Omer MIK1 ή Sporasub SP1 ή AERIS F10

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
roadrunner1
Ονοματεπώνυμο: dimitris pappas

Omer MIK1 ή Sporasub SP1 ή AERIS F10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roadrunner1 » Παρ 13 Μάιος 2011, 15:19

Γιατι να προτιμησω το AERIS οταν στην ουσια το μονο που ενδιαφερει τον ψαροντουφεκα ειναι θερμοκρασια και βαθος! Βοηθηστε με να επιλεξω ρολοι, δεν με ενδιαφερει η τιμη (μεχρι κι αυτο εβαλα στο ματι SUUNTO AQUA http://www.oroloi.gr/product_info.php?p ... ed98bd44f1) ομως η ευχρηστια και η απλοτητα για μενα ειναι σημαντικα στοιχεια για μενα

Άβαταρ μέλους
Navaho

Re: Omer MIK1 ή Sporasub SP1 ή AERIS F10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Παρ 13 Μάιος 2011, 15:24

Ο χρονος επιφανειας ειναι το πιο σημαντικο για μενα σε ενα ρολοι... [-X
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

roadrunner1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roadrunner1 » Παρ 13 Μάιος 2011, 15:33

Δηλαδη εσυ πας ψαροντουφεκο και έχεις το νου σου στο ρολόι και το συμβουλεύεσαι πότε θα ξαναβουτηξεις;

Δεν ξερω, χωρις να εχω χρησιμοποιησει ποτε ρολοι στα 30+ χρονια που ψαρευω, ειμαι της άποψης οτι ο κάθε οργανισμός ειναι σε θέση να ξέρει πότε ειναι έτοιμος να ξαναβουτηξει, οπότε το χρόνο επιφανείας για ενα "έμπειρο" ψαροντουφεκα μου φαινεται λιγο άχρηστο, για να μην σου πω οτι είναι και ενοχλητικο αφου θα προσθετει στρεσ!

Βεβαια ανοιξα το τοπικ για να ακουσω τους πιο εμπειρους αλλα και αυτους που εχουν ενα απο τα ρολογια για να μου πουν κι αυτοι την αποψη τους.

tonisc4
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης Λ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tonisc4 » Παρ 13 Μάιος 2011, 15:51

Navaho έγραψε:Ο χρονος επιφανειας ειναι το πιο σημαντικο για μενα σε ενα ρολοι... [-X
:good: :good: :good: :good: :good: :good: :good: :good: :good: Κα σε μενα!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Παρ 13 Μάιος 2011, 15:51

Ναι φιλε μου το συμβουλευομαι συνεχεια πριν βουτηξω γιατι θελω να ξερω οτι ο οργανισμος μου εχει καθαρισει απο το διοξειδιο..ΑΝ εσενα σου φαινεται περιτο τοτε πασο.Ο καθενας πρατει συμφωνα με αυτα που νιωθει και ξερει.Μη σου χαλαω το τοπικ αλλο μιας και δεν εχω καποιο απο τα 3 που ρωτησες.

roadrunner1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roadrunner1 » Παρ 13 Μάιος 2011, 15:57

Ποσο θελετε να ειναι ο λιγοτερος χρονος επιφανειας πριν την επομενη βουτια; 3 λεπτα; ή περισσοτερο.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Παρ 13 Μάιος 2011, 16:00

Το λιγοτερο 2 και αυτο οχι για βαθιες βουτιες.

tonisc4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tonisc4 » Παρ 13 Μάιος 2011, 16:02

Navaho έγραψε:Ναι φιλε μου το συμβουλευομαι συνεχεια πριν βουτηξω γιατι θελω να ξερω οτι ο οργανισμος μου εχει καθαρισει απο το διοξειδιο..ΑΝ εσενα σου φαινεται περιτο τοτε πασο.Ο καθενας πρατει συμφωνα με αυτα που νιωθει και ξερει.Μη σου χαλαω το τοπικ αλλο μιας και δεν εχω καποιο απο τα 3 που ρωτησες.
Και γω ετσι ειμαι φιλε.Ειχα ξεχασει μια φορα το ρολοι οταν πηγα για βουτια και ενιωθα οτι ξεχασα τα πτερυγια μου.
Πολλες φορες ενιωθα οτι ημουν ετοιμος για την επομενη βουτια αλλα κοιτοντας το ρολοι εδινα λιγη παραταση ακομα στην χαλαρωση.
Πραμα σημαντικοτατο για καποιον που βουταει μονος!!!!!!! :wave: :wave:

tonisc4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tonisc4 » Παρ 13 Μάιος 2011, 16:08

roadrunner1 έγραψε:Ποσο θελετε να ειναι ο λιγοτερος χρονος επιφανειας πριν την επομενη βουτια; 3 λεπτα; ή περισσοτερο.
Αναλογως με την καθε βουτια.Η διαρκεια βουτιας αντιστοιχει x3 ο χρονος χαλαρωσης.Αν ειναι συνολικα η βουτια 1 λεπτο σιγουρα 3 στην επιφανεια!!!!!!

roadrunner1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roadrunner1 » Παρ 13 Μάιος 2011, 16:14

Αρα με αλλα λογια , ειναι σα να μου λετε οτι προτιματε να δωσετε κατι παραπανω μονο και μονο για να υπαρχει κατι που να σας υπενθυμιζει να μην βουτατε καπακι μετα απο τη προηγουμενη βουτια.

ΟΚ, αρα εγω που δεν θελω χρονο επιφανειας, μπορω να επιλεξω μεταξυ SPORASUB και OMER, σωστα; Απο αυτα τα δυο ρολογια ομως, υπαρχει η δυνατοτητα να δω το history του ψαρεματος, δηλαδη ποσες βουτιες εκανα συνολο κι αλλα στατιστικα στοιχεια ή αυτη η επιλογη υπαρχει μονο σε ποιο ακριβα ρολογια;

Άβαταρ μέλους
Antonis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antonis » Παρ 13 Μάιος 2011, 16:17

Από τα 3 ρολογια αυτο με τις περισσότερες λειτουργιες είναι το Aeris F10.
Το ζήτημα είναι εάν αυτές οι επιπλεον λειτουργιες ειναι για σενα χρησιμες..
Το αισθητικο κοκμμάτι επίσης είναι υποκειμενικο..

το Sporasub είναι η βελτιωμένη έκδοση του Omerμε επιπλεον το χρόνο επιφάνειας!
εάν σε σένα ο χρονος επιφανειας δεν ειναι χρησιμος μπορεις να παρεις το Omer που έχει την καλυτερη τιμη και δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα.

Σου παραθετω τα θετικα και τα αρνητικα..
Sporasub Θ=Hardware identical to Omer MIK1 firmware is improved and unlike the MIK1 it does show the surface time
Α=Sporasub charges a rather important amount for some minor firmware improvements: there is a 60€ difference to the original MIK1 catalogue price. At this price level it is no more as attractive as the MIK1. In is on the price level of Uwatec Aladin 2G or Aeris F.10 but does not offer the same choice of features and functions. It still has a rather deep activation depth of 1.5m which limits its usability for pool trainings.

Omer Θ=inexpensive, good looking, fair value for little money
Α=no surface time on display! relatively deep activation depth - not good for pool use, no PC interface, battery changed by user voids warranty, list price increased by 10€ in 2011

Aeris F10 Θ=cooperation with the freediving champion Martin Stepanek, multitude of alarms, rather complete functionality, stop-watch continues working in dive-mode,
Α=1.2m activation depth rather big for pool training, make sure to get the latest hardware and firmware version, early 2010 versions have a static charge issues causing battery indicator problems

its up to you :hello:
ελπίζω να βοήθησα!

πηγή:apnea.cz

Άβαταρ μέλους
Antonis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antonis » Παρ 13 Μάιος 2011, 16:24

roadrunner1 έγραψε: ΟΚ, αρα εγω που δεν θελω χρονο επιφανειας, μπορω να επιλεξω μεταξυ SPORASUB και OMER, σωστα; Απο αυτα τα δυο ρολογια ομως, υπαρχει η δυνατοτητα να δω το history του ψαρεματος, δηλαδη ποσες βουτιες εκανα συνολο κι αλλα στατιστικα στοιχεια ή αυτη η επιλογη υπαρχει μονο σε ποιο ακριβα ρολογια;
Και τα 2 ρολογια κρατανε ιστορικο .. το Omer 100 εγγραφές και το Sporasub 199 αν θυμαμαι καλα!

roadrunner1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από roadrunner1 » Παρ 13 Μάιος 2011, 16:27

Ευχαριστω Αντωνη, μια τελευταια ερωτηση. Το ΑΕΡΙΣ μπαινεις στο νερο και απλα αρχιζει και σου δειχνει θερνμοκρασια και βαθος χωρις να πατησεις κατι ή θελει να πατας κουμπια;

Άβαταρ μέλους
Antonis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antonis » Παρ 13 Μάιος 2011, 16:29

Μετά τα 1.2 μέτρα ενεργοποιήται αυτοματα!

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Παρ 13 Μάιος 2011, 16:31

roadrunner1 έγραψε:Δηλαδη εσυ πας ψαροντουφεκο και έχεις το νου σου στο ρολόι και το συμβουλεύεσαι πότε θα ξαναβουτηξεις;

Δεν ξερω, χωρις να εχω χρησιμοποιησει ποτε ρολοι στα 30+ χρονια που ψαρευω, ειμαι της άποψης οτι ο κάθε οργανισμός ειναι σε θέση να ξέρει πότε ειναι έτοιμος να ξαναβουτηξει, οπότε το χρόνο επιφανείας για ενα "έμπειρο" ψαροντουφεκα μου φαινεται λιγο άχρηστο, για να μην σου πω οτι είναι και ενοχλητικο αφου θα προσθετει στρεσ!

Βεβαια ανοιξα το τοπικ για να ακουσω τους πιο εμπειρους αλλα και αυτους που εχουν ενα απο τα ρολογια για να μου πουν κι αυτοι την αποψη τους.
roadrunner,
Εμπειρος δεν είμαι,αν και ψαρεύω από το 1986 συστηματικά.

Όταν πήρα το prowler πριν 2-3 χρόνια μου φάνταζε άχρηστη πληροφορία ό χρόνος επιφάνειας,...........όταν όμως τον παρακολούθησα και έβλεπα τις "αποστάσεις" ανάμεσα στις βουτιές μου ένιωσα πως η πληροφορία αυτή μου έσωσε τη ζωή!........

Έτσι είναι η ζωή,............εκεί που βαδίζεις στο ίδιο δρόμο 25+χρόνια και λές έμαθα 5 πράγματα σου ρίχνει μιά σφαλιάρα και σε ξαναστέλνει στο τελευταίο θρανίο. :)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”