Επιλογή στολής,τι στολή να πάρω;;.......

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
xareas
Συντονιστής

Re: Επιλογή στολής,τι στολή να πάρω;;.......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 02 Ιαν 2020, 12:19

pillius έγραψε:δηλαδή τα τόπια με το νεοπρέν τα αγοράζουν έτοιμα με την φόδρα κολλημένη πάνω;
γιατί αλλιώς, αφού τη στολή την έραψαν δεν θα είχαν πρόβλημα να βάλουν οποιαδήποτε φόδρα σε οποιοδήποτε πάχος...
Έτσι βγαίνει το υλικό αν έχει φόρδα,έτοιμο το φύλλο από το εργοστάσιο.
Ο αδερφός μου έραψε πέρσι 7 σακάκι/παντελόνι επίμετρο sheico την ακριβή ποιότητα του είπε ο κατασκευαστής(δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω μιας και έχει αποδειχθεί κύριος μέχρι στιγμής) νομίζω γύρω στα 270 αν θυμάμαι καλά.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Πέμ 02 Ιαν 2020, 13:35

Κοιτώντας στο σαιτ της sheico , αντιλαμβανομαι και εγω οτι τα τόπια έρχονται ΕΤΟΙΜΑ με την παραλλαγή - φόδρα και απλα κοβουν τις διαστασεις που θελουν και προχωρούν στην συναρμογή.

Το 45αρι παντως για να σου πάρουν μέτρα το θεωρώ λιγο τσιμπιμένο. Εκτιμώ πως θα μπορούσαν να κάνουν "ψαλίδι" στο κόστος αυτό. Οι τιμες για τις στανταρ διαστασεις που ειναι και χαμηλοτερες, μηπως αφορουν στολες ΗΔΗ κατασκευασμενες απο τον προμηθευτή? Μαλλον όχι αλλα και πάλι τα 45 έξτρα εκτινάσσουν το κόστος.
Δημητρης

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 02 Ιαν 2020, 13:43

brwmogazos έγραψε:Κοιτώντας στο σαιτ της sheico , αντιλαμβανομαι και εγω οτι τα τόπια έρχονται ΕΤΟΙΜΑ με την παραλλαγή - φόδρα και απλα κοβουν τις διαστασεις που θελουν και προχωρούν στην συναρμογή.

Το 45αρι παντως για να σου πάρουν μέτρα το θεωρώ λιγο τσιμπιμένο. Εκτιμώ πως θα μπορούσαν να κάνουν "ψαλίδι" στο κόστος αυτό. Οι τιμες για τις στανταρ διαστασεις που ειναι και χαμηλοτερες, μηπως αφορουν στολες ΗΔΗ κατασκευασμενες απο τον προμηθευτή? Μαλλον όχι αλλα και πάλι τα 45 έξτρα εκτινάσσουν το κόστος.
Ουσιαστικά στα 45 ευρώ είναι και ο κόπος/χρόνος/εμπειρία/μαστοριά που θα αφιερώσει ο κατασκευαστής για να φτιάξει την στολή.
Το αποτέλεσμα σε ποιότητα και θερμομόνωση τα αξίζει και με το παραπάνω,από το να πάρεις μια στολή έτοιμη,που όσο και να σου κάθεται καλά το μετρολόγιο μιας εταιρίας πάνω σου δεν θα είναι ραμμένη
συν ότι δεν ξέρεις ποτέ κατασκευάστηκε η στολή,το υλικό,πως έχει συντηρηθεί.
Τα υλικά όλα έρχονται όπως τα βλέπεις εσύ στο τελικό προϊόν,αυτό που αλλάζει είναι η παραλλαγή στις λείες που την κάνει ο κατασκευαστής στο χέρι και γιαυτό υπάρχουν τόσες διαφορετικές.
ΥΓ:Μετά από συνομιλία με κατασκευαστή πριν ανέβουν λίγο οι τιμές μας είπε ότι το γεν αναίβενει σαν αξία νομίσματος οπότε θα ακριβύνουν λίγο τα υλικά και όντως με την καινούρια παραλαβή η στολή έβγαινε κανα 20 παραπάνω.

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Δευ 13 Ιαν 2020, 12:10

Πρωτη βουτιά χθές με την Pesca προς Επιδαυρο και φυσικά με 6.5 πάνω και 5.5 κάτω δεν κατάλαβα καθόλου κρύο στο 4ωρο κολυμπητό.
ΟΜΩΣ για κάποιο λόγο στο λαιμό και μάλιστα στην καροτίδα ενιωθα τοσο μεγάλη πίεση που μου ερχόταν ξέρασμα, ειδεικά όταν ήπια όλο το powerade που κουβαλούσα στον πλωτήρα. Φορεμένη ταξιδέυοντας με την κουκούλα κάτω τα πράγματα ήταν προφανώς αφόρητα όμως δεν ήθελα να ντυθώ στον τόπο με 4 βαθμούς κελσίου.
Κατα το ψάρεμα μαλιστα οταν κατεβάζει το κεφάλι πιο χαμηλά προς στο στέρνο σου δηλαδή μαζέυεται η στολή περισσότερο εκεί στο λαιμό-προγούλι κάτι που είναι επίσης ανυπόφορο.

Προφανώς και πρέπει να την ρεγουλάρουμε τη στολή αφου και βάρος να χάσω αμφιβαλλώ οτι θα αλλάξει η περιφέρεια του λαιμού μου. Όμως δεν ξέρω τι τροποποίηση πρέπει να γίνει εκεί. Να μπεί προφανώς λουρίδα? Ελπίζω να μην "χαλασει" τη φόρμα της στολής το "μερεμέτι" αυτό.

Ελεγα να την ψαρεψω αλλη μια φορά αλλα μόνο στην ιδέα του "πνιγμού" που νιώθεις...μάλλον θα την πάω για επέμβαση αμεσα...
Δημητρης

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 13 Ιαν 2020, 12:59

brwmogazos έγραψε:Πρωτη βουτιά χθές με την Pesca προς Επιδαυρο και φυσικά με 6.5 πάνω και 5.5 κάτω δεν κατάλαβα καθόλου κρύο στο 4ωρο κολυμπητό.
ΟΜΩΣ για κάποιο λόγο στο λαιμό και μάλιστα στην καροτίδα ενιωθα τοσο μεγάλη πίεση που μου ερχόταν ξέρασμα, ειδεικά όταν ήπια όλο το powerade που κουβαλούσα στον πλωτήρα. Φορεμένη ταξιδέυοντας με την κουκούλα κάτω τα πράγματα ήταν προφανώς αφόρητα όμως δεν ήθελα να ντυθώ στον τόπο με 4 βαθμούς κελσίου.
Κατα το ψάρεμα μαλιστα οταν κατεβάζει το κεφάλι πιο χαμηλά προς στο στέρνο σου δηλαδή μαζέυεται η στολή περισσότερο εκεί στο λαιμό-προγούλι κάτι που είναι επίσης ανυπόφορο.

Προφανώς και πρέπει να την ρεγουλάρουμε τη στολή αφου και βάρος να χάσω αμφιβαλλώ οτι θα αλλάξει η περιφέρεια του λαιμού μου. Όμως δεν ξέρω τι τροποποίηση πρέπει να γίνει εκεί. Να μπεί προφανώς λουρίδα? Ελπίζω να μην "χαλασει" τη φόρμα της στολής το "μερεμέτι" αυτό.

Ελεγα να την ψαρεψω αλλη μια φορά αλλα μόνο στην ιδέα του "πνιγμού" που νιώθεις...μάλλον θα την πάω για επέμβαση αμεσα...
Και εμένα με ενοχλεί εκεί στον λαιμό όταν κάνω δεξιά/αριστερά και μου προκαλεί μια μικρή δυσφορία αλλά είναι χοντρή η στολή,σε όλες το ίδιο πράγμα είχα.
Εδώ πάω να μιλήσω στο κινητό και μετά από ούτε μισό λεπτό αλλάζω χέρι γιατί μου κόβει το αίμα όπως είναι κλειστός ο αγκώνας.
Αν σε ενοχλεί όταν την φοράς και είσαι κανονικά όπως κάθεσαι με το κεφάλι να κοίτα μπροστά,τότε σίγουρα θα θέλει κανα μερεμέτι όπως λες,αλλιώς δεν νομίζω ότι έχει θέμα.
Μιλά με τον κατασκευαστή,θα σου βρει λύση.
Και μερεμέτι να θέλει αυτός ξέρει,μην αγχώνεσαι.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 13 Ιαν 2020, 15:41

κάνε μερικά ψαρέματα πριν την πας για διόρθωση ,είναι καινούργια η στολή και λογικότατα σε μερικά ψαρέματα και μετά θα στρώσει το υλικό
Μέχρι να στρώσει μην την στεγνώνεις για το επόμενο ψάρεμα (ποτέ δεν στέγνωνα την στολή μου) ώστε στο επόμενο ψάρεμα να είναι υγρή άρα ελαστικότατη στο να την βάλεις και να ψαρέψεις με άνεση
Περίμενε μερικά ψαρέματα πριν κανείς κάποια κίνηση ,εξάλου ο βασίλης είναι εγγύηση και θα σου έλεγε και τα ίδια πιστεύω ;)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Δευ 13 Ιαν 2020, 16:28

thalassa50 έγραψε:κάνε μερικά ψαρέματα πριν την πας για διόρθωση ,είναι καινούργια η στολή και λογικότατα σε μερικά ψαρέματα και μετά θα στρώσει το υλικό
Μέχρι να στρώσει μην την στεγνώνεις για το επόμενο ψάρεμα (ποτέ δεν στέγνωνα την στολή μου) ώστε στο επόμενο ψάρεμα να είναι υγρή άρα ελαστικότατη στο να την βάλεις και να ψαρέψεις με άνεση
Περίμενε μερικά ψαρέματα πριν κανείς κάποια κίνηση ,εξάλου ο βασίλης είναι εγγύηση και θα σου έλεγε και τα ίδια πιστεύω ;)
Αυτό νομίζω ότι το έχεις ξαναπεί.δεν θα μυρίσει η στολή?
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 13 Ιαν 2020, 16:48

jimmy76gr έγραψε:
thalassa50 έγραψε:κάνε μερικά ψαρέματα πριν την πας για διόρθωση ,είναι καινούργια η στολή και λογικότατα σε μερικά ψαρέματα και μετά θα στρώσει το υλικό
Αυτό νομίζω ότι το έχεις ξαναπεί.δεν θα μυρίσει η στολή?
την αφήνω κάθε 4-5 ψαρέματα μέσα σε νερό με detol για 1-2 ημέρες και μετά καλό ξέπλυμα και οκ
αλλά όπως και να έχει ,την άνεση δεν την διαπραγματεύομαι από όταν είναι στεγνή η στολή :)

brwmogazos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Δευ 13 Ιαν 2020, 18:08

Οντως ο Βασιλης μου ανέφερε να ψαρεψω 3 φορές και μετά θα έχει πάρει η στολή τη φόρμα της. Το πρόβλημα μου είναι οτι με πνίγει αρκετά. Δεν με ενοχλεί απλα δηλαδη σε βαθμό που "ξεχνιέται". Μαλλον θα την ψαρεψω μια 2η φορά και βλέπω.
Παντως με το 5.5 παντελόνι σίγουρα θα χρειαστώ και βαρίδια στα πόδια αφου "ξενερίζουν" πολύ τα πέδιλα μου. Εχει κατι φτιαχτά με σκάγια 500-750 και κιλό. Με βλέπω για 2 χ 750 αφου θέλω λίγο ακόμη βάρος γενικότερα.

Στην 3αρα μου οταν την αφησα 2η μέρα διχως να την γυρίσω μεσα έξω για να στεγνώσει το ξυρισμένο αρχισε να παίρνει μυρωδιά, επομένως πλέον την ξεπλένω με αφθονο νερό (βουτιά στη μπανιέρα) και μετά στεγνωμα κανα 2ημερο μεσα έξω τωρα το χειμώνα. Μόνο πριν την αποθηκέυσω βάζω σαπουνάδα. Δυσκολα δηλαδή θα την αφήσω βρεγμένη εσωτερικά. Αλλωστε καθε φορά που λέω να προσπαθώ να βουτάω συχνά καταλήγω στη 1 βουτιά το μήνα :(
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Δευ 13 Ιαν 2020, 18:45

Γεια και χαρά φίλε!

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα από παιδί λόγω μεγάλου καρυδιού, πάντα ζητάω 1 πόντο έξτρα σε εκείνο το σημείο.
Οι περισσότεροι είτε δεν μου το έκαναν, είτε φοβόντουσαν να το κάνουν μήπως και σακουλιάζει και επέμεναν προσπαθώντας να με πείσουν ότι είναι θέμα συνήθειας κλπ. κλπ.
Κάτι που είναι μέγα λάθος.
Ο μοναδικός άνθρωπος που μου το έκανε χωρίς συζήτηση και το βρήκε και λογικό ήταν ο Γιώργος Δούναβης (Mantaray).
Η στολή δεν πρόκειται να φτιάξει.Τζάμπα θα χαλάσεις και 2ο ψάρεμα.
Πήγαινε να σου την διορθώσει.

Τα βαρίδια στα πόδια είναι ενετελώς άχρηστα.Όλα είναι θέμα χαλάρωσης των μυών για να μην σηκώνονται τα πέδιλα.Με 6.5αρι παντελόνι yam40 τα ποδάρια μου βουλιάζουν.Εκτός και αν θες να προσθέσεις 1 κιλο γενικά.

Υ.γ.1 Φοράω στολές 38 χρόνια.Έχω δικιμάσει σχεδόν όλες τις εταιρείες.Και τις Pesca πάνω από μια φορά.
Υ.γ.2 Γιάννη (thalassa50) είναι λάθος να μένει η στολή βρεγμένη.
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 13 Ιαν 2020, 19:06

tsaounlee έγραψε:Γεια και χαρά φίλε!

ο λόγος όμως ???

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 13 Ιαν 2020, 19:20

thalassa50 έγραψε:

ο λόγος όμως ???
Μούχλα..
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 13 Ιαν 2020, 23:11

stelarasA'MAK έγραψε:
thalassa50 έγραψε:

ο λόγος όμως ???
Μούχλα..
:D
Μουχλα???τι ειναι αυτο???
δεκαετιες τωρα το κανω αυτο και καμια στολη δεν εχει παθει ποτε τιποτα . :)

antonis1977

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από antonis1977 » Τρί 05 Μάιος 2020, 23:02

Καλησπέρα σας , θέλω να πάρω στολή 3 με 3,5 γύρω στα 120 ευρώ, ποια μου προτείνετε; έχω δει την XIFIAS και την X- DIVE
Σας ευχαριστώ.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”