ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
papathander
Ονοματεπώνυμο: andreas papathanasiou

Re: ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από papathander » Πέμ 09 Ιαν 2020, 16:33

Να σας δείξω και εγώ την μετατροπή που έχω κάνει σε ένα παλιό sporasub black viper 90cm
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Κυρ 08 Μαρ 2020, 18:19

Να και το δικό μου.

To ξυλο είναι τηκ μπουρμα. Ενα δοκάρι από στραβοξυλο από καίκι του 1930 στη Σαντορίνη που έφτασε στα χέρια του Μάστρο Νίκου Καραμολέγκου στο Χαλάνδρι πριν από πολλά χρόνια. Μου το έδωσε και εβγαλά από το δοκάρι γύρω στα 5 πηχακια. Είχα δώσει 1-2 στον PanEx και 4 κράτησα εγώ. Το ξύλο ηταν φανταστικό – δεν έχω δει ποτέ ποιό ισόβενο μαδέρι.

Κόπηκε , ξεφραδίστηκε και πλανήστηκε μέχρι που έλαβε τις τελικές του διαστάσεις 100x48x21 εκ.

Ο μηχάνισμός είναι ΜΕΑΝΔΡΟΣ S-SHORT από εδώ https://www.diveshop.gr/index.php/s-short.html

Το πολύσπαστό είναι ιταλική απομίμηση HARKEN από τον Αναγνωστόπουλο Marine Shop στην Καλαμαριά.

Τα ράουλα τα έφτιαξε ο Κώστας ο φίλος μου στον τόρνο με κουζινέτο από μολυβδούχο μπρούτζο.

Τα αγγιστρα είναι ιδιοκατασκευή από ινοχ λαμαρίνα 2χιλ, που έγινε στο χερι με το δίσκο και τις ρασπες και γυαλίστηκε μέχρι 1000.

Τα αγγιστρα τυπου μανιτάρι έγιναν από βίδα Μ4 και κομμένο σωληνάκι inox Φ6/Φ4 από τον Τρεζο trezos-marine.gr

Σχοινί καμπάνας daenyma 4χιλ και ντίζα από daenyma 1.5 χιλ

Υποφυλακτήρας σκανδάλης από inox λαμαρίνα 1.5 χιλ. Στο χερι.

Τα λάστιχα ειναι 19ρι φυσικό λατεξ που τα εβαλα με συντελεστη 5 (!!!) και εξω από το νερο δεν οπλίζεται. Θα πρεπει να το δώ μέσα εαν θα τα καταφερω...

Μπορεί να πάρει άλλο ενα ζευγάρι 19ρι που κουμπώνει κάτω από τα βασικά.

Μουλινέ ΚΜ γιατί απλά δε γουστάρω να δινω λεφτά για καινουριο.
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Κυρ 08 Μαρ 2020, 18:25

Οι φωτογραφίες ειναι από σημερα που το σεταρα.
Κάτι δε μου βγηκε σωστά και η μία πλευρά της ντιζας ειναι λιγο ποιο μεγάλη αλλά θα το διορθώσω.

Να ευχαριστήσω τον PanEx για τις εξηγήσεις και τα σχολία του. Πάνο σ ευχαριστώ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_m την Κυρ 08 Μαρ 2020, 18:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Κυρ 08 Μαρ 2020, 18:37

Μερικες ακόμη φωτογραφίες

Συνολικά ασχολήθηκα 25 απογευματα και μου κόστισε γύρω στα 120 ευρώ.
45 Ε ο μηχανισμός και 55 διαφορα αναλώσιμα όπως ρητίνες, ανθρακόνηματα, κολες PU Πίσον PU Max, Κυανοακριλική Sicaflex και διάφορες ινοξ βίδες Μ4, Μ6, παξιμάδια ασφαλείας και ναυτικά κλειδιά 2 Ε το καθένα καθως και τα 2 πολύσπαστα τύπου Harken 5 ευρώ εκαστο.

Τα ράουλα τα εκανε ο φίλος ο Κώστας στον οποίο χρωστάω ένα δυνατο τσιπουρο με ψαρια πιασμένα από μένα.

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Κυρ 08 Μαρ 2020, 18:51

Τελος να πώ, οτι ο άξονας ειναι από σωληνάκι Φ4/Φ6 ο οποίος μπαίνει μέσα σε σωλήνα Φ6/Φ8 που κάθεται στο ξύλο κολλημένος με κυανοακριλική Sykaflex.
Αυτό για να μη φαγώνεται το ξύλο και τζογάρει το ράουλο.
Στον εσωτερικό αξονα, φ4 μπαίνει μέσα βίδα Μ4 χ 50 η οποία τερματιζει με μπουλώνι τυφλό - ασφαλείας το οποίο έχει κατέβει από την εσωτερική πλευρά του 2 χιλ και μπηκε φρεζάτο στο ξύλο. Αυτό για να κρατιέται στη θέση του ο αξονας.

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Κυρ 08 Μαρ 2020, 19:20

Εργαλεία
Κορδέλα, πλάνη από Εργαστήριο Καραμολέγκος Μανώλης στο Χαλάνδρι, Μεταμορφώσεως 40

Black n Decker Router 1200 Watt με κοπτικά 8χιλ, 11 χιλ
Dremel
Δράπανο βάσης Black n Decker 600 Watt
Δράπανο χειρος Bosch 400 Watt
Τριβείο παλμικό Black n Decker 600 Watt

Ράσπες, Λίμες, Τανάλιες, Σιδεροπρίονα, ... Σχεδον ό,τι είχα το χρησιμοποίησα

Αναλώσιμα
Γυαλόπανα ξυλου από 250 μέχρι 80
Γυαλόπανα σιδήρου από 200 μέχρι 1000
Εποξειδική και σκληρυντής
Κολα πολυουρεθάνης PU MAX Bison
Κυανοακρυλική Sykaflex
Χαρτοταινίες, ξυράφια,
Teak Oil
Διαφορες ανοξείδωτες βίδες Μ2, Μ3, Μ6, συρματα
Σχοινάκια, Λατεξ γαντια, Χαρτιά Κουζίνας.

Αξιζει?
Θα το δούμε, αλλά μέχρι στιγμής χαρηκα πολύ την κατασκευή.
Κριμα που δε μπορώ να το δοκιμάσω τώρα γιατί μπαίνω για εγχείρηση μηνίσκου την άλλη εβδομαδα και θα ειμαι στη Θεσσαλονίκη.
Να περνάτε καλα.

Panagpanag

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Κυρ 08 Μαρ 2020, 20:28

Ούτε πτυχιακή εργασία να ήταν με τέτοια ανάλυση, πάντα τέτοια!

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Κυρ 08 Μαρ 2020, 20:43

Αναλυτική παρουσίαση :hello: και μερακιδικη δουλειά :hello:
ειναι ωραίο (σιγουρα και δυσκολο) να φτιαχνεις τα οπλα σου.
Προσθέτει στο ταξιδι ;)
Βαλε τώρα και 2 ζευγάρια (για αρχη) 16αρια,ή 14 αρια απο κατω γιατι με το βασικό απλα θα την φτυνει την βεργα, ασχετα απο την προενταση (που μαλλον υπερεβαλες με το 5)
αααα και μην νομιζεις οτι τελειωσες....
τωρα ξεκινας :mrgreen:
μετα απο δοκιμες θα βρεις εσυ την χρυση τομή αναμεσα σε ταχυτητα, δυναμη, ευθυβολία, και πολλά ακομα :wave:

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Κυρ 08 Μαρ 2020, 21:09

Μερακλιδικη κατασκευη και παρουσιαση! :good:
Θα συμφωνησω οτι θελει σιγουρα αλλα 2 λαστιχα και οτι μου φαινεται υπερβολικος ο συντελεστης στο 5.
Οταν μπαινει η κινητη τροχαλια στην ουσια η δυναμη που φτανει στη βεργα παει δια 2 κ αν βαλεις και τριβες κλπ θες λαστιχα!!
Τα ραουλα γιατι τα εκανες απο μπρουτζο? Δεν ειναι βαρια? Κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να ειναι οσο πιο ελαφρια γινεται γιατι θα προσθετουν εξτρα αντισταση στην περιστροφη. Κ επισης τα βλεπω στενα σχετικα. Ειναι χωρις ρουλεμαν? Κατευθειαν πανω στο αξονακι? Εγω τα φτιαχνω ειτε απο τεφλον ειτε απο ακεταλη. Και τα συνδυαζω με ανοξειδωτα ρουλεμαν, και τωρα εχω παρει να δοκιμασω και κεραμικα.

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Δευ 09 Μαρ 2020, 10:08

jimskeet έγραψε:Μερακλιδικη κατασκευη και παρουσιαση! :good:
Θα συμφωνησω οτι θελει σιγουρα αλλα 2 λαστιχα και οτι μου φαινεται υπερβολικος ο συντελεστης στο 5.
Οταν μπαινει η κινητη τροχαλια στην ουσια η δυναμη που φτανει στη βεργα παει δια 2 κ αν βαλεις και τριβες κλπ θες λαστιχα!!
Τα ραουλα γιατι τα εκανες απο μπρουτζο? Δεν ειναι βαρια? Κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να ειναι οσο πιο ελαφρια γινεται γιατι θα προσθετουν εξτρα αντισταση στην περιστροφη. Κ επισης τα βλεπω στενα σχετικα. Ειναι χωρις ρουλεμαν? Κατευθειαν πανω στο αξονακι? Εγω τα φτιαχνω ειτε απο τεφλον ειτε απο ακεταλη. Και τα συνδυαζω με ανοξειδωτα ρουλεμαν, και τωρα εχω παρει να δοκιμασω και κεραμικα.
Ο συντελεστης ειναι τελικά κάτω από 5 οπως τον ξαναυπολογισα. Τον εβαλα μεγαλο γιατι ενιωθα τα λαστιχα τελειως ψωφια. Αλλωστε ειναι και φυσικό λατεξ που κατα κανονα εχουνε μεγαλύτερους συντελεστες.

Τα ράουλα ειναι απο ακεταλ αλλά το 1/3 του δισκου τους που πιάνει στο αξονάκι των 6χιλ ειναι από μολυβδουχο μπρουντζο. Πρακτικά ο Κωστης που τα εφτιαξε πρέσσαρε τον τόρο από ακεταλ σε ένα δισκο από μολυβδουχο μπρουντζο. Αυτό για να έχει μεγαλύτερη επιφάνεια το ακετάλ με το μολυβδουχο μπρουντζο και να μη φθείρεται από τις μεγάλες πιεσεις.

Τα Ρουλεμαν στα ραουλα ειναι σιγουρα πολυ καλυτερη λυση, αλλά δε ξέρω που να βρω ανοξείδωτα, πως τα φτιαχνω με τα ραουλα και ολα τα συναφη. Και επειδή δεν εχω πουθενα κοντα μηχανουργείο δε μπορώ να αγγαρευώ τον ίδιο ανθρωπο για κατι ποιο δυσκολο και εξειδικευμένο. Έτσι και αλλιως δε μου παιρνει λεφτα. Οτι δε φτιαχνεται από το χέρι μου δυστυχώς πρεπει να βγαίνει με την πρώτη σωστό και να ειναι οσο το δυντόν απλό. Αλλώστε και τα εργαλεία που έχω ειναι αυτά τα συγκεκριμένα που εγραψα...

Ειδα αυτα https://www.deepcarbon.gr/do-it-yoursel ... ulleys-xt/
αλλά εχουν μικρή διαμετρο και σαν αποτελεσμα θα δινουν μεγάλες γωνίες στοα σχοινια γι αυτό τελικά ειπα να τα σχεδιασω μονος μου

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Δευ 09 Μαρ 2020, 12:33

Ο λογος που τα ενιωθες ψοφια ειναι αυτος π εγραψα κ πιο πανω. Επειδη η τροχαλια μειωνει τη δυναμη δια του 2. Αυτη ειναι η δουλεια της.
Για τα ραουλα που εβαλες, κ εγω με ιδιες διαστασεις τα κανω αλλα δεν πρεσαρω τα ρουλεμαν στα ραουλα. Τα βαζω εφαρμοστα αρκετα αλλα να μπαινουν με το χερι λιγο σφιχτα και χρησιμοποιω ασφαλεια ετσι ωστε να ειναι πιο ευκολη μελλοντικη αλλαγη.

Εδω μια φωτο απο το ψαροντουφεκο οταν ηταν υποκατασκευη που τελειωνω τωρα για να δεις πως εχω τα ραουλα. Τα ρουλεμαν που χρησιμοποιω ειναι τα 606 2rs τα οποια ειναι ανοξειδωτα. Τωρα εχω βαλει επανω κεραμικα για να τα δοκιμασω τα οποια ομως εχουν πολυ μεγαλη διαφορα τιμης σε σχεση με τα ανοξειδωτα.
IMG_20200212_125521222.jpg
Κ εδω μια φωτο πως ειναι τωρα με τα κεραμικα.
IMG_20200309_1228443333.jpg
Το τουφεκι ειναι ηδη ετοιμο σεταρισμενο και μου μενει να το βουτηξω για να το ζυγισω!!

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 09 Μαρ 2020, 20:56

Τζίμυ δεν μας τα πες αυτά; Μαστορεύεις οπλάκια πουλάκι μου;
Πρέπει να βρεθούμε με τον Παπαδάκη να μιλήσουμε! :)

Υ.Γ. Μάικ που είναι το άλλο πηχάκι βρε; Με ένα πηχάκι έφτιαξες το όπλο; :D
Υ.Γ.2. Papathander οι φωτογραφίες σου δεν μεγεθύνονται να δούμε καλά την κατασκευή σου. Εντελώς άλλο όπλο φαντάζει! :)

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Δευ 09 Μαρ 2020, 21:32

Ναι χαρη! Για ενα ξεκινησα κι εχω παρει φορα τελειωσα και το 2ο και θα ξεκινησω κι αλλα συντομα!! :D

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τρί 10 Μαρ 2020, 13:43

hariska έγραψε:
Υ.Γ. Μάικ που είναι το άλλο πηχάκι βρε; Με ένα πηχάκι έφτιαξες το όπλο; :D
Λαθος, με ένα δοκαράκι... ο δοκιμος όρος. Πηχακι για ποιο μικρές κατασκευές.

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τρί 10 Μαρ 2020, 13:45

jimskeet έγραψε: Εδω μια φωτο απο το ψαροντουφεκο οταν ηταν υποκατασκευη που τελειωνω τωρα για να δεις πως εχω τα ραουλα. Τα ρουλεμαν που χρησιμοποιω ειναι τα 606 2rs τα οποια ειναι ανοξειδωτα. Τωρα εχω βαλει επανω κεραμικα για να τα δοκιμασω τα οποια ομως εχουν πολυ μεγαλη διαφορα τιμης σε σχεση με τα ανοξειδωτα.
IMG_20200212_125521222.jpg
Πολυ καλή δουλεια. Που βρίσκεις τα ρουλεμαν και που φτιάχνεις τα ραουλα? Πως ακριβώς πατάς τα ρουλεμαν μέσα στο ράουλο? Τι διαστάσεις έχουν τα ράουλα σου?
Τωρα ειμαι Θεσσαλονίκη και μπορώ να τα ψάξω και εγώ.
Πραγματικά πολύ καλή δουλεια.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”