Απαγόρευση υποβρύχιας αλιείας

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Re: Απαγόρευση υποβρύχιας αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 02 Απρ 2020, 02:59

d&s-divers έγραψε:
Πέμ 02 Απρ 2020, 00:34
Καλησπέρα.
Συγνώμη, το να μην ισχύει γράφτηκε εκ παραδρομής!Οσο εύκολο είναι να βγεις μια βόλτα στο βουνό, στο Καρπενήσι για παράδειγμα χωρίς να έχεις συμπληρώσει το ειδικό έντυπο, άλλο τόσο είναι να πας για υποβρύχιο ψάρεμα σε ενα μικρό παραθαλλάσιο μέρος.Φυσικά εάν σε εντοπίσουν τα αρμόδια όργανα θα βεβαιώσουν το πρόστιμο.Αλλά όπως σε πολλούς άλλους τομείς η ζωή ''παραγράφει'' τους παράλογους κανονισμούς.
Ζω στο εξωτερικό, πολύ κοντά στον συμπαθή :hello: thalassa 50 , τηρώ τις ειδικές συνθήκες αλλά εξακολουθώ να εργάζομαι λίγο λιγότερο απο πριν.
Οι φίλοι μου στην ιδιαίτερη Πατρίδα μου όπως έγραψα και παραπάνω, πηγαίνουν στην θάλασσα κάνοντας το χόμπυ μας, προσέχοντας λίγο περισσότερο.Δεν μπορώ να πω πως δεν ζηλεύω, βλέποντας τις νορμάλ ψαριές τους, την στιγμή που δεν μπορώ να βραχώ ούτε την πισίνα. :banghead:
Κάποια δεδομένα αλλάζουν:Παρατηρώ πως μπορεί ενας ''καλός'' υπ. κυνηγός να θρέψει μια μικρή γειτονιά, σε μια περίοδο που τα προ'ι'όντα πρώτης ανάγκης θα ακριβαίνουν...να μην πω να μειώνονται κι όλας.
Δεν είναι όλα στην ζωή μας άσπρο/μαύρο!Η κοινή λογική που μας υπαγορεύει αυτήν τη στιγμή την απόσταση απο την ζωή όπως την είχαμε συνηθίσει, μας δείχνει παράλληλα πως πρέπει να είμαστε υγειώς σκεπτόμενοι.
Η επόμενη μέρα, όποτε και να έρθει(που δεν θα αργήσει), θα είναι κατά την γνώμη μου διαφορετική.Θα χρειαστεί να επαναπροσδιορίσουμε πολλά πράγματα που πριν την δοκιμασία αυτή μας φαίνονταν εντελώς φυσιολογικά.
Καλό βράδυ.
μεγαλη αληθεια :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 02 Απρ 2020, 11:28

seadragon έγραψε:
Τετ 01 Απρ 2020, 23:18
καλο μηνα σε ολους. δεν μπορω ακομα να το καταλαβω. σε λιγες μερες θα δειξει ποιος ειναι ο πραγματικος λογος της απαγορευσης αυτης. μαλλον δεν θα μου αρεσει.... :-k :-k
αυτο λεω και γω! <<σε εναν κοσμο ηθικο αγγελικα πλασμενο>> οπως η ελλαδα ,εμεις εξακολουθουμε να κοιμομαστε τον υπνο του δικαιου !!! ](*,)
..διατηρω μια μικρη ελπιδα επειδη εχουν βαλει και το μπανιο απο διπλα!με την αρση αυτου μηπως τη γλυτωσουμε και μεις! ο θερμαικος εχει δημιουργησει ενα κακο προηγουμενο που δεν αποκλειεται (εγω λεω σιγουρα)να το επικαλεσθουν μελλοντικα! :this:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Πέμ 02 Απρ 2020, 12:16

Ή γεροπαραξένεψα ή φταίει η καραντίνα, δεν εξηγείται αλλιώς.
Εκφράσεις όπως ....
νορμάλ ψαριές...σε αντιδιαστολή με τι είδους ψαριές??
ανταλάσσω με αγροτικά προϊόντα.....δηλ. στο ζύγι μπαίνουν από την μια σαργοί κι από την άλλη πατάτες??
ταΐζω την γειτονιά με ψάρια........κι ο επαγγελματίας ψαράς , που η επιβίωσή του εξαρτάται από την πώληση των ψαριών του??
πέραν βέβαια του γεγονότος ότι για να ταΐσεις μια γειτονιά με νορμάλ ψαριά , το νορμάλ έχει γίνει λάστιχο!!
Αλλά θα τελειώσει αυτή η ιστορία , θα τελειώσει η καραντίνα κι όλα θα ξαναβρούν τον ρυθμό τους......κι εμείς οι παράξενοι θα βγούμε να απολαύσουμε το δάσος , αντί να βλέπουμε από το παράθυρό/πληκτρολόγιό μας το δέντρο, όπως λέει ο αγαπητός Στέλιος!!!

Άβαταρ μέλους
Lykourgos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lykourgos » Πέμ 02 Απρ 2020, 13:13

Παραξενο που απαγορευουν το ψαροτουφεκο και κάθε δραστηριοτητα στη θαλασσα...αλλα ενταξει δεν εγινε και τιποτα…
μην ειμαστε υπερβολικοι..όλα στο μυαλο μας είναι...
την υγεια μας να εχουμε :hello:
κι αν δεν βγάλουμε λέπι....υπάρχουν και τα σουβλάκια...

d&s-divers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από d&s-divers » Πέμ 02 Απρ 2020, 15:21

Καλημέρα!
Μια ''νορμάλ'' ψαριά, είναι σαν κι αυτές που ποστάρονται κατά κόρον σε αυτό το φόρουμ.Δηλ., σε επιτρεπτά είδη και κιλά.Τώρα αν είναι 5 ή 6 κιλά...με το τηλεκαντάρι δεν μπορώ να πω με ακρίβεια. :)
Σαργοί, σηκιοί, μελανούρια...πατάτες, σαλάτες, λάχανα...ναι κάτι τέτοια!Ανταλλακτικό εμπόριο.Ισως παράνομο, καθ' όλα όμως ηθικό.
Δεν ξέρω πόσα άτομα αποτελούν μια γειτονιά.Ούτε και πόσα ψάρια χρειάζεται να χορτάσει ένα άτομο...
Αυτό που ξέρω όμως και μπορώ να καταθέσω είναι:Οταν πριν πολλά χρόνια ζούσα μόνιμα στο νησί, αν κάποιο ζευγάρι ηλικιωμένων ή και μεμονωμένα μου ζητούσε ''ένα ψάρι για σούπα'' χτυπούσα εναν σηκιό, μια λαπίνα, κάποιον σαλούβαρδο.Τέτοια ψάρια δεν κυνηγούσα υπό άλλες συνθήκες...τους τα χάριζα λοιπόν με ανταμοιβή τις ευχές τους...Κατά κανόνα οι σεβαστοί αυτοί γέροντες, ακόμα κι αν είχαν τα χρήματα απο την πενιχρή τους σύνταξη, δεν μπορούσαν να κατέβουν στον γιαλό να ψωνίσουν απο τα καίκια...Την περίοδο του καλοκαιριού δε, και να κατέβαιναν δεν έβρισκαν ούτε γόπες.Οι ταβέρνες τα ''σκούπιζαν'' όλα...Δεν το κρύβω πως ένοιωθα μια μεγάλη ικανοποίηση για το ότι νέος και δυνατός ων, μπορούσα με μηδαμινή προσπάθεια να παρέχω κοινωνική αληλλεγύη στους συμπολίτες μου.
Τώρα για το ΑΝ θα έχουν χρήματα οι επαγγελματίες αλιείς... :roll: Ας κάνει ο καθένας τα κουμάντα του!Εκτός απο λίγων εξαιρέσεων είναι συνταξιούχοι, οι οποίοι προσπαθούν να εξοικονομίσουν ένα παραπάνω εισόδημα απο την ψαροσύνη.Οι υπόλοιποι, νέοι σχετικά και με καλύτερα εργαλεία, στέλνουν τα ''πρώτα'' αλιεύματά τους σε μαγαζιά μεγάλων πόλεων κατά την διάρκεια του χειμώνα κυρίως και στα ψαρομανάβικα.Το καλοκαίρι...όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε... :D
Ο καθένας να κάνει την δουλειά του!Ακόμα και το προσωπικό των κατά τόπων Λιμεναρχείων όπως οφείλει να ψάχνει τους παραβάτες των Νόμων!
Τα μόνα δώρα της θάλασσας είναι τα χτυπήματα κι η ευκαιρία να νοιώσεις δυνατός για...λίγο!

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Πέμ 02 Απρ 2020, 15:44

michalis1958 έγραψε:
Πέμ 02 Απρ 2020, 12:16
Εκφράσεις όπως ....
ανταλάσσω με αγροτικά προϊόντα.....δηλ. στο ζύγι μπαίνουν από την μια σαργοί κι από την άλλη πατάτες??
ταΐζω την γειτονιά με ψάρια........κι ο επαγγελματίας ψαράς , που η επιβίωσή του εξαρτάται από την πώληση των ψαριών του??
πέραν βέβαια του γεγονότος ότι για να ταΐσεις μια γειτονιά με νορμάλ ψαριά , το νορμάλ έχει γίνει λάστιχο!!
Αλλά θα τελειώσει αυτή η ιστορία , θα τελειώσει η καραντίνα κι όλα θα ξαναβρούν τον ρυθμό τους......κι εμείς οι παράξενοι θα βγούμε να απολαύσουμε το δάσος , αντί να βλέπουμε από το παράθυρό/πληκτρολόγιό μας το δέντρο, όπως λέει ο αγαπητός Στέλιος!!!
d&s-divers έγραψε:
Πέμ 02 Απρ 2020, 15:21
Καλημέρα!
Μια ''νορμάλ'' ψαριά, είναι σαν κι αυτές που ποστάρονται κατά κόρον σε αυτό το φόρουμ.Δηλ., σε επιτρεπτά είδη και κιλά.Τώρα αν είναι 5 ή 6 κιλά...με το τηλεκαντάρι δεν μπορώ να πω με ακρίβεια. :)
Σαργοί, σηκιοί, μελανούρια...πατάτες, σαλάτες, λάχανα...ναι κάτι τέτοια!Ανταλλακτικό εμπόριο.Ισως παράνομο, καθ' όλα όμως ηθικό.
Δεν ξέρω πόσα άτομα αποτελούν μια γειτονιά.Ούτε και πόσα ψάρια χρειάζεται να χορτάσει ένα άτομο...
Αυτό που ξέρω όμως και μπορώ να καταθέσω είναι:Οταν πριν πολλά χρόνια ζούσα μόνιμα στο νησί, αν κάποιο ζευγάρι ηλικιωμένων ή και μεμονωμένα μου ζητούσε ''ένα ψάρι για σούπα'' χτυπούσα εναν σηκιό, μια λαπίνα, κάποιον σαλούβαρδο.Τέτοια ψάρια δεν κυνηγούσα υπό άλλες συνθήκες...τους τα χάριζα λοιπόν με ανταμοιβή τις ευχές τους...Κατά κανόνα οι σεβαστοί αυτοί γέροντες, ακόμα κι αν είχαν τα χρήματα απο την πενιχρή τους σύνταξη, δεν μπορούσαν να κατέβουν στον γιαλό να ψωνίσουν απο τα καίκια...Την περίοδο του καλοκαιριού δε, και να κατέβαιναν δεν έβρισκαν ούτε γόπες.Οι ταβέρνες τα ''σκούπιζαν'' όλα...Δεν το κρύβω πως ένοιωθα μια μεγάλη ικανοποίηση για το ότι νέος και δυνατός ων, μπορούσα με μηδαμινή προσπάθεια να παρέχω κοινωνική αληλλεγύη στους συμπολίτες μου.
Τώρα για το ΑΝ θα έχουν χρήματα οι επαγγελματίες αλιείς... :roll: Ας κάνει ο καθένας τα κουμάντα του!Εκτός απο λίγων εξαιρέσεων είναι συνταξιούχοι, οι οποίοι προσπαθούν να εξοικονομίσουν ένα παραπάνω εισόδημα απο την ψαροσύνη.Οι υπόλοιποι, νέοι σχετικά και με καλύτερα εργαλεία, στέλνουν τα ''πρώτα'' αλιεύματά τους σε μαγαζιά μεγάλων πόλεων κατά την διάρκεια του χειμώνα κυρίως και στα ψαρομανάβικα.Το καλοκαίρι...όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε... :D
Ο καθένας να κάνει την δουλειά του!Ακόμα και το προσωπικό των κατά τόπων Λιμεναρχείων όπως οφείλει να ψάχνει τους παραβάτες των Νόμων!
Επίπεδο συζήτησης !
Πόσο το γουστάρω πραγματικά!!!
Σας ευχαριστώ!! :hello:

είναι πραγματάκια εδώ μέσα στο φόρουμ, που μας ξεχωρίζουν πλέον!
Δυσκολες στιγμες αληθεια , για ολους!

Προσωπικά , αποφεύγω τα σοσιαλ και τις ειδήσεις...χαζεύω εδώ μέσα συχνά , και ηρεμώ απο τη καθημερινότητα! :hello:

Για την απαγορευση , τα ειπαμε ηδη...Υπομονη και υγεια για ολους...Να ειμαστε καλα και βλεπουμε στο μελλον!
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

spearjgeo7
Ονοματεπώνυμο: giannis geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Πέμ 02 Απρ 2020, 16:06

Παιδια η απαγορευση ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ηλιθια, αλλα "εξοικονομει" μοναδες αστυνομευσης που χρειαζονται για αυτους που στελνουν 6 και βγαζουν τα ιγκουανα βολτα στον ηλιο, για τις εξαλλες κυρατσες που "θα τους βαλουν τσιπακι και τους στερουν την ελευθερια" κυκλοφορωντας με το smartphone στο χερι (που ανα πασα στιγμη ξερει το ιστορικο της google που βρισκεσαι) βγαζοντας selfies, και για τους μπαρμπαδες που ξεπορτιζουν ασυστολα αντι να καταλαβουν οτι ολο αυτο γινεται για το δικο τους καλο!
Αν αργοτερα αποδειχτει οτι ολο αυτο γινεται εκ του πονηρου και υπαρχει δολος (follow the money) η απαντηση βρισκεται στις καλπες που καποια στιγμη θα στηθουν, δεν γιναμε (ακομα) Ουγγαρια του Ορμπαν!
Υπομονη και υγεια σε ολους! :hello:

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 02 Απρ 2020, 17:41

spearjgeo7 έγραψε:
Πέμ 02 Απρ 2020, 16:06
Παιδια η απαγορευση ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ηλιθια, αλλα "εξοικονομει" μοναδες αστυνομευσης που χρειαζονται για αυτους που στελνουν 6 και βγαζουν τα ιγκουανα βολτα στον ηλιο, για τις εξαλλες κυρατσες που "θα τους βαλουν τσιπακι και τους στερουν την ελευθερια" κυκλοφορωντας με το smartphone στο χερι (που ανα πασα στιγμη ξερει το ιστορικο της google που βρισκεσαι) βγαζοντας selfies, και για τους μπαρμπαδες που ξεπορτιζουν ασυστολα αντι να καταλαβουν οτι ολο αυτο γινεται για το δικο τους καλο!
Αν αργοτερα αποδειχτει οτι ολο αυτο γινεται εκ του πονηρου και υπαρχει δολος (follow the money) η απαντηση βρισκεται στις καλπες που καποια στιγμη θα στηθουν, δεν γιναμε (ακομα) Ουγγαρια του Ορμπαν!
Υπομονη και υγεια σε ολους!
Γιαννη ,ας υποθεσω οτι το σκεπτικο τους ειναι αυτο που λες στην αρχη!γιατι στα νησια οι λαθρομεταναστες κινουντε οποτε θελουν και σε οποιο αριθμο θελουν και τα οργανα κανουν ελεγχο στους ελληνες και αν δεν εχουν αδεια τους ριχνει το 150αρι? για δε το ψ/τ ειδικα εχει και επακολουθα?τοσος συνωστισμος επικρατουσε κατα τον ελεγχο που εγινε ,ωστε θεωρησαν πρεεπον να απογορευτει για την δημοσια υγεια? εκεινο το καλοπαιδο (γονος γνωστης οικογενειας εφοπλιστων),οταν παραβιασε την υποχρεωτικη καραντινα (αφου ειχε επιστρεψει απο τας αγγλιας)και πηγε με φιλους στην ικαρια ,τον ριξανε προστιμο?αντ'αυτου οταν παρουσιασε συμπτωματα ,το ΕΚΑΒ εστησε αεροδιακομιδη ,για να τον φερει στην αθηνα! πιο πριν ειχε πεθανει η 41 ετων γυναικα επειδη το ΕΚΑΒ δεν μπορουσε να την μεταφερει!!!!!
οχι! εμενα δεν με πειθει το καλοπροαιρετο της αποφασης! [-X
οσο τωρα για τις καλπες εδω :rotfl: :rotfl: .......ειδαμε και τις προηγουμενες!!!
ο ελληνας ειναι το καλυτερο προβατακι του κοσμου!!!
η πλακα ειναι οτι οι ξενοι μας θεωρουσαν και ανταρτες !!! :rotfl:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 02 Απρ 2020, 17:50

michalis1958 έγραψε:
Εκφράσεις όπως ....
Εγώ Μιχάλη,το δάσος δόξα τω Θεώ το βλέπω...
Τη θάλασσα θα πάω να δω τότε.. :grin: :grin:
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 02 Απρ 2020, 17:59

michalis1958 έγραψε:
Εκφράσεις όπως ....
ρε Μιχαλη !!! ημαρτον μ'αυτο το τροπαρι !!!
δηλαδη και γω πρεπει να σκεφτομαι την επιβιωση του ψαρα ,οταν εκεινος δεν σκεπτεται την δικη του και ποσο μαλλον την δικη μου?εκεινος στον μπαξε του δεν καλλιεργει λαχανικα?γιατι δεν σκεφτεσαι και τον αγροτη που τα παραγει τοτε?
απ'την αλλη αν θες οι επαγγελματιες ψαραδες ειναι απο τους πιο ευνοημενους ελληνες? κανω λαθος?γιατι να μαγειρευουμε στο σπιτι και κοβουμε το ψωμι των εστιατοριων? γιατι κανουν φορ.δηλωση καποιοι μονοι τους και κοβουν το ψωμι των λογιστων? κ.ο.κ.
και φυσικα ποιος λεει οτι οταν δινω ψαρια σε καποιον και εκεινος εκτιμωντας την κινηση μου δινει κατι απ'αυτα που εχει,οτι ειναι εμποριο?
εγω π.χ. πηγα ιονιο σε φιλο,πηγαμε για ψαρεμα και μ'εδωσε ολα τα ψαρια επειδη τον ειχα παει τσιπουρο.εννοειτε οτι δεν ηθελα ,αλλα επεμενε λεγοντας μου οτι δεν εχει κατι αλλο να με δωσει ,για να με ευχαριστησει για την χειρονομια
μου !το δεχτηκα για να μην τον κακοκαρδισω! το θεωρεις εμποριο?
....Μιχαλη ! μαλλον ειναι συμπτωματα της αποχης !!! :grin:

hektoras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hektoras » Πέμ 02 Απρ 2020, 18:11

Εάν υπήρχε σοβαρή επίσημη εκπροσώπηση του ψαροντούφεκου θα είχαμε θεσμικά ερωτήσει και δεχτεί απάντηση με ποιό σκεπτικό απαγορεύεται το ψαροντούφεκο αφού φύσει δεν συνάδει με συνωστισμό πολλών ατόμων ή πολυάριθμων ομάδων.
Εγώ αδυνατώ να καταλάβω τη λογική πίσω από αυτό και δυστυχώς για μας δεν υπάρχει θεσμικό όργανο να ερωτήσει και ευτυχώς για αυτούς δεν υποχρεώνονται να απαντήσουν. Οπότε θα μείνουμε με την απορία και τις εικασίες.

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Πέμ 02 Απρ 2020, 19:50

Δεκτές και σεβαστές οι ενστάσεις σας . Να πω απλά ότι μετά από τόσα χρόνια στη θάλασσα , έχοντας δει πολλά , καλά και στραβά , πιστεύω ότι κάποια σταθερά θα πρέπει να υπάρχει στον τρόπο που ενεργούμε στο ψάρεμά μας. Αυτή η σταθερά , δεν μπορεί να είναι άλλη , από την αλιευτική νομοθεσία. Δεν είναι η ιδανική , αυτό είναι προφανές , αλλά πιστεύω ότι είναι ακόμα χειρότερο , να την ερμηνεύουμε κατά το δοκούν ( το έχω κάνει κι εγώ) !! :)

diver31
Ονοματεπώνυμο: Ξανθοπουλος Ζαχαριας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diver31 » Πέμ 02 Απρ 2020, 23:32

Καλησπερα κ απο μενα,
απλα ηθελα να καταθεσω την αποψη μου σχετικα με το "παραλογο" της αποφασης αυτης κ να καταθεσω καποιους προβληματισμους.
Θα προσπαθησω να δω καλοπροαιρετα το θεμα κ να αποφυγω τις θεωριες συνομωσιαςμε τις οποιες δεν επιθυμω καν να ασχοληθω.
Πολλοι συνανθρωποι μας που μενουν στο κλεινον αστυ κ γενικοτερα σε πολυκατοικιες προσπαθουν οσο μπορουν να μενουν μεσα αν κ αυτο ειναι δυσκολο διοτι εισαι συνεχεια μεσα σε 4 τοιχους κλεισμενος οποτε θα αναζητηθουν τροποι διαφυγης που ετσι αυτο θα επιφερει χαλαρωση(γιατι μην μου πειτε οτι αν μπορουσατε δεν θα περνατε την οικογενεια μαζι να ξεσκασει λιγο κ εμεις θα καναμε το κεφι μας).
Δευτερον πηγαινοντας για ψαρεμα με το ζευγαρι μας πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι ο ενας απο τους 2 δεν εχει κολλησει κ εμεις να ειμαστε δυνητικα μεταφορεις του ιου στα συγγενικα μας προσωπα αρα κ ετσι επιφερουμε χαλαρωση κ κατ επεκταση μεγαλυτερη διασπορα.
Τριτον αν για οποιοδηποτε λογο χρειαστουμε την επεμβαση απο καποια λιμενικη αρχη η ακομη κ νοσοκομειακη περιθαλψη υπερβαλλοντας εαυτω σε καποια βουτια μας δεν προκαλουμε τον εαυτο μας να κολλησουμε καποιον ιο η καποια ενδονοσοκομειακη αρρωστεια; τοσα ακουμε κατα καιρους..ποσο μαλλον τωρα που υπαρχει κ αυτη η κατασταση.
Τεταρτον στις γειτονικες μας μεσογειακες χωρες δεν βλεπουμε η ακουμε τι γινεται; θα μου πειτε οτι θελουν μας πασσαρουν.. αλλα ακομη κ ετσι να ειναι προτιματε να χανουμε παππουδες γιαγιαδες θειους γονεις για ενα ψαρεμα ενω μπορουμε να τους προστατεψουμε;

Συγγνωμη αν κουρασα

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 02 Απρ 2020, 23:45

αντιγράφω από το fb το οποίο το ανάρτηση ένας καρδιολόγος σήμερα και το οποίο ήταν η άποψη μου από την αρχή τον μέτρων που πήρε η κυβέρνηση

Ο ΣΥΝΩΣΤΙΣΜΟΣ απαγορεύεται, όχι το ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ!
Συμφώνησε απόψε σε αυτό και ο κύριος Τσιόδρας, απαντώντας σε σχετική ερώτηση!
Το περπάτημα χωρίς συνωστισμό και επιτρέπεται και επιβάλλεται τόσο στους υγιείς για να εξακολουθήσουν να είναι υγιείς σωματικά και πνευματικά, όσο και στους ασθενείς, όπως οι καρδιοπαθείς, οι υπερτασικοί, οι διαβητικοί κλπ, για να μην επιδεινώσουν τη νόσο τους!
Στα παραπάνω νοσήματα, αλλά και σε άλλα, το περπάτημα είναι το καλύτερο και το αναντικατάστατο φάρμακο!
Σε ανοιχτούς χώρους όπως στην παραλία της Θεσσαλονίκης να αφήνουν τον κόσμο να περπατάει όλες τις ώρες! Η αστυνομία να επεμβαίνει σε παρέες και συνωστισμό και όχι σε μανούλες στα όρια νευρικής κρίσης που βγάζουνε τα παιδάκια τους βόλτα!
Χάρις στα έγκαιρα μέτρα και στον κύριο Τσιόδρα προσωπικά αποφύγαμε πολλούς θανάτους και πάμε καλά! Μην χάσουμε όμως άλλους από αναίτιο συνεχή εγκλεισμό!

:) :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

d&s-divers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από d&s-divers » Πέμ 02 Απρ 2020, 23:49

Γειά χαρά!
Κουβέντα κάνουμε, λογικό είναι να μην είμαστε όλοι σύμφωνοι 100% σε όλα!
Είμαι της γνώμης πως ο αλιευτικός κώδικας είναι ο ''μπούσουλας'' γύρω απο τον οποίο πρέπει να ενεργούμε.Οι υπερβάσεις του κοστίζουν.Το πιο σίγουρο πάντως είναι πως η πλειοψηφία των υπ. κυνηγών, έχει περάσει σε μιά άλλη εποχή.Η νεα γενιά αναξάρτητα απο το χόμπυ μας, είναι περισσότερο συνειδητοποιημένη οικολογικά.Αιτία είναι η υποβάθμιση του περιβάλλοντος,Είναι κάτι που πλέον δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο.Μιλώντας πάντα για τον εαυτό μου, βρήσκω μεγάλα λάθη σε ψαρέματά μου στο παρελθόν.Στην φύση όμως πάντα επέρχεται η ισορροπία.Η παράλογη κατάσταση που είμαστε αναγκασμένοι να βιώσουμε τώρα είναι ενα παράδειγμα.
Συγνώμη εάν προκάλεσα κάποιους.Δεν είμαι οπαδός καμιάς θεωρίας συνομωσίας, ούτε πιστεύω πως μας...ψεκάζουν! :this:
Ελπίζω σύντομα να επιστρέψουμε στην καθημερινότητα που τόσο μας έχει λείψει.
Εικόνα
...σε δυό λεπτά στην θάλασσα...
Τα μόνα δώρα της θάλασσας είναι τα χτυπήματα κι η ευκαιρία να νοιώσεις δυνατός για...λίγο!

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”