Στολη παραλλαγη? Ποια να παρω?

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Randombk
Ονοματεπώνυμο: Ευαγγελος Κ.

Στολη παραλλαγη? Ποια να παρω?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Randombk » Τρί 06 Σεπ 2011, 09:27

Παιδια σκεφτομαι να παρω μια στολη παραλλαγη , παχος 5.5
Θα ηθελα να ακουσω γνωμες και εμπειριες απο στολες που εχετε ή ειχατε...
Τα λεφτα δεν ειναι το προβλημα γιατι ολες οι στολες παραλλαγης πανω κατω παιζουν απο 200 μεχρι 280 ευρω οποτε εγω ισως βαλω στο παντελονι μια 300ρου και βγω για ψωνια...
Να σημειωθει οτι δεν ειμαι πετσι και κοκκαλο μιας και ειμαι (1.86,95kg) οποτε δεν ξερω αν καποιες μαρκες ειναι πιο ανετες στα πιο μεγαλα νουμερα.

Αναμενω τα σχολια σας :read:
Drum C4 Bass

Άβαταρ μέλους
J.D.P
Ονοματεπώνυμο: J.D.P

Re: Στολη παραλλαγη? Ποια να παρω?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από J.D.P » Τρί 06 Σεπ 2011, 10:59

για ΛΕΊΑ ξυρισμένη ψάχνεις η φόδρα από έξω?

Randombk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Randombk » Τρί 06 Σεπ 2011, 15:18

Νομιζω οι τελευταιας γενιας ειναι Φοδρα-Ξυρισμενες ετσι δεν ειναι?
Για τετοια ψαχνω...
J.D.P έγραψε:για ΛΕΊΑ ξυρισμένη ψάχνεις η φόδρα από έξω?
Drum C4 Bass

tonisc4
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης Λ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tonisc4 » Τρί 06 Σεπ 2011, 15:31

Φιλε μου υπαρχουν και πιο οικονομικες λυσεις απ'οτι αναφερεις πιο πανω και ειναι πολυ καλες στολες. :good: :good:

http://www.freeblue.gr/eshop/detail_pro ... &prodid=87

http://www.freeblue.gr/eshop/detail_pro ... prodid=662

http://www.freeblue.gr/eshop/detail_pro ... rodid=1300

http://www.freeblue.gr/eshop/detail_pro ... rodid=1262

Randombk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Randombk » Τρί 06 Σεπ 2011, 15:39

Φιλε μου τις εχω δει ολες αυτες που εχεις στειλει και τα καλυτερα λογια τα εχω ακουσει για την Mares Camo Brown και την Esclapez Green Camo , επεισης καλα εχω ακουσει και για Apnea Agguato που εχεις βαλει.

Το θεμα ειναι να ακουσω και σχολια απο εσας που πολλοι εχετε παρει παραλλαγες και εχετε καλυτερη αποψη απ`το να την δω σε ενα site.
Για παραδειγμα οπτικα μου αρεσε πολυ η R.Calich Green Commando και είναι και πολύ φτηνή! Aλλα δεν ξερω ποσο καλη ειναι η στολη αυτη. Μιλαω για ραφες , ελαστικοτητα και αν κραταει το σωμα ζεστο μετα απο πολλες ωρες...

Η στολή είναι αυτή:
http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... rtRecord=1

Για τις καλυτερες ραφες και ποιοτητα εχω ακουσει για αυτη την Mares, αλλα με χαλαει το καφε :
http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... rtRecord=1

tonisc4 έγραψε:Φιλε μου υπαρχουν και πιο οικονομικες λυσεις απ'οτι αναφερεις πιο πανω και ειναι πολυ καλες στολες. :good: :good:

http://www.freeblue.gr/eshop/detail_pro ... &prodid=87

http://www.freeblue.gr/eshop/detail_pro ... prodid=662

http://www.freeblue.gr/eshop/detail_pro ... rodid=1300

http://www.freeblue.gr/eshop/detail_pro ... rodid=1262
Drum C4 Bass

Άβαταρ μέλους
kosmas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kosmas » Τρί 06 Σεπ 2011, 15:53

Αν όντως θες να διαθέσεις αυτά τα χρήματα (και πολύ καλά κάνεις κατ' εμέ) μη αναλώνεσαι με το να ασχολείσαι με παραλλαγές και χρώματα, πάρε μια φόδρα ξυρισμένη επί μέτρω ακόμα και μαύρη. Μη ρισκάρεις με ετοιματζίδικες και σου μπάζουν νερά.

tonisc4
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης Λ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tonisc4 » Τρί 06 Σεπ 2011, 15:57

Εχω την agguato σε 5.5mm τριτη χρονια φετος και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αποψη ποιοτητας....Απλως σου παρεθεσα μερικες παραλλαγες οπως ζητησες εξ αρχης.
Του R.Calich δεν ετυχε να δοκιμασω ποτε γιατι εμενα προσωπικα με βολεψαν οι στολες της APNEA σε θεμα πατρον και αντοχης και γι'αυτο ολες μου οι στολες ειναι APNEA :good: :good:

Randombk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Randombk » Τρί 06 Σεπ 2011, 16:01

Δεν τσιγκουνευομαι καθολου τα χρηματα για την στολη γιατι μιλαμε για τον εαυτο μου και την υγεια μου και δεν θα πεθανω αν ξοδεψω 50 ή 100 ευρω παραπανω... ΕΛΕΟΣ! Λυπαμαι οσους σκεφτοντε ετσι... Στο κατω κατω οποιος δεν εχει λεφτα ας παρει ενα πιο φτηνο ψαροντουφεκο και ας τα δωσει στην στολη...

Λοιπον λες να παω να φτιαξω μια στα μετρα μου ? ΟΚ αλλα που?
Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με υλικα ,ραφες ,ποιοτητες κτλ οσο αφορα στολες και φοβαμαι οτι επειδη ζουμε σε χωρα λαμογιων θα μου πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελες.
Και επειδη δεν αντεχω για την κοροιδια τους , οχι τιποτα αλλο μετα θα γινει το μαγαζακι τους θεμα για ρεπορταζ ειδησεων και δεν θελω να ασχοληθω παραπανω...
kosmas έγραψε:Αν όντως θες να διαθέσεις αυτά τα χρήματα (και πολύ καλά κάνεις κατ' εμέ) μη αναλώνεσαι με το να ασχολείσαι με παραλλαγές και χρώματα, πάρε μια φόδρα ξυρισμένη επί μέτρω ακόμα και μαύρη. Μη ρισκάρεις με ετοιματζίδικες και σου μπάζουν νερά.
Drum C4 Bass

radar1
Ονοματεπώνυμο: STYLIANOS ATHANASOPOYLOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από radar1 » Τρί 06 Σεπ 2011, 16:06

εχω την 3.῏3.5 του roberto.129 ευρω..της εχω αλλαξει τα φωτα. πολυ ελαστικη και με γαματη παραλλαγη. πιστευω οτι αξιζει το κοπο να δεις κατι τετοιο στα 5 χιλιοστα. λιγο καλυτερες ραφες στο τελειωμα..(πιο γερες)..αλλα αυτα φτιαχνονται ευκολα με καψιματακι μολις παει να ξεφτισει.

η ζεστη ειναι δεδομενη.

Randombk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Randombk » Τρί 06 Σεπ 2011, 16:08

Toni καταλαβα γιατι μου εβαλες τις στολες αλλα θελω να ακουσω γνωμες απο παιδια που εχουν συγκεκριμενη στολη και εχουν αποψη οι ιδιοι για την ποιοτητα...
Δοξα τον θεο απο το Ιντερνετ εχω δει 100 στολες αλλα που να ξερω τι ειναι η καθε μια... Σιγουρα ενα καλο κριτηριο ειναι η τιμη αλλα ΟΚ καλο ειναι να ακους και καποιον που εχει αμεση αποψη για αυτο...

Για την Agguato και γω εχω ακουσει καλα λογια αλλα κοιταω να βρω καποια ισως καλυτερη και ας ειναι πιο ακριβη ;)
Η R.Calich ασχετα με την καλη τιμη μου αρεσει πολυυυ οπτικα :thumbsup:

tonisc4 έγραψε:Εχω την agguato σε 5.5mm τριτη χρονια φετος και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο αποψη ποιοτητας....Απλως σου παρεθεσα μερικες παραλλαγες οπως ζητησες εξ αρχης.
Του R.Calich δεν ετυχε να δοκιμασω ποτε γιατι εμενα προσωπικα με βολεψαν οι στολες της APNEA σε θεμα πατρον και αντοχης και γι'αυτο ολες μου οι στολες ειναι APNEA :good: :good:
Drum C4 Bass

Randombk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Randombk » Τρί 06 Σεπ 2011, 16:11

Ζαχαρωνω πολυ την R.Calich New Green Commando σε 5.5 χιλ και αμα ακουσω γνωμη απο καποιον οτι την εχει και ειναι καλη τοτε την χτυπησα!
Το μονο που με προβληματιζει ειναι η χαμηλη τιμη σε σχεση με ολες τις αλλες... Πριν λιγο που την ειδα την εχει 175ευρω το diveshop.
οπως ειπα και πριν η παραλλαγη της μου αρεσει πιο πολυ απο ολες τις αλλες... :thumbsup:
radar1 έγραψε:εχω την 3.῏3.5 του roberto.129 ευρω..της εχω αλλαξει τα φωτα. πολυ ελαστικη και με γαματη παραλλαγη. πιστευω οτι αξιζει το κοπο να δεις κατι τετοιο στα 5 χιλιοστα. λιγο καλυτερες ραφες στο τελειωμα..(πιο γερες)..αλλα αυτα φτιαχνονται ευκολα με καψιματακι μολις παει να ξεφτισει.

η ζεστη ειναι δεδομενη.
Drum C4 Bass

Άβαταρ μέλους
kosmas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kosmas » Τρί 06 Σεπ 2011, 16:16

Με καμιά διακοσάρα ή κάτι λίγο παραπάνω μπορείς π.χ να ράψεις στολή παραλλαγής επί μέτρω στα 5mm στην pesca στη Νίκαια, μπες στο site της εταιρείας να δεις. Την αναφέρω γιατί την έχω δοκιμάσει και ήταν εντάξει, παίρνουν καλά μέτρα. Επίσης πολύ καλές είναι και οι mantaray πάλι στη Νίκαια, αλλά ίσως ξεφεύγουν λίγο από τα 300 Ευρώ σε 5ρα, δε χάνεις τπτ να πάρεις τηλέφωνο πάντως. Καταξιωμένες στολές.

Randombk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Randombk » Τρί 06 Σεπ 2011, 16:37

kosma θα περιμενω λιγο μηπως βρω καποιον να μου πει γνωμη για την R.Calich ή και για καποια αλλη επωνυμη και μετα θα αρχισω τα τηλεφωνα.
Παντως χιλια ευχαριστω για την πληροφορια που μου εδωσες αν και ποιος τρεχει στην Νικαια χαχααα ;)
kosmas έγραψε:Με καμιά διακοσάρα ή κάτι λίγο παραπάνω μπορείς π.χ να ράψεις στολή παραλλαγής επί μέτρω στα 5mm στην pesca στη Νίκαια, μπες στο site της εταιρείας να δεις. Την αναφέρω γιατί την έχω δοκιμάσει και ήταν εντάξει, παίρνουν καλά μέτρα. Επίσης πολύ καλές είναι και οι mantaray πάλι στη Νίκαια, αλλά ίσως ξεφεύγουν λίγο από τα 300 Ευρώ σε 5ρα, δε χάνεις τπτ να πάρεις τηλέφωνο πάντως. Καταξιωμένες στολές.
Drum C4 Bass

kopant
Ονοματεπώνυμο: antonis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kopant » Τρί 06 Σεπ 2011, 17:01

Φιλε οτι πληρωνεις παιρνεις συνηθως.. ομως στη περιπτωση του R.calich απο προσωπικη εμπειρια ειχα την πρωτη commando 5 χρόνια με φουλ ψαρεμα και απλα την αλλαξα γιατι ηθελα να αγορασω λεια... αλλα αγορασα για χειμωνα φετος την καινουρια commando coral brown και ειμαι απολυρα ευχαριστημενος. τισ εχει ενυσχησει ακομα περισσοτερο και ειναι ισως η καλυτερη για την τιμη της και οχι μονο.. τη προτεινω ανεπιφυλακτα...
Πολλοί άνθρωποι πηγαίνουν για ψάρεμα όλη τους τη ζωή, χωρίς να ξέρουν ότι δεν είναι τα ψάρια αυτό που ψάχνουν.
Henry David Thoreau .

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 06 Σεπ 2011, 17:06

ουπς βλέπω ότι ζαχαρώνης την στολή του calich για 175 ευρώ ???όχι φίλε είναι φτηνιάρικη στολή και θα σε λυπασε μετά :)καλύτερα να πάρεις ένα φτηνότερο ψαροτούφεκο και να τα διαθέσεις για μια καλύτερη στολή :) :thumbsup:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”