ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
jimskeet

Re: ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Τρί 10 Μαρ 2020, 14:23

Τα ρουλεμαν και γενικα τετοια πραγματα τα ψαχνω ebay, amazon και παρομοια τετοια site. Τα ραουλα τα φτιαχνω μονος μου με μηχανηματα δικα μου. Τα κανω να μπαινουν με το χερι αλλα χωρις καθολου τζογο (πολυ ελαφρως σφιχτα) και μετα βαζω ασφαλεια. Αν δεις στις φωτο που εβαλα στο προηγουμενο ποστ φαινεται η ασφαλεια. Την εφαρμογη την κανω ετσι ωστε να ειναι ευκολο οταν χαλασουν τα ρουλεμαν απλα να βγαλω την ασφαλεια να τα πιεσω με το δαχτυλο να βγουνε κ να βαλω καινουρια. Οι διαστασεις ειναι 30mm εξωτερικη διαμετρος 10mm παχος και το αυλακι το κανω 3mm. Τα συγκεκριμενα ρουλεμαν εχουν διαμετρο εσωτερικη 6mm. Ο κωδικος των ρουλεμαν αν θες να ψαξεις ειναι 606-2rs απλα θα κοιτας να ειναι stainless.
:)

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τετ 11 Μαρ 2020, 02:32

jimskeet έγραψε:Τα ρουλεμαν και γενικα τετοια πραγματα τα ψαχνω ebay, amazon και παρομοια τετοια site. Τα ραουλα τα φτιαχνω μονος μου με μηχανηματα δικα μου. Τα κανω να μπαινουν με το χερι αλλα χωρις καθολου τζογο (πολυ ελαφρως σφιχτα) και μετα βαζω ασφαλεια. Αν δεις στις φωτο που εβαλα στο προηγουμενο ποστ φαινεται η ασφαλεια. Την εφαρμογη την κανω ετσι ωστε να ειναι ευκολο οταν χαλασουν τα ρουλεμαν απλα να βγαλω την ασφαλεια να τα πιεσω με το δαχτυλο να βγουνε κ να βαλω καινουρια. Οι διαστασεις ειναι 30mm εξωτερικη διαμετρος 10mm παχος και το αυλακι το κανω 3mm. Τα συγκεκριμενα ρουλεμαν εχουν διαμετρο εσωτερικη 6mm. Ο κωδικος των ρουλεμαν αν θες να ψαξεις ειναι 606-2rs απλα θα κοιτας να ειναι stainless.
:)
Τα ρουλεμάν τα βρήκα στο δικτυο, τα ράουλα όμως δε μπορώ να τα κάνω μονος, μια και δεν έχω τόρνο ουτε και ξέρω ποιος αναλαμβάνει τέτοιες δουλειές.
Στειλε και καμιά φώτο από όλο το όπλο πανω κάτω να πάρουμε καμια ιδέα για μελλοντικές κατασκευές.
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Τετ 11 Μαρ 2020, 12:41

Τα ραουλα μπορουν να αναλαβουν πολλοι να τα κανουν αλλα το θεμα ειναι τι κοστος θα εχουν αν πας πχ σ ενα μηχανουργειο και τους ζητησεις πχ 2 κομματια. Το κοστος σε τετοια πραγματα μπορει να μεινει σε λογικα πλαισια μονο αν κανεις μια "παραγωγη" κατα καποιο τροπο ετσι ωστε να στησεις τα μηχανηματα σου, τα υλικα σου κλπ ωστε να βγαλεις πολλα κομματια. Κατι τετοιο σκεφτομαι ισως κανω στο μελλον.
Για το οπλο που τελειωσα τωρα θελω να κανω κ ενα βιντεακι με καποια πλανα και απο την κατασκευη και απο τη χρηση :)
Βαζω ετσι ενδεικτικα 2-3 φωτογραφιες απο τη διαδικασια.
IMG_20200211_110450.jpg
IMG_20200211_090701.jpg
IMG_20200212_125449.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

papathander
Ονοματεπώνυμο: andreas papathanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από papathander » Τετ 11 Μαρ 2020, 15:22

Υ.Γ.2. Papathander οι φωτογραφίες σου δεν μεγεθύνονται να δούμε καλά την κατασκευή σου. Εντελώς άλλο όπλο φαντάζει! :)[/quote]
δεν ξέρω τι έγινε και δεν μεγαλωνου θα το ξανά προσπαθήσω με άλλο τρόπο. Είναι όντως άλλο απλό άπλα σαν βάση έχει το παλαιό μου black viper . Το κακό είναι ότι δεν έχω κρατηση φωτογραφίες από την κατασκευή του.
jimskeet έχεις ωραίο μηχάνημα που όντως μπορείς να κανείς παραγωγή

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Τετ 11 Μαρ 2020, 15:35

papathander έγραψε:Υ.Γ.2. Papathander οι φωτογραφίες σου δεν μεγεθύνονται να δούμε καλά την κατασκευή σου. Εντελώς άλλο όπλο φαντάζει! :)
δεν ξέρω τι έγινε και δεν μεγαλωνου θα το ξανά προσπαθήσω με άλλο τρόπο. Είναι όντως άλλο απλό άπλα σαν βάση έχει το παλαιό μου black viper . Το κακό είναι ότι δεν έχω κρατηση φωτογραφίες από την κατασκευή του.
jimskeet έχεις ωραίο μηχάνημα που όντως μπορείς να κανείς παραγωγή[/quote]

Σ εμενα τις μεγενθυνει τις φωτο οταν της ανοιγω. Σ ευχαριστω! Και το μηχανημα αυτο δικη μου κατασκευη ειναι που εγινε μαζι με τον αδερφο μου!
Εδω και μια φωτο απο το μηχανημα. Απο διπλα του ειναι και ενας τορνος.
IMG_20190820_174417.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

papathander
Ονοματεπώνυμο: andreas papathanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από papathander » Τετ 11 Μαρ 2020, 16:11

έχετε κάνει τρομερή δουλειά συγχαρητήρια
το κακό είναι ότι ειστε μακριά.
η δικές μου φωτογραφίες σου ανοίγουν κανονικά???

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Τετ 11 Μαρ 2020, 16:33

papathander έγραψε:έχετε κάνει τρομερή δουλειά συγχαρητήρια
το κακό είναι ότι ειστε μακριά.
η δικές μου φωτογραφίες σου ανοίγουν κανονικά???
Σ ευχαριστω να σαι καλα!!
Τις δικες σου δεν μ αφηνει να τις ανοιξω καν. Μονο οπως τις δειχνει στο ποστ. Του mike_m μου τις ανοιγει αλλα μικρες
:-k

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τετ 11 Μαρ 2020, 19:17

jimskeet εχεις CNC 3D mill axis??? Με τετοια μηχανη φίλε πας φεγγαρι δε φτιαχνεις οπλο....
Παλιά ειχα φτιαξει plugin στο AutoCad για να πετάει το DXF σχέδιο σε μια SINUMERIK σε gcode κανοντας και βελτιστοποίηση διαδρομής κοπης, scrap, καθώς και βελτιστοποίηση του DXF σχεδιου μια και καμιά φρεζα δε κοβει στην πραγματικότητα ακριβείς γωνιες αλλά γωνίες με γραμμική παρεμβολή. Μεγάλο πακέτο το πρόγραμμα... μου πήρε 6 μήνες...
Τι μηχάνημα είναι??
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Τετ 11 Μαρ 2020, 19:48

Το μηχανημα το σχεδιασα εγω και το κατασκευασαμε μαζι με τον αδερφο μου. Δεν χρησιμοποιουμε autocad. Δουλευουμε solidworks και fusion360 τα οποια εχουν κ δικο τους cam προγραμμα για να βγαζεις τους κωδικες απο εκει. Το δυσκολο στην κατασκευη με cnc ειναι να κανεις το σχεδιο, ειδικα οταν μπαινουν στο παιχνιδι 3d επιφανειες οι οποιες δεν εχουν καποιο συγκεκριμενο σχημα οπως τετραγωνα κυκλοι κλπ αλλα ακανονιστες καμπυλες. Εδω ειναι το σχεδιο απο το ψαροντουφεκο.
Invert Roller 100.png
Ενας θεος ξερει ποσες ωρες εχω φαει για να βγαλω το αρχικο σχημα και μετα να το διορθωνω, να κοβω δοκιμαστικες λαβες πχ να δω πως θα καθονται στο χερι κ ξανα αλλαγες κλπ.
:D
Μεχρι και τωρα που εκοψα το 2ο οπλο, παλι ειδα καποιες αλλαγες και τις περασα για επομενο κοψιμο.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τετ 11 Μαρ 2020, 20:24

Ρε συ Τζιμη, πλάκα μας κανεις;
Τι δουλειά βρε κάνεις και έχεις φτιάξει τέτοιο μηχάνημα;;; :shock:

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Τετ 11 Μαρ 2020, 20:33

hariska έγραψε:Ρε συ Τζιμη, πλάκα μας κανεις;
Τι δουλειά βρε κάνεις και έχεις φτιάξει τέτοιο μηχάνημα;;; :shock:
:D

Το μηχανημα φτιαχτηκε αρχικα γιατι φτιαχνουμε κοντακια για κηνυγετικα και σκοπευτικα οπλα, αλλα κανουμε κ αλλες δουλειες ασχετες με αντικειμενο οποτε προκυπτουν, κυριως σε ξυλο και πλαστικο. Και αλουμινιο δουλευει το μηχανημα αλλα οχι τοσο αποδοτικα σε σχεση με ενα βιομηχανικο μηχανημα.

Και ειπα αφου το εχω δε φτιαχνω και κανενα ψαροντουφεκο?? :D

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τετ 11 Μαρ 2020, 20:37

Για τσέκαρε τα μηνυματα σου... :)

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Τετ 11 Μαρ 2020, 21:08

:) :)

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 12 Μαρ 2020, 09:06

μπραβο ρε jim ! =D>
το επομενο σταδιο τωρα ειναι να φτιαξεις ενα μηχανημα ,να βζεις ενα ξυλο απ'τη μια μερια και να βγαινει οπλο απο την αλλη !!! :grin:

ααααααα!!!!
θυμηθηκα ενα ανεκδοτο σχετικο !
ο πατερας παιρνει τον γιο του και τον παει στο εργοστασιο του να τον ξεναγησει!
εδω παιδι μου μπαινει το βοδι σ'αυτο το μηχανημα και απο την αλλη βγαινει λουκανικο! (γουρλωσε τα ματια ο γιος!)
......και δε με λες ρε μπαμπα!
υπαρχει μηχανημα που να βαζεις λουκανικο και να βγαινει βοδι? :-k
υπαρχει παιδι μου !
η μανα σου !!!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
ipapadakis
Ονοματεπώνυμο: Ιωαννης Παπαδακης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ipapadakis » Πέμ 12 Μαρ 2020, 11:06

:good:
Στην αμμουδιά που χε το τεκεδάκι
ερχόμουν κάθε πρωί κι έσπαγα νταλκαδάκι
δυο χανουμάκια έμορφα μαστούρια τα καημένα
βρηκα ένα πρωί στην άμμο καθισμένα

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”