Παράλογοι περιορισμοί ζητούν οι επαγγελματίες!

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
kostasfit

Παράλογοι περιορισμοί ζητούν οι επαγγελματίες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasfit » Παρ 15 Ιαν 2021, 17:21

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Παράλογοι περιορισμοί ζητούν οι επαγγελματίες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 15 Ιαν 2021, 17:48

εδω φωναζει ο κλεφτης ,να φοβηθει ο νοικοκυρης!!! :doh:
ομως αν ο νοικοκυρης δεν τον αρπαξει να τον παει στην αστυνομια,αυτος θα συνεχισει να το κανει,γιατι μπορει !!
ετσι ειναι!
αμα βρισκεις,κανεις !!! ....δυστυχως !
μηπως ειναι καιρος να κουνηθουμε απο τον καναπε πριν ειναι πολυ αργα? :this:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

kostasfit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasfit » Παρ 15 Ιαν 2021, 17:53

Πρεπει να οργανωθουμε ολοι σαν ερασιτεχνες πριν ειναι πολυ αργα! Ηδη κατι πρεπει να μας ετοιμαζουν, γιαυτο μας εχουν κλειστα τοσο καιρο! Για ολα φταει ο ερασιτεχνης! Φτανει πια! Δεν μπορουν να μας κοψουν το χομπι μας με το ετσι θελω, για να κανουν οτι θελουν οι επαγγελματιες!

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 15 Ιαν 2021, 18:40

καλησπέρα...
το διάβασα...μπήκα να αναρτήσω θέμα..
και το είδα ήδη ανεβασμένο.

Μπράβο!

Και έθεσες ενα ωραίο ερώτημα:
Να οργανωθούμε.....

Τί ομορφο ακουγεται....
είμαστε σε ενα καφενέ , εδω πολλά χρόνια...μπορει σχετικά νεώτερος εγώ..αλλα έχω δει...και έχω τρομαξει αλλα και εχω κανει δεσμους δυνατους!
Φιλοι να γινονται εχθροι..να κοβουνε τη καλημερα...να θελει ο ένας να βγαλει το μάτι του άλλου..
να πεισμωνουν ...να κρατανε μανιάτικο...
Για ενα ψαρι..για μια κουβεντα..για 1 κιλο..για ενα φακο ..για ενα οπλο...

ΑΛΛΑ βλεπω και ατομα βραχους...σταθερους..με τη καλη κουβεντα...φιλους που περιμενεις σαν παιδι να τελειωσει η καραντινα και να βρεθεις να πιεις μια μπυρα...
Ατομα που τα βλεπεις 1 φορα ή 2 πολυ το χρονο..και νοιωθεις οτι τους ηξερες μια ζωη!
Βλεπεις η Θαλασσα μας ενωνει και μας χωριζει τόσο πολυ!

μεγάλες αντιφασεις....
Δυσκολοι καιροι...

Οι επαγγελματιες....εμεις....
Αλλα και εμεις...οι παρακτιοι οι σκαφατοι...οι ψαροτουφεκαδες....
αλλα και οι ψαροτουφεκαδες...οι συλλογοι...οι ενωσεις...τα μαγαζια...
αλλα και το φορουμ...τα γκρουπ...το επομενο γκρουπ...το μεθεπομενο...γκρουπ...

να μαλωσουμε...να διχασουμε...αυτος ο Εγωισμος...αυτο το μεγαλο ΕΓΩ ...

Δέν φταινε αυτοι φιλε μου.
Μην αρχισετε τους αφορισμους.

Φταιει το ΕΓΩ μας!

Μπορω να πω, οτι ειμαι αρκετα αισιοδοξος...( μπορει και λιγο ονειροπολος μεσα σε ολο αυτο τον εγωισμο ) , με αφορμη την αναρτηση σου εβγαλα και λιγακι καημο που λενε...

Μια αρχη το πιστευω μπορει να ειναι αυτος ο καφενες!
Μία βαση αναφορας.
Ενα κοινο σημειο επαφης.

Για τους συλλογους , και μεμονωμενα ατομα και επαγγελματιες του χωρου.
Να ακουστουν ιδεες να ξεκινησουν δρασεις.
Μια βαση να ξεκινησουμε!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Παρ 15 Ιαν 2021, 19:02

matador23 έγραψε:
Παρ 15 Ιαν 2021, 18:40
καλησπέρα...
το διάβασα...μπήκα να αναρτήσω θέμα..
και το είδα ήδη ανεβασμένο.

Μπράβο!

Και έθεσες ενα ωραίο ερώτημα:
Να οργανωθούμε.....

Τί ομορφο ακουγεται....
είμαστε σε ενα καφενέ , εδω πολλά χρόνια...μπορει σχετικά νεώτερος εγώ..αλλα έχω δει...και έχω τρομαξει αλλα και εχω κανει δεσμους δυνατους!
Φιλοι να γινονται εχθροι..να κοβουνε τη καλημερα...να θελει ο ένας να βγαλει το μάτι του άλλου..
να πεισμωνουν ...να κρατανε μανιάτικο...
Για ενα ψαρι..για μια κουβεντα..για 1 κιλο..για ενα φακο ..για ενα οπλο...

ΑΛΛΑ βλεπω και ατομα βραχους...σταθερους..με τη καλη κουβεντα...φιλους που περιμενεις σαν παιδι να τελειωσει η καραντινα και να βρεθεις να πιεις μια μπυρα...
Ατομα που τα βλεπεις 1 φορα ή 2 πολυ το χρονο..και νοιωθεις οτι τους ηξερες μια ζωη!
Βλεπεις η Θαλασσα μας ενωνει και μας χωριζει τόσο πολυ!

μεγάλες αντιφασεις....
Δυσκολοι καιροι...

Οι επαγγελματιες....εμεις....
Αλλα και εμεις...οι παρακτιοι οι σκαφατοι...οι ψαροτουφεκαδες....
αλλα και οι ψαροτουφεκαδες...οι συλλογοι...οι ενωσεις...τα μαγαζια...
αλλα και το φορουμ...τα γκρουπ...το επομενο γκρουπ...το μεθεπομενο...γκρουπ...

να μαλωσουμε...να διχασουμε...αυτος ο Εγωισμος...αυτο το μεγαλο ΕΓΩ ...

Δέν φταινε αυτοι φιλε μου.
Μην αρχισετε τους αφορισμους.

Φταιει το ΕΓΩ μας!

Μπορω να πω, οτι ειμαι αρκετα αισιοδοξος...( μπορει και λιγο ονειροπολος μεσα σε ολο αυτο τον εγωισμο ) , με αφορμη την αναρτηση σου εβγαλα και λιγακι καημο που λενε...

Μια αρχη το πιστευω μπορει να ειναι αυτος ο καφενες!
Μία βαση αναφορας.
Ενα κοινο σημειο επαφης.

Για τους συλλογους , και μεμονωμενα ατομα και επαγγελματιες του χωρου.
Να ακουστουν ιδεες να ξεκινησουν δρασεις.
Μια βαση να ξεκινησουμε!

Τόσο Αληθινό και τόσο Ομορφο...!!!

Ολόψυχο Μπράβο...

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Παρ 15 Ιαν 2021, 19:05

Το πιο κακογραμμένο κείμενο που έχω διαβάσει!
Μεγάλο ενδιαφέρον έχουν και τα σχόλια...

Γενικά η κατάσταση είναι περίεργη και η χρονική στιγμή που συμβάινουν όλα αυτά, συγκυριακή.
Απαιτείται οργάνωση από εμάς σε μια φάση που είμαστε ανελεύθεροι.

Καλό είναι να είμαστε συλλογικά όλοι οι ερασιτέχνες ψαράδες μαζί αλλά και και μια συνιστώσα ως ψαροντουφεκάδες.

Ισχυρή συνιστώσα.
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Παρ 15 Ιαν 2021, 19:14

Ωραία τα έγραψες Φίλε Κώστα!!!

Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Παρ 15 Ιαν 2021, 19:33

Εγώ διαφωνώ με ματαντόρη, εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά. Το φόρουμ τι μπορεί να κάνει απι μόνο του;
Αυτά τα πράγματα θέλουν οργάνωση και καθοδήγηση από συγκεκριμένα άτομα που θα είναι επιφορτισμενα με αυτό το καθήκον. Τι μπορεί να κάνει το φόρουμ; Μπορει να βγει ο κοιλαρας ο Τζισιμάκης να οργανώσει παράσταση διαμαρτυρίας στο υπουργείο; Έχει όρεξη ο Ζάχος να κάθεται να μελετάει τις νόμος και να γράφει επιστολές; Ή ο οποιοσδήποτε άλλος, που στην τελική κάνεις από τους αρμοδίους δεν θα τον αναγνωρίσει;
Γίνονται σελίδες στο φεισπουκ, υπέρ της ερασιτεχνικής αλιείας... Χεστήκαμε κι η βάρκα έγειρε.
Σκοπος είναι να μαζευτούμε όλοι σε μια ένωση-παράταξη η οποία θα έχει λόγο και άποψη και θα είναι υπολογίσιμη δύναμη.
Απ όσο γνωρίζω, αυτή η ένωση αυτή τη στιγμή, είναι η ΠΕΕΑ.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Παρ 15 Ιαν 2021, 19:38

Δεν πρεπει να υπάρχει συνιστώσα "υποβρύχιας αλιείας".
Εφόσον ο νόμος αναγνωρίζει την ερασιτέχνη αλιεία με τη μορφή που έχει αυτή τη στιγμή και εφόσον δεν υπάρχει "ριξιμο του ψαροτουφεκου", από τις άλλες μορφές ερασ. αλιείας, δεν υπάρχει λόγος να χωρίσουμε δυνάμεις.

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 15 Ιαν 2021, 20:03

hariska έγραψε:
Παρ 15 Ιαν 2021, 19:33
Εγώ διαφωνώ με ματαντόρη, εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά. Το φόρουμ τι μπορεί να κάνει απι μόνο του;
Αυτά τα πράγματα θέλουν οργάνωση και καθοδήγηση από συγκεκριμένα άτομα που θα είναι επιφορτισμενα με αυτό το καθήκον. Τι μπορεί να κάνει το φόρουμ; Μπορει να βγει ο κοιλαρας ο Τζισιμάκης να οργανώσει παράσταση διαμαρτυρίας στο υπουργείο; Έχει όρεξη ο Ζάχος να κάθεται να μελετάει τις νόμος και να γράφει επιστολές; Ή ο οποιοσδήποτε άλλος, που στην τελική κάνεις από τους αρμοδίους δεν θα τον αναγνωρίσει;
Γίνονται σελίδες στο φεισπουκ, υπέρ της ερασιτεχνικής αλιείας... Χεστήκαμε κι η βάρκα έγειρε.
Σκοπος είναι να μαζευτούμε όλοι σε μια ένωση-παράταξη η οποία θα έχει λόγο και άποψη και θα είναι υπολογίσιμη δύναμη.
Απ όσο γνωρίζω, αυτή η ένωση αυτή τη στιγμή, είναι η ΠΕΕΑ.
Χάρη ιδεες υπαρχουν.
Ενοτητητα για τη συλλογο της Ξανθης.
Ενοτητα για το συλλογο της Κατερινης.
Ενοτητα για ΠΕΕΑ
Ενοτητα για γλαυκο κτλ κτλ
χώρος για ολους ΜΑΖΙ!!

κοινο σημειο ανακοινωσεων, συζητησεων προτασεων ΧΩΡΙΣ κομπλεξ ανωτεροτητας ή διαθεση ανταγωνισμου για το ΚΟΙΝΟ καλο.

Ολα τα μελη σε ΕΝΑ σημειο αναφορας ( ΟΧΙ δεκαδες γκρουπ στο ΦΒ ή 100 συλλογοι διασπαρτοι χωρις σημειο αναφορας ) θα μπορουσαν απο εδω μέσα να ακουστουν!
Να συνεργαστουν.

και στο τελος της ημερας αν θες επειδη ειμαι ρομαντικος να ΦΤΑΞΟΥΜΕ μία ομαδα ΟΛΟΙ μαζι !

Ο καφενες πιστευω μπορει να γινει το σημειο αναφορας.

Χάρη ειναι ένα απο τα πολλα που έχουν λογικη και προοπτικη να πετύχουν!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 15 Ιαν 2021, 20:39

Θεωρω οτι το φορουμ μπορει να εξουσιοδοτήσει ανετα την διαχειρηση(ειμαι πεπεισμενος οτι δεν χρειαζετε καν το οκ απο τα μελη μιας και δεν θα βρεθει κανενας που να μην θελει) να στειλει μια παρομοια επιστολη σε απαντηση τον επαγγελματιων στο ονομα τον 15251 μελων του φορουμ αρχικα (αν ειναι εφικτο)που επι τουλαχιστον 4 μελη στην οικογένεια καθε μελους μας κανουν περιπου 61000 ψηφους ;)
Και μετα θα πρεπει να διαλεξουμε ομαδα για να παιξουμε μπαλα ,δηλ.καποιο συλλογο να εγραφουμε ολοι μας (ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΟΜΩΣ)και με ανακοινωσεις συσπειρωσης στο διαδυκτιο (δωρεαν ειναι )να παλεψουμε για την ενωση τον ψαροτουφεκαδων σε εναν μονον συλλογο ,παρτε παραδειγμα τους κυνηγους :)
Τωρα οπως σωστα γραφει ο χαρης,μεμονομενες σελιδες στο φατσομπουκοα και αλλου???μια τρυπα στο νερο ως συνήθως.
Ενας συλλογος με ολους τους ερασιτεχνες ,μπορουμε???εδω ειναι το πολυ δυσκολο ,το παρα πολυ δυσκολο το να υποχορησει καποιος προεδρος υπερ καποιου αλλου :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Παρ 15 Ιαν 2021, 20:59

Γιάννη αυτό που λέω είναι ότι ΘΕΣΜΙΚΆ μόνο η ΠΕΕΑ έχει αξουσιοδοτηση για επίσημες διαπραγματεύσεις.
Οι λοιποί σύλλογοι, είναι για κοπες πιτας, για καθαρισμους παραλιών, για αγώνες σκοποβολής, για σεμινάρια, κτλ. Όποια κίνηση γίνεται από επιμέρους συλλόγους, πχ Τρίτωνες για Θερμαϊκό κτλ, είναι καλοδεχουμενη, αλλά έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες θετικης έκβασης, απ ότι θα είχε μια κίνηση από το επίσημα αναγνωρισμένο σωματείο, την κεντρική ομοσπονδία ας πούμε.
Δλδ τα μέλη των κατά τόπους συλλόγων, δεν είναι μέλη του αναγνωρισμένου απο το κράτος σωματείου (ΠΕΕΑ);
Γιατί; Για λόγους ανταγωνισμού; Ε καλά

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Παρ 15 Ιαν 2021, 21:44

Γκρινιάζω αρκετό καιρό για αυτό το προμελετημένο άσχημο παιχνίδι που θα πέσει στα κεφάλια μας .......................................

Ξέρουν τι κάνουν που το κάνουν και πότε το κάνουν ............................................................

Όλες οι ομάδες , όλοι οι σύλλογοι δυστυχώς λόγο του Ελληνικού ταπεραμέντου ( να το πώ κομψά ) ξεκινάνε με τις καλύτερες προθέσεις και πολύ δυναμική ........................... και σε 5 -10 - 15 μέρες έχουν σπάσει στα 2 - 3 - 5 κομμάτια .....................................

Θα μου πείς ..................... ρε φιλαράκι τι κάνεις εσύ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Για αυτό το θέμα δε μπορώ να κάνω πολλά παρά μόνο να δηλώσω παρόν σαν άτομο , να υπογράψω κάποιο ψήφισμα άντε και να παραστώ σε μια διαμαρτυρία ..................................................

Είμαστε σε μια εποχή που τουλάχιστον εγώ ( και το λέω προσωπικά αν και ξέρω ότι είναι γενικό ) παλεύω με θεούς και δαίμονες να κρατήσω ζωντανό το μαγαζί μου , να ζήσω την οικογένειά μου και απ αυτό το μικρομάγαζο των 3 ατόμων που δουλεύομαι να ζήσουν και άλλοι 30 40 εξαρτώμενοι συνεργάτες ..............................

Τα πράγματα πρέπει να κινηθούν απ τους επαγγελματίες του χώρου ( μαγαζιά , βιοτεχνίες , σκάφη κ.α ) και εμείς να ακολουθήσουμε την πορεία με την δυναμική που μπορεί να δώσει η ποσότητα .................................

Όπως και να έχει τα πράγματα δεν είναι καλά .............................

Ας στηρίξουμε όσες και όποιες ενέργειες γίνουν και βλέπουμε ...................................

Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 15 Ιαν 2021, 21:59

hariska έγραψε:
Παρ 15 Ιαν 2021, 20:59
Γιάννη αυτό που λέω είναι ότι ΘΕΣΜΙΚΆ μόνο η ΠΕΕΑ έχει αξουσιοδοτηση για επίσημες διαπραγματεύσεις.
Οι λοιποί σύλλογοι, είναι για κοπες πιτας, για καθαρισμους παραλιών, για αγώνες σκοποβολής, για σεμινάρια, κτλ. Όποια κίνηση γίνεται από επιμέρους συλλόγους, πχ Τρίτωνες για Θερμαϊκό κτλ, είναι καλοδεχουμενη, αλλά έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες θετικης έκβασης, απ ότι θα είχε μια κίνηση από το επίσημα αναγνωρισμένο σωματείο, την κεντρική ομοσπονδία ας πούμε.
Δλδ τα μέλη των κατά τόπους συλλόγων, δεν είναι μέλη του αναγνωρισμένου απο το κράτος σωματείου (ΠΕΕΑ);
Γιατί; Για λόγους ανταγωνισμού; Ε καλά
ευχαριστω για την ενημερωση ,δεν το γνωριζα πραγματι :hello:
Μηπως γνωριζεις ποσα μελη εχει ??διοτι μπηκα πριν λιγο στο σαιτ της αλλα δεν βρηκα κατι(απλη περιεργεια )

,

0
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Παρ 15 Ιαν 2021, 22:56

Δεν ξέρω Γιάννη.

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”