Η πισινα με τις σμερνες

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
yagamet
Ονοματεπώνυμο: D.Apist

Η πισινα με τις σμερνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από yagamet » Κυρ 21 Αύγ 2011, 00:09

Ζακυνθος, ξυπνημα 6 το πρωι, ραντεβου με τα παιδια. Εγω πρωτη φορα για ψαρεμα στο νησι, ο Γιωργος με καταγωγη απο εκει και ξερει τα κατατοπια. Οδηγημα 45 λεπτων , αφιξη στον τοπο δυτικα του νησιου. Επ ωμου ο εξοπλισμος, καθοδος στον γκρεμο, καθοτι δρομος γιοκ. Ντυσιμο, βουτια. Νερα πεντακαθαρα. Κοφτοι βραχοι. Πρωτος βυθος βαθος 8 μετρα, μετα στα 17 και μετα το χαος (τουλαχιστον για μενα τα -αντα ειναι χαος). Πολυ κινηση απο μικροψαρα, καλογριες, αθερινα, κοκκινοψαρα, σκαρακια. Ωραια λεω, εδω ειμαστε. Δεν εχω ξαναβουτηξει στην περιοχη , δεν ξερω τα κατατοπια ας δουμε τι παιζει. Υποσχομενο μονοπετρο στα 12 μετρα περιπου κατεβαινω κοιταζω, και μια μανταμ σμερνα μου χαμογελά... Αναδυση .... Επομενη καταδυση σε βραχο στα 8 μετρα, αλλη μια σμερνα με ξανακοιτα. Λεω συμπτωση. Κολυμπι προς μια μικρη ποσειδωνια οπου υπαρχει μια κινητικοτητα απο μετριους σαργους. Καταδυση για αποπειρα καρτεριου μπας και περασει ο παππους. Και εκει που καθομαι αριστερα στην φυκιαδα τι βλεπω να με κοιτα...ναι...αλλη μια σμερνα. Βγαινω ρηχοτερα καθως στον καβο υπαρχει κινηση απο κεφαλοπουλα. Ρηχο καρτερι μπας και περασει τιποτα μεγαλο. Στο 4ο καρτερι περασε... μια διμετρη σμερνα... Μην τα πολυλογω μετρησα 7 το πρωτο μισαωρο. Ψαρεψαμε 3 ωρες, οι σμερνες ηταν πιο πολλες απο τους βραχους. Δεν πηγε στραφι η βουτια , βγηκα με εναν μεγαλο σαργο και εναν σκαρο παππου. Απο μαυρα ειδα 2 ροφακια γυρω στο κιλο, αλλα δεν τα χτυπησα. Ελπιζω να ειναι στις πετρες τους του χρονου...
Εχει βουτηξει αλλος κανεις σε παρομοιο σμερνοτοπο? :shock: Δεν εχω κατι μαζι τους , αλλα σε τετοια νουμερα, σου χαλανε το ψαρεμα. Βουτια και "σμερνοχαμογελο"
Σε μια διηγηση το μεγαλυτερο ψαρι ειναι ΠΑΝΤΑ αυτο που ξεψαρισε

Άβαταρ μέλους
S P A I K ! ! !

Re: Η πισινα με τις σμερνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S P A I K ! ! ! » Κυρ 21 Αύγ 2011, 01:44

εχω ακουσει και σε ενα αλλο νησι οτι ειχε τοσες αλλα δεν θυμαμαι πιο ηταν. φιλε μου ειναι τρελος μεζες παντως.. χτυπας περιμενεις να δεθει κομπος μετα πας πανω σε ενα βραχο κοβεις το κεφαλι τελειως και την τρυπας στην ψαροβελονα. δεν ειναι αναγκη να βγεις εξω οπως λενε πολλοι. απο σουπα μεχρι τιγανιτη με αριζμαρι (Δεντρολιβανο) και ξυδι. και αν ξερεις να την κοψεις κανει και καλο φιλετο! :good:

Άβαταρ μέλους
Smernas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Smernas » Κυρ 21 Αύγ 2011, 02:39

S P A I K ! ! ! έγραψε:εχω ακουσει και σε ενα αλλο νησι οτι ειχε τοσες αλλα δεν θυμαμαι πιο ηταν. φιλε μου ειναι τρελος μεζες παντως.. χτυπας περιμενεις να δεθει κομπος μετα πας πανω σε ενα βραχο κοβεις το κεφαλι τελειως και την τρυπας στην ψαροβελονα. δεν ειναι αναγκη να βγεις εξω οπως λενε πολλοι. απο σουπα μεχρι τιγανιτη με αριζμαρι (Δεντρολιβανο) και ξυδι. και αν ξερεις να την κοψεις κανει και καλο φιλετο! :good:

Μη τις χτυπάτε τις σμέρνες [-X , είναι άνοστες και έχουν αρρώστιες και δηλητήριο . Επίσης προκαλούν διάρροια , τριχόπτωση , ανικανότητα και 7 χρόνια γρουσουζιά . :evil:
If you stare into the Abyss long enough the Abyss stares back at you.

ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ » Κυρ 21 Αύγ 2011, 02:52

Στη Θασο στο νοτιο κομματι εχει τρελα φιδια!

Άβαταρ μέλους
dzav56
Ονοματεπώνυμο: Ζαβαντής Δημήτριος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dzav56 » Κυρ 21 Αύγ 2011, 03:46

Smernas έγραψε: Μη τις χτυπάτε τις σμέρνες [-X , είναι άνοστες και έχουν αρρώστιες και δηλητήριο . Επίσης προκαλούν διάρροια , τριχόπτωση , ανικανότητα και 7 χρόνια γρουσουζιά . :evil:
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: Χτυπάτε τις αλύπητα.

SteMa_5
Ονοματεπώνυμο: Στέλιος Μακρατζάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SteMa_5 » Κυρ 21 Αύγ 2011, 09:48

Smernas έγραψε:
S P A I K ! ! ! έγραψε:εχω ακουσει και σε ενα αλλο νησι οτι ειχε τοσες αλλα δεν θυμαμαι πιο ηταν. φιλε μου ειναι τρελος μεζες παντως.. χτυπας περιμενεις να δεθει κομπος μετα πας πανω σε ενα βραχο κοβεις το κεφαλι τελειως και την τρυπας στην ψαροβελονα. δεν ειναι αναγκη να βγεις εξω οπως λενε πολλοι. απο σουπα μεχρι τιγανιτη με αριζμαρι (Δεντρολιβανο) και ξυδι. και αν ξερεις να την κοψεις κανει και καλο φιλετο! :good:

Μη τις χτυπάτε τις σμέρνες [-X , είναι άνοστες και έχουν αρρώστιες και δηλητήριο . Επίσης προκαλούν διάρροια , τριχόπτωση , ανικανότητα και 7 χρόνια γρουσουζιά . :evil:
Απο προσωπική εμπειρία πάντος είναι πεντανόστιμες, ειδικά φιλετάκι στα κάρβουνα τα σπάει!!
Ότι κακό και να συμβεί, μην χάνεις την ελπίδα,
Πάντα ο ήλιος φαίνεται μετά την καταιγίδα...

Άβαταρ μέλους
mitsosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Κυρ 21 Αύγ 2011, 11:11

συγκριτικα η γευση τους με το κοπο που εχει για να τις καθαρισεις/ξεπετσιάσεις για μένα δεν αξιζει τον κόπο
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

αλιευτης
Ονοματεπώνυμο: γαβαλας γιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλιευτης » Κυρ 21 Αύγ 2011, 18:37

λοιπον επειδη και εγω δεν τις ετρωγα λογω εμφανισης αλλα δοκιμασα τελικα τηγανητη μοιαζει με μπακαλιαρο αυτον τον παστο ισλανδιας η οπως λεγεται
σχετικα με τη βολη αν την βαρεσετε και ειναι στην τρυπα συνηθως χανετε την βεργα.. δεν βγαινει ουτε με εξωλκεα---> η σμερνα
λυση πενταινα βολη στο κεφαλι--σβερκο παντα οταν ειναι η μιση τουλαχιστο εξω απο την τρυπα το πλεονεκτημα της πεντααινας ειναι οτι οταν την φαει στο κεφαλι μπορεις να την ακουμπησεις στο βραχο και να την αποκεφαλισεις παραυτα... με ταιτης απλως δε γινετε τα δοντια ειναι ξυραφι οποιος κανεο το λαθος παει για ραματα το καλο κοματι ειναι απο το λαιμο μεχρι τον αφαλο το υπολοιπο κεφαλι και ουρα δηλαδη το πεταμε
δε χρειαζεται ουτε γδαρσιμο ουτε τιποτα τη βαζουμε καταψυξη να σφιξει λιγο και την κοβουμε ροδελες
οποιος τελικα δοκιμασει ας στειλει πμ να μου πει εντυπωσεις

korios

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από korios » Κυρ 21 Αύγ 2011, 19:01

ΧΤΑΠΟΔΟΣΦΑΓΕΑΣ έγραψε:Στη Θασο στο νοτιο κομματι εχει τρελα φιδια!
αστα να πανε, βοες ειναι εκεινες οχι σμερνες!!

tasos som
Ονοματεπώνυμο: ANASTASIOS SOMALIS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos som » Κυρ 21 Αύγ 2011, 22:22

σε λίγο με την αψαρια που μας δέρνει θα βαράμε και γλάρους !!!
χειρότεροι και από τους ιταλούς θα γίνουμε !!!!!!!!!!!!!

Lchristou
Ονοματεπώνυμο: Λεωνίδας Χρήστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lchristou » Κυρ 21 Αύγ 2011, 23:45

Κεφαλλονιά, αυτές τις μέρες και ιδίως στην χτεσινή μου 3ωρη εξόρμηση μέτρησα 5.....
η τελευταία μάλιστα έγινε η αιτία πρίν κάνω βολή σε μια σφυρίδα περί τα 3 κιλά.. 2 μέτρα πρίν πλησίασω το σημείο και ρίξω, να σου την που σκάει μύτη κατάφατσα με μένα....γρρρρρρρρρρρρρρρ
και οχι μόνο αυτό... ήταν η μόνη που δεν έμενε ακίνητη, επεμενε να με κοιτάζει στρέφοντας τον λαιμό, και να πηγαίνει απο βράχο σε βράχο στην ίδια μου την πορεία.... σιχτίρισα και έφυγα.
την προήγουμενη σε άλλο σημείο στρίμωξα ώς εκ θαύματος σε ένα ημικύκλίο έναν σαργό μεγάλο,1μιση μέτρο το πολύ διάμετρο και 60 πόντους βάθος.... έτοιμος για βολή μιας και έχει μείνει σχεδόν ακίνητος και να σου μέσα στην γουβα το θεριό να κολυμπάει και να θέλει να έρθει πρός τα έξω... ε δεν ήθελα να έρθει για φιλάκι και έκανα πίσω, όπου φύγει φύγει.... φυσικά ο σαργος την έκανε σφεντόνα...
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!

Άβαταρ μέλους
yagamet
Ονοματεπώνυμο: D.Apist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από yagamet » Δευ 22 Αύγ 2011, 00:49

Ο σαργος που χτυπησα, τον χτυπησα σε βαθος 3 μετρων. Ηταν σε χαρακια μεσα στον κοφτο βραχο μονος και ακινητος. Οταν τον ξεψαριζα , καθως τον περνουσα στην ψαροβελονα, τοτε και μονο τοτε καταλαβα οτι στο ενα μετρο απο μενα, στο διπλα χαρακι μια σμερνα με παρατηρουσε ολη την ωρα. Μαλιστα, οταν επιασα την βεργα με τον σαργο να σπαρταραει, ζητημα ειναι αν το χερι μου περασε μακρυτερα απο το μισο μετρο απο το κεφαλι της. Ουτε που την ειχα προσεξει καθως εστιαζα στον σαργο. Γενικα ειναι ηρεμα ψαρια, εκτος αν προκληθουν, ή αν εχουν γλυτωσει απο βολη αλλου ψαροτουφεκα και καταλαβαινουν τι εισαι και τι κανεις στον βυθο. Τοτε ειναι μαλλον πιο επιθετικες. Πριν 4 χρονια στην Ψιλη (Αργολικος) ειχα πεσει μουρη με μουρη με σμερνα γυρω στα 2 μετρα, με παλιο σκισιμο απο βολη καποιου συναδελφου. Ηταν απο τις λιγες φορες που ειδα σμερνα και πραγματικα ανησυχησα... Ηταν εξαιρετικα επιθετικη και δεν με αφηνε στην ησυχια μου για κανενα δεκαλεπτο. Μετα καταλαβα οτι στον ορμισκο που ηταν δεν θα μπορουσα να ψαρεψω με την ησυχια μου - τον θεωρουσε περιοχη της και το εδειχνε με καθε τροπο.. Ετσι απλα πηγα στον επομενο και συνεχισα να ψαρευω. Επαναλαμβανω , τις εχω συνηθησει τοσα χρονια, εχω χτυπησει 2 , αλλα δεν με ενδιαφερουν . Απλα οταν ειναι ΠΑΡΑ πολλες σε εναν τοπο, αισθανομαι οτι μου χαλαν το ψαρεμα...
Σε μια διηγηση το μεγαλυτερο ψαρι ειναι ΠΑΝΤΑ αυτο που ξεψαρισε

Basil14
Ονοματεπώνυμο: basilis k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Basil14 » Δευ 22 Αύγ 2011, 01:16

από αττική μεριά έχει πολλές στο θυμάρι στην αναβυσο ....εγώ γιαυτές(σμέρνες) λέω το εξής μακρεια και αγαπημένοι :-"

Άβαταρ μέλους
S P A I K ! ! !

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από S P A I K ! ! ! » Δευ 22 Αύγ 2011, 02:03

Σμερνα η ζμίνερα οπως την λενε στα μερη μου... Δεν τις ενοχλείς..δεν σε ενοχλούν. Η οψη της ειναι τρομακτικη γι αυτο και ο περισσοτερος φοβος απο τον ανθρωπο.. αλλοι λενε πως οντως εχει δηλητηριο στα δοντια αλλα πιστευω πως ειναι λογο μικροβιων. Τωρα οσο αφορα την συμπεριφορα της.. ναι αν την χτυπισεις με το ψαροντουφεκο ειναι επικινδυνη και νομιζω πως ειναι λογικο αφου θελει να σωθει.
Οταν την δεις μεσα στο νερο και ανοιγοκλεινει το στομα μην φοβηθεις καθολου γιατι ετσι αναπνεει και ειναι σιμαδι πως ειναι ηρεμη. Αν τωρα το στομα της ειναι τελειως κλειστο και κανει και μικρες κινησεις με σπασμους καλυτερα να πας λιγο πιο μακρυα της.. εχω απειρες συναντησεις μαζι τους και εχω κανει πολλες φορες καρτερια διπλα τους. Αγαπημενος τους μεζες το χταποδι ..
Μπορουν να σε βοηθησουν να βρεις και καποιο κακοχτυπημενο ψαρι που σκιστηκε και το εχασες στις πετρες, απλα ακολουθησε την!!!
Επιθεσεις σε ψαροκυνηγους εχουν ακουστει πολλες ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!! ολοι τους ειχαν ψαρια γυρο απο την μεση τους!!! τρομερος μεζες στο τηγανι, σουπα μια φορα απο εναν παλιο ψαρα την εφαγα ηλιοκαυτη!! =P~ Στην Παρο μια φορα οπως ψεπλενα ενα χταποδι μου ηρθε στα χερια βολιδα απο τα βραχια και εκοψε ενα κομματι χταποδι, την αφησα στην ησυχια της και φυγαμε.
Οσο αφορα το δηλητηριο, με τον παππου μου τις πιαναμε τριβοντας ψαρια στα βραχια και μετα τις καμακωναμε.. σε μια μεταφορα τους τις κρατουσα και μια ηταν με το στομα ανοιχτο με αποτελεσμα να τρυπισει η σακουλα και να με σκισει λιγο στο μπουτι γιατι φορουσα σορτσακι και οταν με τρυπισε μην ξεροντας τι ηταν τραβηξα την σακουλα προς τα πανω με αποτελεσμα μια μικρη ουλη.. μονο λιγο τσουξιμο και τελος..

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”