Δυστυχώς...

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
Navaho

Re: Δυστυχώς...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Κυρ 08 Μαρ 2020, 15:55

Ωραιο θα ηταν να γινει ενα θεμα να ενημερωθουμε αρκει να γινει απο καποιον γνωστη του αντικειμενου και οχι να ξορκιζουμε δαιμονες και ακουσα μου ειπανε.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Κυρ 08 Μαρ 2020, 20:45

κριμα
καλες θαλασσες

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Κυρ 08 Μαρ 2020, 21:07

Σορρυ παλι για καποιο λογο εγινε ποστ σε λαθος θρεντ :banghead:
Το εκανα επεξεργασια το ποστ.
Για το θεμα, το ειχα δει και στο facebook απο γνωστο μου που ψαρευε με το παιδι αλλα δεν ηξερα πραγματικα τι να πω... Κριμα και καλο παραδεισο και κουραγιο στους δικους του.

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Δευ 09 Μαρ 2020, 10:28

Πολύ κριμα.
Να ψαρευεις με ζευγαρι σημαδουρα και να την πατησεις στα ρηχα....... Αδικία....

Ειδα το ποστ και σφιχτηκε η ψυχη μου ισως γιατι ψαρευώ σχεδον αποκλειστικά στα ρηχα με καρτερια και χειμώνα, επισης ειμαι 45+ ... και ταυτιστηκα με το παιδι. Πολλές φορες οταν ακουω οτι καποιος βρεθηκε νεκρος στα -35 λέω οτι αυτο σε μένα δε γινεται να συμβει γιατι απλά δε πάω σε τετοιο βαθος παρα μονο εαν ξέρω οτι και ο άλλος που ειναι διπλα μου μπορεί να καταλάβει πως θα ειμαι οταν βγώ και να πράξει τα δέοντα.

Η θλιβεροτατη ειδηση πιστευω οτι ισως ειναι η αφορμή να γίνει και μια μεγάλη κουβέντα για το θέμα, μια και πολλοί από μας ειμαστε στην ιδια κατηγορία με τον εκλιπών.
Εαν γινει μια αναλύση για τα συμπτώματα της ανακοπής στο νερο, την υποθερμία ή αντίθετα την ηλίαση το καλοκαίρι και στο τέλος τέλος το ποιός τελικά πρεπει και ποίος δεν πρεπει να ψαρευει ειναι σιγουρο οτι θα σωσει ζωες.

Πάρα πολύ κριμα.
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 09 Μαρ 2020, 11:11

hariska έγραψε:Άρη να θιχτεί το θέμα, εννοείται και σ' αυτό το ποστ, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αν θέλει η διαχείριση να κάνει νέο θέμα με πιο κατατοπιστικο τίτλο, ακόμα καλύτερα.
Νομίζω οτι είναι καλύτερα εδώ Χαρη μου.

Υπαρχει πονος και στεναχωρια για εσας που τον γνωριζατε απο κοντα, αλλα πιστεψε με ειναι και μία γροθια στο στομαχι και σε εμας, που ψαρευουμε ρηχα και αρκετα συχνα οπως σωστα ειπε ο mike, χωρις συναισθηση κινδυνου.

Αυτοματα.
Επειδη εχουμε συνηθισει.
Χωρις να τσεκαρουμε συχνα τον οργανισμο μας , ειδικα εμεις που ειμαστε άνω των 40.
Καρδια.
Αιμα.

Τελικα πρεπει να ελεγχουμε την υγεια μας συχνοτερα οσοι ασχολουμαστε με το ψαροτουφεκο ?

-Απνοια!
Δεν υπαρχει σε άλλο χομπυ.
Πιεση - ατμοσφαιρες, δεν υπαρχει σε αλλο χομπυ.

-Νομιζω οτι καποια στιγμη θα πρεπει να υπάρξει ενα μοτιβο εξετασεων απο ειδικους.

-Επισης, καποιοι που κανουν σχολεια, σε τί επιπεδο ενημέρωσης ειναι σχετικα με προυποθεσεις εξασκησης ψαροτουφεκου σε δεικτες σε συγκεκριμενα στοιχεια στο αιμα.
επιδραση μονοξειδιου ?
Γλυκοζη οπως αναφερε νωριτερα ο dimak και ταιτινος...

Μπορει και να λεω χαζομαρες, αλλα πιστευω οτι αρκετες λεπτομέρειες ποτέ δέν μπηκαν στο τραπεζι τεκμηριωμενα απο τους γιατρους .
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

SpyrosX
Ονοματεπώνυμο: Σπύρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpyrosX » Δευ 09 Μαρ 2020, 11:42

Περα απο τακτικες ιατρικες εξετασεις, διατροφη και ασκηση, παντα πρεπει να ειμαστε ολοι μεσα στο πλαισιο των δυνατοτητων που μας δινει το σωμα και η ηλικια μας - και οπως αυτα πρεπει να προσαρμοζονται σε καθε βουτια ξεχωριστα αναλογα με τον καιρο, το μερος, το βαθος, την ψυχολογια μας, κλπ.

Το πιο συχνο λαθος ειναι η υπερεκτιμηση των δυνατοτητων μας και η υποεκτιμηση των κινδυνων. Ποσες φορες εχουμε ολοι μας παει για βουτια οταν δεν ειμαστε 100% καλα, εχουμε κανει μια βουτια παραπανω, δεν εχουμε τηρισει χρονους επιφανειας, εχουμε μεινει 5 δευτερα παραπανω κατω για να πλησιασει 20 ποντους ακομα το ψαρι, εχουμε κολυμπισει 30 λεπτα ακομα, κλπ.

Θελω να πω οτι σιγουρα οι σωστες και τακτικες ιατρικες εξετασεις ειναι απαραιτητες, αλλα το καλυτερο ζευγαρι του εαυτου μας ειναι πρωτα ο εαυτος μας και θα πρεπει να μαθουμε να βουταμε με μεγαλα περιθωρια ασφαλειας σε ολους τους τομεις τα οποια θα πρεπει να τηρουνται απαρεκλητα. Αυτο θελει μεγαλη εσωτερικη πειθαρχεια.

Άβαταρ μέλους
jimskeet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimskeet » Δευ 09 Μαρ 2020, 13:07

Η ανακοπη απ οσο γνωριζω εχει να κανει με το κρυο. Αυτος ειναι κ ο λογος που λενε οτι δεν κανει να μπαινεις στη θαλασσα αφου φας, διοτι δουλευει η καρδια για τη χωνεψη και οταν μπεις στο νερο το οποιο ειναι κρυο, πρεπει η καρδια να δουλεψει και για τη διατηρηση της θερμοκρασιας, οποτε ειναι επικινδυνο για ανακοπη ειδικα αν προυπαρχουν θεματα. Στη περιπτωση τωρα τη συγκεκριμενη καπου διαβασα οτι ψαρευανε απο νωρις το πρωι και το συμβαν εγινε απογευματινες ωρες. Μηπως οι ωρες ηταν πολλες το οποιο επεφερε αρκετη κοπωση σε συνδυασμο με το κρυο επιβαρυνε πολυ την κατασταση? Και αν φαγανε και τπτ ενδιαμεσα ισως επιβαρυνθηκε κ αλλο?

Εικασιες βεβαια ολες αυτες.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 09 Μαρ 2020, 13:14

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
dimak έγραψε:Πρώτα από όλα συλλυπητήρια μου στους συγγενείς και τους κοντινούς του ανθρώπους....

Δυστυχώς επί πολλά χρόνια έχουμε επικεντρώσει μόνο στο ζήτημα της υποξίας.
Η επιβάρυνση του καρδιαγγειακού είναι πολύ μεγάλη και δυστυχώς είναι σχεδόν αδύνατον να υπάρξει προσομείωση και προσυμπτωματικός έλεγχος σε πραγματικές συνθήκες.
Δεν είναι όμως μόνο τα καρδιαγγειακά. Έχω την εντύπωση χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω ότι ελαφρές ή πιο βαριές υπογλυκαιμίες μπορεί να παίζουν επίσης σημαντικό ρόλο.
Ας βάλουμε και την αφυδάτωση στην εξίσωση
.
Δίσταζα να θίξω το συγκεκριμένο ζήτημα αλλά αυτό είναι μάλλον στρουθοκαμηλισμός...
Ισως πρέπει να ανοίξουμε ένα άλλο πόστ για να ανταλλάξουμε απόψεις και θέσεις , εδώ θεωρώ δεν είναι πρέπον αλλά κάποια στιγμή πρέπει να τα ΄΄πούμε΄΄ ανοιχτά. Το οφείλουμε και σε αυτούς που χάθηκαν αλλά και σε όλους εμάς...
δεν λεω οτι εχετε αδικο!
ομως ! ορμωμενος απο την δικη μου περιπτωση και ψαχνοντας ρωτωντας γιατρους εκπαιδευτες ιντερνετ ,δεν εβγαλα καποια ακρη !δεν βρηκα καποια σχεση με το ψ/τ . μονες αναφορες για τις βαθειες καταδυσεις!
το να λεμε τι παθαινει καθενας απο μας δε νομιζω οτι θα βγει κατι επικοδομητικο ,μιας και δεν υπαρχει σχετικη ερευνα τουλαχιστον στα ελληνικα!
τωρα αν μπορει καποιος γλωσσομαθης και ανακαλυψει κατι σχετικα ,τοτε να το δουμε!
σιγουρα ομως το καλυτερο ειναι να μην υπερβαινουμε τις δυναμεις μας! υοαρχουν ομως και τα τυχαια περιστατικα που μπορει να μας τυχουν στο ψαρεμα,στη δουλεια,οπουδηποτε! σ'αυτη την περιπτωση ειναι πολυ δυσκολο να κανουμε προληψη. πολλω δε μαλλον οταν παμε για ψαρεμα,αφου υποτιθεται οτι εκει αποβαλλουμε το αγχος και οτι σχετιζεται μ'αυτο!
σιγουρα μετα απο καποια ηλικια οι προληπτικοι ελεγχοι ειναι καλο!εδω στο ελαντα ομως αυτο θεωρειται καπιταλιστικη πολυτελεια και θα πρεπει ο καθεις να βαζει το χερι βαθεια στην τσεπη για να το κανει!
το θεμα ειναι αμα θα βρει και κατι στην τσεπη! βλεπετε ολα τα λαμογια βαζουν το χερι στην τσεπη μας ελευθερα και οταν το βαλουμε εμεις ,θαναι λαχειο αν βρουμε κατι ! :evil:
ο Χρηστος εφυγε! τουλαχιστον αυτο να συνετισει εμας περισσοτερο !!!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”