ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΥΛΙΝΟΥ ΟΠΛΟΥ

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Re: ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΥΛΙΝΟΥ ΟΠΛΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Κυρ 25 Μαρ 2018, 22:05

Το ίδιο είναι,ρούτερ-φρέζα.
Δεν νομίζω να χρειαστείς κάτι άλλο.
Αν κολλήσεις κάπου,εδώ είμαστε.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 26 Μαρ 2018, 08:02

Καλημέρα .......... ο συνάδελφος τα είπε όλα.......

Θα χρειαστείς και κάπου να κόψεις - πλανήσεις τα ξύλα στην τελική διάσταση που θές και μετά θα μπορείς με τα άλλα εργαλεία να κάνεις δουλειά ...........
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

lefteris_ioannidis
Ονοματεπώνυμο: ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lefteris_ioannidis » Δευ 26 Μαρ 2018, 15:36

CARPENTER έγραψε:Καλημέρα .......... ο συνάδελφος τα είπε όλα.......

Θα χρειαστείς και κάπου να κόψεις - πλανήσεις τα ξύλα στην τελική διάσταση που θές και μετά θα μπορείς με τα άλλα εργαλεία να κάνεις δουλειά ...........

Υπάρχει και ένας πάγκος εργασίας από καβαλέτα και κόντρα πλακέ. Μέγγενη δεν έχουμε αλλα λογικά θα αγοράσουμε αν και λέμε αν είναι εύκολο να προσαρμόσουμε μια μέγγενη ξυλουργού. πλάνη χειρός υα την κάνει την δουλειά για ξεχονρισμα και καθάρισμα ή μπορεί να γίνει και με τριβείο?
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει

cabou
Ονοματεπώνυμο: georgetheo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cabou » Δευ 26 Μαρ 2018, 15:49

και εγω θεωρω το ρουτερ το πιο απαραιτητο εργαλειο καλο και το ντρεμελ αλλλα πολύ λιγο θα χρειαστει βασικα θα το χρειαστεις και για αλλες δουλειες τωρα το ρουτερ καλο ειναι οσο πιο πολλα βατ γινεται γιατι θα τρωει ζορι σαυτα τα ξυλα που δουλευουμε τωρα για κοπτικα εχει ετοιμες κασετινες σε οικονομικη τιμη αλλα θα χρειαστεις και καποια εξτρα που δεν εχει η κασετινα οπως το 8αρακι καμπυλωτο για τον οδηγο αλλο ενα ισιο για να σκαψεις την θεση για τον μηχανισμο αναλογα τη μηχανισμο θα βαλεις θα διαλεξεις και το παχος του κοπτικου και ενα πιο ψιλο για την σκανδαλη επεισεις θα χρειαστεις νταβιδια και παγκο εργασιας το ρουτερ να το δουλευεις με προσοχη να σφιγγεις καλα τα κοπτικα στο τσοκ και να παιρνεις ολα τα μετρα ασφαλειας γιατι εχουν γινει πολλοι τραυματισμοι καλη επυτιχια το ρουτερ που εχω εγω ειναι το bosch POF 1200 πρασινο 100 ευρω το ειχα παρει

cabou
Ονοματεπώνυμο: georgetheo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από cabou » Δευ 26 Μαρ 2018, 15:51

lefteris_ioannidis έγραψε:

Υπάρχει και ένας πάγκος εργασίας από καβαλέτα και κόντρα πλακέ. Μέγγενη δεν έχουμε αλλα λογικά θα αγοράσουμε αν και λέμε αν είναι εύκολο να προσαρμόσουμε μια μέγγενη ξυλουργού. πλάνη χειρός υα την κάνει την δουλειά για ξεχονρισμα και καθάρισμα ή μπορεί να γίνει και με τριβείο?
οταν τα κολισεις πηγαινετα σενα ξυλουργιο να σου κανει πλανια γωνια

lefteris_ioannidis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lefteris_ioannidis » Δευ 26 Μαρ 2018, 16:05

cabou έγραψε:και εγω θεωρω το ρουτερ το πιο απαραιτητο εργαλειο καλο και το ντρεμελ αλλλα πολύ λιγο θα χρειαστει βασικα θα το χρειαστεις και για αλλες δουλειες τωρα το ρουτερ καλο ειναι οσο πιο πολλα βατ γινεται γιατι θα τρωει ζορι σαυτα τα ξυλα που δουλευουμε τωρα για κοπτικα εχει ετοιμες κασετινες σε οικονομικη τιμη αλλα θα χρειαστεις και καποια εξτρα που δεν εχει η κασετινα οπως το 8αρακι καμπυλωτο για τον οδηγο αλλο ενα ισιο για να σκαψεις την θεση για τον μηχανισμο αναλογα τη μηχανισμο θα βαλεις θα διαλεξεις και το παχος του κοπτικου και ενα πιο ψιλο για την σκανδαλη επεισεις θα χρειαστεις νταβιδια και παγκο εργασιας το ρουτερ να το δουλευεις με προσοχη να σφιγγεις καλα τα κοπτικα στο τσοκ και να παιρνεις ολα τα μετρα ασφαλειας γιατι εχουν γινει πολλοι τραυματισμοι καλη επυτιχια το ρουτερ που εχω εγω ειναι το bosch POF 1200 πρασινο 100 ευρω το ειχα παρει

οκ σε ευχαριστω θα τα λεμε και στην συνεχεια
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει

lefteris_ioannidis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lefteris_ioannidis » Δευ 26 Μαρ 2018, 20:44

εχω ανοιξει και αυτο το θεμα για το ρουτερ viewtopic.php?f=19&t=62227&p=702423#p702423
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει

Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 26 Μαρ 2018, 22:30

cabou έγραψε:
lefteris_ioannidis έγραψε:

οταν τα κολισεις πηγαινετα σενα ξυλουργιο να σου κανει πλανια γωνια
:good:

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

gkont
Ονοματεπώνυμο: Γ. Κοντομιχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gkont » Τρί 27 Μαρ 2018, 16:20

Μέσα στο forum είχε αναφερθεί παλαιότερα ένα πλαστικό υλικό σε σφαιρίδια που σε ζεστό νερό μετατρεπόταν σε ομογενή εύπλαστη μάζα που διαμορφωνόταν όπως ήθελες και όταν κρύωνε σκλήρυνε. Ερώτηση το έχει χρησιμοποιήσει κανείς γιά να διαμορφώσει λαβή σε όπλο και με τις αποτελέσματα; επίσης αν ξέρει πώς λεγόταν.

nasnas
Ονοματεπώνυμο: nas geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nasnas » Τρί 27 Μαρ 2018, 17:10

viewtopic.php?f=19&p=458745
Polymorphic plastic

gkont
Ονοματεπώνυμο: Γ. Κοντομιχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gkont » Τρί 27 Μαρ 2018, 23:57

Ευχαριστώ! !

gkarras05
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΡΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gkarras05 » Δευ 21 Μάιος 2018, 15:42

PanEx έγραψε:mojo,
Έχω φτιάξει ένα ξύλινο από δρυ και ήταν καταπληκτικό!! :)
Είχε πει ο Παναγής μια φορά που έκανε όπλα με αυτό το ξύλο,το δοκίμασα και δεν μετάνιωσα.

Τα πηχάκια που έκοψες δεν είναι στις καλύτερες διαστάσεις αλλά πάμε με ότι έχουμε.Θα σου πρότεινα αφού η τελική σου διάσταση μετά το κόλλημα θα βγει 50μμ Χ 50μμ να κάνεις το λούκι στην πλευρά που δεν έχει κόλληση.
Μετά το κόλλημα πλάνισέ το ώστε η τελική διάσταση να είναι 50μμ(πλάτος) Χ 40 μμ(ύψος).
Αν δεν βρείς ballitan ψάξε για mercola και σαν τελευταία λύση την bison.
Καλύτερα (για μένα) είναι να το περάσεις με 4-5 χέρια με βερνίκι "θαλάσσης",΄στα πρώτα δύο να τα κάνεις πολύ αραιά,στην μέγιστη ποσότητα διάλυσης που προτείνει ο κατασκευαστής.

Καλησπέρα PANEX ,
Διαβάζοντας αυτό το υπέροχο θέμα , Πείρα και εγώ την απόφαση να φτιάξω επιτέλους το δικό μου ξύλινο .
Η ερώτηση που έχω είναι για το κόλλημα των σανιδιών του κορμού με Πολυουρεθάνη και για το κατά πόσο θα αντέξει η κόλληση στον χρόνο !
Για αρχή πείρα για δοκιμή την Ballytan 100 και την BISON PU MAX D4 και κόλλησα μεταξύ τους δυο ζευγάρια ξυλάκια teak ώστε να συγκρίνω την σκληρότητα της κόλλας και την αντοχή .
Τα πλάνισα , τα καθάρισα με ασετον αλλά δεν τα έτριψα με 80αρι γυαλόχαρτο και τα κόλλησα.
Μετά από δυο μέρες έλεγξα τις κολλήσεις με την αφή και ποιοτικά μου φάνηκαν το ίδιο στην διόγκοση και όταν πίεζα με το νύχι πάνω στην κόλλα άφηνε σημάδι . Έπειτα με ένα κατσαβίδι που έβαλα σε σκισμή ανάμεσα στα ξυλάκια που είχα αφήσει επίτηδες κατάφερα να τα ξεκολλήσω σχετικά εύκολα .
Οπότε αναρωτιέμαι αν πρέπει να συνεχίσω με την Πολυουρεθάνη ή τελικά έχετε δει διαφορά με κάποια Εποξική ή εποξειδική ή ακόμα καλλίτερα αν έχετε δοκιμάσει την πρόσμιξη Πολυουρεθάνη με εποξικη.

Άβαταρ μέλους
CARPENTER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 21 Μάιος 2018, 22:04

gkarras05 έγραψε:
Είχε πει ο Παναγής μια φορά που έκανε όπλα με αυτό το ξύλο,το δοκίμασα και δεν μετάνιωσα.

Τα πηχάκια που έκοψες δεν είναι στις καλύτερες διαστάσεις αλλά πάμε με ότι έχουμε.Θα σου πρότεινα αφού η τελική σου διάσταση μετά το κόλλημα θα βγει 50μμ Χ 50μμ να κάνεις το λούκι στην πλευρά που δεν έχει κόλληση.
Μετά το κόλλημα πλάνισέ το ώστε η τελική διάσταση να είναι 50μμ(πλάτος) Χ 40 μμ(ύψος).
Καλύτερα (για μένα) είναι να το περάσεις με 4-5 χέρια με βερνίκι "θαλάσσης",΄στα πρώτα δύο να τα κάνεις πολύ αραιά,στην μέγιστη ποσότητα διάλυσης που προτείνει ο κατασκευαστής.

Καλησπέρα PANEX ,
Διαβάζοντας αυτό το υπέροχο θέμα , Πείρα και εγώ την απόφαση να φτιάξω επιτέλους το δικό μου ξύλινο .
Η ερώτηση που έχω είναι για το κόλλημα των σανιδιών του κορμού με Πολυουρεθάνη και για το κατά πόσο θα αντέξει η κόλληση στον χρόνο !
Για αρχή πείρα για δοκιμή την Ballytan 100 και την BISON PU MAX D4 και κόλλησα μεταξύ τους δυο ζευγάρια ξυλάκια teak ώστε να συγκρίνω την σκληρότητα της κόλλας και την αντοχή .
Τα πλάνισα , τα καθάρισα με ασετον αλλά δεν τα έτριψα με 80αρι γυαλόχαρτο και τα κόλλησα.
Μετά από δυο μέρες έλεγξα τις κολλήσεις με την αφή και ποιοτικά μου φάνηκαν το ίδιο στην διόγκοση και όταν πίεζα με το νύχι πάνω στην κόλλα άφηνε σημάδι . Έπειτα με ένα κατσαβίδι που έβαλα σε σκισμή ανάμεσα στα ξυλάκια που είχα αφήσει επίτηδες κατάφερα να τα ξεκολλήσω σχετικά εύκολα .
Οπότε αναρωτιέμαι αν πρέπει να συνεχίσω με την Πολυουρεθάνη ή τελικά έχετε δει διαφορά με κάποια Εποξική ή εποξειδική ή ακόμα καλλίτερα αν έχετε δοκιμάσει την πρόσμιξη Πολυουρεθάνη με εποξικη.
Χρόνια τώρα κολλάμε με πολυουρεθανικές κόλλες και δεν έχουμε θέμα .........................................

Ίσως κάποια στιγμή συμβεί μια αστοχία αλλά σπάνια ........................................

Όταν λες κόλλησες ;;;;; τα πηχάκια τα έπιασες με καμιά σφιγκτήρα η απλά ακούμπησες το ένα πάνω στο άλλο ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Οι κόλλες αυτές πρέπει να μείνουν 12 ώρες τουλάχιστον σφιγμένες και να δουλευτούν μετά από 24 ώρες ....................................

Τις εποξικές εγώ τουλάχιστον τις δουλεύω σε μικροπράγματα και όχι σε μεγάλες επιφάνειες .......................................

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

vaggelakis
Ονοματεπώνυμο: vaggelis zervos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vaggelakis » Τρί 22 Μάιος 2018, 09:19

Εμείς κολλάμε με εποξική ρητίνη, την fibermax 9430 αν θυμάμαι καλά, και δεν έχει ξεκολλήσει τίποτα ποτέ. Πιστεύω τα εποξικά είναι καλύτερα και ακριβότερα από της ξυλοκολλες.
Γενικώς πάντως, με ότι και να κολλάς ξύλινα πηχάκια, πρέπει μετά το πλάνισμα να γρετζάρεις τις επιφάνειες κολλήσεις όσο πιο πολύ γίνεται.
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea

gkarras05
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΡΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gkarras05 » Τρί 22 Μάιος 2018, 15:13

CARPENTER έγραψε:
gkarras05 έγραψε:

Καλησπέρα PANEX ,
Χρόνια τώρα κολλάμε με πολυουρεθανικές κόλλες και δεν έχουμε θέμα .........................................

Ίσως κάποια στιγμή συμβεί μια αστοχία αλλά σπάνια ........................................

Όταν λες κόλλησες ;;;;; τα πηχάκια τα έπιασες με καμιά σφιγκτήρα η απλά ακούμπησες το ένα πάνω στο άλλο ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Οι κόλλες αυτές πρέπει να μείνουν 12 ώρες τουλάχιστον σφιγμένες και να δουλευτούν μετά από 24 ώρες ....................................

Τις εποξικές εγώ τουλάχιστον τις δουλεύω σε μικροπράγματα και όχι σε μεγάλες επιφάνειες .......................................

Με ένα νταβιδη στο κάθε ζευγάρι . Τα κομμάτια ξύλου είναι 6 εκατοστά το κάθε ένα . Δεν τα έτριψα καθόλου. Ποιο πολύ ήθελα να δω αν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα στις κόλλες αλλά μου φάνηκαν το ίδιο . Αφού μου λες ότι σε όσα έχεις φτιάξει σου κρατάει τότε οκ, θα το προχωρήσω με πολυουρεθάνη .

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”