Παράλογοι περιορισμοί ζητούν οι επαγγελματίες!

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
ipapadakis
Ονοματεπώνυμο: Ιωαννης Παπαδακης

Re: Παράλογοι περιορισμοί ζητούν οι επαγγελματίες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ipapadakis » Παρ 15 Ιαν 2021, 23:04

Ότι εγραψα στο φατσοτεφτερο θα το γραψω και εδώ.

διαβάζω τόσες μερες για την ερασιτεχνική αλιεία, στην οποία ο καθενας κάνει ότι γουστάρει, και καλα θα κάνουν στο τέλος να μας απαγορεύσουν τα πάντα σε όλους.

Το προβλημα για μένα λύνεται μόνο εάν:

Ο κάθε ερασιτέχνης έχει άδεια οπως πριν και επισης είναι γραμμένος αναγκαστικά στην πεεα
( απαραίτητο για να αποκτήσεις άδεια ερασιτεχνικής αλιείας)
Αν αυτά τα δυο συμβαίνουν:

Α) το κράτος έχει έσοδα

Β) όποιον πιάσουν παράνομο δια πάντως τον μαυρίζουν και στα δυο και ετσι δν ανήκει στους κόλπους του ερασιτέχνη και δν φέρουμε οι υπόλοιποι την ρετσινιά του

Γ) η πεεα το μόνο αναγνωρίσιμο από την πολιτεία όργανο του ερασιτέχνη θα έχει δύναμη λόγου μεγαλύτερη και θα μπορεί να πιέσει για αλλαγές όλες τις πολιτικές κυβερνήσεις. Μιλάμε για αριθμό κοντα στο μισο εκατομμύριο πολίτες

Δ)Αν αυτά τα δυο γίνουν μαζί θα υπάρξει έλεγχος και στον επαγγελματία και στα ιχθυοαποθεματα
Τον οποίο αυτήν την στιγμή μολις πάνε να τον πλησιάσουν δείχνει τον ερασιτέχνη.και ο κυκλος φτου και πάλι από την αρχη. Μέρα της μαρμότας.
-Η ευτυχία είναι πράγμα απλό και λιτοδίαιτο -
ένα ποτήρι κρασί, ένα κάστανο, ένα φτωχικό μαγκαλάκι, η βουή της θάλασσας.
Τίποτα άλλο.

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Σάβ 16 Ιαν 2021, 00:07

matador23 έγραψε:
Παρ 15 Ιαν 2021, 18:40
καλησπέρα...
το διάβασα...μπήκα να αναρτήσω θέμα..
και το είδα ήδη ανεβασμένο.

Μπράβο!

Και έθεσες ενα ωραίο ερώτημα:
Να οργανωθούμε.....

Τί ομορφο ακουγεται....
είμαστε σε ενα καφενέ , εδω πολλά χρόνια...μπορει σχετικά νεώτερος εγώ..αλλα έχω δει...και έχω τρομαξει αλλα και εχω κανει δεσμους δυνατους!
Φιλοι να γινονται εχθροι..να κοβουνε τη καλημερα...να θελει ο ένας να βγαλει το μάτι του άλλου..
να πεισμωνουν ...να κρατανε μανιάτικο...
Για ενα ψαρι..για μια κουβεντα..για 1 κιλο..για ενα φακο ..για ενα οπλο...

ΑΛΛΑ βλεπω και ατομα βραχους...σταθερους..με τη καλη κουβεντα...φιλους που περιμενεις σαν παιδι να τελειωσει η καραντινα και να βρεθεις να πιεις μια μπυρα...
Ατομα που τα βλεπεις 1 φορα ή 2 πολυ το χρονο..και νοιωθεις οτι τους ηξερες μια ζωη!
Βλεπεις η Θαλασσα μας ενωνει και μας χωριζει τόσο πολυ!

μεγάλες αντιφασεις....
Δυσκολοι καιροι...

Οι επαγγελματιες....εμεις....
Αλλα και εμεις...οι παρακτιοι οι σκαφατοι...οι ψαροτουφεκαδες....
αλλα και οι ψαροτουφεκαδες...οι συλλογοι...οι ενωσεις...τα μαγαζια...
αλλα και το φορουμ...τα γκρουπ...το επομενο γκρουπ...το μεθεπομενο...γκρουπ...

να μαλωσουμε...να διχασουμε...αυτος ο Εγωισμος...αυτο το μεγαλο ΕΓΩ ...

Δέν φταινε αυτοι φιλε μου.
Μην αρχισετε τους αφορισμους.

Φταιει το ΕΓΩ μας!

Μπορω να πω, οτι ειμαι αρκετα αισιοδοξος...( μπορει και λιγο ονειροπολος μεσα σε ολο αυτο τον εγωισμο ) , με αφορμη την αναρτηση σου εβγαλα και λιγακι καημο που λενε...

Μια αρχη το πιστευω μπορει να ειναι αυτος ο καφενες!
Μία βαση αναφορας.
Ενα κοινο σημειο επαφης.

Για τους συλλογους , και μεμονωμενα ατομα και επαγγελματιες του χωρου.
Να ακουστουν ιδεες να ξεκινησουν δρασεις.
Μια βαση να ξεκινησουμε!
Φιλτατε ενας ρωμαισος φιλοσοφος ειχε πει για τους Ελληνες!
- 1 ελληνας = 10 εβραιοι!
- 2 ελληνες = 0,5 εβραιος!
ανεκαθεν και μαλλον για παντα!
Καληνηχτα και καλη τυχη!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 16 Ιαν 2021, 12:47

Το κείμενο εκτός από εξαιρετικά κακογραμμέμο αναδύει και μία μικροψυχία. Από μικρός που έτρεχα στις θάλασσες, πάντα έτρεφα ένα σεβασμό για τους επαγγελματίες σκεφτόμενος ότι αυτοί έβγαζαν το ψωμί τους ενώ εγώ έκανα απλά το κέφι μου. Είχα στο μυαλό μου την ρομαντική εικόνα του αγνού ψαρά που ζούσε στην καλύβα με τα πέντε παιδιά και που με την βαρκούλα του πάσχιζε να τα ταϊσει. Θυμάμαι επίσης ακόμα ένα περιστατικό πριν από χρόνια σ' ένα ερημονήσι που ο ψαράς από ένα καϊκι με παρακέλεσε να του ελευθερώσω την προπέλα που είχε μπλεχτεί άσχημα και αντί για ευχαριστώ έβγαλε να μου προσφέρει ένα καφάσι αστακούς! Μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας κατάλαβα την πλάνη μου. Τα πράγματα άλλαξαν, στόλοι, τράτες, στρατιές ολόκληρες ερημώνουν τους βυθούς νυχθημερόν με μοναδικό κριτήριο την επίτευξη κέρδους. Ποσός τους ενδιαφέρει αν με τις τακτικές τους βγάζουν τα μάτια τους με τα ίδια τους τα χέρια.

Με αυτή την συντεχνιακής εμπνεύσεως ανακοίνωση τους έρχονται περίτρανα να επιβεβαιώσουν ότι βλέπουν την θάλασσα ως προσωπικό τους φέουδο "η θάλασσα μου", είμαι σίγουρος ότι αν μπορούσαν να ορθώσουν και ένα συνολικό συρματόπλεγμα θα το είχαν ήδη κάνει. Αν δεν ήταν τόσο εξοργιστικό, θα ήταν θλιβερό.. Σε κάθε περίπτωση είναι απολύτως ενδεικτικό μίας απαράδεκτης παθογένειας που μας διακρίνει ως λαο και βεβαίως εξηγεί γιατί βρισκόμαστε εδώ που βρισκόμαστε σήμερα. Μας ικανοποιεί πολύ περισσότερο να δούμε την κατσίκα του γείτονα να πεθαίνει, παρά το να αποκτήσουμε κι εμείς μία αντίστοιχη κατσίκα.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 16 Ιαν 2021, 12:54

Εντύπωση μου κάνει που το κείμενο εκτός από συντακτικά λάθη έχει και πλήθος ορθογραφικών λαθών. Αναρρωτιέμαι μήπως έχει γίνει σκόπιμα για να περάσουν την εικόνα των απλών αγράμματων ανθρώπων που χρήζουν της προστασίας της Πολιτείας...

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 16 Ιαν 2021, 13:11

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 16 Ιαν 2021, 12:54
Εντύπωση μου κάνει που το κείμενο εκτός από συντακτικά λάθη έχει και πλήθος ορθογραφικών λαθών. Αναρρωτιέμαι μήπως έχει γίνει σκόπιμα για να περάσουν την εικόνα των απλών αγράμματων ανθρώπων που χρήζουν της προστασίας της Πολιτείας...
προχωρημένη αποψη η οποια εχει καποια βαση θεωρω :)
φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακουλι,καιρος να γεμισουμε το διαδυκτιο και υπουργεια απο τα πασης φυσεως σωματεια μας και εμεις με ανακοινωσεις διαμαρτηριας ωστε να δουν οτι υπαρχει αντιδραση
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 16 Ιαν 2021, 13:21

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 16 Ιαν 2021, 12:47
Το κείμενο εκτός από εξαιρετικά κακογραμμέμο αναδύει και μία μικροψυχία. Από μικρός που έτρεχα στις θάλασσες, πάντα έτρεφα ένα σεβασμό για τους επαγγελματίες σκεφτόμενος ότι αυτοί έβγαζαν το ψωμί τους ενώ εγώ έκανα απλά το κέφι μου. Είχα στο μυαλό μου την ρομαντική εικόνα του αγνού ψαρά που ζούσε στην καλύβα με τα πέντε παιδιά και που με την βαρκούλα του πάσχιζε να τα ταϊσει. Θυμάμαι επίσης ακόμα ένα περιστατικό πριν από χρόνια σ' ένα ερημονήσι που ο ψαράς από ένα καϊκι με παρακέλεσε να του ελευθερώσω την προπέλα που είχε μπλεχτεί άσχημα και αντί για ευχαριστώ έβγαλε να μου προσφέρει ένα καφάσι αστακούς! Μεγαλώνοντας και ωριμάζοντας κατάλαβα την πλάνη μου. Τα πράγματα άλλαξαν, στόλοι, τράτες, στρατιές ολόκληρες ερημώνουν τους βυθούς νυχθημερόν με μοναδικό κριτήριο την επίτευξη κέρδους. Ποσός τους ενδιαφέρει αν με τις τακτικές τους βγάζουν τα μάτια τους με τα ίδια τους τα χέρια.

Με αυτή την συντεχνιακής εμπνεύσεως ανακοίνωση τους έρχονται περίτρανα να επιβεβαιώσουν ότι βλέπουν την θάλασσα ως προσωπικό τους φέουδο "η θάλασσα μου", είμαι σίγουρος ότι αν μπορούσαν να ορθώσουν και ένα συνολικό συρματόπλεγμα θα το είχαν ήδη κάνει. Αν δεν ήταν τόσο εξοργιστικό, θα ήταν θλιβερό.. Σε κάθε περίπτωση είναι απολύτως ενδεικτικό μίας απαράδεκτης παθογένειας που μας διακρίνει ως λαο και βεβαίως εξηγεί γιατί βρισκόμαστε εδώ που βρισκόμαστε σήμερα. Μας ικανοποιεί πολύ περισσότερο να δούμε την κατσίκα του γείτονα να πεθαίνει, παρά το να αποκτήσουμε κι εμείς μία αντίστοιχη κατσίκα.
Δήμήτρη, ακόμη μια φορά περιέγραψες την κατάσταση (όπως είχε και όπως έχει διαμορφωθεί) τέλεια...

Δυστυχώς, δεχόμαστε αυξητικά κλιμακούμενη επίθεση. Τα περί άλλου μάγουλου κλπ ΔΕΝ χωράνε εδώ. Μιλάμε πλέον για τα δικαιώματα των παιδιών μας στη φύση μας. Δεν είναι διαπραγματεύσιμα καθώς δεν μας ανήκουν όλα αυτά, η θάλασσες και τα βουνά μας. Τα δανειστήκαμε από τους παππούδες μας για να τα αποδώσουμε στο ακέραιο στα εγγόνια μας.

Κοινώς, ο καθένας μας στο μέτρο που μπορεί και κόσμια αλλά σταθερά, πρέπει να γνωστοποιεί και να στηρίζει τις θέσεις μας και να ξεμπροστιάζει/στηλιτεύει τη νοοτροπία και τις υπουλες προκτικές των απέναντι... Ο νοών νοείτω...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Σάβ 16 Ιαν 2021, 14:09

dimitrikotz έγραψε:
Η απλά δείχνει με τι αστοιχειωτους έχουμε να κάνουμε,και που πιθανόν να υποκινούνται από άλλους όχι και τόσο αστοιχειωτους... συνωμοσιολογία??!?
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 16 Ιαν 2021, 14:11

Και κάτι που δεν ειχα δεί, ανακοίνωση που κοινοποίησε η δική μας Π.Ε.Ε.Α., αξίζει να τη διαβάσετε:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΠΠΑΕ
Aγαπητοί συνάδελφοι, προς αποφυγή κάθε σύγχισης σχετικά με την ανακοίνωση της Πανελλήνιας ένωσης πλοιοκτητών παράκτιων επαγγελματικών αλιευτικών σκαφών, για τις προτάσεις της σχετικά με το προς ψήφιση σχέδιο νόμου για την ερασιτεχνική αλιεία, διευκρινίζουμε τα εξής: Η Ένωση Πλοιοκτητών Παράκτιας Αλιείας Ελλάδος (ΕΠΠΑΕ), που ιδρύθηκε το 2019 και λειτουργεί με πρόεδρο τον κ. Κουλλιά Εμμανουήλ και γεν. γραμματέα τον κ. Σταμούλο Νικόλαο, ουδεμία σχέση έχει με την Πανελλήνια ένωση πλοιοκτητών παράκτιων επαγγελματικών αλιευτικών σκαφών η οποία ιδρύθηκε το 2011 από πρωτοβουλία του κ. Κοτσόργιου Δημήτρη και έχει σημερινό πρόεδρο τον κ. Λιβανό Γεώργιο. Επιπροσθέτως, η ένωσή μας (ΕΠΠΑΕ) δεν συμφωνεί με αρκετές από τις προτάσεις που έθεσε η ανωτέρω ένωση σχετικά με το προς ψήφιση νομοσχέδιο για την ερασιτεχνική αλιεία καθώς και με το επιθετικό ύφος της. Η Ένωσή μας έχει καταθέσει τις προτάσεις της οι οποίες σέβονται τον νόμιμο ερασιτέχνη αλιέα καθώς και το δικαίωμα όλων των Ελλήνων να χαίρονται την θάλασσά μας. Επίσης, το ΔΣ της ΕΠΠΑΕ βρίσκεται σε διαβούλευση με το ΔΣ της Πανελλήνιας Ένωσης Ερασιτεχνών Αλιέων (ΠΕΕΑ), υπό την προεδρία του κ. Μπάστα Διονύση, προκειμένου να καταθέσουμε και από κοινού προτάσεις για την εξυγείανση της αλιείας και την προστασία των ιχθυοαποθεμάτων. εκ του Διοικητικού Συμβουλίου
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
paranoia
Ονοματεπώνυμο: giorgos t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paranoia » Σάβ 16 Ιαν 2021, 14:14

dimitrikotz έγραψε:
Ναι εννοείται. Δεν ξέρω αν κάνεις απλή υπόθεση ή αν γνωρίζεις και το λες, αλλά έτσι είναι. Ο κάποτε γνωστός παπαρας/λαμόγιο του κέρατα εξ ηρωικής πόλεως, είχε πάρει και με το μέρος του αρκετούς φουκαράδες βιοπαλαιστές με με τέτοια τεχνάσματα και με το να παριστάνει το γνήσιο τέκνο της ελληνικής φτωχής ψαροσυνης. Απλός, δήθεν λαϊκός μεροκαματιάρης της θαλασσας, φτωχός βιοπαλαιστής και καλά, με τρεις όμως σκαφάρες και τζίρους όσο όλοι οι υπόλοιποι παρακτιοι της πόλης του μαζί. Και με ταχτικες μέσης αλιείας... Ούτε καν το όνομα του δεν αξίζει πλέον να αναφέρουμε, γιατι μαλλον αυτο επιθυμει με τα τεχνάσματά του. Αστον να ξεχαστεί μαζί με του 5-10 ψεκασμενους οπαδους που του απόμειναν.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 16 Ιαν 2021, 15:58

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Σάβ 16 Ιαν 2021, 14:11
Και κάτι που δεν ειχα δεί, ανακοίνωση που κοινοποίησε η δική μας Π.Ε.Ε.Α., αξίζει να τη διαβάσετε:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΠΠΑΕ
Aγαπητοί συνάδελφοι, προς αποφυγή κάθε σύγχισης σχετικά με την ανακοίνωση της Πανελλήνιας ένωσης πλοιοκτητών παράκτιων επαγγελματικών αλιευτικών σκαφών, για τις προτάσεις της σχετικά με το προς ψήφιση σχέδιο νόμου για την ερασιτεχνική αλιεία, διευκρινίζουμε τα εξής: Η Ένωση Πλοιοκτητών Παράκτιας Αλιείας Ελλάδος (ΕΠΠΑΕ), που ιδρύθηκε το 2019 και λειτουργεί με πρόεδρο τον κ. Κουλλιά Εμμανουήλ και γεν. γραμματέα τον κ. Σταμούλο Νικόλαο, ουδεμία σχέση έχει με την Πανελλήνια ένωση πλοιοκτητών παράκτιων επαγγελματικών αλιευτικών σκαφών η οποία ιδρύθηκε το 2011 από πρωτοβουλία του κ. Κοτσόργιου Δημήτρη και έχει σημερινό πρόεδρο τον κ. Λιβανό Γεώργιο. Επιπροσθέτως, η ένωσή μας (ΕΠΠΑΕ) δεν συμφωνεί με αρκετές από τις προτάσεις που έθεσε η ανωτέρω ένωση σχετικά με το προς ψήφιση νομοσχέδιο για την ερασιτεχνική αλιεία καθώς και με το επιθετικό ύφος της. Η Ένωσή μας έχει καταθέσει τις προτάσεις της οι οποίες σέβονται τον νόμιμο ερασιτέχνη αλιέα καθώς και το δικαίωμα όλων των Ελλήνων να χαίρονται την θάλασσά μας. Επίσης, το ΔΣ της ΕΠΠΑΕ βρίσκεται σε διαβούλευση με το ΔΣ της Πανελλήνιας Ένωσης Ερασιτεχνών Αλιέων (ΠΕΕΑ), υπό την προεδρία του κ. Μπάστα Διονύση, προκειμένου να καταθέσουμε και από κοινού προτάσεις για την εξυγείανση της αλιείας και την προστασία των ιχθυοαποθεμάτων. εκ του Διοικητικού Συμβουλίου
:hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 16 Ιαν 2021, 16:17

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΠΠΑΕ
Μπράβο που το ξέθαψες κι αυτό! Είναι παρήγορο που υπάρχουν άνθρωποι που εκφέρουν ένα ορθό λόγο μέσα σ' όλη αυτή την μικροσυντεχνιακή δυσωδία. Ξέρω σε ποιόν αναφέρεσαι Γιώργο paranoia και νομίζω δεν αξίζει καν ν' ασχολούμαστε με την αφεντιά του.
Το θέμα αγαπητοί συμφορουμίτες είναι ότι εγώ προσωπικά ως καθαρόαιμος μοναχικός λύκος πηγαίνω στην θάλασσα ακριβώς για να ξεφύγω από ανακοινώσεις, διαβουλεύσεις, αλισιβερίσια, lobbying κλπ, ν' αδειάσει το κεφάλι μου απ' όλα αυτά, και τελικά πάλι μπροστά μου τα βρίσκω!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 16 Ιαν 2021, 16:37

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 16 Ιαν 2021, 16:17
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΠΠΑΕ
Μπράβο που το ξέθαψες κι αυτό! Είναι παρήγορο που υπάρχουν άνθρωποι που εκφέρουν ένα ορθό λόγο μέσα σ' όλη αυτή την μικροσυντεχνιακή δυσωδία. Ξέρω σε ποιόν αναφέρεσαι Γιώργο paranoia και νομίζω δεν αξίζει καν ν' ασχολούμαστε με την αφεντιά του.
Το θέμα αγαπητοί συμφορουμίτες είναι ότι εγώ προσωπικά ως καθαρόαιμος μοναχικός λύκος πηγαίνω στην θάλασσα ακριβώς για να ξεφύγω από ανακοινώσεις, διαβουλεύσεις, αλισιβερίσια, lobbying κλπ, ν' αδειάσει το κεφάλι μου απ' όλα αυτά, και τελικά πάλι μπροστά μου τα βρίσκω!
Ωρέ Δημήτρη, είναι γκουχ γκουχ, κι άλλοι εκ πεποιθήσεως μονόλυκοι εδώ γύρω :grin:

Κι εκείνοι, την ησυχία, τη θαλασσίτσα και το ψαροτουφεκάκι τους θέλανε. Και το είχαν για πολλά χρόνια.
Άλλαξαν τα πράγματα όμως, ήρθανε τα πάνω κάτω και τα μέσα έξω.
Και πρώην ευτυχισμένος στον κόσμο του μονόλυκος, έμαθε, έννοιωσε στο πετσί του ότι πλέον ΄΄τον μοναχό το λύκο τον τρώει η ...αφυδάτωση'' οπότε αναγκάστηκε να βγει απ τη σπηλιά και να κάνει όλα αυτά που αναφέρεις και που απεχθανόταν μια ζωή...

Ο σκοπός όμως είναι ιερός και χαλάλι ο...σβέρκος του λύκου που από τα ζόρια τώρα πιά γυρνάει προς κάθε ελπιδοφόρα κατεύθυνση...
Μακάρι τελικά όλα να πάνε καλά και να κερδίσουμε πάλι οι μονόλυκοι το δικαίωμα στη μοναξιά μας...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Σάβ 16 Ιαν 2021, 17:34

Συνάδελφοι έχει χαθεί η μπάλα. Γέμισε ΦΒ με συλλόγους, ομάδες πρωτοβουλίας, ξύπνησαν ζόμπι, ανασύρθηκαν καταστατικά. Έτσι γίνεται πάντα. Όταν καταλαγιάσει κουρνιαχτός όλα πάλι όπως πριν.
Δεν γίνονται αυτά εν βρασμώ. Σχεδιασμοί γίνονται εκ καιρώ ειρήνης, προετοιμάζονται και υλοποιούνται σχέδια.
Άλλο η απαγόρευση λόγω πανδημίας που κατά τη δική μας λογική είναι εντελώς παράλογη, κατά τη λογική των λοιμοξιολόγων (αυτή μαθαίνω είναι η πρότασή τους, δεν ξέρω αν είναι μόνο πολιτική απόφαση ή αν βρίσκεται σε πόστο εμπαθής με τα χόμπι κυνήγι-ψάρεμα) είναι επιβεβλημένη και άλλο νομοσχέδιο για ερασιτεχνική αλιεία. Για την ακρίβεια προεδρικό διάταγμα το οποίο έχει ξεκινήσει λίγο πριν την αλλαγή κυβέρνησης, συνεχίστηκε η μελέτη επί Βορίδη και τώρα πάλι με την αλλαγή ένας θεός ξέρει που θα πάει.
Εδώ λοιπόν άνοιξε μια συζήτηση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης όπου κάποιοι πάλι βρήκαν ευκαιρία προβολής και διαφήμισης, κάποιοι άλλοι που θα περιμέναμε να πάρουν τα λάβαρα μιας και ελπίσαμε ότι θα μεριμνούσαν για το χόμπι μας, έχουν σιωπήσει, κλπ, κλπ.
Και από την άλλη έχουμε μια ισχυρή, πολύ ισχυρή πανελλήνια συντεχνία επαγγελματιών αλιέων, με πολλά στόματα-ψηφοφόρους σε όλη την Ελλάδα, παραδοσιακά μεγάλο κομμάτι του ΑΕΠ της χώρας να ζητά ή να ελπίζει στην απομάκρυνση του ερασιτέχνη από τη θάλασσα. Για την ακρίβεια ζητούν 10 για να πάρουν 2-3 κάθε φορά, όπως έγινε με το Μάιο, το Θερμαϊκό, κλπ, κλπ χωρίς καμιά μετα-αξιολόγηση του μέτρου.
Η οργάνωση στο χώρο μας είναι δύσκολη. Εδώ στο φόρουμ έγινε μια προσπάθεια τουλάχιστον σε επίπεδο ταυτότητας και πιστεύω (και τα νούμερα αν και μικρά αυτό δείχνουν) ότι το καταφέραμε.
Περαιτέρω οργάνωση απαιτεί χρόνο, προσπάθεια και χρήματα ώστε να διαμορφωθεί μια σταθερή έδρα (φυσική ή ηλεκτρονική) με συγκεκριμένο στόχο, σκοπό, αρμοδιότητες, κανόνες, μέλη, κλπ, κλπ (καταστατικό) ώστε κάθε ιδέα αφού "ωριμάσει" να γίνεται και αίτημα, πρόταση, κλπ, κλπ.
Ιδού η Ρόδος που λέμε. Έχουμε και δικηγόρους εδώ, έχουμε και νέα παιδιά με όρεξη. Ας αναλάβει κάποια ομάδα να ξεκινήσει μια πρώτη διερεύνηση των δυνατοτήτων μας. Διάβασα παραπάνω αρκετά σχόλια που αποτυπώνουν την πραγματικότητα. Δεν φτάνει μόνο η καταγραφή.
Η γνώμη μου είναι ότι σε πρώτη φάση πρέπει να φτιαχτεί σελίδα του φόρουμ και στο ΦΒ που γίνεται εύκολα, γρήγορα. Τώρα, μέσα στον κακό χαμό? Ναι, τώρα. Δεν είναι αργά. Όταν καταλαγιάσει κουρνιαχτός και μαζευτεί κόσμος στη ρουτίνα του, εμείς θα συνεχίσουμε να τροφοδοτούμε τη σελίδα με θέματα. Η σελίδα αυτή και το φόρουμ θα λειτουργούν ως συγκοινωνούντα δοχεία. Ο σύλλογος θέλει πολύ περισσότερα. Όταν μια σελίδα, οργάνωση, ένωση είναι μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα και με καθαρές θέσεις, θεωρώ ότι θα "μαζέψει" αρκετό κόσμο. Αργά αλλά σταθερά, αποδεικνύοντας καθημερινά ότι δεν έχει άλλο λόγο δημιουργίας από την αγάπη μας πρώτα από όλα για τη θάλασσα και δευτερευόντως για το χόμπυ μας, τα μέλη θα αυξάνονται. Γιατί η πικρή πεζή πραγματικότητα είναι ότι εκεί απάν, όποιος και να είναι, καταλαβαίνει μόνο από νούμερα.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 16 Ιαν 2021, 19:06

O Σταύρος έχει δίκιο, χρειάζεται κάποια θεσμική παρουσία και από μέρους μας. Είναι αδιανόητο να μην έχουμε φωνή και αν έχουμε αυτή να μην ακούγεται, είναι αδιανόητο να λαμβάνονται αποφάσεις ερήμην μας, όταν πρόκειται στην ουσία για το ίδιο το οξυγόνο που αναπνέουμε. Γνωρίζοντας τους ανθρώπους, τα κριτήρια και τις ομάδες πίεσης που αλωνίζουν προ της κατάρτισης ενός νομοσχεδίου, με πιάνει απελπισία...

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Σάβ 16 Ιαν 2021, 20:11

Σοβαρή πρόταση του Γιατρού ...........................................

Θέλει δουλειά από όλους μας ..................................................

Και πράγμα δύσκολο ΟΜΟΝΟΙΑ .................... στο σύνολο των εμπλεκομένων ...........................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”