ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
GERANOS
Ονοματεπώνυμο: Μειδανης Αγγελος

Re: ΦΤΗΝΟ ROLLERGUN

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GERANOS » Δευ 10 Ιαν 2011, 18:49

Αποδεχωμενος παντα απο τους ανθρωπους την αληθεια τους θα ηθελα να πω οτι αυτη σου η σταση Λουκα σε τιμα σαν ανθρωπο

στα ματια μου.

Φιλικα. Αγγελος

ΛΟΥΚΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Δευ 10 Ιαν 2011, 19:18

να ξαναγυρισουμε στο θεμα μας. αυριο (ενω καραταγα σαν ατου μια και δεν εχει γινει καμια φωτο ή παρουσιαση αυτης της κεφαλης) θα σας την δωσω σε φωτο.
κεφαλη που μπορει να τερματισουν 2 η και παραπανω λαστιχα σε φουλ ρολλερ χωρίς το παραμικρό μπλέξιμο. και το βασικό για να ξαναοπίσεις το κανεις με μια κινηση όπως ένα απλο συμβατικό όπλο.......

εφαγα πολλες ωρες και στραπατσα τον τελευταιο χρονο για την τελειοποιηση της. αλλα πιστευω ότι αξιζει την παρουσιαση.

Άβαταρ μέλους
panagis
Ονοματεπώνυμο: Παναγής Αραβαντινός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panagis » Δευ 10 Ιαν 2011, 20:36

καλησπέρα σε όλους, καλησπέρα και σε σένα Λουκά,
Το μόνο λάθος που έκανες Λουκά είναι ότι διέκρινες πικρία στην παρέμβασή μου. Κι αυτό γιατί από καιρό όπως είπα έχω διαλέξει ποιούς αφήνω πίσω μου και με ποιούς προχωράω...
Λουκά όσο κι αν σου φαίνεται απίστευτο, ούτε έχω δεί ούτε έχω πιάσει το roller παραγωγής του Ροβέρτου, (ούτε φωτογραφίες δεν έχω δει...), οπότε και δεν έχω άποψη γι αυτό...
Όπως επίσης γίνεται απολύτως σαφές από την πρωινή μου ενημέρωση, δεν εξέφρασα την παραμικρή πρόθεση αμφισβήτησης του κόπου και των ατέλειωτων ωρών δουλειάς σου, δεν θέλω όμως να με εμπλέκει κανείς άθελά του, με το roller παραγωγής του Ροβέρτου...
Όσον αφορά τις κατοχυρώσεις και επειδή είμαι παθών, πολλά πράγματα που αφορούν τόσο κλασσικά όπλα όσο και rollerguns επειδή έχουν δημοσιευτεί σε περιοδικά και διαδικτυακά φόρα -διεθνώς- στο παρελθόν, έχουν περιέλθει στο "επίπεδο τεχνικής στάθμης" και ακόμα και αν αποδοθεί σε αυτά ΠΥΧ (πιστοποιητικό υποδείγματος χρησιμότητας) ή ακόμα και ΔΕ (δίπλωμα ευρεσιτεχνίας) από τον ΟΒΙ, δεν είναι δυνατή η στήριξη απαιτήσεων ενώπιον της Δικαιοσύνης (και αυτό το αναφέρω γιατί επί χρόνια έτρεφα την ψευδαίσθηση ότι έχω κατοχυρώσει διεθνώς τον ευφυέστερο μηχανισμό σκανδάλης αεροβόλου...)
Κακώς δεν θεωρείς εαυτόν πρωτοπόρο, γιατί κάποια πράγματα από αυτά που έχω δεί στις προηγούμενες σελίδες του post είναι όντως εξαιρετικά και πάνε το θέμα rollerguns μπροστά... (αυτό που λέμε, πως διάολο το σκέφτηκε ο γμμμμμμμμμμμ..........?????????)
Λουκά δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο από το Ροβέρτο, τη δουλειά του κάνει και επειδή εσένα ούτε σε ξέρω, ούτε έχουμε ξαναμιλήσει δεν είναι δυνατό να έχω (άλλωστε ούτε καν διανοήθηκα να εκφράσω...) παράπονο από σένα.
Για να χρησιμοποιήσω δικά σου λόγια "όλα αντιγραφωναι όλα μετατρέπονται. απο την στιγμη που το κερδος μπενει μπροστα δεν υπαρχει τιποτα αλλο. μονο αυτο. και το συναφι μας βρομαει περισσοτερο απο καθετι άλλο"...
Για να τελειώσω λοιπόν με αυτό το θέμα και να πάμε παρακάτω την κουβέντα για τα καρουλοτούφεκα (που μαζί με τα μεγάλα αερικά τα γουστάρω με χίλια...) όπως λές και σύ "δεν πηραζει και σε άλλα με υγεία"...
τα λέμε,
Παναγής

ΥΓ. όπως είπαμε και το πρωί, θα ποστάρω λίαν συντόμως φωτό και λεπτομέρειες από δυο βαρβάτα roller 4x4 (ένα παλιό και ένα περσινό...)
to the deepest limits...

ΛΟΥΚΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Δευ 10 Ιαν 2011, 21:15

παναγή
σε ευχαριστω απο καρδιας για τα καλα σου λογια. ( εχεις πμ με τα στοιχεια μου και το τηλεφωνω μου)
δεν μπορέις να φανταστεις ποσο με χαροποιει αυτη η απαντηση σου. ναι όντος παρεξηγισα την προηγουμενη αναρτηση σου και στου ζητω συγνωμη.
αλλα ας έλθυμε στα ζητουμενα........
εκεινες τις τρομερες φωτο που ειχες δημοσιευσει καποτε μπορεις να τις ανεβάσεις? χαθηκαν καπου στην μεταφωρα σε αλλο σερβερ.
παμε λοιπον μπροστα..... και που ξερεις ίσως καποιοα στιγμη να φιαξουμε και βεργες κατευθηνόμενες πανω στο στοχο .... κατι σαςν τους πυραβλους μαχητικων αεροσκαφών....

η κατι απλουστερο βεργα δωρις εγκοπες και φτερα σαν τον αξονα που σπρωνχει τις σιλικώνες φυσιγκας με ένα απλο εκεντρο να τραβάς όσο παει η δυναμη σου χωρίς ενδιαμεσες προκαθοεριμένες θέσεις. όσο θελεις οπου θέλεις.

παμε λοιπον μπροστα.
οσον αφωρα τις πιστοποιήσεις. απο την στιγμη που εχει κατι τκμηριομενα πιστοποιηθει κι πρει αριθμο κανένας δεν μπορει να το παραγει . αν αυτος που θελει να το παράγει μπορέι να το κ΄νει αρκει να αλαξει μερικ πο τ χαρτκηριστικά του. οποτε καμια ευρεσιτεχνια δεν ειναι απολυτ αξιοπιστη.
το μονο ξιοπιστο ειναι η τιμη. αν βγαλεις κτι στο εμποριο αν εισαι οικονιμικός και δεν δινεις περιθόρεια κερδους τεράστια τοτε ο ξενος δεν θα μπει στην διαδικσία αντιγρφής. γιατι απλα το περιθοριο κερδους ειναι πολυ μικρό..... το αν παρεις όμως έναν αριθμό ειναι ένα οπλο για αυτους που θελουν να ασχοληθουν.
το βασικότερο οπλο ομως ολων εινανι να ξέρει η κοινη γνωμη και ο πελατης την αληθεια. η μεγαλητερη δυναμη ειναι αυτη. και στην συνηδηση ολων των ψαροντουφεκαδων πισω απο το ονομα ρολλερ τουλαχιστον στην ελλαδα εισαι εσυ.

προσοπικα περιμενω ανυπομωνα τις επομενες φωτο.

d&s-divers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από d&s-divers » Δευ 10 Ιαν 2011, 21:19

...μαζι σου Παναγη!Και με τον Λουκα βεβαιως, βεβαιως.Συνεχειστε να μας εμπνεετε! :hello:
Τα μόνα δώρα της θάλασσας είναι τα χτυπήματα κι η ευκαιρία να νοιώσεις δυνατός για...λίγο!

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Δευ 10 Ιαν 2011, 22:59

ΛΟΥΚΑΣ έγραψε:........ και στην συνηδηση ολων των ψαροντουφεκαδων πισω απο το ονομα ρολλερ τουλαχιστον στην ελλαδα εισαι εσυ.
Kαι όχι μόνο!

Έννοιες και κατασκευές (με φωτογραφίες να δείχνουν τις λεπτομέρειες) ο Παναγής μας έχει χαρίσει πολλές ,τι να πρωτοθυμηθείς;;....ανάποδο μηχανισμό(όπου και να πρωτοκατασκευάστηκε στην Ελλάδα από τον Παναγή τον πρωτοείδαμε ),χαμηλό προφίλ σε ξύλινο;;…..το μικρότερο offset ;;….. την ανατομική λαβή;;.......και αφήνω έξω τα roller και τα αεροβόλα,.......για μένα που με κέρδισε η κατασκευή οι παρουσιάσεις του στο thalassa είναι το λιγότερο πηγή έμπνευσης.

ΥΓ.Σχετικά με το θέμα των αντιγραφών θεωρώ πως είναι απίθανο σήμερα να σχεδιαστεί ψαροτούφεκο από λευκό χαρτί,όπλο που να θυμίζει κάτι άλλο.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
panagis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panagis » Τρί 11 Ιαν 2011, 08:54

καλημέρα ξανά από την πραγματική Ιθάκη (πλάκα θάχε νάναι αλήθεια...)
Πάμε μια βόλτα στα παλιά (2007) και στα απλά. Semi roller με ενα ζευγάρι δεκαεξάρια και συνολικό μήκος 105 εκατοστά. Βέργα 6.25, μήκος όπλισης 95 περίπου εκατοστά. Το τουφέκι έχει ξύλινη καρδιά, είναι ντυμένο υαλούφασμα, έχει μηχανισμό ανάποδο τριών μοχλών (θα σας στείλω φωτό...) έχει offset 8 χιλιοστά (!!!) και μια χυτή ανατομική λαβή για δεξιά παλάμη μεγέθους medium...
Ιδιαίτερης μνείας αξίζει κάτι που τότε αγόρασα ιδιαίτερα για αυτό το όπλο (συνήθως αγοράζω μόνο βέργες-λάστιχα...) Το απίστευτο μουλινέ της XXone... Μιλάμε κυριολεκτικά για αντικείμενο πάθους...
Α, ξέχασα, είναι το λαβρακομπαφοτούφεκό μου και θα παραμείνει μέχρις νεωτέρου...
τα λέμε,
Παναγής
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
to the deepest limits...

Άβαταρ μέλους
panagis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panagis » Τρί 11 Ιαν 2011, 08:56

και λίγες ακόμη φωτό του semi roller που λέγαμε και που η Κατερίνα βάφτισε H5N1, με χαιδευτικό "μικρόβιο"...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
to the deepest limits...

Άβαταρ μέλους
panagis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panagis » Τρί 11 Ιαν 2011, 08:58

και ακόμη λίγες...
to the deepest limits...

Άβαταρ μέλους
panagis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panagis » Τρί 11 Ιαν 2011, 09:02

και οι τελευταίες από το H5N1, που σας θυμίζω ότι είχε δημοσιευτεί στις σελίδες που μου δίνει το Thalassa, όταν έχω κάτι να πω...
Ακολουθούν οι φωτό κάποιων full roller...
τα λέμε,
Παναγής
to the deepest limits...

Άβαταρ μέλους
panagis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panagis » Τρί 11 Ιαν 2011, 09:28

Τελευταία φωτό από το H5N1 είναι ο μηχανισμός σκανδάλης του. Είναι ανάποδος (δεν νομίζω πως υπάρχει κανείς, εκτός αν πουλάει, η αν προωθεί κάπως "παλαιάς κοπής" όπλα που να επιμένει σε κλασσικούς μηχανισμούς...) τριών μοχλών και ενός ωστηρίου, με ένα μόνο ελατηριάκι.
Η σχεδίασή του του δίνει δυνατότητα να τοποθετηθεί σε όπλα με πολύ χαμηλό προφίλ, φανταστείτε πως το offset μπορεί να είναι μέχρι 8 χιλιοστά, δηλαδή ανάμεσα στο δάχτυλο που πατάει την σκανδάλη και στη βέργα του όπλου να υπάρχουν μόνο 8 mm σώμα τουφεκιού.
Αυτό σημαίνει αυτόματα πως δεν μπαίνει σε ξύλινα, αλλά μόνο σε σύνθετα ή μικτής κατασκευής όπλα...(λόγω διατομών προφανώς, γιαυτό και στο χτεσινό Hammerhead του 2005, που είχε μονοκόμματο ξύλινο σώμα, είχα τοποθετήσει μηχανισμό δύο μοχλών)
φιλιά από τη Δυτική Ακτή,
Παναγής
to the deepest limits...

Άβαταρ μέλους
panagis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panagis » Τρί 11 Ιαν 2011, 09:36

Μπορεί κάποιος να μου πει αν είναι εφικτό το ανέβασμα φωτογραφιών μεγαλύτερου μεγέθους ???????
Παναγής
to the deepest limits...

Άβαταρ μέλους
GERANOS
Ονοματεπώνυμο: Μειδανης Αγγελος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GERANOS » Τρί 11 Ιαν 2011, 11:56

Αι Βασιλη μου αργησες λιγο αλλα δεν με ξεχασες !!!

Σε ευχαριστω πολλη !!!

Αγγελος

Demetris
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης Κιτσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demetris » Τρί 11 Ιαν 2011, 14:34

Κυριε Παναγη μπορεις να μας βαλεις φωτογραφιες απο φουλ ρολλερ?Αν και ειμαι μονο 17(σχεδον) χρονων θελω να δοκιμασω να φτιαξω ενα roller γιατι πιστευω πως πραγματικα αξιζει αν κρινω απο την μανια σας με τα δυνατα οπλα(ρολλερ,αεροβολα).Το ρολλερακια απο τι υλικο ειναι και οι τρυπες τι διαμετριμα εχουν?τα λαστιχα στις φωτο βλεπουμε να ειναι συνδεδεμενα σε κατι μικρες βιδες τι ειναι αυτα?Σε αλλες φωτογραφιες βροηγουμενων σας ρολλερ υπηρχανε πυρακια πως μπενουν στο ξυλο αυτα χωρις να υπαρχει κινδινος να φυγουν?Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.
Δήμητρης απο Κυπρο

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 11 Ιαν 2011, 16:14

Καλησπερα και απο εμενα.
Προσωπικα στο κ. Αραβαντινο θαυμαζω ακομα 4 πραγματα εκτος απο τις υπεροχες κατασκευες του:
1.Τον τροπο που γραφει!
2.Τις ονομασιες που δινει στις κατασκευες του!(Αρης ο αρχηγος των ατακτων?Τι αλλο θελει κανεις?)
3.Τις αναφορες του σε λογια,στιχους γνωστων καλλιτεχων!
4.Το γεγονος οτι ειναι απο το Ληξουρι και οχι απο το απεναντι χωριο...(μου διαφευγει το ονομα του!)

Υ.γ.Δεν ειμαι απο την Κεφαλονια.Απλος τουριστας και μεγας θαυμαστης της!
Συνεχισε οπως εσυ ξερεις Παναγη!
Φιλικα Γιωργος.
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”