Omer MIK1 ή Sporasub SP1 ή AERIS F10

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Re: Omer MIK1 ή Sporasub SP1 ή AERIS F10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » Παρ 13 Μάιος 2011, 16:32

Μιας και αναφερεστε σε πλανα με τον χρονο, πως βγαζει καποιος τον χρονο? α)οταν π.χ. στα 15 μετρα κανει καρτερι και δεν εχει καθολου ρεμα η θαλασσα.και β)στο ιδιο σημειο καποια αλλη μερα που ξαναπηγαινει το ρεμα ειναι 0,45 του μιλιου.Αν χρησιμοποιησει καποιο ρολοι θα πραξει σωστα? ή θα πρεπει να προσθεσει και κατι παραπανω μιας και παλευει με το ρεμα? και πως θα το κανει αν πρωτα δεν νιωσει ετοιμος?

Άβαταρ μέλους
AntonisT

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntonisT » Παρ 13 Μάιος 2011, 16:36

roadrunner1 έγραψε:Ποσο θελετε να ειναι ο λιγοτερος χρονος επιφανειας πριν την επομενη βουτια; 3 λεπτα; ή περισσοτερο.
μια "ασφαλής" (όσο ασφαλής μπορεί να είναι μιας και η υποξία πάντα παραμονεύει) πρακτική είναι ο χρόνος επιφάνειας μεταξύ 2 βουτιών να είναι ίσος με το τριπλάσιο της διάρκειας της προηγούμενης βουτιάς και με ελάχιστο τουλάχιστον τα 2 λεπτά (δλδ αν η προηγούμενη βουτιά είχε διάρκεια 30 δεύτερα μην αφήσεις 1.5 λεπτό αλλά 2 λεπτά τουλάχιστον).

το θέμα όμως δεν είναι πόσο χρόνο επιφάνειας αφήνεις γενικά, αλλά το τι κάνεις σε αυτόν. Π.χ. αν αυτά τα 2 λεπτά παλεύεις με το ρεύμα με φούλ πεδιλιές και δεν χαλαρώνεις για να ετοιμαστείς για την επόμενη βουτιά εννοείται ότι τα 2 λεπτά δεν φτάνουν. Εγώ εννοώ (και μετράω) χρόνο επιφανείας τον χρόνο που είμαι ήρεμος, και χαλαρώνω για την επόμενη βουτιά, με σωστές αναπνοές κλπ.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Παρ 13 Μάιος 2011, 16:45

ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ έγραψε:Μιας και αναφερεστε σε πλανα με τον χρονο, πως βγαζει καποιος τον χρονο? α)οταν π.χ. στα 15 μετρα κανει καρτερι και δεν εχει καθολου ρεμα η θαλασσα.και β)στο ιδιο σημειο καποια αλλη μερα που ξαναπηγαινει το ρεμα ειναι 0,45 του μιλιου.Αν χρησιμοποιησει καποιο ρολοι θα πραξει σωστα? ή θα πρεπει να προσθεσει και κατι παραπανω μιας και παλευει με το ρεμα? και πως θα το κανει αν πρωτα δεν νιωσει ετοιμος?
Οταν εχει ρεμα η θαλασσα απλα εσυ θα καψεις πιο γρηγορα το οξυγονο σου και θα παραγεις διοξειδιο απο οτι αν δεν ειχε ρεμα.Δηλαδη εκει που εκανες βουτια 1 λεπτο θα κανεις 45 δευτερα πχ.Δεν εχει να κανει ποσο χρονο θα κατσεις στην επιφανεια.Τον ιδιο θα κατσεις ή απλα μπορει να κατσεις πιο πολυ γιατι δεν μπορεις να χαλαρωσεις καλα λογω ρεματος.Το θεμα ειναι οτι πρεπει να τηρεις τους χρονους επιφανειας.Το ελαχιστο 2 λεπτα.Απο κει και περα αλλοι εχουν το νομο του 5 δηλαδη οσα μετρα βουτας δια 5 αλλοι λενε αυτο με το 3 εγω αυτο που κανω ειναι περνω ανασες για 2 λεπτα και μετα απο κει και περα οσο μου παρει να ετοιμαστω.Ειτε μισο ειτε ενα ειτε 5 λεπτα.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

ΑΣΤΟΧΟΣ
Ονοματεπώνυμο: Γριβας Λαμπρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΣΤΟΧΟΣ » Παρ 13 Μάιος 2011, 19:58

PanEx έγραψε:
roadrunner1 έγραψε:Δηλαδη εσυ πας ψαροντουφεκο και έχεις το νου σου στο ρολόι και το συμβουλεύεσαι πότε θα ξαναβουτηξεις;

Δεν ξερω, χωρις να εχω χρησιμοποιησει ποτε ρολοι στα 30+ χρονια που ψαρευω, ειμαι της άποψης οτι ο κάθε οργανισμός ειναι σε θέση να ξέρει πότε ειναι έτοιμος να ξαναβουτηξει, οπότε το χρόνο επιφανείας για ενα "έμπειρο" ψαροντουφεκα μου φαινεται λιγο άχρηστο, για να μην σου πω οτι είναι και ενοχλητικο αφου θα προσθετει στρεσ!

Βεβαια ανοιξα το τοπικ για να ακουσω τους πιο εμπειρους αλλα και αυτους που εχουν ενα απο τα ρολογια για να μου πουν κι αυτοι την αποψη τους.
roadrunner,
Εμπειρος δεν είμαι,αν και ψαρεύω από το 1986 συστηματικά.

Όταν πήρα το prowler πριν 2-3 χρόνια μου φάνταζε άχρηστη πληροφορία ό χρόνος επιφάνειας,...........όταν όμως τον παρακολούθησα και έβλεπα τις "αποστάσεις" ανάμεσα στις βουτιές μου ένιωσα πως η πληροφορία αυτή μου έσωσε τη ζωή!........
:good: :good: :good:
Έτσι είναι η ζωή,............εκεί που βαδίζεις στο ίδιο δρόμο 25+χρόνια και λές έμαθα 5 πράγματα σου ρίχνει μιά σφαλιάρα και σε ξαναστέλνει στο τελευταίο θρανίο. :)

lawrence-gr
Ονοματεπώνυμο: Λαυρέντης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lawrence-gr » Τετ 01 Ιουν 2011, 01:13

παιδες πολυ προσφατα πηρα το αερις,κ ειμαι υπερευχαριστημενος...κ θερμοκρασια κ χρονος επιφανειας κ ενα μικρο γκατζετακι που εσωσε το ρολοι αρκετες φορες γιατι το φοραω κ εκτος,ειναι το προστατευτικο που παιρνει για οθονη κ κουμπια.νομιζω εχει 17 ευρω,αλλα αξιζει τα λεφτα για να προστατεψεις το ρολοι απο βραχια κ λοιπες καταπονησεις...την θερμοκρασια την μετραει παντα,ειτε εκτος ειτε εντος νερου,αλλα εχει αποκλιση εκτος νερου φυσικα...την θερμοκρασια αρχικα δειχνει να την μετραει σε κελβιν αλλα το αλλαζεις κ μετα απο αυτο ,αυτοματα αλλαζει κ η μοναδα μετρησης του βαθους ,ωπου πριν ηταν σε ποδια κ μετα την αλλαγη ειναι σε μετρα.ειναι εξαιρετικο ρολογακι,πραγματικα!δεν μετανιωσα ευρω!

sbr
Ονοματεπώνυμο: Σωτήρης A. M.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sbr » Τετ 01 Ιουν 2011, 12:31

Παρομοίως ευχαριστημένος από το F.10 και εγώ. Είναι αμιγώς απνεϊστικο. Εκτός των περισσότερων λειτουργιών σε σχέση με τα άλλα μοντέλα, είναι ιδιαίτερα απλό και εύχρηστο. Μπαίνοντας στο νερό ενεργοποιείται αυτόματα και αρχίζει κατευθείαν να μετράει χρόνο επιφανείας, δείχνοντάς τον στην αρχική οθόνη μαζί με την τελευταία βουτιά (σε βάθος και χρόνο). Καλό το κάλυμμα, αλλά του προσθέτει όγκο εκτός νερού. Το ρολόι είναι ελαφρύ, όσο το δυνατό περισσότερο πλαστικό (πλεονέκτημα για τα ψαροτουφεκάδικα ρολόγια λόγω μειωμένου βάρους), το φοράς και καθημερινά. Μπαταρίες αλλάζεις μόνος, αλλάζοντας μόνο τον στεγανοποιητικό δακτύλιο. Η διαδικασία περιγράφεται και στις οδηγίες χρήσης.

Το καλώδιο σύνδεσης με τον Η/Υ κοστίζει 79 Ευρώ (αρκετά ακριβό για καλώδιο, μιας και το πρόγραμμα δίνεται με το ρολόι), αλλά σου δίνει ασχολία μετά τη βουτιά.

Τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη, μιας και είναι το 1ο μου ψαροτουφεκάδικο ρολόι (έχω ακόμη ένα Citizen αναλογικό - καμία σχέση), οπότε δε μπορώ να έχω πραγματική εικόνα του ανταγωνισμού.

lawrence-gr
Ονοματεπώνυμο: Λαυρέντης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lawrence-gr » Τετ 01 Ιουν 2011, 14:58

ε το καλυμμα το συνηθιζεις φιλε...στην αρχη μου φανηκε καπως,αλλα τωρα ουτε το προσεχω...ασε που εισαι πιο ανετος με το ρολοι....σε ο,τι ρολοι ειχα μεχρι τωρα ,προσεχα που θα ακουμπησω μην παθει τιποτα!το πλαστικο του ρολογιου ειναι εξαιρετικης ποιοτητας κ ματ!τι καλωδιο οντως ειναι καπως τσουχτερο....αν πεσει τιποτα στο ματι σου για πιο φτηνα απο ιντερνετ,σφυρα ε!!!

Άβαταρ μέλους
skopdolfin
Ονοματεπώνυμο: Μανώλης-Άρης Αλεξίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skopdolfin » Τετ 01 Ιουν 2011, 15:07

Καλησπέρα & καλό μήνα,

στην Αθήνα που το βρίσκουμε το AERIS ??
There is a dolphin....dormant....in all of us (Jacques Mayol, Dolphin Man).

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”