι ηνουνα διακοπες στη Ροδο..... :cry:
έχεις pm :)

ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ » Πέμ 08 Μάιος 2014, 22:24

guardian έγραψε:@ gdeme Μπαταρία και φορτιστή που βρήκες? Γιατί βλέπω ότι δεν περιλαμβάνονται στο ebay. Συνολικά πόσο σου κόστισε?
@ ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ Από που τον αγόρασες από Ελλάδα? Πόσο σου κόστισε συνολικά με φορτιστές και αλλαγή μπαταρίας?
35 ευρω απο Θεσσαλονικη.

ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ » Πέμ 08 Μάιος 2014, 22:31

warl0ckgr έγραψε:
pda έγραψε:

Ναι φίλε τον έχω πάρει και τον έχω βουτήξει.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία απο φακούς κ δέσμες αλλά σε σχέση με εναν technisub MK2 καμία σχέση...κλάσεις ανώτερος.

Αλουμινιο όλος κ ανθεκτικός. Στον συστήνω. Το on/off παρόλο που είναι με περιστροφή δουλευει αποβληματιστα με ενα χέρι κ γάντι διότι χωράει όλος στην παλαμη σου
Όλα σωστά, τον αγόρασα κι εγώ αλλά μετά από 3 ψαρέματα μου έβγαλε πρόβλημα στον διακόπτη: Γυρίζει σαν τρελός και ή παραμένει αναμένος συνέχεια ή δεν ανάβει καθόλου. Είχε ένα ελατήριο εσωτερικά που κόπηκε.
Του έβγαλα λοιπόν το δαχτυλίδι και τον πλάκωσα στην βαζελίνη. Δούλεψε για κανά δύορο στο νερό και στμάτησε. Όταν στέγνωσε συνέχισε να δουλεύει. Ακόμα το ψάχνω ....
Εχω λυση στο προβλημα σου.Βρισκεις απο μαγαζι με τσιμουχες,ο-ριγκ κτλ μπιλιες γαλβανιζε η ανοξειδωτες 2ʹχιλιοστων..Μετα πας σε ενα βιβλιοπωλειο και βρισκεις τον πιο μικρο πατητο στυλο .Ανοιγεις μπροστα την μυτη και βλεπεις το ελατηριο αν ταιριαζει.Αν ταιριαζει τον αγοραζεις.Κοβεις ενα μικρο κομματι γυρω στο1 χιλιοστο βαζειςτην μπιλια επανω ,τον χωνευεις στην οπη του φακου και βαζεις απο πανω γρασσο θαλασσης.Κλεινεις τον περιστροφικο διακοπτη απο πανω και εισαι ετοιμος.Αν εχεις απορια στειλε μυνημα.

guardian
Ονοματεπώνυμο: Χαραλαμπος Γαλανοπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από guardian » Παρ 16 Μάιος 2014, 13:22

Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο τα mah της μπαταρίας παίζουν ρόλο στην απόδοση και τη διάρκεια του φακού. Έχω ένα φακό που αποδίδει 180lm και χρησιμοποιώ μπαταρίες με 2500 mah. Βρήκα όμως σε πολύ καλή τιμή κάτι μπαταρίες 4700 mah. Θα δω διαφορά?

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”