Επιλογή στολής,τι στολή να πάρω;;.......

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
kingor83

Επιλογή στολής,τι στολή να πάρω;;.......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kingor83 » Τρί 07 Αύγ 2007, 02:11

Για μια στολή επί μέτρο που μπορώ να απευθυνθώ ???

Πείτε κάτι δοκιμασμένο και καλό (καλό ως προς ποιότητα νεοπρέν
και κολλήσεων - αντοχή)

Από τιμές τι παίζει στις "επί μέτρο" ??? Θα ανέβει πολύ ???

Άβαταρ μέλους
Stavros_K

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stavros_K » Τρί 07 Αύγ 2007, 10:06

Μια βιοτεχνία στολών είναι η Pesca.
http://www.pescasub.gr

Προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Έχει και σχετικά καλές τιμές.
.:Όσο υπάρχει μπλε υπάρχω και 'γω:.

Άβαταρ μέλους
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ » Τρί 07 Αύγ 2007, 10:07

Stavros_K έγραψε:Μια βιοτεχνία στολών είναι η Pesca.
http://www.pescasub.gr

Προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Έχει και σχετικά καλές τιμές.
+ 1....
ΠΟΤΕ ξανά χωρίς ζώνη στο αυτοκίνητο.-

Άβαταρ μέλους
sotosdeep

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sotosdeep » Τρί 07 Αύγ 2007, 10:55

...pesca και Β. Πολίτης for ever...

+1 κι από μένα...
Quotiescumque pescatum subaquanea fuscina eo, felicissimus ex mari domum revertor valdeque animus meus quiescit.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ

Άβαταρ μέλους
alexandro

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexandro » Τρί 07 Αύγ 2007, 10:59

+ 1 και απο εμένα! Εχς δύο στολές απο το Βασίλη και είναι φοβερές!
και σε αντοχή και σε θερμομόνοση
ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΨΑΡΙΩΝ...ΠΕΛΕΚΑΝΟI

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 07 Αύγ 2007, 16:06

Δεν ξέρω από που είσαι αλλά αν είσαι κοντά στη θεσ/νικη αξίζει να δείς και τις στολές της κας Νίκης Αθανασίου(SEA FARER).
Εχω ιδία άποψη από μία δική μου και 3 στολές φίλων.Φοβερά υλικά,άριστο πατρόν κι εφαρμογή γάντι.Όταν έβαλα γιά πρώτη φορά το σχήμα που δουλεύω χειμώνα (5άρα λεία έξω-φόδρα μέσα,γιλέκο 2mm,σοτσάκι 3mm)και βούτηξα με σχεδόν μηδέν βαθμούς έξω και κάτι ...λίγους στο νερό,γιά κάνα 40λεπτο ο...πισινός μου ήταν στεγνός :shock: .Κολυμπούσα,καρτέρευα και απορούσα....
Και κάτι αναστολές που είχα επειδή κάνω και ψαχτήρια και είμαι λίγο άτσαλος αποδείχτηκαν άδικη ανησυχία.Το HEIWA που βάζει είναι απίστευτα ανθεκτικό.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
kingor83

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kingor83 » Τρί 07 Αύγ 2007, 19:03

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!

Φίλε "ΤΑΙΤΙΝΟΣ" είμαι Αθήνα ... μου πέφτει λίγο μακριά η Θεσ/νίκη ... :(

Φίλε "Phoevos" πού μπορώ να βρώ mantaray :?: :?: :?:

Και κάτι ακόμα :

Σχετικά με το θέμα "λεία-ξυρ.-φόδρα-μέσα-έξω" τι παίζει :?: :?: :?:

Με ενδιαφέρει να φοριέται και στεγνή η στολή ...

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CLIPPER » Τρί 07 Αύγ 2007, 19:44

kingor83 έγραψε: Σχετικά με το θέμα "λεία-ξυρ.-φόδρα-μέσα-έξω" τι παίζει :?: :?: :?:
Τι χιλιοστά στολή χρειάζεσαι; Τι βάθη βουτάς; Έχεις σκάφος;
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss

Άβαταρ μέλους
kingor83

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kingor83 » Τετ 08 Αύγ 2007, 01:02

Φίλε CLIPPER :

Ο λόγος που πάω για "επί μέτρο" και δεν πάω για έτοιμη γιατί το βάρος
μου είναι κάπως μπόλικο και δεν βγαίνουν τα νούμερα στο στήθος και
στο ύψος.. :shock:

Λογικά πάω για 3άρα γιατί τα λίγα μου παραπανήσια κιλά εκτός
των μειωνεκτημάτων (να πηγαίνω για στολή επί μέτρο) έχουν και ένα
πλεονέκτημα ως προς την θερμομόνωση (λιπάκι = extra νεοπρέν!!! χεχε) :lol:

Δηλαδή αφού κάνω τώρα 4ωρα ψαρέματα με καρτέρια στα 7 - 10 μέτρα
πιστεύω η 3άρα είναι ιδανική επιλογή μέχρι και τους πρώτους χειμερινούς
μήνες ... Μετά δια της δοκιμής (το δαγκώνω -> βγαίνω και ξαναβουτάω με
νέα πιο χοντρή στολή) θα δω μέχρι ποιές θερμοκρασίες θα με πάει ... σωστά?

Σκάφος δεν υπάρχει δυστυχώς ...

Βουτάω 15 - 16 μέτρα max αλλά δεν είναι οι περισσότερες βουτιές μου
τέτοιες... Συνήθως τα καρτέρια μου (αλλά και τα ψάρια) στην περιοχή που
βουτάω όπως είπα πριν είναι κοντά 10 μέτρα.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Φίλε Phoevos :

Thanks!!! Θα το κοιτάξω ...

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADIS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ALKIVIADIS » Πέμ 09 Αύγ 2007, 08:59

φιλε, σαν ατομο με αρκετα παραπανισια κιλα (ολο διεται λεω να αρχισω) θα σε συμβουλευα το εξης. δοκιμασε φοδρα ξυρισμενη. στο λεω γιατι εμεις οι γεματουληδες στο φορεμα ολο και καπου θα τραβηξουμε παραπανω απο οτι πρεπει και .... πρεπει η στολη να αντεχει.

αν θελεις να την βαζεις στεγνος, παρε φοδρα λεια, δηλαδη φοδρα μεσα και λεια απο εξω.

η 3αρα το χειμωνα δεν παιζει φιλε. αν το παχος ητνα θερμομωνοτικο....θα βουτουσα με μαγιο!!!!!

υγ. παντως και εγω για χειμωνα .......δουναβη διαλεξα.

Άβαταρ μέλους
kar-mak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kar-mak » Πέμ 09 Αύγ 2007, 10:17

αν το νεοπρεν δεν σε κραταει στη σωστη θερμοκρασια,παει η χαλαρωση στο βροντο και η εξουθενωση στο μαξιμουμ.θα το καταλαβεις οταν πλεον ενστολος θα βουτηξεις σε καλοκαιρινο νερο ημερες που βραζει η θαλασσα χωρις στολη και θα δυσανασχετεις απο τα πρωτα 3 μετρα.

apnea-πολυ καλο προφορμαρισμα στις αρθρωσεις του σωματος βασει της θεσης του σωματος

mantaray-προσεγμενο ραψιμο επι μετρο αλλα δεν με ικανοποιησε τοσο στις αρθρωσεις-μασχαλες του σωματος οπου κανει διπλες.τα yamamoto υλικα που χρησιμοποιει ειναι πολυ καλα,αλλα τοσο ελαστικα σε λεπτα νεοπρεν 3mm που δεν "στρωνουν"Ετσι,σε τριαρι θα συνιστουσα κατι πιο σκληρο καλου ραψιματος και πατρον οπως pesca.

και οι τρεις εταιριες εχουν καλες τιμες.στη mantaray θα πληρωσεις λιγο παραπανω λογω ακριβοτερου υλικου που χρησιμοποιει.αν καταληξεις σε λειο εξωτερικα τοτε παραλλαγη θα βρεις μεταξυ των τριων μονο στην apnea.αν καταληξεις σε φοδρα εξωτερικα τοτε στη mantaray θα βρεις την ελαστικοτερη φοδρα,σε yamamoto 40κατι(δεν θυμαμαι)

την πιο γρηγορη στολη θα στη ραψουν pesca και mantaray

ωραιες παραλλαγες χειροποιητες σε λειο εχει και ο κουκουναρης.ειχε τουλαχιστον.απο επι μετρο δεν ξερω τι παιζει.δεν ειχε και σερβιετα φοδρας στο παντελονι και φθειροταν απο την ουρα της στολης κατα την κινηση των ποδιων

σε φοδρα εσωτερικα λεια εξωτερικα αρκετα καλη επιλογη ειναι η apnea με την τεκ ντραι φοδρα που εχει σε ενα τυπο στολη της.πολυ ανετη και ελαστικη στολη,με το μειονεκτημα οτι γενικα οι φοδρες εσωτερικα φοριουνται καπως δυσκολα στην παραλια βρεγμενες απο προηγουμενη εξορμηση

apnea 9593685
pesca 4935722
mantaray απο πανω
top sub στο http://www.koukounaris.gr

Άβαταρ μέλους
CLIPPER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CLIPPER » Πέμ 09 Αύγ 2007, 11:24

Πάνω που πήγες να μου τα ξεκαθαρίσεις με μπέρδεψες...

Για τα περί πάχους στολής και κρύου το χειμώνα ο Άλκης στα είπε ξεκάθαρα.
Επίσης αφού δεν έχεις σκάφος οι λείες εξωτερικά δε σου χρειάζονται (για να κρατάνε πολύ υγρασία και κρυώνεις πάνω στο σκάφος). Είναι και πολύ ευαίσθητες σε σκισίματα άλλωστε...

Μας μένουν οι φόδρα-ξυρισμένες (εσωτερικά) και οι φόδρα-φόδρα. Παρ' όλο που κι εγώ νομίζω ότι τον χειμώνα (εξαρτάται από το μέχρι πότε έχεις σκοπό να την ψαρεύεις και σε ποιά θάλασσα) η 3αρα θ σου πέφτει λίγη, σέβομαι την επιλογή σου και απαντώ με δεδομένο αυτήν.

Επειδή το υλικό είναι ψιλό και φθείρεται πολύ γρήγορα λόγω του καλοκαιρινού ήλιου και επειδή οι 3αρες εμφανίζουν να ζορίζονται κάπως στις ραφές τους (λόγω λεπτού υλικού θέλει λίγο παραπάνω μαστοριά ώστε οι ραφές να είναι σωστές και δεν την έχουν όλοι) εγώ πήρα φόδρα-φόδρα. Έδωσα βαρύτητα δηλαδή στην αντοχή του υλικού στη φθορά του χρόνου και στις γερές ραφές λόγω διπλής φόδρας. Όμως την ήθελα μόνο για καλοκαιρινή στολή και επιπλέον τώρα πια είμαι αρκετά κιλά πιο κάτω.

Η φόδρα-ξυρισμένη είναι μια καλύτερη επιλογή από άποψη θερμομόνωσης με κάποιες "συμβάσεις" στην αντοχή στο χρόνο. Μιας και έχεις σκοπό να την χρησιμοποιήσεις όσο αντέχεις και τον χειμώνα, θεωρώ ότι είναι πιο κατάλληλη λύση για εσένα. Επιπλέον πιστεύω ότι θα σε καλύψει και στο ζήτημα του βάρους σου, λόγω της μεγαλύτερης ελαστικότητάς της.

Από μάρκες... ότι σε φωτίσει ο Θεός!! Η δικιά μου είναι Pesca. To value for money είναι πολύ καλό για αυτή τη στολή. Μοναδικό μειονέκτημά της το κάπως μυστήριο πατρόν στο κεφάλι που εκδηλώνεται με ένα ελλατωματάκι στη συμπεριφορά της στολής κατά το ψάρεμα. Δε κάθεται δηλαδή το πηγούνι στη θέση του όταν κολυμπάς και προεκτείνεται το κεφάλι μπροστά για να κοιτάξεις. Προσωπικά το θεωρώ αμελητέο. Δε με έχει ενοχλήσει καθόλου.
Με εκτίμηση, Θανάσης

"Λίγα, αλλά ώριμα" Carl Gauss

Άβαταρ μέλους
Trelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Πέμ 09 Αύγ 2007, 12:15

gia to psarema pou kanis mia kalh 4ara stolh fodra 3irismenh einai ok gia iounio-oktobri - Meta 8es pio xontrh stolh.

Άβαταρ μέλους
kar-mak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kar-mak » Πέμ 09 Αύγ 2007, 13:06

Trelos έγραψε:gia to psarema pou kanis mia kalh 4ara stolh fodra 3irismenh einai ok gia iounio-oktobri - Meta 8es pio xontrh stolh.
η 4αρα ειναι οντως μια πολυ καλη λυση αλλα γεματη συμβιβασμους.ποτε ζεσταινει ποτε κρυωνει,ποτε βαραινει.κι επειδη εμεις ειμαστε απολυτοι,για τις μερες θα φορεθει πολυ το 2,6mm

Άβαταρ μέλους
Trelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Πέμ 09 Αύγ 2007, 13:16

kar-mak έγραψε:
Trelos έγραψε:gia to psarema pou kanis mia kalh 4ara stolh fodra 3irismenh einai ok gia iounio-oktobri - Meta 8es pio xontrh stolh.
η 4αρα ειναι οντως μια πολυ καλη λυση αλλα γεματη συμβιβασμους.ποτε ζεσταινει ποτε κρυωνει,ποτε βαραινει.κι επειδη εμεις ειμαστε απολυτοι,για τις μερες θα φορεθει πολυ το 2,6mm
an 8es mia stolh kai oso pai 8a zestenese ligo ston kausona kai na krionis otan arxizi o baris xeimonas.

An paris sovara to psarotoufeko, mia 3ara pano kanto, ena 7ari sakaki, ena 5ari sakaki, kai ena 5ari panteloni xriazontai gia na psarevis aneta olo to xrono me sxedo kalokairines epidosis apnoias & antoxes (7wra ktlp)..

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”