Σήφης Βαλυράκης: Ο πρώην υπουργός αγνοείται στα νερά του Ευβοϊκού κόλπου

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
michalis1958

Re: Σήφης Βαλυράκης: Ο πρώην υπουργός αγνοείται στα νερά του Ευβοϊκού κόλπου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τρί 14 Ιουν 2022, 10:50

Δύσκολη (νομικά) υπόθεση , άβολη για όλους εμας που αγαπάμε την θάλασσα και πολύ δυσάρεστη γιατί χάθηκε ένας άνθρωπος που για την δική μου τουλάχιστον γενιά , συμβόλισε κάποια πράγματα.
Νομίζω ότι καλύτερα είναι να παρακολουθούμε την υπόθεση αποστασιοποιημένα και πάντως χωρίς να επηρεαζόμαστε από τα "ρεπορτάζ" τύπου Παπαδόπουλου. Ο άνθρωπος έχει την δική του ιστορία στον χώρο της θάλασσας , αλλά.....

Άβαταρ μέλους
sk7
Ονοματεπώνυμο: Spiros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sk7 » Τρί 27 Σεπ 2022, 22:54

Το αφήνω εδώ να υπάρχει.

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Πέμ 29 Σεπ 2022, 10:55

Προχθες δαβαζα οτι ο φουκαρας ο μακαρίτης διετέλεσε πρόεδρος της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής για το σκάνδαλο της Siemenes, κατά την κατάθεσή του στην Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής για την υπόθεση, πρότεινε την καταγγελία του εξωδικαστικού συμβιβασμού με τον γερμανικό κολοσσό, σημειώνοντας πως «το πολιτικό σύστημα αποδείχθηκε ανίκανο για την αυτοκάθαρσή του».

https://tvxs.gr/news/ellada/ypothesi-si ... ymbibasmoy

Εταιρεία που στην εσωτερική δομή της λειτουργούσε εγκληματική οργάνωση, που διακινούσε μαύρο χρήμα, χαρακτήρισε τη Siemens ο κ. Σήφης Βαλυράκης, πρόεδρος της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής που είχε ερευνήσει το σκάνδαλο της Siemens, μιλώντας σήμερα στη Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας, ενώ αποκάλυψε ότι από την έρευνα της τότε Εξεταστικής Επιτροπής προέκυψε ότι:

https://www.alfavita.gr/koinonia/157094 ... -i-siemens

Πρίν από πολύ λίγες μέρες έγινε η ΠΑΝΙΓΥΡΙΚΗ αθόωση ΟΛΩΝ των εμπλεκόμενων...

https://1voice.gr/ypothesi-siemens-atho ... oroymenoi/

Μηπως τελικά αυτοι που τον φάγανε το φουκαρά τον Κρητίκαρο, δεν ήταν και τόσο βλακες ντοπιοι....

Και παρόλα αυτά, υπάρχουν σήμερα Ελληνες που είναι υπέρ της δρασης των πολυεθνικών στη χώρα μας και της μηδενικής/υπερπρονομιακης φορολόγησης τους γιατι "...φέρουν υπεραξία της πολυεθνικής επένδυσης..." Λες και πριν από αυτές τη δεκαετία του 90 πχ, εμείς εδώ δε μπορούσαμε να παραδώσουμε τα αντίστοιχα έργα...
Ελευθερες Παραλίες για Ολους! https://www.facebook.com/groups/293254203200685/

tankard

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tankard » Παρ 21 Οκτ 2022, 01:14

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 21 Οκτ 2022, 10:40

Δεν διαβάζω πουθενά πλέον τι θα γίνει με την κωλυσιεργία τον λιμενικών οργάνων Χαλκίδας ????και αυτό είναι το ίδιο σημαντικό
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 26 Ιαν 2023, 17:44

Για ανθρωποκτονία από πρόθεση κάνει λόγο το παραπεμπτικό βούλευμα του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών Χαλκίδας, που εκδόθηκε την Τετάρτη (25/1), σχετικά με τη δολοφονία του Σήφη Βαλυράκη το 2021, το οποίο οποίο και παραπέμπει σε δίκη τους κατηγορούμενους της υπόθεσης.

https://www.cnn.gr/ellada/story/347529/ ... o-voylevma

xareas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 26 Ιαν 2023, 18:28

Το είδα πριν λίγο αλλά με πρόλαβες.
Μακάρι να υπάρξει δικαίωση για τον άνθρωπο αν τον έφαγαν τζάμπα.
Εύχομαι να υπάρχει η ίδια αντιμετώπιση παντού,σε διάσημους και άσημους.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

ZTKostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ZTKostas » Πέμ 26 Ιαν 2023, 18:36

Μακάρι να τα καταφέρει η οικογένεια του να βρει την δικαίωση που τόσο επίπονα και επίμονα αναζητεί εδω και δυο χρόνια. Αλλά σκεφτείτε πόσο απελπιστική είναι η κατάσταση σ'αυτή τη χώρα για τον μέσο άνθρωπο , όταν η οικογένεια ενός πρώην Υπουργού και προβεβλημένου πολιτικού ανδρός με κοινωνική ισχύ , οικονομική επιφάνεια και υψηλές διασυνδέσεις δυσκολεύεται τόσο να αντιμετωπίσει το σκοτεινό παρακράτος των εξουσιαστών. Δεν ξέρω (και δεν το πολυπιστεύω για να είμαι ειλικρινής) αν ευσταθούν οι ισχυρισμοί της νομικής ομάδας της οικογένειας περι ύπαρξης βαθύτερων συμφερόντων αλλά μου κάνει εντύπωση ο ζήλος κάποιων να κλέισει η υπόθεση χωρίς καν να διερευνηθεί. Τακτικές ομερτά που παραπέμπουν σε σικελική μαφία και όχι σε πολιτισμένο κράτος.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 26 Ιαν 2023, 18:42

οταν η διαφθορα ξεκινα απο τον απλο πολιτη,μη μας προκαλει καμια εκπληξη το μεγεθος διαφθορας στις υψηλες θεσεις του σαπιου συστηματος ! :evil:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 27 Ιαν 2023, 14:54

ZTKostas έγραψε:
Πέμ 26 Ιαν 2023, 18:36
Μακάρι να τα καταφέρει η οικογένεια του να βρει την δικαίωση που τόσο επίπονα και επίμονα αναζητεί εδω και δυο χρόνια. Αλλά σκεφτείτε πόσο απελπιστική είναι η κατάσταση σ'αυτή τη χώρα για τον μέσο άνθρωπο , όταν η οικογένεια ενός πρώην Υπουργού και προβεβλημένου πολιτικού ανδρός με κοινωνική ισχύ , οικονομική επιφάνεια και υψηλές διασυνδέσεις δυσκολεύεται τόσο να αντιμετωπίσει το σκοτεινό παρακράτος των εξουσιαστών. Δεν ξέρω (και δεν το πολυπιστεύω για να είμαι ειλικρινής) αν ευσταθούν οι ισχυρισμοί της νομικής ομάδας της οικογένειας περι ύπαρξης βαθύτερων συμφερόντων αλλά μου κάνει εντύπωση ο ζήλος κάποιων να κλέισει η υπόθεση χωρίς καν να διερευνηθεί. Τακτικές ομερτά που παραπέμπουν σε σικελική μαφία και όχι σε πολιτισμένο κράτος.
H πρωτες σκεψεις που εκανα οταν παρακολουθουσα την υποθεση ,απλα εμεις δεν θα ειχαμε καμια τυχη ,μην πω οτι θα μας ειχαν μπαγλαρωσει κιολας

Ξερεις ,εδω ισχυει πολλες φορες οτι και στην αστυνομια :grin: ειναι πολλα τα λεφτα αρη ;)

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 27 Ιαν 2023, 14:55

KOSTAS STI έγραψε:
Πέμ 26 Ιαν 2023, 18:42
οταν η διαφθορα ξεκινα απο τον απλο πολιτη,μη μας προκαλει καμια εκπληξη το μεγεθος διαφθορας στις υψηλες θεσεις του σαπιου συστηματος ! :evil:
ΕΤΣΙ :hello:

ZTKostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ZTKostas » Παρ 27 Ιαν 2023, 15:19

Παραιτήθηκε "για προσωπικούς λόγους" ο δικηγόρος των ψαράδων (δεν άντεχε να δώσει άλλη συνέντευξη στον Ιωσήφ τον Παπαδόπουλο μάλλον) και surprise surprise αναλαμβάνει ο Κούγιας! . Άραγε έχουν στριμώξει τα πράγματα για τους αθώους ψαράδες ή έπεσε άνωθεν εντολή για να κλείσουν τα στόματα και να κουκουλωθεί η υπόθεση ; Το μόνο βέβαιο είναι οτι ο Κούγιας δεν θα δώσει συνέντευξη στον Ιωσηφ τον Παπαδόπουλο :beg: :beg: :beg:

https://www.newsit.gr/ellada/ypothesi-v ... s/3692695/

ΥΓ Σπάω το άδειο μου κεφάλι να θυμηθώ αν ο Κούγιας έχει ποτέ υπερασπιστεί αθώο.... :banghead:

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 27 Ιαν 2023, 15:50

ZTKostas έγραψε:
Παρ 27 Ιαν 2023, 15:19
Παραιτήθηκε "για προσωπικούς λόγους" ο δικηγόρος των ψαράδων (δεν άντεχε να δώσει άλλη συνέντευξη στον Ιωσήφ τον Παπαδόπουλο μάλλον) και surprise surprise αναλαμβάνει ο Κούγιας! . Άραγε έχουν στριμώξει τα πράγματα για τους αθώους ψαράδες ή έπεσε άνωθεν εντολή για να κλείσουν τα στόματα και να κουκουλωθεί η υπόθεση ; Το μόνο βέβαιο είναι οτι ο Κούγιας δεν θα δώσει συνέντευξη στον Ιωσηφ τον Παπαδόπουλο :beg: :beg: :beg:

https://www.newsit.gr/ellada/ypothesi-v ... s/3692695/

ΥΓ Σπάω το άδειο μου κεφάλι να θυμηθώ αν ο Κούγιας έχει ποτέ υπερασπιστεί αθώο.... :banghead:
Ναι ,το διαβασα πριν λιγο
Ολα εχουν ενα κοστος ;)

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Παρ 27 Ιαν 2023, 15:53

Παιδιά

Νομίζω οτι ο Σ.Β. δολοφονήθηκε για κάθε άλλο λόγο από το ψάρεμα και τη θάλασσα.
Δείτε λίγο τι ρόλο είχε πρίν, πρόεδρος της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής που είχε ερευνήσει το μεγαλύτερο σκάνδαλο μετά τη μεταπολίτευση, δείτε επίσης τις τελευταίες δηλώσεις του.

https://tvxs.gr/news/ellada/ypothesi-si ... ymbibasmoy
https://www.alfavita.gr/koinonia/157094 ... -i-siemens

Οι κατηγορούμενοι παρόλο που κατάδικάστηκαν για ανθρωποκτωνία βγήκαν σε κάτι παραπανω από ένα χρόνο με το επόμενο βήμα στα δικαστήρια να πλησιάζει.

Και τώρα παίρνουν τον πιο ακριβό δικηγόρο στην Ελλάδα για την αθώωση τους.

Νομίζω τελικά οτι θα είναι οι τελευταίοι που θα αθωωθουν.

Νομίζω οτι δεν είναι τοσο απλά τα πράγματα....

Δεν τσατίστηκαν απλά μαζί του και προσπάθησαν να τον διώξουν από την περιοχή...
Ελευθερες Παραλίες για Ολους! https://www.facebook.com/groups/293254203200685/

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 27 Ιαν 2023, 17:41

Και μετα εφυγαν απο την κυβερνηση και η κωσταντοπουλου και ο βαρουφακης αλλα και ολοι η αριστεροι του συριζα ,οχι βεβαια για την υποθεση ζημενς :)
Αλλα θεωρω οτι αν ηταν κατι πολυ ποιο βαθυ??δεν θα βαζαν δυο επαγγελματιες ψαραδες πασιγνωστους στην περιοχη να παιξουν τον ρολο του χιτμαν(γραφουμε τωρα :) )Απλα και επειδη εχω ζησει καταστασεις επαγγελματιων που θεωρουν της θαλασσες δικες τους και προσπαθουν να σε διωξουν ειτε ηρεμα ειτε με βρισιες και χειρονομιες και απειλες οτι θα σου βουλιαξουν το φουσκωτο κτλ.κτλ. (πεσαν στην περιπτωση βεβαια :mrgreen: ),ποιο λογικο θεωρω παρομοια κατασταση οπου προσπαθουσαν να τον διωξουν απο την ΔΙΚΙΑ τους θαλασσα και το κακο δεν αργησε να γινει ,και μετα αρχισε η συγκάλυψη με μεσον πιθανον το δικο τους λιμενικο κτλ.κτλ. :mrgreen:
Ας περιμενουμε

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”