ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Re: ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Σάβ 27 Ιούλ 2019, 16:01

Σε ευχαριστώ πολύ Κωστα :hello:
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

jimvakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimvakis » Τρί 10 Σεπ 2019, 22:00

Γεια σας παιδιά,
παρακάτω σας δείχνω τι μπορείς να φτιάξεις όταν:
-σου περισσεύει ένα όπλο (55άρι),
-σου περισσεύουν λάστιχα,
-έχεις πάρει καλοκαιρινή άδεια από την δουλειά αλλά δεν έχεις λεφτά να πας κάπου, οπότε σου περισσεύει πολύς χρόνος,
-μεράκι.
-Θες να πειραματιστείς.
Το όπλο είναι fusion-roller, βαθιά επηρεασμένο από: https://www.roisub.net/michelangelo-plus-717043.html

Στην πράξη έδειξε:
-Το ίδιο καλή ευθυβολία με μαμά
-Λιγότερο κλότσημα
-Ουδέτερη πλευστότητα

Αναλυτικές φωτογραφίες: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Πολύ ευχαριστημένος!
Υ.Γ.1)Α! να μην ξεχάσω ότι το συνολικό κόστος είναι 2€ (σχοινάκια, κάτι έπρεπε να αγοράσω!
2)Ευχαριστώ τον Σπύρο Καρτελιά για την προσφορά του στα o-ring λάστιχα κεφαλής που μου προσέφερε από μόνος του!
3) Το ξύλο είναι από παλέτα...!
4) Τα λάστιχα (συνολικό μήκος) είναι αντίστοιχα ενός 75αριού (με συντελεστή 3,2)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

jimvakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimvakis » Τρί 10 Σεπ 2019, 22:10

maistros έγραψε:Αυτο το ινβερτ που δεν εχει βαρουλκα σε σχεση με ενα φουλ ρολλερ πιστεύεται οτι θα προσφερει κατι παραπανω σε αποδοση;

phpBB [video]
Σε σχέση με ένα συμβατικό εντελώς ναι!
Παρεμπιπτόντως έφτιαξα μια ιδιοκατασκευή πάνω σε αυτή την ιδέα, δες ποστ σελίδα 186

hofele
Ονοματεπώνυμο: Stavros Kontos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hofele » Σάβ 21 Δεκ 2019, 16:35

A087BEC5-5C70-4AED-BE97-DE19B0C99481.jpeg
Εδώ και λίγο καιρό κατασκευάζω ενα ινβερτ ρολλερακι 75 με μήκος οπλισης 170 cm .... εχω κάνει μια βαφή στο ξύλο όχι με βερνίκι αλλα με dye βαφή μπλε.... πέρασα και epoxy ressina 2000 αλλα δεν μου στρώνει πολύ καλά στο ξύλο κάνει δηλαδη νερά ..... θέλει περισσότερα χέρια και γυαλίοχαρταρισμα ενδιάμεσα?
Επίσης για 6,75 βέργα το 16 λάστιχο ειναι οκ? Look
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Σάβ 21 Δεκ 2019, 18:46

hofele έγραψε:
A087BEC5-5C70-4AED-BE97-DE19B0C99481.jpeg
Εδώ και λίγο καιρό κατασκευάζω ενα ινβερτ ρολλερακι 75 με μήκος οπλισης 170 cm .... εχω κάνει μια βαφή στο ξύλο όχι με βερνίκι αλλα με dye βαφή μπλε.... πέρασα και epoxy ressina 2000 αλλα δεν μου στρώνει πολύ καλά στο ξύλο κάνει δηλαδη νερά ..... θέλει περισσότερα χέρια και γυαλίοχαρταρισμα ενδιάμεσα?
Επίσης για 6,75 βέργα το 16 λάστιχο ειναι οκ? Look
170 μηκος οπλισης??? Μηπως εννοεις 70? Για το epoxy που περασες οταν λες κανει νερα. Σαν τρεξιμο εννοεις? Με τι το περασες? Επισης τσεκαρες πρωτα αν ειναι οκ για χρηση πανω στο χρωμα που εβαλες ηδη?

Για το λαστιχο τωρα που ρωτας εννοεις ενα 16αρι μονο σε invert roller? Αν ναι, τοτε οχι δεν θα ειναι οκ. Θα ειναι τελειως αδυναμο. Εκτος κ αν μιλας για απλο roller κ οχι invert roller.

hofele

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hofele » Σάβ 21 Δεκ 2019, 19:37

Ουσιαστικά είναι απλό ρολλερ αλλά τα λάστιχα είναι αγκιστρωμένα από πάνω .... δες matador σπέαργονς... οι Ιταλοί τα λένε ινβέρτεδ ρόλλερς !!!! Κάνει λίγα νερά σαν τρέξιμο σε σημεία έχει ρητίνη και σε σημεία όχι ...

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Σάβ 21 Δεκ 2019, 19:57

hofele έγραψε:Ουσιαστικά είναι απλό ρολλερ αλλά τα λάστιχα είναι αγκιστρωμένα από πάνω .... δες matador σπέαργονς... οι Ιταλοί τα λένε ινβέρτεδ ρόλλερς !!!! Κάνει λίγα νερά σαν τρέξιμο σε σημεία έχει ρητίνη και σε σημεία όχι ...
Εγω για invert roller ξερω αυτα που εχουν τροχαλιες απο κατω. Για το απλο roller θα ειναι οκ πιστευω ενα 16αρι αλλα εγω θα εβαζα πιο μεγαλο λαστιχο. 17.5 πχ η 19αρι αν μπορεις να το οπλιζεις.
Αν οπως λες εχει σημεια που εχει ανοιξει η ρητινη κ δν εχει καθολου, τοτε παιζουν διαφορες αιτιες. Πιθανον να μην πιανει η ρητινη πανω στο χρωμα που εβαλες στο ξυλο. Μια καλη πρακτικη πριν περασεις βερνικια, εποξικα κλπ πανω σε χρωμα (αν δεν γνωριζεις σιγουρα οτι ειναι συμβατα) ειναι να κανεις πρωτα ενα κομματακι μικρο δοκιμη να δεις οτι δουλευουν, πριν προχωρησεις σ αυτο που θες να βαψεις. Επισης σιγουρεψου οτι εκανες σωστη μιξη της ρητινης, τις αναλογιες δηλαδη. Αλλη αιτια μπορει να ειναι αν επιανες με γυμνα χερια πανω στο βαμμενο κ αφησες λιπαρα πανω στο χρωμα πριν πεσει η ρητινη αλλα αν ηταν αυτο θα εβλεπες θεμα κυριως στα σημεια που το επιασες. Αν ειναι παντου ετσι, ειτε δεν ειναι συμβατο με το χρωμα ειτε κατι εγινε λαθος στη μιξη. Αν οντως ειναι οπως λες κ εχει ανοιξει κ εχει σημεια που δεν εχει, τοτε θελει τριψιμο και παλι απ την αρχη.

hofele

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hofele » Σάβ 21 Δεκ 2019, 20:02

Ευχαριστω !!! Μάλλον δεν έχω υπολογίσει σωστά την αναλογία έκανα χοντρικά ένα μέρος ρητίνη και μισό σκληρυντικού.... αύριο θα το περάσω με ένα ψιλό ντουκοχαρτο και αύριο ένα χέρι ακόμα !!!!

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Σάβ 21 Δεκ 2019, 20:06

hofele έγραψε:Ευχαριστω !!! Μάλλον δεν έχω υπολογίσει σωστά την αναλογία έκανα χοντρικά ένα μέρος ρητίνη και μισό σκληρυντικού.... αύριο θα το περάσω με ένα ψιλό ντουκοχαρτο και αύριο ένα χέρι ακόμα !!!!
Εποξικη ρητινη δεν εχω χρησιμοποιησει αλλα εχω χρησιμοποιησει στο παρελθον πολυεστερικα βερνικια και θυμαμαι οτι ηταν ιδιαιτερα ευαισθητα σε αποκλισεις στην μιξη τους. Οποτε δοκιμασε αν μπορεις με δοχειο μιξης για να βαλεις ακριβως τις αναλογιες ωστε να σιγουρευτεις αν ηταν αυτο η να το αποκλισεις. :good:

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Σάβ 21 Δεκ 2019, 20:53

Αν πέρασες υδατοβαφή για το χρώμα δεν έχεις πρόβλημα με το να πιάσει η ρητίνη από πάνω ........................................

Τώρα με ένα χέρι δύσκολα θα στρώσει να σου βγάλει σωστή επιφάνεια μιας και το ξύλο ρουφάει ................................... πρέπει να τρίψεις ελαφρά και να ξαναπεράσεις όσο μπορείς λιγότερο να μην σου κάνει τρεξίματα και ίσως χρειαστεί και 3 ο χέρι .............

Αυτά που βλέπεις ........ και είναι καθρέπτης ....ιδίως τα από Ιταλία ίσως είναι περασμένα σε VACUM ώστε να αδειάσει το ξύλο απ ότι υγρασία έχει και μετά με ανάλογη διαδικασία γεμίζει με ρητίνη και έχει αυτό το αποτέλεσμα .................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

hofele

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hofele » Κυρ 22 Δεκ 2019, 08:45

Έτοιμο !!! Έτριψα ξανά την ρητίνη και με ένα ακόμα πέρασμα έστρωσε αρκετά !!!! Τωρα σίγουρα θέλει και τρίτο για να ακουμπήσω το τέλειο , αλλά νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος ...... σημερα στήσιμο και αύριο βαριδωμα !!!!

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Κυρ 22 Δεκ 2019, 09:36

Φίλε μπράβο για την καλλιτεχνία σου , η δημιουργία έχει άλλη χάρη ;) Να σε ρωτήσω, δεν θα το βάψεις πριν το στήσεις για να γίνει τελείως μπιμπελό?
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

hofele

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hofele » Κυρ 22 Δεκ 2019, 09:55

Το εχω βάψει με βαφή μπλε .....μου αρέσει αυτο το used πράσινο χρώμα που έχει βγει και φαίνεται και το ξύλο ..... τώρα έχει περαστεί απο επάνω ρητίνη οπότε δεν αλλάζει .....ετοιμάζω και ενα άλλο το οποίο σκέφτομαι να το περάσω όλο ασταρι μετά όλο βαφή ακρυλικη με 2-3 Διαφορετικά χρώματα σπρέι και πριν στεγνώσουν θα κάνω το κόλπο με την σακούλα ώστε να βγει αυτο το σπασμένο ..... Όταν στεγνώσουν δυο τρία χέρια εποξικη και βλέπουμε .....

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Κυρ 22 Δεκ 2019, 10:22

Ωραιο φαινεται! Καλοβουτηχτο!

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Κυρ 22 Δεκ 2019, 11:44

Είσαι βίντατζ τύπος :D Πολύ ωραίο είναι, με χαρακτήρα, μπράβο :thumbsup:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα