περι φακων

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
αλιευτης
Ονοματεπώνυμο: γαβαλας γιαννης

περι φακων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλιευτης » Δευ 15 Αύγ 2011, 00:23

καλησπερα
θα ηθελα να διαλεξω 1 καλο φακο για τρυπα αλλα με τοσα προιοντα εχω χασει το μπουσουλα..
μηπως καποιο καλο παλικαρι θα μπορουσε να μας πει για κατι αξιοπιστο και δοκιμασμενο στα 50--80 ευρω περιπου?
επισεις τι διαφορα εχει το lead απο τα αλλα..? θα πρεπει αν το προτιμησω η οχι..? υποθετω σιγουρα υπαρχουν υπερ και κατα
<<φωτιστε με γιατι ειμαι στο σκοταδι >>
α παραλιγο να το ξεχασω.. υπαρχει κατι που λειτουργει με επαναφορτιζομενες ? η πρεπει να τα χωνω συνεχεια για καινουριες αλκαλικες?
ουφ..σας κουρασα λιγο αλλα..

foumaristis
Ονοματεπώνυμο: Μπίζος Βασίλης

Re: περι φακων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foumaristis » Δευ 15 Αύγ 2011, 01:48

δοκιμασε τον SL4 e-led και θα με θυμηθεις εχει δεκα ωρες αυτονομια οποτε θα αλαζεις μια φορα τον χρονο μπαταριες κοστιζει γυρω στα 89 ευρω κ απο φως θα παθεις πλακα! 400 lumens! http://www.diveshop.gr/shop/product.asp ... &P_ID=1831

Άβαταρ μέλους
vasilis
Ονοματεπώνυμο: vasilis skopelitis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vasilis » Δευ 15 Αύγ 2011, 10:10

βρες ενα φακο μικρο με ευχρηστο διακοπτη και να ταιριαζει στο χερι σου. Το σημαντικοτερο ειναι να αναβει.... οι τρυπες δεν ειναι στουντιο φωτογραφισης!!! ο φωτισμος πρεπει να ειναι αναλογης εντασης με το φυσικο φως. ολα τα υπολοιπα ειναι αχρηστες λεπτομερειες και εχουν προκυψει λογω του εμπορικου ανταγωνισμου. Ουτως η αλλως ο φακος αναβει μονο σε ειδικες περιπτωσεις και καλο ειναι να κρεμεται στον πλωτηρα.
Δούλευε εσύ, και η τύχη σου κοιμάται...

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Δευ 15 Αύγ 2011, 11:47

Προσπάθησε χωρίς φακό,είναι πολύ καλύτερα,θα το καταλάβεις στη πορεία......
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 15 Αύγ 2011, 12:01

vasilis έγραψε:βρες ενα φακο μικρο με ευχρηστο διακοπτη και να ταιριαζει στο χερι σου. Το σημαντικοτερο ειναι να αναβει.... οι τρυπες δεν ειναι στουντιο φωτογραφισης!!! ο φωτισμος πρεπει να ειναι αναλογης εντασης με το φυσικο φως. ολα τα υπολοιπα ειναι αχρηστες λεπτομερειες και εχουν προκυψει λογω του εμπορικου ανταγωνισμου. Ουτως η αλλως ο φακος αναβει μονο σε ειδικες περιπτωσεις και καλο ειναι να κρεμεται στον πλωτηρα.
:) πολύ σωστός στην αρχή αλλά διαφωνώ στο τέλος γιατί το κρέμασμα στην σημαδούρα ισοβαθμεί με 300+ ευρώ αν σε πιάσει το λιμενικό :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

αλιευτης
Ονοματεπώνυμο: γαβαλας γιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλιευτης » Δευ 15 Αύγ 2011, 14:40

ειχα παλια φακο τα τελευταια 6--7 χρονια ψαρευω χωρις
το θεμα ειναι οτι φετος το καλοκαιρι ειδα αρκετα μαυρα τα οποια ομως την εκαναν για την τρυπα με ελαφρα προτου μπουν σε βολη
και με εχουν πιασει λιγο τα νευρα μου..δεν εχω την τοπ τεχνικη αλλα ουτε ειμαι τελειως ασχετος ειμαι 41 και ψαρευω απο τα 15
με εχει εκνευρισει το θεμα να βλεπω ψαρια και να μην εχω ευκαιρια για βολη εστω και μακρινη μετο που σε δουν τσουπ μεσα στο μαντρι..
ο φακος απαγορευεται γενικως και την μερα..? καποιος φιλος ειπε κατι για το λιμενικο..

Giorgosmylon
Ονοματεπώνυμο: ssd

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgosmylon » Δευ 15 Αύγ 2011, 18:10

PanEx έγραψε:Προσπάθησε χωρίς φακό,είναι πολύ καλύτερα,θα το καταλάβεις στη πορεία......
Οκ, συμφωνώ, χωρίς φακο.Αλλα αν χτυπήσεις ενα μαύρο εξω απο την τρύπα και σου βραχώσει τι κάνεις? Και μην πεις θα ξεβραχωσει ετσι γιατι υπαρχουν κατι τρυπες λαβυρινθοι...

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 15 Αύγ 2011, 20:40

αλιευτης έγραψε:ειχα παλια φακο τα τελευταια 6--7 χρονια ψαρευω χωρις
το θεμα ειναι οτι φετος το καλοκαιρι ειδα αρκετα μαυρα τα οποια ομως την εκαναν για την τρυπα με ελαφρα προτου μπουν σε βολη
και με εχουν πιασει λιγο τα νευρα μου..δεν εχω την τοπ τεχνικη αλλα ουτε ειμαι τελειως ασχετος ειμαι 41 και ψαρευω απο τα 15
με εχει εκνευρισει το θεμα να βλεπω ψαρια και να μην εχω ευκαιρια για βολη εστω και μακρινη μετο που σε δουν τσουπ μεσα στο μαντρι..
ο φακος απαγορευεται γενικως και την μερα..? καποιος φιλος ειπε κατι για το λιμενικο..
:D απαγορεύετε γενικά :D στο υποβρύχιο ψάρεμα :D το υποβρύχιο φως :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”