Δυστυχώς

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Re: Δυστυχώς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Δευ 03 Αύγ 2020, 15:18

mavrkos έγραψε:
Δευ 03 Αύγ 2020, 14:20
Συμφωνω απόλυτα με τον Γιώργο .
Δεν πρέπει να στελνουμε λάθος μηνύματα στα νέα παιδιά.

Δεν υπάρχει ασφαλές μοναχικό ψάρεμα .

Δημήτρη και gpet78 λετε οτι ο καθένας βάζει μόνος του τα όρια αναλογα με τις ικανοτητες του.
Σωστό μεχρι κάποιο όριο όμως .
Μου θυμίζει αυτα που έλεγε κάποτε ο Σταθάκης στον ΑΝΤ1 οτι ο σωστός οδηγός βάζει μόνος του τα όρια οταν οδηγεί
το αυτοκινητο του , ανάλογα με τις ικανοτητες και την εμπειρία του .

ΤΡΙΧΕΣ κατσαρές λέω εγώ .
Εχει ο καθένας την εμπειρία και το μυαλό να θέσει όρια , οταν ειδικά είναι άπειρος αλλα έχει τεράστια αυτοπεποίθηση
λόγω της νιοτης του ?
Ποσα παιδιά σκοτώνονται στους δρόμους κάθε χρόνο απο αυτή την νοοτροπία με μηχανές και αυτοκίνητα ?
Κάθε χρόνο εξαφανίζεται απο τα τροχαία μία μικρή κωμόπολη στην Ελλάδα επειδη ολοι πιστευουν οτι γνωρίζουν τα όρια τους και εχουν μεγάλη εμπειρία .

Για να θέσεις τα σωστά όρια πρεπει να έχεις τεράστια εμπειρία και γνώση και να εχουν δει τα μάτια σου ολα τα πιθανα κακα σενάρια μεσα στην θάλασσα .
Και πάλι ποτε δεν είσαι σίγουρος.

Μοναχικό ψαρεμα σημαίνει ΡΗΧΟ ψάρεμα αν (κακώς ) επιχειρείται .
Η ζωνη των 25-35 μέτρων είναι επικίνδυνη για όλους , ακόμα και για τους πιο έμπειρους οταν είναι μόνοι τους .
Κατα την προσωπική μου γνωμη μετα απο 25 χρόνια στην θάλασσα είναι ΤΡΕΛΑ να βουτάς εκεί μόνος σου .

Αυτά χωρίς καμμιά διάθεση αντιδικίας αλλα για να κάνουμε ενα χρήσιμο διάλογο κυρίως για τους νεότερους.
Η ενημέρωση βοηθάει, οι περιορισμοί για το ζευγάρι και το αποκλειστικά πολύ ρηχό ψάρεμα όταν βουτάμε μόνοι είναι απόλυτα σωστοί και δικαιολογημένοι από την ζοφερή στατιστική των πνιγμών και την πραγματικότητα, αλλά από την άλλη δε μπορείς να αλλάξεις την ανθρώπινη φύση που σε ένα μεγάλο βαθμό ελέγχεται από τη δράση των ορμονών στο σώμα μας. Πως να κοντράρεις τις παρορμήσεις της τεστοστερώνονης; Πρακτικά αδύνατο κάποια στιγμή θα ενδώσεις σε αυτές τις πιο πολλές φορές με ευχάριστα αλλά και κάποιες άλλες με δυσάρεστα αποτελέσματα είτε είναι με το αυτοκίνητο ή με το ψαροντούφεκο ή με 1000 άλλους τρόπους. Διανύοντας πλέον την 5η δεκαετία της ζωής μου βλέπω με ικανοποίηση της ευεργετικές συνέπειες της πτώσης των επιπέδων της τεστοστερώνης στον χαρακτήρα μου (πιο ήπιος λιγότερο οξύθυμος, υπομονετικός και δεκτικός) και στην συμπεριφορά γενικότερα αλλά και στο ψάρεμα ειδικότερα (οπού ακολουθώ γενικά πιο ασφαλής πρακτικές και δίνω μεγαλύτερη έμφαση στην τήρηση κάποιων κανόνων ασφαλείας). Ναι στο θέμα του ψαροντούφεκου σίγουρα έχω επηρεαστεί και από τα βιώματα και τη σοφία που αποκτάς με τα χρόνια καθώς και με την πληροφόρηση και ανταλλαγή απόψεων που γίνεται με ψαροντουφεκάδες όπως εδώ στο φόρουμ. Αλλά όπως είπα τη τεστοστερόνη δε μπορείς να την κοντράρεις (υπάρχει βέβαια και η λύση να πλακωθείς στα οιστρογόνα μέχρι να βγάλεις βυζιά αλλά και αυτή έχει αμφίβολα αποτελέσματα ως προς την ψυχική και σωματική υγεία) και αν έχεις τύχη διάβαινε.

Πέρα από την πλάκα όμως η η γνώση (πχ σχολές), η ενημέρωση (πχ φόρουμ) και η ατομική προσπάθεια να λειτουργούμε με τη λογική δίνοντας των έλεγχο των αποφάσεων στο ψάροντούφεκο στο πάνω κεφάλι και όχι στο κάτω σίγουρα βοηθούν.

mavrkos
Ονοματεπώνυμο: Μαυρίδης Κώστας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mavrkos » Δευ 03 Αύγ 2020, 16:17

Φίλε gpet78 συμφωνώ σε αυτα που γράφεις .
Η τεστοστερόνη και η παρορμητικότητα - επιθετικότητα που δημιουργεί είναι όντως αιτία για πολλά ατυχήματα .
Αλλα τι να κάνουμε ? Να αποδεχτούμε οτι δεν γίνεται τίποτα και οτι πάντα θα υπάρχουν θάνατοι στο ψαροντούφεκο ?
Ναι σιγουρα θα υπάρχουν , αλλα πρέπει να τους περιορίσουμε οσο το δυνατον περισσότερο .

Επειδή ακριβώς οι νεότεροι συνάδελφοι είναι πιο παρορμητικοί και έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση , λόγω απειρίας
είναι οι πιο ευάλωτοι στον κίνδυνο.
Ειδικά για αυτό πρεπει να τους τονίζουμε πάντα : ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙ .

Δεν έχεις ζευγάρι ? Βουτα ρηχά να διορθώσεις την τεχνική σου , να αποκτήσεις εμπειρίες να προπονηθείς και να περιορίσεις και τον κίνδυνο .
Τα ρηχά νερα είναι μεγάλο σχολείο γιατι τα ψάρια ειναι πολυ πιο επιφυλακτικά και κάθε λεπτομέρεια μετράει .
Δεν είναι ανάγκη να βουτήξεις βαθιά για να βγάλεις ωραία ψάρια . Μπορείς να τα βγάλεις και στα ρηχά . ΜΑΘΕ να το κάνεις .

Αυτο νομίζω πρεπει να τονίσουμε στα νέα παιδιά .

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Δευ 03 Αύγ 2020, 16:35

gsim έγραψε:
Δευ 03 Αύγ 2020, 13:17
Κατ'αρχάς, κρίμα για τους συναδέλφους που έφυγαν. Θερμά συλλυπητήρια στους ανθρώπους τους.

Επιτρέψτε μου μια προσωπική τοποθέτηση πάνω στο παρακάτω σχόλια.
--xristos-- έγραψε:
Κυρ 02 Αύγ 2020, 12:57
Πριν λίγες μέρες πιαστηκα σε πετονιές στο βυθό στα 26 μέτρα μετά από βολή σε ψάρι ξεκινώντας την αναδυση. Έβγαλα την ζώνη και όλα καλα. Μετά κατάλαβα ότι δεν είχα τρόπο να την δέσω και την ανεβασα ετσι. Εκεί το ζευγάρι θα έκανε τα πράγματα πολύ πιο ασφαλή.
dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 02 Αύγ 2020, 20:36
Παίδες όλα είναι σχετικά, τα 26 μέτρα του Χρήστου μπορεί να είναι 16 για κάποιον άλλον, έχει να κάνει με πάρα πολλούς παράγοντες οπότε ας μην είμαστε απόλυτοι. Εαν κάποιος είναι γυμνασμένος, έμπειρος, έχει υδροβιότητα και κυρίως αισθάνεται άνετα στο όποιο βάθος, έχει ο ίδιος την ευθύνη να βάλει τα προσωπικά του όρια. Εγώ χωρίς να είμαι κανένας αθληταράς και χωρίς να είμαι κανένας νέος, έχω βάλει το όριο μου στα 30 μέτρα. Μέχρι εκεί δεν αισθάνομαι καμία ανασφάλεια και έχω πλέον συνηθίσει ότι αν συμβεί κάτι θα πρέπει να βγάλω πέρα μόνος μου....
Θα ήθελα να μου απαντήσετε ειλικρινά στο εξής ερώτημα. Αν σε μια κουβέντα με το παιδί σας, ο οποίος είναι σχετικό νέος στο άθλημα και πάνω στον ενθουσιασμό, σας ρωτήσει "μπαμπά, στα πόσα μέτρα ψαρεύεις όταν είσαι μόνος σου;", θα του απαντούσατε ότι όντως ψαρεύετε στα 30;

Ποιο το νόημα της ερώτησής μου θα μου πείτε. Αυτά που γράφονται εδώ μέσα είναι εξαιρετικά πιθανό να τα διαβάζουν άνθρωποι αντίστοιχοι με τον υποτιθέμενο νέο της κουβέντας παραπάνω. Το μήνυμα λοιπόν που θα εκλάμβανε ένας νέος συνάδελφος θα ήταν "ψάρεψε μόνος σου όσο βαθειά θες, αρκεί να αισθάνεσαι ασφαλής". Και πραγματικά εύχομαι Χρήστο και Δημήτρη όντως στο ψάρεμά σας να είστε απόλυτα ασφαλείς, αλλά είναι πραγματικά αυτό το μήνυμα που θέλουμε να περάσουμε στους νέους;

Δεν είμαι της άποψης άλλα να κάνουμε και άλλα να δείχνουμε, αλλά εδώ παίζονται ανθρώπινες ζωές. Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να μην προάγουμε αυτή την άκρως επικίνδυνη νοοτροπία. Ποτέ χωρίς ζευγάρι, ειδικά το καλοκαίρι. Τέλος.

Επαναλαμβάνω, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και εννοείται πως δεν έχω τίποτα προσωπικό με τους συναδέλφους παραπάνω, κάθε άλλο.

Φιλικά,
Γιώργος
Έχεις δίκιο, αν βοηθάει είμαι 25 και προπονούμαι καθημερινά όλο το χρόνο 6 μέρες την βδομάδα 7-20 ώρες την βδομάδα σε πισίνα, δρομο, θάλασσα κ γυμναστήριο. Ασχολούμαι με το ψαροτούφεκο και την ελεύθερη 10χρονια. Αυθόρμητα ήθελα να μοιραστώ μια εμπειρία για να θυμίσω τους κινδύνους. Τα μέτρα καλυτερα να γίνουν edit?
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 04 Αύγ 2020, 01:32

Αγαπητέ gsim εννοείται ότι δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω μαζί σου ότι το σωστό είναι το ψάρεμα να γίνεται πάντα συντροφικά. Ίσως και να μην υπήρχε το νήμα "δυστυχώς", αν αυτά τα παιδιά είχαν ένα ζευγάρι μαζί τους. Αν παρατήρησες στο προηγούμενο σχόλιο μου, χαρακτήρισα εξ' αρχής της θέση μου ως αιρετική, δηλαδή ως αποκλίνουσα από την ορθή κρατούσα. Παραδέχομαι λοιπόν ότι αυτή η επιλογή δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση, αλλά μάλλον προς αποφυγήν, και βεβαίως δεν την συνιστώ σε κανένα. Ωστόσο πρόκειται για μία προσωπική επιλογή την ευθύνη της οποίας αναλαμβάνω πλήρως και τον λογαριασμό (αν υπάρξει) θα τον πληρώσω εγώ ο ίδιος. Επειδή δεν γνωρίζω κανένα προσωπικά θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι κανένας μονόχνωτος αντικοινωνικός μοναχός που ζει στα βουνά και απεχθάνεται τους ανθρώπους. Έχω πάρα πολλούς φίλους, συγγενείς, ανθρώπους που αγαπάω και με αγαπάνε. Εχω επίσης και ψαρευτικές παρέες που πάμε μαζί και περνάμε υπέροχα. Όπως καταλαβαίνετε μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να εξηγήσω τους λόγους για τους οποίους το μοναχικό ψάρεμα μου ασκεί αυτή την μοναδική γοητεία, ίσως τελικά και να μην υπάρχουν λόγοι να είναι απλώς αυτή η απόλυτη αίσθηση της πρωτογενούς επαφής με την φύση.

Προβληματίστηκα ιδιαίτερα με το ερώτημα τι θα απαντούσα στο παιδί μου, το ερώτημα δεν είναι θεωρητικό είναι πραγματικότατο αφού έχω μία κόρη που πάει πανεπιστήμιο. Η απάντηση ομολογώ καθόλου εύκολη, αφού νομίζω συνειδητά έδωσες στο θέμα συναισθηματικό φορτίο. Ίσως την απάντηση να την έδωσε η ίδια η κόρη μου όταν πριν από κάμποσα χρόνια με ρώτησε αν είχε υπάρξει ποτέ φορά που να μπήκα στην θάλασσα χωρίς να φοράω μάσκα. Τότε συνειδητοποίησα ότι είναι τέτοια η τρέλα που έχω με τον βυθό και τα πλάσματα του, που ίσως δεν έχω πάει ποτέ στην θάλασσα χωρις να φορέσω μάσκα! Εύλογα θα με ρωτήσεις, τι σχέση έχει αυτό, αλλά νομίζω ότι έστω και εμμέσως, αυτό είναι που δίνει την απάντηση. Η ιδέα ότι εκεί κάτω μπορεί να συμβεί κάτι είναι απολύτως αποκρουστική, αλλά δεν πρέπει κανείς να ξεχνάει ότι επιλέγουμε να είμαστε εκεί κάτω γιατί αυτό μας κάνει ευτυχισμένους. Και η κόρη μου είμαι σίγουρος ότι προτιμάει έναν ευτυχισμένο πατέρα από έναν ευνουχισμένο πατέρα. Τώρα γιατί στα 30 και όχι στα 10, θα προσπαθήσω να το απαντήσω αν και δεν χρειάζονται πολλά λόγια γιατί είμαστε συνάδελφοι.

Διανύω ήδη την πέμπτη δεκαετία της ζωής μου και δεν τρέφω αυταπάτες ως προς τον χρόνο που μου απομένει. Από τους παλιούς μου συμμαθητές το 1/3 έχουν πεθάνει, το άλλο τρίτο είναι άρρωστοι και το τελευταίο τρίτο γέροι. Χωρίς να είμαι κανένας υπεράνθρωπος και χωρίς να έχω κάποιες εξαιρετικές ικανότητες, με πολύ κόπο έχω καταφέρει να κρατάω μία καλή φυσική κατάσταση ώστε να κάνω αυτό που μ' αρέσει με τον τρόπο που μ' αρέσει. Σήμερα πήρα την βάρκα και μ' ένα ενοχλητικό τεσσάρι ξεκίνησα για μία ακόμη βουτιά. Με τα πολλά κατάφερα και βρήκα ένα σχετικά προστατευμένο κολπάκι και αγκυροβόλησα εκεί. Έτσι μόνος όπως ήμουν αφέθηκα στην θέα των βράχων, της γαλαζοπράσινης θάλασσας και της μυρωδιάς του θυμαριού που ερχόταν με τον αέρα. Ήμουν βασιλιάς! Ηθελημένα καθυστέρησα να ετοιμαστώ απολαμβάνοντας την κάθε στιγμή. Μετά από λίγο βούτηξα, σ' ένα προτόγνωρα για τα δεδομένα της Ύδρας ζωντανό βυθό. Στηράκια, ροφάκια, μικρόψαρα παντού. Βουτιές στην αρχή ρηχά και μετά βαθύτερα. Ανεξαρτήτως της ύπαρξης ψαριών, θα πρέπει να ομολογήσω ότι αυτές οι βουτιές κάτω από τα είκοσι πέντε μέτρα μου προσφέρουν ένα είδος 'ηδονής' και η ηδονή αυτή είναι τόσο έντονη που είναι αδύνατο να την στερήσω από τον εαυτό μου. Είμαι σαν τον Οδυσσέα που δεν μπορεί να αντισταθεί στο τραγούδι των σειρήνων παρά μόνο αν τον δέσεις στο κατάρτι.. Έκανα τις βουτιές μου, πήρα την στήρα μου και χάρηκα την μέρα. Θα μπορούσε από μία ηλίθια λεπτομέρεια, ένα μπλέξιμο, μία απροσεξία αυτή να ήταν η τελευταία μου ημέρα, αλλά δεν ήταν. Μπορεί να είναι αύριο, μπορεί και σε είκοσι χρόνια -άδηλον γαρ το μέλλον-, πάντως όποτε και να είναι αυτή η τελευταία μέρα, θα ήθελα να είναι ευτυχισμένη σαν την σημερινή.

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τρί 04 Αύγ 2020, 10:46

dimitrikotz έγραψε:
Τρί 04 Αύγ 2020, 01:32
.............. πάντως όποτε και να είναι αυτή η τελευταία μέρα, θα ήθελα να είναι ευτυχισμένη σαν την σημερινή.
Είναι τόσο δυνατή η μέθη της ανάδυσης με το ψάρι-τρόπαιο στα χέρια , μετά την βαθιά βουτιά ??

ΥΓ. Δεν θέλω να γράψω κάτι παραπάνω. Κάποια θέματα είναι πολύ προσωπικά και σεβαστά!!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 04 Αύγ 2020, 11:28

Ναι Μιχάλη είναι, όχι μόνο της ανάδυσης, αλλά και της κατάδυσης με ή χωρίς το ψάρι τρόπαιο! Εχω δύο χωρισμούς γιαυτό τον λόγο..

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 04 Αύγ 2020, 11:55

Ατομικά ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ότι θέλει.

Επειδή όμως ο χώρος αυτός είναι δημόσιος, και προσωπικά σαν Κώστας , νοιώθω ότι έχω χρέος να ενημερώσω σωστά ένα ΝΕΟ στο χώρο ή ένα παλιό στο που μπορεί να ξεφεύγει λόγο εμπειρίας, πρέπει να τονίζουμε την επικινδυνότητα του μοναχικού.

Πρέπει να ενημερώνουμε για πιθανά σενάρια τα οποία κάποιος άπειρος απλά μπορεί να μήν έχει ΚΑΝ σκεφτεί οτι συμβαίνουν !

Μπορούμε μέσο της ενότητας "Αναζήτηση ζευγαριού " να γνωριστούμε μεταξύ μας και να ψαρέψουμε με ασφάλεια! viewforum.php?f=54

Είναι απλά τα πράγματα .
Δεν χρειάζεται να τα κάνουμε δύσκολα!

Υπάρχουν σχολειά , υπάρχουν κάλοι εκπαιδευτές που θα μάθουμε πρώτες βοήθειες και συμπεριφορά -αντίδραση σε κάτι ακραίο ( Δεν πάμε με αυτοσκοπό να βαθύνουμε. Πάμε για να μάθουμε να ψαρεύουμε με ασφάλεια) .

Σέβομαι κάθε άποψη , αλλά δέν είναι σωστό να προβάλουμε λάθος μηνυματα!

Το οφείλουμε σε φίλους που χάθηκαν και το οφείλουμε σε νέους που δέν ξέρουν και ψάχνουν στο ιντερνετ να δουν - μάθουν -γνωρίσουν το Ψαροτουφεκο!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 04 Αύγ 2020, 12:15

Κωνσταντίνε δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου! Χωρίς να έχουμε γνωριστεί προσωπικά, από τα σχόλια σου καταλαβαίνω ότι είσαι σοβαρός άνθρωπος με αγάπη για το αντικείμενο και τα σχόλια σου είναι πάντα προς την σωστή κατεύθυνση (σε αντίθεση ίσως με τα δικά μου)

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Τρί 04 Αύγ 2020, 13:06

Εγω απλα θα σας πω ενα περιστατικο δικο μου επειδη βλεπω οτι εχει επικεντρωθει η κουβεντα στο ψαρεμα στα βαθια. Εχουμε παει παρεα με ενα φιλο. Ντουφεκαει ενα σκαρο 3-4 μ βαθος και η βεργα σκαλωνει σε μια συσταδα ποσειδωνιας. Καρφωθηκε στις ριζες. Κατεβαινω να την ξεμπερδεψω. Νιωθω τη μπετονια απο το ψαροντουφεκο στη γαμπα μου αλλα δε δινω σημασια. Προσπαθω να ξεμπλεξω τη βεργα αλλα δεν μπορω. Ευτυχως η βεργα ειχε ενα τζογο πανω κατω περιπου 20 ποντους. Κανω στροφη να βγω πανω και η μπετονια τυλιγεται στη γαμπα μου. Ανεβαινω πανω και 5 ποντους πριν την επιφανεια σταματαω δεν μπορω να βγω επιφανεια. Η αγωνια μου δεν περιγραφεται. Το ζευγαρι μου ειχε ξεκινησει βουτια ηδη με το μαχαιρι στο χερι αλλα ευτυχως αυτος ο τζογος που ειχε η βεργα μου επετρεψε να βγω στην επιφανεια σε δευτερο χρονο. Φανταστειτε να μην ειχα ζευγαρι ή η βεργα αυτο τον τζογο. Το κακο μπορει να σε βρει ειτε στα 3 ειτε στα 23. Δυστυχως θελει πολυ προσοχη!
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 04 Αύγ 2020, 14:13

matador
κωστα ,γραφεις ακριβως αυτα που θα ηταν πρεπον να διαβαζονται δημοσια απο ολους και δε τους νεους του χομπυ μας
Διαφωνω και θα διαφωνω παντα ομως με τον ορο <<ποτε χωρις ζευγαρι>>,το θεωρω αυταρχικο ,το θεωρω εναντια στης ατομικες ελευθεριες,το θεωρω ποναει κεφαλι κοβει κεφαλι (ευκολη λυση να δειξουμε οτι νιαζομαστε για πνιγμους ψαροτουφεκαδων????η απαγορευση του μοναχικου ψαροτουφεκου διοτι εκει θα καταλήξουμε στο τελος και ηδη ορισμενα λιμεναρχεια γραφουν για αυτον τον λογο ενω δεν θα επρεπε οπως ολοι ξερουμε )
Πολυ σωστα ενα ΣΩΣΤΟ ζευγαρι ΜΑΛΛΟΝ θα σωσει ζωη ,πολυ σωστα καλο ειναι να ψαρευουμε με ζευγαρι ,πολυ σωστο να συστήνεται η χρηση ζευγαριου (οπως συστηνει και το λιμεναρχειο επισημα)αλλα το να γινεται προσπαθεια να επιβληθει το ζευγαρι ???θα με βρισκει παντα αντιθετο διοτι εγω θεωρω οτι παντα η απαγορευσεις ειναι μια ευκολη και ξεκουραστη λυση που δεν οδηγει πουθενα αλλα μου στερουν και την ατομικη μου ελευθερια και τον λογο για τον οποιον δεν οδηγει πουθενα ??? πανευκολα μπορει καποιος να τον σκεφτει ,πανευκολα :)
Το παν ειναι η προληψει η ενημερωση η γνωση και ο ελεγχος ,μονον ετσι ομορφα και ωραια θα ελαττωθούν καποια πραγματα
matadori
η απαντηση σου ηταν η ποιο σωστη που διαβασα και αυτα θα επρεπε να κανει το φορουμ αλλα και τα σωματεια ψαροτουφεκαδων
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 04 Αύγ 2020, 14:34

thalassa50 έγραψε:
Τρί 04 Αύγ 2020, 14:13
matador
κωστα ,γραφεις ακριβως αυτα που θα ηταν πρεπον να διαβαζονται δημοσια απο ολους και δε τους νεους του χομπυ μας
Διαφωνω και θα διαφωνω παντα ομως με τον ορο <<ποτε χωρις ζευγαρι>>,το θεωρω αυταρχικο ,το θεωρω εναντια στης ατομικες ελευθεριες,το θεωρω ποναει κεφαλι κοβει κεφαλι (ευκολη λυση να δειξουμε οτι νιαζομαστε για πνιγμους ψαροτουφεκαδων????η απαγορευση του μοναχικου ψαροτουφεκου διοτι εκει θα καταλήξουμε στο τελος και ηδη ορισμενα λιμεναρχεια γραφουν για αυτον τον λογο ενω δεν θα επρεπε οπως ολοι ξερουμε )
Πολυ σωστα ενα ΣΩΣΤΟ ζευγαρι ΜΑΛΛΟΝ θα σωσει ζωη ,πολυ σωστα καλο ειναι να ψαρευουμε με ζευγαρι ,πολυ σωστο να συστήνεται η χρηση ζευγαριου (οπως συστηνει και το λιμεναρχειο επισημα)αλλα το να γινεται προσπαθεια να επιβληθει το ζευγαρι ???θα με βρισκει παντα αντιθετο διοτι εγω θεωρω οτι παντα η απαγορευσεις ειναι μια ευκολη και ξεκουραστη λυση που δεν οδηγει πουθενα αλλα μου στερουν και την ατομικη μου ελευθερια και τον λογο για τον οποιον δεν οδηγει πουθενα ??? πανευκολα μπορει καποιος να τον σκεφτει ,πανευκολα :)
Το παν ειναι η προληψει η ενημερωση η γνωση και ο ελεγχος ,μονον ετσι ομορφα και ωραια θα ελαττωθούν καποια πραγματα
matadori
η απαντηση σου ηταν η ποιο σωστη που διαβασα και αυτα θα επρεπε να κανει το φορουμ αλλα και τα σωματεια ψαροτουφεκαδων
Γιάννη τα έχουμε ξανασυζητήσει.
Αν ανατρέξεις σε παλιότερα ποστ, έχω γράψει και εγώ χειμώνα πως ψαρεύω πχ.

Είπαμε...κοιτάμε τη γενική εικόνα και προσπαθούμε να βοηθήσουμε κάποιον ή κάποιους να αποφύγουν δυσάρεστες καταστάσεις.

((Έχω και προσωπικό παράδειγμα από "ζευγαρι" που τον έψαχνα μια ώρα , σε μποφορ επειδή ξέκοψε .. έφυγε σε βουτιά μου και τρέχα γύρευε.
Κίνδυνος υπάρχει και με ζευγάρι και χωρίς ζευγάρι.))

Μιλάμε όμως γενικά για επικινδυνότητα στη θάλασσα και τουλάχιστον για τους νέους και άπειρους , όχι μοναχικό ψάρεμα!

Δύσκολη συζήτηση Γιάννη για να αναλυθεί γραπτά αλλά ξέρω οτι με καταλαβαίνεις :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

jasonic4
Ονοματεπώνυμο: Παρασιδης Μπαμπης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jasonic4 » Τετ 05 Αύγ 2020, 08:10

Δυστηχως παιδια βλεποντας τους θανατους που γινονται στο χωρο μας θεωρω πως τα βαθια σκοτωνουν.γι αυτο και θεωρω το σχολειο δικοπο μαχαιρι, δλδ δε νομιζω να περασεις σχολειο και να μη παρεις μετρα. Και η στατιστικη αυτο δειχνει δυστηχως στο χωρο μας.. Οι πιο πολυ την πατανε στα βαθεια..

Άβαταρ μέλους
labrax7
Ονοματεπώνυμο: Αλέξανδρος Ζορζοβίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από labrax7 » Πέμ 06 Αύγ 2020, 02:05

Ένα επίσης πράγμα που αξίζει κατά την γνώμη μου να ξανατονιστεί είναι ότι πάμε με ζευγάρι αλλά όταν βουτάμε βουτάμε σαν να είμαστε μόνοι,
η παρουσία του ζευγαριού σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μας ωθήσει να ξεπεράσουμε τα όρια μας και να κάνουμε περισσότερο ριψοκίνδυνα πράγματα απο ότι αν είμασταν μόνοι.

Το λέω γιατί την έχω πατήσει έτσι προσωπικά με μερικές πολύ τραβηγμένες για τις δυνατότητές μου βουτιές και όταν έφτασα στην επιφάνεια το 'ζευγάρι' ήταν αλλού (πολύ σημαντικό επίσης να υπάρχει ο κατάλληλος άνθρωπος που θα είναι ένα πραγματικό δίχτυ ασφαλείας και όχι απλά μια παρέα να πας στη θάλασσα).
Ίσως το ιδανικό θα ήταν να ψαρεύαμε και οι δύο με ένα όπλο..

Άβαταρ μέλους
xriman
Ονοματεπώνυμο: Μανωλας Χρηστος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xriman » Πέμ 06 Αύγ 2020, 09:55

Σχετικά νέος στον χώρο όχι όμως και σε ηλικια ξεκίνησα το ψαροντουφεκο και παράλληλα σχολεία για να έχω κυρίως τις γνώσεις που πιστεύω ότι χρειαζόμαστε να έχουμε όλοι μας τόσο για τους κινδύνους αλλά και για την τεχνική που θα δώσει τα επιθυμητά μέτρα.
Θα με χαρακτήριζα συγκρατημένο και όχι παρορμητικο όσο αφορά τα ψαρεματα μου και όμως παρόλα αυτά το λάθος ήρθε και μαζί με αυτό και αλλά στο καπάκι και ήρθε και το black out στην επιφάνεια μετά από βουτιά προπόνησης στα 30 +.το ευτύχημα είναι ότι όπως καναμε παντα ήμασταν τρεις: ένας βουτιά ένας ασφαλεια στα +- 10 και ένας επιφάνεια έτοιμος να αναλάβει αν για κάποιο λόγο δε μπορεί η ασφάλεια. Το αποτέλεσμα είναι να γράφω τώρα αυτά που γράφω και να μην είμαι άλλο ένα δυστυχώς...
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα σχολεία δεν κάνουν τίποτα μόνα τους αν δε φροντισουμε και εμείς να τα τηρούμε.οσο για τα ψαρεματα μου είμαι τυχερός και έχω βρει δύο φίλους πλέον μέσα από το φόρουμ με τους οποίους βουτάμε εναλλάξ και πάντα οπτική επαφή όσο είναι εφικτό.
Όταν δεν έχω παρέα η λύση είναι ΜΙΑ μπάρμπεκιου και μπύρες και η θάλασσα εκεί ειναι δε φεύγει...εμεις φεύγουμε...
Πίνω μόνο μία μπύρα έτσι για το καλό....

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”