Omer Cayman HF Vs Cayman ET 95cm

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
Georabbit
Ονοματεπώνυμο: Geo Rabbit

Omer Cayman HF Vs Cayman ET 95cm

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georabbit » Παρ 23 Μαρ 2012, 16:08

Παληκάρια θέλω γνώμες απο αυτά τα δύο όπλα, υπέρ και κατά. Όποιος έχει κάποιο απο αυτά ή όποιος τα έχει δουλέψει και τα δύο να μου πει διαφορές και ποιό θεωρεί καλύτερο. Μέχρι τώρα αυτά που έχω καταλάβει(απο λεγόμενα)είναι:
-HF καλύτερη λαβή?
-ΕΤ και καλά πιο αναβαθμισμένο απο τον προκάτοχό του το ΕΤ?
-κλειστός οδηγός ΕΤ προκαλεί τριβές και δεν ταξιδεύει μακριά η βέργα???!!
-οπλίζει πιο εύκολα το ΕΤ λόγω κλειστού οδηγού?
-ΕΤ το πουσάρεις σε σεταπ πιο εύκολα γιατί δεν έχει ταλαντώσεις η βέργα?
-Στο ΕΤ αναγκαστικά βέργα με ψηλά καρχαριάκια λόγω οδηγού?

Όλα είναι με ερωτηματικά γιατί δεν έχω δουλέψει το ΕΤ, έχω κάνει περίπου 5 βολές με HF και μου άρεσε ευθυβολία και στρίψιμo.
Keep Diving..

Άβαταρ μέλους
Georabbit

Re: Omer Cayman HF Vs Cayman ET 95cm

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georabbit » Παρ 23 Μαρ 2012, 20:59

??????
Keep Diving..

Άβαταρ μέλους
Georabbit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georabbit » Σάβ 24 Μαρ 2012, 12:09

:-k
Keep Diving..

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 24 Μαρ 2012, 13:49

μάλλον δεν θα είναι ευρέως γνωστό το όπλο αυτό :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

tasos som
Ονοματεπώνυμο: ANASTASIOS SOMALIS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos som » Σάβ 24 Μαρ 2012, 14:08

to πήρα από diveshop 95 το black με σκοπό να το αλλάξω με το 90αρι μου rayo γιατί το είχα βαρεθεί μετά από 13 χρόνια. το έχω ψαρέψει τρεις φορές. πολύ όμορφο εμφανισιακά
τώρα τα κομάτια
α) η λαβή είναι η ίδια που είχε η ομέρ με την γνωστή σπαστίκια ασφάλεια
διάφορα το ετ έχει ανοξιδοτη σκανδάλη +++ και ανάποδο μηχανισμό
β)ο σωλήνας πεπλατισμένος σε σχήμα σουπιάς closetrack αντί για οδηγό όχι κόλητο αλλά ίδιο σώμα σε το σωλήνα τέλεια φινιρισμένο, καμία σχέση με trygons dmf αν έχεις ιδέα
γ)κεφαλή ανοικτού τύπου με θέση για δύο περαστά και με δύο εγκοπές αρ και δε για το ρακετονημα (η κεφαλή δεν έχει πυρο για το σχοινί που συγκρατεί τη βέργα γιατί αυτή τη δουλειά την κάνει πλέον ο κλειστός οδηγός) - ειδική θαλαμη για βαριδωμα οπως θα έχεις δει και στο βιντεάκι με την διάφορα ότι δεν πρέπει να είναι και τόσο εύκολο όσο το διχνει στο βίντεο το δοκίμασα και δεν το είδα και πολύ εύκολο και είπα να το αφήσω για αρχή .(δεν είχε και τα σχετικά βαριδάκια η συσκευασία δεν ξέρω αν είναι μέσα στο όπλο ......)
δ)λάστιχο 18 αρι δυνατό με συρμάτινη καμπάνα (την άλλαξα μετά το πρώτο ψάρεμα γιατί έγδερνε το σωλήνα και έκανε και θόρυβο) το λάστιχο είναι το σπορασυβ
ε)βέργα 6.50 με τρεια καρχαριάκια χαμηλά με τρύπα και στα τρεια για το νήμα συν την ουρά τέλεια φινιρισμένα.
το κράμα του μετάλλου της βέργας μου φάνηκε κάπως μαλακό με αποτέλεσμα να χαλάει η μύτη από τα πρώτα ψάρεματα. αλλά σε γενικές γραμμές καλή βέργα μου φάνηκε!
στ)μουλινέ της ομέρ έβαλα το mutch 30 αν δεν κάνω λάθος απεχτο πολύ προσεγμένο και ποιοτικό!!(έχει ανοιχτό τύμπανο και μπορεί να σου καβαλήσει το σχοινάκι αλλά λεπτομέριες )

στο νερό τώρα το όπλο είναι πραγματικά ευθύβολο και δυνατό να φανταστείς ότι δεν έχω οπλίσει ακόμα στην τρίτη σκάλα.(το τακούνι είναι κοντό και δεν βοηθάει και πολύ στο όπλισμα αλλά έχει η συσκευασία και μακρύτερο ανταλακτικο).
στις μετακινήσεις τώρα δεν μου φάνηκε και πολύ άνετο πιστεύω πως ήθελε ποιο μεγάλη λαβή για τον όγκο του σωλήνα αλλά ένταξη το συνήθησα.
στο οπλισμα αν και θα σου φανεί περιεργο είναι ποιο γρήγορο από οποιοδήποτε άλλο ανοιχτής κεφαλής (δεν χρειάζεται να ασφαλίσεις τη βέργα με το νήμα από τον πιρο και όλα αυτά απλά περνάς τη βέργα στον οδηγό και είσαι έτοιμος )και από θόρυβο αφου άλλαξα την καμπάνα με σχοινένια απλά αθόρυβο..... το ξέρω ότι ακούγεται παράξενο αλλά έτσι είναι.δεν ακούγεται καθόλου η βέργα στον κλειστό οδηγό.
ένα πράγμα που πρέπει να προσέξεις είναι η βολές στην τρύπα αφού δεν ξεπεράσει όλη η βέργα την κεφαλή δεν απελευθερώνεται από το σωλήνα.
ακόμα ένα μειών από ότι κατάλαβα το χρώμα στο σωλήνα δεν πρέπει να μένει και για πολύ γρατζουνίζεται εύκολα όπως και στα προηγούμενα μοντέλα ..
σε γενικές γραμμές είναι έναπολύ όμορφο και καλό όπλο με πόλες καινοτομίες.
τώρα για την περίπτωση σου με δίπλα λάστιχα και μεγαλητερο μήκος τα πράγματα διαφέρουν λίγο από την δική μου και θα σε συμβουλευα να πάρεις και καμία γνώμη από κάποιον που έχει δοκιμάσει το όπλο στο μήκος που θέλεις να το αγοράσεις!!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
αυτά είχα γράψει σε παλιότερο post σχετικά με το όπλο
τα ίδια ισχύουν και σήμερα !! μόνο η βέργα από το μαμά set up που είναι κάπως μαλακή (χαλάει η μύτη εύκολα)....προσβπικά μου αρέσει πολύ .. αλλά είναι και η συνυθεια στη μέση αν σου αρέσει στο μάτι και στο χέρι παρτω ανεπιφηλακτα ...

Άβαταρ μέλους
Georabbit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georabbit » Σάβ 24 Μαρ 2012, 14:24

Σε ευχαριστώ Τάσο! Έχω ακούσει οτι πέφτει πολύ η ταχύτητα-δύναμη της βέργας λόγω τριβής στον κλειστό οδηγό και με το ζόρι φτάνει 3 μήκη, με δραστικό τα δύο μήκη, έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο?
Keep Diving..

nikosthess
Ονοματεπώνυμο: nikos michailidis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikosthess » Σάβ 24 Μαρ 2012, 17:52

δεν ξερω πιο ειναι καλυτερο απ τα δυο!!! παρηγγειλα το ετ 95 και μες την εβδομαδα θα το εχω :)

foumaristis
Ονοματεπώνυμο: Μπίζος Βασίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foumaristis » Σάβ 24 Μαρ 2012, 21:01

Φίλε μου εγώ έχω το ΕΤ 130 το gamo με το που το πηρα αλλαξα τις καμπανες σε σκοινενιες γιατι εκανε κ πολυ θορυβο κ γρατζουνουσε το οπλο! αλλο ενα μείον ειναι τα λαστιχα (18) σε συνδιασμό με την βεργα (6,75) δεν ειχε πολυ ευθυβολία λογο ταλάντωσης δεν ξερω για το μεγεθος που θες εσυ τι παιζει! οσο για το στριψημο ειχε κ αλλη μια λαβη μεγαλυτερη για δεξιόχειρα κ στριβει ευκολα! η αληθεια μου ειναι οτι πριν την πρωτη βολη ήμουν πιο ενθουσιασμενος με ενα καλο set up ομως ολα γινονται καλυτερα! κ κατι ακομα ειναι οτι θελει επιπλεον βαρυδωμα μπροστα τα βαρυδια που εχει μεσα δεν ειναι αρκετα! οσο για την δυναμη του τα 5 μηκη τα εχει ευκολα! με τις μικρο αλλαγες που θελει γινεται οπλαρα για το κοστος του! το δικο μου προσωπικα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα πλεον απο καποια αλλα καρβουνα τις αγορας που δεν σε φτανει το χιλιαρικο για να τα αποκτησεις! παντα μιλαω για το 130 ομως χωρις να ξερω τι γίνεται με τα μικροτερα! ελπιζω να μην σε απογοήτευσα!

tasos som

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos som » Σάβ 24 Μαρ 2012, 23:25

ουτε καν..... το ποιο δυνατο 90-95 που ειχα ποτε ειναι .
μην σε απασχολη καθολου αυτο, κοιτα μονο να σε βολευει στο χερι και στο ματι...

tasos som

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos som » Σάβ 24 Μαρ 2012, 23:27

ωντος θελει παραπανο βαριδωμα εκτος και βγαλεις κανενα βαριδι απο τη λαβη νομιζω μερνει και εκει>>

Άβαταρ μέλους
sokratis
Ονοματεπώνυμο: Σωκράτης Καραβίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sokratis » Κυρ 25 Μαρ 2012, 08:36

Είχα τα Cayman HF 95cm & 110cm και το Cayman HF2 80cm.

Απόλυτα ικανοποιημένος από τα όπλα σε θέμα δύναμης, ευθυβολίας αλλά κυρίως συμπεριφοράς μέσα στο νερό.
Τα βαρίδια του τα θέλουν τα Cayman αλλά αφού ζυγιστή και βρεθεί η πλευστότητα που σου ταιριάζει, στα συμβατικά είναι από τα κορυφαία.
Η σκανδάλη ωραία μαλακιά και η λαβή αν βάλεις την ανατομική η αίσθηση είναι εξαιρετική.
Η βαφή όντως δεν είναι ότι καλύτερο αλλά μετά από πέντε ψαρέματα το ξεπερνάς. :)

Θεωρώ πως αξίζουν σίγουρα με το παραπάνω τα λεφτά τους. :thumbsup:
"Μόνο αν πιεις Herbalife ψαρεύεις σωστά"

nikosthess
Ονοματεπώνυμο: nikos michailidis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikosthess » Κυρ 25 Μαρ 2012, 12:20

Φιλε Τασο το οπλο σου (ετ 95) το αφησες οπως ηταν η το αλλαξες σεταπ;;;;; τα βαριδια που εχει μεσα ειναι περασμενα στο οπλο η τα εβαλες εσυ?

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”