Λίστα θανάτων απο υποβρύχιο ψάρεμα

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
kgian

Re: Λίστα θανάτων απο υποβρύχιο ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kgian » Πέμ 21 Μάιος 2009, 13:56

TomDiver έγραψε:Το αρχείο είχε ανανεωθεί και με τη δική μου απάντηση με 2 περστατικά:
1999 Χανιά 22 χρονών +- 30 μέτρα με υποξία
2 Σεπτεμβρίου Χανιά 2007 32 χρονών υποξία βάθος ~20 μέτρα
Τέλος Ο Πλάτωνας στο 35 ήταν 25 χρονών και όχι 28 και το βάθος 27

Υ.γ.Το 2007 στις 9 Σεπτέμβρη αναφέρεστε στον Δηήτρη Βασιλάκη?
Μπορείς να κατεβάσεις το αρχείο, να κάνεις τις διορθώσεις και να το ξαναανεβάσεις. Απο εμένα υπάρχει το ελευθερο φυσικά.

Ναι στις 9 Σεπτέμβρη 2007 αναφέρομαι στον Βασιλάκη.

Τα βάθη που αναφέρονται είναι αυτά στα οποία βρέθηκαν, τα οποία αρκετές φορές είναι μεγαλύτερα απο αυτά που ψάρευαν.

Το rebreather είναι αναπνευστική συσκευή, ένας τύπος μπουκάλας.

EDIT: Το αρχείο ανανεώθηκε με τις παρατηρήσεις του Tomdiver.

ΥΓ. Τα περιστατικά είναι σαφώς πολύ περισσότερα και διασκορπισμένα σε όλη την Ελλάδα, απλά αυτά είναι που βρήκα με μια πολύ γρήγορη έρευνα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Σεμνότητα και ταπεινότητα
--------------
Λίστα θανάτων απο Υ/Ψ
viewtopic.php?f=13&t=7984&p=131589#p131589

Άβαταρ μέλους
Giannisrethymno
Ονοματεπώνυμο: Κανδυλάκης Γιάννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giannisrethymno » Πέμ 21 Μάιος 2009, 14:42

τραγική λίστα,όπως πάντα πρώτοι οι Κρητικοί... :banghead:
Εικόνα

Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δραπέτης » Πέμ 21 Μάιος 2009, 16:15

Οι πνιγμοί συνέβαιναν και προ ίντερνετ εποχής με παρόμοια συχνότητα, που κάθε χρόνο αναφέρονταν στα περιοδικά του χώρου.

Το μόνο χρήσιμο αυτής της λίστας είναι μια πρόχειρη στατιστική. Οι επικίνδυνοι μήνες είναι η αρχή του Καλοκαιριού (Ιουνιος έως αρχές Ιουλίου) που έξω είναι καλοκαίρι, μέσα ψιλοχειμώνας, τα ψάρια είναι χαμηλά και με χειμερινή συμπεριφορά, εμείς νομίζουμε ότι είμαστε καλοκαιρινοί αλλά είμαστε ακόμα χειμερινοί... Και φυσικά το φθινόπωρο στο πικ των δυνατοτήτων και της έπαρσης.

Όσον αφορά τους κρητικούς; Καμία εντύπωση. Πολλά ψάρια, δυνατοί ψαράδες, φιλόξενα νερά για πολλούς μήνες το χρόνο, απεριόριστες διαύγειες. Στατιστικά πιο πιθανό είναι να γίνει ένα συμβάν στην Κρήτη παρά στη Μαρώνεια.
Χρήστος Παπαναστασίου

ΑΚΡΙΒΟΣ
Ονοματεπώνυμο: Ακρίβος Δουκαντζής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΚΡΙΒΟΣ » Παρ 22 Μάιος 2009, 08:52

Βαλε και αλλο εναν γιατι δεν δεν εχω εκσελ σεπτεμβρι 2008 μονος με πατερα στη βαρκα υποξια στο ανεβασμα 2μ απο....20+
Ηλικια 25+-
Σκοπελος

Άβαταρ μέλους
kgian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kgian » Παρ 22 Μάιος 2009, 09:12

To αρχείο ενημερώθηκε...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
--------------
Λίστα θανάτων απο Υ/Ψ

Μαθητής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαθητής » Παρ 22 Μάιος 2009, 20:48

Πάνω σε συγκεκριμένα στοιχεία μπορεί να γίνει κουβέντα.

Ας έχει συγχωρέση ο Θεός τα θύματα και μακάρι να μην μεγαλώσει άλλο η μακάβρια λίστα.

Κατά την κρίση μου σημειώνω τα παρακάτω :

Έχουμε 2 δεδομένα .
Το πρώτο πως τα αναφερόμενα παιδιά πνίγηκαν. Ξεκάθαρο.
Το δεύτερο πως ήταν μόνοι.
Κατά συνέπεια πνίγηκαν γιατί ήταν μόνοι.
Όχι ακριβώς γιατί έχουμε και το στοιχείο της υποξίας.
Καλύτερα : Πνίγηκαν γιατί πάθανε υποξία και δεν σώθηκαν γιατί ήταν μόνοι.

Γιατί όμως πάθανε υποξία ;
Η απάντηση κρύβεται σε δύο στοιχεία από την λίστα .
Το πρώτο είναι το βάθος αφού το μεγαλύτερο μέρος από τα θύματα βρέθηκε κάτω από τα 20 μ. Κατά πάσα πιθανότητα ψαρεύανε βαθιά ή σωστότερα οριακά .
Το δεύτερο είναι η ηλικία .
25-32 χρονών το μεγαλύτερο ποσοστό που λέει κάτι για τον συνδυασμό ενθουσιασμού , δύναμης πάθους , μαζί με το παραπάνω στοιχείο των οριακών καταστάσεων .

Συμπερασματικά φωτίζονται νέα δυνατά παιδιά που κάνουν οριακά για την εμπειρία τους πράματα και παθαίνουν υποξία που καταλήγει στον θάνατο γιατί δεν υπάρχει κανείς δίπλα να τους σώσει.

Να σταθούμε στο μόνος όπως και στο βάθος όπως και στην απειρία χωρίς προκαταλήψεις.

-

Στο μυαλό μου έρχονται τρείς προσωπικοί φίλοι που πνίγηκαν κάνοντας ψαροντούφεκο .
Ο Γιώργης στα 25 άπειρος , αθληταράς , από το βάθος .Ήταν μόνος.
Ο Σταύρος χρόνια στο σπόρ στα 25 ρηχά από μπλέξιμο. Ήταν μόνος.
Ο Μπάμπης στα 28 έμπειρος και συνετός αλλά με οριακές βουτιές κουρασμένος. Ήταν μόνος.

Έχω πάθει και εγώ υποξία στα 23 σε ένα βαθύ ξεβράχωμα .
Στην ανάδυση μπλάκ άουτ λίγα μέτρα πρίν την επιφάνεια .
Ήμουνα μόνος και σώθηκα ως εκ θαύματος γιατί έλυσα την ζώνη εγκαίρως .
Μετά από χρόνια κατάλαβα πως δεν ήξερα τι έκανα εκεί κάτω , πως ήμουνα όχι απλά άπειρος αλλά άσχετος και βλάκας .

Και κανά δύο τρείς σάμπες εκείνο τον παλιό καιρό…
Συν σβούρες στην επιφάνεια από βλάβη στον λαβύρινθο … παλιότερα .

Υ.Γ Η περίπτωση του Δημήτρη Βασιλάκη είναι ξεχωριστή

Άβαταρ μέλους
atasos
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεάκος Τάσος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από atasos » Παρ 22 Μάιος 2009, 20:58

Μαθητής έγραψε:Υ.Γ Η περίπτωση του Δημήτρη Βασιλάκη είναι ξεχωριστή
ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΣ...
Ανδρεάκος Τάσος
"wet and happy"

ΛΟΥΚΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Σάβ 23 Μάιος 2009, 00:29

δεν ξέρω τι να γράψω και τι να πω για αυτό το θέμα. η ουσία όμως είναι ότι συντελούν πολοί παράγοντες γαι να χάσει καποιος τη ζωή του.
το να είναι καποιος μονος στο ψάρεμα είναι πολύ ευκολη απαντηση- αιτία , για το χαμό καποιου. ομως υπαρχουν και αλλα πράγματα.
και στο κατω κατω ποιος είναι σίγουρος ότι θα μπορέσει να επαναφέρει το ζευγάρι του απο ένα επικύνδυνο παριστατικό? ποιος θα έθετε την Ζωή του σε κυνδινο ξέροντας ότι τον παρακολουθεί το ζευγάρι του απο την επιφάνεια και ότι και να γίνει θα τον σώσει?

εγω αυτό που πιστέυω είναι ότι το να κάνεις ψαροντουφεκό είναι πολύ πιο ακινδυνο απο το να πας μια βόλτα πεζός στο κέντρο της αθήνας. στην θάλασσα έχεις να προσέξεις κάποιοα συγκεκριμένα πράγματα. μπορεί καποιος να ελαχοστοποιήσει τους αστάθμητους παράγωντες ( κυδνίνους ) στο ελάχιστο ή στο μηδεν. οι απρόβλεπτες καταστάσεις είναι παρα πολύ λίγες για αυτό το λόγο υπαρχει και το ζευγάρι για αυτές τις λίγες καταστάσεις.
αν καποιος κατα την γνώμη μου έχει τα λάθος κίνητρα για το ψάρεμα ΄τοτε είναι στην λίστα με τα ποιο ευάλοτα άτομοα για υποξία.
την απειρία και ασταθμιτους παραγωντες που οφείλονται σε αυτήν ή σε άγνοια, ειναι περιπτώσεις που δεν ωθουν καποιον να ψαρευει βαθεία.
ολα τα ατομα που γνωρίσω εγω που έπαφαν υποξία και σώθηκαν ή χάθηκαν υπηρχε κακό κινητρο για το ψάρεμα.

.σίγουρα όμως το ζευγάρι είναι για όλους μας η ασφαλιστική δικλείδα για την ζωή. παίζει το ρόλο του σχοινιού του ορειβάτη που θα χρειαστει να κρεμαστέι απο αυτό αν παει κάτι στραβά

και μια ιστορία που ποστευω θα βοηθήσει καποιους.
βρίσκομαι σε μια απο τις αγαπημένες μου ξέρες στο σαρονικό. κολημπητό απο την ακτή για περιπου μισή ώρα και να σου ο λουκάς στο κεφάλι. ξεκινάω καρτέρια. το βάθος απο 7 έως 30 μέτρα. έχω καταλήξει να κάνε κατρέρια σε σημείο στα 20 μετρα γαι συναγρίδες όπου είναι αρκετές αλλα μονο στο συγκεκριμένο σημέιο έρχονται. έτσι λοιπον χρόνοι επαναφωράς περίπου 15 λεπτα στην επιφάνεια καρτέρι περίπου 2 λεπτα. (οι χρόνοι είναι πραγματικοί) ο χρόνος ο μεγάλος στην επιφάνεια έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα ψάρια έπρεπε να κάνουν το κύκλο τους ή να ηραμίσουν για να ξαναέρθουν. ξεχασα να πω ότι η πεοχή ειναι καλοκάιρι στολή 3,5 και βάρη 3 κιλα τα οποια όμως χρειαζονται για να σβήνει η πεδιλία απο τα 10 μετρα και με αργί κατέβασμα να βρεθώ στο σημέιο του καρτεριού. μετα απο μερικές βουτιές σκέφτομαι να αφήνω την σώνη μου ώστε να ανεβαίνω ξεκούραστα. ( τότε δεν είχα παει στε σχολή και τα ποδια μου εσπαγαν πολύ με αποτελεσμα η περισότερη πεδιλία να πηγαίνει χαμένη)
καθε φωρά στην επιφάνεια εκανα το πλανο της βουτείας. κατεβαινω αφήνω την σώνη λίγο πριν και βγαίνω στο σκάλι, αν δεν γ΄νει κατί ανεβαίνω. ψαρεψα στο σημείο τουλαχιστον για 2 ώρες. σας πληροφωρώ ότι καμία φωρά δεν εφγαλα την ζώνη μου . καθε φωρά στην επιφάνεια σκεφτόμουν ποσο βλάκας είμουν και δεν το έκανα και για αυτό το λόγο δεν με πλησιάζουν τα ψάρια. ομως στην επόμενη βουτιά επαναλαμβανόταν το ίδιο σενάριο. το αποτέλεσμα ποτέ δεν αφησα την σώνη μου.

δυστηχώς το μυαλό μας σε βάθη δεν ανταποκ΄ρινεται σωστα. ίσως δεν μπορέι να σκεφτεί σωστα και αντιδρά αναλογα και εγώ δεν ξέρω με τι . για άλλους αυτό το τί μπωρέι να έιναι να βγάλουν οποσδήποτε ψάρια. για άλλον να παρει οπο΄σδήποτε την συναγριδα η και εγώ δεν ξέρω τι αλλο. η εμπειρία όμως κταχτιέται σιγά σιγά. διαφωρετικά ψάρευα πριν 5 χρόνια στα 20 διαφωρετικά ψαρευω τώρα. πολλες φωρες πριν σκεφτώ τια να κάνω ( έχω μπλεξει πολύ ασχημα με ψάρι και παραγάδια ) το έχω ήδη κάνει.

θα μου πείτε για ποιο λογο τα λεω αυτά δεν ξέρω . αυτό που αισθάνομαι γραφω. όμως δεν έχουμε δικαίωμα για ένα χόμπι να πικραίνουμε τους ανθρώπους που μας αγαπουν και στηρίζονται πανω μας και μας έχουν αναγκη ( οικογενεια και παιδια)
οταν έκανα το πρωτο μου παιδί δεν μπορούσα να ψαρέψω , στο μυαλό μου στριφογύριζε η σκεψη τι θα γίνει άν κα΄τι παει στραβά. και σήμερα μετα απο 5 χρόνια δεν μπωρω να ψαρέψω μονος χωρίς να με στριφωγυρίζει η ίδια σκέψη.

ασ προσπαθήσουμε να επαναλαμβανουμε το λόγο που βρισκόμαστε στην θάλασσα στο μυαλό μας. τιποτα δεν αξίζει όσο η ζωή μας.
ασ προσπαθούμε να μην ψαρευουμε μονοι.

Άβαταρ μέλους
dtrip
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Τρυπάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtrip » Τρί 26 Μάιος 2009, 23:16

Makis Goussias έγραψε:Χανιά 35 μόνος rebreather 60

ekei psareve i ekei ton vrikan ? ti einai to rebreather?
To rebreather είναι μπουκάλα που επαναεισάγει την εκπνοή (η οποία περιέχει 15-16% οξυγόνο, 21% η εισπνοή). στο κύκλωμα. Έτσι με
την ίδια μπουκάλα σε όγκο και βάρος, κρατάει περισσότερη ώρα η βουτιά. Επίσης δεν παράγει φυσαλίδες και δεν κάνει τον χαρακτηριστικό
συριγμό της συμβατικής μπουκάλας. Προφανώς ιδανικό για "μπουκαλέ" :(

http://en.wikipedia.org/wiki/Rebreather
Η πραγματικότητα δε φαίνεται από την επιφάνεια.

Άβαταρ μέλους
kgian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kgian » Τετ 08 Ιούλ 2009, 09:04

Δυστυχώς το αρχείο ανανεώθηκε με την προσθήκη του άτυχου παιδιού απο τα Χανιά. Μόλις στα 15μ...
--------------
Λίστα θανάτων απο Υ/Ψ

nako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nako » Τετ 08 Ιούλ 2009, 09:41

kgian έγραψε:Δυστυχώς το αρχείο ανανεώθηκε με την προσθήκη του άτυχου παιδιού απο τα Χανιά. Μόλις στα 15μ...

μολις στα 15 μετρα;;;;;;;;;; οχι οχι [-X [-X [-X επικινδυνες λογικες! ακομη και γι αυτους που βουτανε πολυ πολυ βαθυτερα!

Υ.Γ. κουραγιο στην οικογενεια του ...

Άβαταρ μέλους
kgian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kgian » Δευ 20 Ιούλ 2009, 17:36

Το αρχείο ανανεώθηκε με το ατυχές περιστατικό της Ρόδου. Θα πρότεινα στους συντονιστές να το κάνουν sticky και να το βάλουν κάπου που να φαίνεται;
--------------
Λίστα θανάτων απο Υ/Ψ

Άβαταρ μέλους
kgian

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kgian » Πέμ 23 Ιούλ 2009, 11:12

Το αρχείο ανανεώθηκε με το περιστατικό της Ζακύνθου.
Καλύτερα να έχουμε φωτογραφίες στην πρώτη σελίδα παρά αυτό;;;;;
--------------
Λίστα θανάτων απο Υ/Ψ

Tazmataz
Ονοματεπώνυμο: TAZMATAZzzzz Zzzz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tazmataz » Πέμ 23 Ιούλ 2009, 11:21

Για το συγκεκριμενο περιστατικο εχω να σας πω τα εξεις, α. ο ατυχος συναδελφος βουτηξε χωρις ζευγαρι.. ειχε ενα βαρκαρη ο οποιος δεν βουταγε κι οταν καταλαβε οτι κατι δεν παει καλα δεν μπορεσε να επεμβει β. Εγινε στα 15 μετρα σε ξεβραχωμα..απο συνεχεις βουτιες χωρις ξεκουραση. Αυτες τις πληροφοριες μου τις ειπε φιλος επαγγελματιας ο οποιος βρισκοταν στην περιοχη. Κριμα το παλληκαρακι ηταν μονο 27, αυτα να ακουνε μερικοι να βαζουν μυαλο η θαλασσα δε συγχωρει. Συλληπητηρια στους δικους του.

Άβαταρ μέλους
DIVEXPERTS
Ονοματεπώνυμο: Βασιλόπουλος Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIVEXPERTS » Πέμ 23 Ιούλ 2009, 11:40

Ο Παναγιωτης εκανε υπερβολες...Σιγουρα δεν του το συγχωρησε η θαλασσα.
Πηγε για ψαρεμα με εναν παππου βαρκαρη,μπροστα απ το σπιτι του ζευγαριου του....
Βουτουσε βαθεια κι ομως ενας ροφος στα 15 μετρα,αφου ψαρευε 4 φορες την εβδομαδα αυτο τον καιρο,
και μετα απο ενα βραχομα,του στοιχησε την ζωη. Ευχομαι να γινει παραδειγμα γι ολα
αυτα τα επιπολεα παιδια που πιστευουν οτι ειναι superman κι οτι ο θανατος
απεχει πολυ απ την δικη τους πορτα.
Καλο ταξιδι γατε,οπως ηθελες να σε λεμε....
Θα σε θυμομαστε παντα...
Τα φιλαρακια σου,Παναγιωτης,Ακης,Τακης....

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”