ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
mike_m

Re: ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Πέμ 12 Μαρ 2020, 17:42

jimskeet έγραψε:Το μηχανημα το σχεδιασα εγω και το κατασκευασαμε μαζι με τον αδερφο μου. Δεν χρησιμοποιουμε autocad. Δουλευουμε solidworks και fusion360 τα οποια εχουν κ δικο τους cam προγραμμα για να βγαζεις τους κωδικες απο εκει.
Invert Roller 100.png
.
Δυνατός..
Καλά ο gcode που βγάζει το SolidWorks είναι γενικό / generic και δε μπαίνει έτσι στη φρέζα! Για να παει σε μια φρεζα πρεπει να προσαρμοστεί στις παραμέτρους της φρέζας, πχ ελάχιστη γωνία κοπής, όρια (ελαχιστα/μεγιστα) κοπής, μεγεθος κοπτικού, είδος κοπτικου. και άλλες 100 παραμέτρους. Για να το περάσεις στη φρέζα που έφτιαξες πως το μετατρέπεις?
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Πέμ 12 Μαρ 2020, 18:13

mike_m έγραψε:
jimskeet έγραψε:Το μηχανημα το σχεδιασα εγω και το κατασκευασαμε μαζι με τον αδερφο μου. Δεν χρησιμοποιουμε autocad. Δουλευουμε solidworks και fusion360 τα οποια εχουν κ δικο τους cam προγραμμα για να βγαζεις τους κωδικες απο εκει.
Invert Roller 100.png
.
Δυνατός..
Καλά ο gcode που βγάζει το SolidWorks είναι γενικό / generic και δε μπαίνει έτσι στη φρέζα! Για να παει σε μια φρεζα πρεπει να προσαρμοστεί στις παραμέτρους της φρέζας, πχ ελάχιστη γωνία κοπής, όρια (ελαχιστα/μεγιστα) κοπής, μεγεθος κοπτικού, είδος κοπτικου. και άλλες 100 παραμέτρους. Για να το περάσεις στη φρέζα που έφτιαξες πως το μετατρέπεις?
Δεν χρειαζεται να μετατρεψεις κατι. Το cam (computer aided manufacturing) κανει χρηση καποιων αρχειων που λεγονται post processor. O post processor ειναι συγκεκριμενος για καθε μηχανημα και συμφωνα με αυτο το αρχειο το cam σου βγαζει τον κωδικα σε τετοια μορφη ωστε να μπορει το μηχανημα σου να τον διαβασει. Αν θες να κανεις την κατεργασια σε haas μηχανημα πχ πρεπει να βαλεις post processor γ αυτο το hass, κλπ. Εσυ απλα προγραμματιζεις το machining που θες να γινει πανω στο σχεδιο ( μεγεθος κοπτικου, ταχυτητες προωσης, στροφες, βαθος κοπης καθετα και πλευρικα, με τι τροπο θα γινει η κατεργασια κλπ). Αναλογα ποιο cam χρησιμοποιεις σου δινει διαφορετικες δυνατοτητες. Και μετα οταν πας να βγαλεις κωδικα επιλεγεις τον post processor για το μηχανημα σου.

Profane
Ονοματεπώνυμο: Dimitris S

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Profane » Σάβ 28 Μαρ 2020, 11:03

Επειδη υπαρχει χρονος αποφασισα να μετατρεψω το ξυλινο οπλο μου (το ειχα φτιαξει πριν 2 χρονια) σε πολυσπαστο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, μιας και δεν εχω επαφη με τετοια οπλα, μπορω να βαλω λαστιχα cressi s45 (18mm) ή cressi g20 (19mm), 2 ή 3 ζευγη, θα δουλευουν λετε; τα εχει δοκιμασει κανεις; Η επιλογη των ελαστικων ειναι καθαρα θεμα κοστους. Η βεργα ειναι 6.75 και μηκος 140.
Ο κοσμος ειναι στα π@π@ρι@ του
και το Αιγαιο ανηκει μοναχα στα ψαρια του

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 28 Μαρ 2020, 12:00

Profane έγραψε:
Σάβ 28 Μαρ 2020, 11:03
Επειδη υπαρχει χρονος αποφασισα να μετατρεψω το ξυλινο οπλο μου (το ειχα φτιαξει πριν 2 χρονια) σε πολυσπαστο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης, μιας και δεν εχω επαφη με τετοια οπλα, μπορω να βαλω λαστιχα cressi s45 (18mm) ή cressi g20 (19mm), 2 ή 3 ζευγη, θα δουλευουν λετε; τα εχει δοκιμασει κανεις; Η επιλογη των ελαστικων ειναι καθαρα θεμα κοστους. Η βεργα ειναι 6.75 και μηκος 140.
βασικο το 19αρι(αν εχεις και πιο χοντρο) και 2 ζευγαρια 16-17,5 ειναι μια χαρα!
φυσικα μπορεις να βαλεις οσα θες ,αρκει να σηκωνη η σκανδαλη !! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Σάβ 28 Μαρ 2020, 12:28

Profane έγραψε:
Σάβ 28 Μαρ 2020, 11:03
Εγω το δικο μου το εχω φορτωμενο με 3 cressi G20. Οποτε σιγουρα δουλευει!!

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Σάβ 28 Μαρ 2020, 12:29

καλημέρα :wave:
θα τα βρεις ολα αναλυτικά αν διαβάσεις αρκετά σε αυτο το θέμα (από 120 σελίδα ) και μετά κυρίως
για μένα θελεις ενα δυνατό ζευγάρι με προένταση για τα βάσικά (19άρι ή 20 άρι) και δύο ή τρεία ζευγάρια 14άρια ή 16 αρια για βοηθητικα
εγώ δεν θα έβαζα πανω απο 16άρια για βοηθητικά με τιποτα.

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Σάβ 28 Μαρ 2020, 12:51

peskandritsas έγραψε:
Σάβ 28 Μαρ 2020, 12:29
θα τα βρεις ολα αναλυτικά αν διαβάσεις αρκετά σε αυτο το θέμα (από 120 σελίδα ) και μετά κυρίως
για μένα θελεις ενα δυνατό ζευγάρι με προένταση για τα βάσικά (19άρι ή 20 άρι) και δύο ή τρεία ζευγάρια 14άρια ή 16 αρια για βοηθητικα
Το λες για ευκολια στο οπλισμα?

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Σάβ 28 Μαρ 2020, 13:08

jimskeet έγραψε:
Σάβ 28 Μαρ 2020, 12:51
peskandritsas έγραψε:
Σάβ 28 Μαρ 2020, 12:29
Το λες για ευκολια στο οπλισμα?
και γι αυτό αλλα και γιατι το βλέπω πολύ υπερβολικό τα χοντρά λαστιχα στα βοηθητικά.
Μπορει να γλυτωνουμε την ανακρουση με τα πολύσπαστα σε μεγάλο βαθμό, αλλα και η υπερβολικη δυναμη μπορει να προκαλέσει και αλλα πράγματα
μπορεί να σκληρύνει η σκανδάλη, μπορει να έχουμε και ταλάντωση της βέργας κατα την εκτόνωση.

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Σάβ 28 Μαρ 2020, 13:13

Στο 100ρι που εφτιαξα τωρα το εχω με 7αρα 130 και 3 g20 και δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Το εχω δοκιμασει και με 2 19αρια αντι για 3. Με τα 3 εχει λιγο παραπανω ανακρουση αλλα εχει διαφορα και στην ταχυτητα της βεργας.
Και πανω που το εβγαλα μια δυο φορες να το δοκιμασω.... Κλειστηκαμε μεσα....

Profane

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Profane » Κυρ 29 Μαρ 2020, 12:42

Ξαναδιαβασα καποια πραγματα στο θεμα, απο σελιδα 140 και μετα και ερχομαι να ρωτησω το εξης. Μπορω να χρησιμοποιησω αντι για βαρουλκο καποιο ναυτικο κλειδι οπως στην φωτο; Αυριο θα παραγγειλω ραουλα οποτε μαλλον και βαρουλκα, απλα αναρωτιομουν. Το οπλο στηθηκε με 19αρι γκοριλα για βασικο και 2 ζευγη 15αρια με πολυ μικρη οπη ( τα λαστιχα υπηρχαν και ειναι δουλεμενα) και βεργα 6,75 στα 140εκ. Δεν με νοιαζουν οι τρομερες επιδοσεις για αρχη, απλα πειραματιζομαι τωρα που εχω χρονο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Κυρ 29 Μαρ 2020, 13:05

Profane έγραψε:
Κυρ 29 Μαρ 2020, 12:42
Ξαναδιαβασα καποια πραγματα στο θεμα, απο σελιδα 140 και μετα και ερχομαι να ρωτησω το εξης. Μπορω να χρησιμοποιησω αντι για βαρουλκο καποιο ναυτικο κλειδι οπως στην φωτο; Αυριο θα παραγγειλω ραουλα οποτε μαλλον και βαρουλκα, απλα αναρωτιομουν. Το οπλο στηθηκε με 19αρι γκοριλα για βασικο και 2 ζευγη 15αρια με πολυ μικρη οπη ( τα λαστιχα υπηρχαν και ειναι δουλεμενα) και βεργα 6,75 στα 140εκ. Δεν με νοιαζουν οι τρομερες επιδοσεις για αρχη, απλα πειραματιζομαι τωρα που εχω χρονο.
Εγω αυτο που καταλαβαινω απο τη πρωτη φωτο ειναι οτι δεν ειναι invert roller. Αν και απο τη φωτο που εβαλες δε μπορω να καταλαβω πως ειναι μπροστα. Δεν μπορω να καταλαβω πως θα τεντωσουν τα λαστιχα γιατι αν μεταφερθει ολη αυτη η αποσταση που εχει απο πανω απο την κεφαλη μεχρι το πισω καρχαριακι στα λαστιχα, τα λαστιχα σιγουρα θα ξεπερασουν την κεφαλη κ θα πρεπει να γυρισουν προς τα επανω σαν κανονικο ρολλερ. Μηπως υπαρχει καποια τροχαλια καπου πιο μπροστα απο το σκοινι που δεν τη βλεπουμε?

Η λογικη του invert roller ειναι η χρηση της κινητης τροχαλιας. Η αποσταση που διανυει το σκοινι μεταφερεται στα λαστιχα δια του δυο, οπως μεταφερεται και η δυναμη που ασκειται απο τα λαστιχα δια του δυο. Αν δεν υπαρχει η κινητη τροχαλια, δεν ειναι invert roller.

Profane

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Profane » Κυρ 29 Μαρ 2020, 13:40

Απλα εστησα τα λαστιχα. Θα ειναι πολυσπαστο με ραουλα κανονικα στην κεφαλη (δεν εχουν τοποθετηθει ακομα) . Το σχοινακι που υπαρχει τωρα απλα το εβαλα για να δω πως καθονται τα λαστιχα στο κατω μερος και αν μπορω να τα πιασω στα γατζακια στο πισω μερος του οπλου. Δεν φαινεται η κεφαλη γιατι ακομα δεν εχω βαλει μπροστα τα ραουλα που χρειαζονται. Η ερωτηση μου ειναι σχετικα με το ραουλακι που δενουν τα λαστιχα. Αν αντι γι αυτο μπορω να χρησιμοποιησω ενα ναυτικο κλειδι που θα τρεχει εκει πανω το σχοινακι αντι για βαρουλκο.

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Κυρ 29 Μαρ 2020, 13:47

Ααα τωρα καταλαβα. Νομιζα ηταν φωτο απο καποιο οπλο που ειδες ετσι...
Δεν νομιζω οτι θα ειναι καλο να βαλεις το σκοινι να τρεχει παννω στο κλειδι. Παρε ενα ζευγαρι harken και καθαρισες.

Άβαταρ μέλους
Giannis33

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giannis33 » Κυρ 05 Απρ 2020, 22:10

Καλησπέρα. Πηρα πριν 2 χρονια μια κεφαλη μαιανδρο roller για ξυλινα με σκοπο να φτιαξω ξυλινη κεφαλη και να μπει σε συμβατικο οπλο αλλα τελικα εμεινε στο ραφι. Τωρα με την καραντινα αποφασισα να ασχοληθω παλι. Σε τι υψος πρεπει να τρυπησω την κεφαλη για να μπει ο αξονας των ραουλων? Στο κεντρο του σωληνα?
Ευχαριστώ :hello:

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Κυρ 05 Απρ 2020, 22:46

Το σχοινί πρέπει να πηγαίνει παράλληλα με την βέργα
Άρα θα σου καθορίσει το ύψος για τον άξονα
Το πάνω μέρος από το ραουλο στο ύψος της βέργας

Αυτά από μέλη που έχουν φτιάξει και γράψει τι και πώς
Ελπίζω να βοήθησα αλλά πάρε και άλλη γνώμη Μην σε πάρω στον λαιμό μου

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”