.......Έως τις 17 Νοέμβρη.

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Re: .......Έως τις 17 Νοέμβρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 05 Νοέμ 2019, 21:05

Δεν εχω να πω κατι αλλο μιας και τα παιδια τα εγραψαν ολα εκτος απο ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :hello:
Ενα ευχαριστω για της υπεροχες ωρες μερες μηνες και χρονια μεσα στο υπεροχο αυτο φορουμ :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τρί 05 Νοέμ 2019, 21:15

Πάντως εγώ, δεν φεύγω...
Εδώ θα μείνω...

Κι επαναλαμβάνω,
<...Ολο αυτό το αυθόρμητο Κύμα Συμπαράστασης,
αυτή η τεράστια Δύναμη που έχει το αγαπημένο Φορουμάκι μας,
μπορεί να σκορπίσει και να υπερνικήσει όλα τα Εμπόδια και τις Δυσκολίες...
Μπορεί και πρέπει και θα το κάνει...
Το βλέπεις και Μόνος σου πλέον ότι,
αυτό το Φόρουμ δεν πρόκειται να κατέβει...
Στο δείχνουν Ολοι οι Φίλοι με τα συγκινητικά Μηνύματά τους
>...

Λοιπόν, και να μας διώχνεις, Εμείς δεν φεύγουμε...
Εγώ, δεν φεύγω...

[-X
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

MTA
Ονοματεπώνυμο: ΜΕΛΕΤΛΙΔΗΣ ΘΩΜΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MTA » Τρί 05 Νοέμ 2019, 23:07

Πάντως ΚΑΙ εγώ, δεν φεύγω...
Εδώ θα μείνω...
[-X

Άβαταρ μέλους
Angel78
Ονοματεπώνυμο: Angel

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Angel78 » Τετ 06 Νοέμ 2019, 09:09

PanEx έγραψε:Διαβάζω τις δημοσιεύσεις σας και βουρκώνω,.. :cray:

Για χρήματα ούτε κουβέντα, ...άλλωστε δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Το θέμα είναι να το πάρει κάποιος πάνω του, κάποιος που θα κοιμηθεί το βράδυ και το πρωί δεν θα ξέρει "τι του ξημερώνει"..ξέρετε τι βάρος είναι αυτό;;
Άν δεν ήείχα διαπιστώσει πως το 95%+ των μελών είναι ωραίοι τύποι ,θα το είχα κλείσει τον πρώτο χρόνο.
Χρόνος ε;;, ..πως μετράμε τον χρόνο;;..όταν ξεκινήσαμε τα αγόρια μου ήταν παιδικό σταθμό, του χρόνου ο ένας δίνει Πανελλήνιες..... άλλη μονάδα μέτρησης χρόνου είναι η το θέμα με τα λάστιχα, μου πήρε τρείς μέρες για να τα μαζέψω σε ένα . :D
Αγαπητέ Πάνο,

Αν και νέο εγγεγραμμένο μέλος στο forum έχω καιρό που σας παρακολουθούσα από "απόσταση". το παρεάκι σας λοιπόν με έκανε να αποφασίσω να ασχοληθώ ξανά με αυτή τη δραστηριότητα που δε φεύγει από μέσα μας ούτε με εγχείρηση. τα βιντεάκια όλων σας είναι φανταστικά, οι φωτό σας απιστευτες και οι συμβουλές σας πολύτιμες. με το που διάβασα το "....Έως τις 17 Νοέμβρη" ένιωσα αμήχανα γιατί μόλις σας "βρήκα" την κάνετε :)

Σε κάθε περίπτωση -και αφού εύχομαι να είναι η 17 Νοέμβρη 2050- θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για όλα όσα είδα, διάβασα και έμαθα...

Και όπως λέει και το μότο μου... "Ο χρόνος είναι σαν το χρήμα. Μπορείς να τον ξοδέψεις όπως θες, αλλά μόνο μια φορά " όπότε εσύ αποφασίζεις...

Φιλικά Angel78
Ο χρόνος είναι σαν το χρήμα. Μπορείς να τον ξοδέψεις όπως θες, αλλά μόνο μια φορά !!!

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τετ 06 Νοέμ 2019, 09:11

Αν κλείσει το forum θα μου λείψει πάρα πολύ. Για εμενα ήταν, εκτός των άλλων, ένας τρόπος να παρατεινω λίγο ακόμα τις στιγμές που βρισκόμουν στην θάλασσα , μακρυα από τις σκοτούρες.
Αγαπητέ Panex πολύ σε ευχαριστώ από την καρδιά μου για την προσπάθεια και τη θυσία που έκανες όλα αυτά τα χρόνια να συντηρήσεις αυτό το μέσο επικοινωνίας. Φυσικά σε καταλαβαίνω απόλυτα για την απόφαση σου . Τελικά όλα κουράζουν και γίνονται βαρος σε αυτή τη ζωή. Τώρα η μόνη λύση είναι να βρεθεί καποιος η καποιοι νεοι με θέληση και μεράκι να κρατησουν σε λειτουργία αυτό δίαυλο ψαροτουφεκαδικης επικοινωνίας. Μακάρι να ήμουν 30 χρόνια πριν και να μπορούσα να βοηθήσω.
7 χρόνια σύχναζω στο forum. Για ένα πράγμα μετανιωνω μόνο : που, λόγω πολλών υποχρεώσεων, δεν καλλιέργησε περισσότερες σχέσεις με τα μέλη του forum.
Και πάλι σε ευχαριστώ.

GeorgeT
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Ταμπακάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GeorgeT » Τετ 06 Νοέμ 2019, 09:47

Το Forum δεν γίνεται να κλείσει.
Έχει δημοσιευτεί πολύτιμη γνώση που είναι αμαρτία να εξαφανιστεί.
Ότι και να γκουγκλάρεις για το ψαροντούφεκο θα πέσεις πάνω στο Forum.
Μπορώ και εγώ να βοηθήσω: Server, τεχνική υποστήριξη κλπ.
Ότι θέλετε.

Άβαταρ μέλους
christripoli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από christripoli » Τετ 06 Νοέμ 2019, 10:30

η κινηση ειναι μια
ανοιξτε θεμα και καντε λιστα ΤΩΡΑ και να δηλωσουν ποιοι ειναι αυτοι που μπορουν να βοηθησουν σε αυτα που λεει ο Πανος
να ειναι τα ονοματα ολα μαζι και οχι σκορπια
μονο ετσι θα γινει δουλεια
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)

petran07
Ονοματεπώνυμο: koytoyzos petros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από petran07 » Τετ 06 Νοέμ 2019, 10:42

Μας μαυρισες....
Είναι εδώ και πολύ καιρό η καθημερινή συνήθεια.....

Άβαταρ μέλους
KABERIS
Ονοματεπώνυμο: ΑΝΤΩΝΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KABERIS » Τετ 06 Νοέμ 2019, 10:48

Όταν έκανα ποστς και ανέβαζα φωτογραφίες
τα έκανα για να τα βλέπουν οι φίλοι μου εδώ μέσα
αλλά και γιατί πίστευα πως κάποια μέρα θα τα διαβάσουν τα παιδιά μου όταν θα μεγαλώσουν .
Ελπίζω......
«Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος»

Άβαταρ μέλους
dim

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim » Τετ 06 Νοέμ 2019, 12:04

Αμαν τι βαψαμε :shock:
πως ...τι θα κανουμε πρωι-πρωι με τι τσιμπλα στο ματι.....και το βραδι?
και ολη αυτη η γνωση....παει χαμενη?
και ολες οι ζωες που εχει μεσα?
τελος .
ασκοπος πνιγμος ?
μια βουτια και τοσο αντεξε....
υπαρχει τροπος να βοηθησουμε....σιγουρα ρωτησαν κιαλλοι, δεν διαβασα ολο το αρθρο,,,
ειμαι σοκαρισμενος.

οκ λοιπον
ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΩ ΜΕ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ - ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΑΤΕ
=D> =D> =D> =D>
Λευτερια στους Ελληνες

aliens
Ονοματεπώνυμο: Panos Chalk

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aliens » Τετ 06 Νοέμ 2019, 12:21

Τα τελευταία 8 χρόνια μπαίνω σχεδόν καθημερινά στο φόρουμ. Δυστυχώς, δεν έχω κάνει πολλές αναρτήσεις, αφού θεωρό τον εαυτό μου αρχάριο. Πραγματικά, μου έχετε ανοίξει τα μάτια σε πράγματα που ποτέ δεν πίστευα ότι γίνονται.

Έχω δει τόσες πολλές συλλήψεις ψαριών και διαβάσει τόσες πολλές ιστορίες που όταν βρέθηκα σε παρόμοιες καταστάσεις, ήξερα πως να προσεγγίσω τον πολυπόθητο στόχο μου μόνο και μόνο επειδή διάβασα/ είδα τις εμπειρίες άλλων.

Έχω μάθει τόσες τεχνικές, τόσες κατασκευές, τόσες εμπειρίες που δεν θα γινόταν ποτέ να τις ανακαλύψω από μόνος μου.

Έχω κάνεις γνωριμίες και φίλους που είναι πραγματικοί καταλύτες για την ψαρευτική μου βελτιώσω και ΟΧΙ μόνο.

Τέλος, θέλω να ευχαριστήσω τα μέλη του φόρουμ που μοιράστηκαν εμπειρίες, γνώμες κτλ άλλα και τους διαχειριστές που έδωσαν όχι μόνο τον χρόνο τους, αλλά και την ίδια την ψυχή τους για την μέχρι τώρα διατήρηση αυτού του καφενέ.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Τετ 06 Νοέμ 2019, 12:48

Συγχωρέστε μου που θα αλλάξω για λίγο την εξέλιξη του τοπικ. Παρακολουθώ τις ευχαριστίες, την στενοχώρια και τις ευχές όλων να πάνε όλα καλά.

Διαβάζοντας όμως αυτό, δε μπορώ, θα πατήσω μια ξεκάρφωτη νοτα:
PanEx έγραψε:... κάνοντας τον κύκλο του ήρθε η ώρα να γίνει παρελθόν.
Το φόρουμ είναι ένα καράβι. Αφού το φτιαξες όπως επρεπε και το ρίξες στη θάλασσα, επιπλέει.
Το φόρουμ είναι δυνατό σκαρί δουλεμένο απ όλους μας με μεράκι. Εμείς οι ίδιοι το βγάλαμε στη στεριά και το καθαρίσαμε απ τα ξένα σώματα. Εμείς ψηφίσαμε ως τελικό προορισμό το αγνό ερασιτεχνικό ψαροντουφεκο
και βάλαμε ροτα.

Το φόρουμ δεν έκανε τον κυκλο του φίλε Πανό.
Κάνει κύκλους γύρω από τον εαυτό του. Αρκετό καιρό τώρα. Γιατί είναι έρμαιο. Ακυβέρνητο.

Και επειδή πολλοί με τις παραβολες δε τα πάτε καλά. Θα γίνω και πιο συγκεκριμένος.

Κεφάλαιο 1. Διοίκηση

Πανό ξέρω εδώ και πολύ καιρό ότι δεν έχεις χρόνο για το φόρουμ. Οι δημοσιεύσεις που αγνοείς πια είναι ολοκληρων μηνών για να μη πω ετών. Υπάρχουν μαζί σου :
2-3 ανενεργοι λογαριασμοί διαχειριστών
2-3 υπαρκτοι διαχειριστές που αδρανουν μονιμα
1 διαχειριστής που εξαναγκαστηκε σε παραιτηση
2 διαχειριστές που διακατεχονται από γενική απροθυμία να κάνουν το οτιδήποτε.

Ειλικρινά είναι να απορείς.
Οταν εσείς οι ίδιοι δε μπαίνετε να γράψετε σε νέο μέλος που κάνει τοπικ καλώς σας βρήκα και μπαίνει ο ταιτινος ή ο Στέλιος πχ
Όταν δε παίρνετε αποφασιστική θέση σε προσβολές που δέχονται αλλά μέλη
Όταν δε βάζετε στη θέση του όποιον προσπαθεί να σας κάνει υποδείξεις για να διαγράψετε αλλά μέλη.
Όταν εσείς οι ίδιοι δεν παρότρυνετε τα μέλη να γραφουν
Όταν χρειάζεστε να κάνετε αιώνια σύσκεψη για το αν θα Μπαναρετε ένα τρολ
Όταν αφήνετε ανηρτημενες επαισχυντες βρισιές

Κεφάλαιο 2. Χρόνος & θεληση

Επειδή αυτή την κουβέντα την έχουμε πιάσει και μαζί με σένα και με τον τσαουν, και για 300 χρόνια να συζητάμε ΟΛΑ πάντα καταλήγουν στο εξής:
"Δε προλαβαίνουμε."
Το έχετε καταλάβει ότι δεν αφιερωνετε καθόλου χρόνο για το φόρουμ;
Εσείς, που είναι "δικό σας".
Παλιά που αφιερωνατε γιατί είχε σταθερή πορεία.
Είμαι της λογικής ότι αν κάτι θες και αγαπάς, θα βρεις το χρόνο να το κάνεις.
Εκτός αν βαριέσαι. Κάντε αυτό το ερώτημα στον εαυτό σας. Μήπως βαρεθήκατε; μήπως κουράστηκα τε;
Τώρα θα μου πει κάποιος ναι ρε φίλε δεν καθόμαστε!
Εγώ τωρα για να γράψω αυτό το μακρυναρι σταμάτησα να δουλεύω μια παραγγελία χιλιάδων ευρώ που έπρεπε να είχα παραδωσει 10 μέρες πριν....

Κεφάλαιο 3. Μελη

Κλάψα γενικότερη από όλους ότι μείναμε λίγοι.
Χαίρω πολύ...
Και; αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ; να γεμίσουμε καγκουρό εδώ μέσα;
Το 60% από εμάς,
από που μάθαμε να ψαρεύουμε;
από που νομίζετε ότι διαμορφωσαμε την οικολογική μας συνείδηση,
από που χτισαμε την επιλεκτικότητά μας,
από που μάθαμε πως να μην πνιγούμε;
από που ερεθίστηκε να γίνουμε καλύτεροι;
από που μάθαμε τα ψάρια;
από που γνωρίσαμε τα ζευγάρια μας;
από που κάναμε φίλους δυνατούς;
από που διαβάσαμε οδηγίες για το πως να κατασκευασουμε τα όπλα μας;

Εμεις κάναμε αυτά που κάναμε γιατί το βρήκαμε το φόρουμ να υπάρχει. Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι να φροντίσουμε να υπάρχει για να το βρουν οι επόμενοι.

Και παρ όλο που το φόρουμ (κατά τη δική μου πάντα άποψη) είναι παρατημένο στη μοίρα του, ακόμα και τώρα φτάνουν στο καράβι μας παιδιά με μεράκι, με αγάπη, γνήσιοι θαλασσινοι, στεγνά σφουγγάρια που ρουφάνε τη γνώση και γοητευονται. Που χτίζουν την κατάρτισή τους την ψαρευτικη και βλέπουν μια άλλη εκδοχή του ψαροντουφεκου. Ακόμα και αυτούς τους αγνοείτε. Δε ξέρετε ότι υπάρχουν. Δε ξέρετε για τον lens τον panag, τον 16αχρονο που ηρθανε και στη μάζωξη. 3 καρέκλες πιο πέρα καθοντουσαν. Και άλλα παιδιά που αρχίζουν δειλά δειλά να γράφουν.

Κανένα άλλο μέσω δεν είναι ικανό να παράγει αισθήματα και συναισθήματα από την ανάγνωση μιας ψαρευτικης ιστορίας ή πληροφορίας εδώ.
Εμεις οι πιο παλιοί ας αρκεστούμε σε αυτό να μας διασκεδάζει όσο το φορούμ θα κάνει τη δουλειά που έχει να κάνει με τους νέους.
Το αν είμαστε λίγοι που φαινόμαστε δεν έχει καμία σημασία.
Σημασία έχει πως Και όταν πέθανε ο Λευτέρης όλοι εδώ μπήκανε να γράψουν.
Και όταν θέλουν να πουλήσουν κάτι, εδώ μπαινουν
Και όταν θέλουν να διαβάσουν κάτι γνήσιο ή κάτι διαφορετικο, εδώ μπαίνουν.
Ποιοι νομίζετε ότι είναι πια αυτοί οι 50 - 100 επισκέπτες που παρακολουθούν;

Το οξύμωρο είναι ότι παρ όλο που έγραψα αυτά, αυτοί που πρέπει να τα διαβάσουν, πιθανότατα δε θα τα διαβάσουν.
Γιατί δεν υπάρχει ο χρόνος....

Απ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, Ο Πάνος θα λάβει τη σοβαρή πρόταση που επιθυμεί για τη συνέχιση αλλά και στάχτη να θελήσει να το κάνει, λίγο αργότερα, κάπου θα ξανανταμωσουμε θα δημιουργηθεί κατι
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
proedros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από proedros » Τετ 06 Νοέμ 2019, 13:12

Οπώς ανέφερα παραπάνω προτίθεμαι να βοηθήσω σε τεχνικά θέματα αλλά και σε θέματα συμμόρφωσης με τον ΓΚΠΔ καθώς έχω εργαστεί ως DPO σε εταιρείες αλλά κανένας δεν μου απάντησε στο αν μπορώ να βοηθήσω και σε τι. Επίσης κι άλλα παιδιά εδώ μέσα έχουν εκφράσει την πρόθεση να βοηθήσουν. Από το να γράφονται μοιρολόγια καλύτερα να γίνει μία επίσημη ανακοίνωση στην οποία να θίγονται, τεχνικά, οργανωτικά και οικονομικά θέματα , να συζητηθεί στο τι μπορεί να βοηθήσει ο καθένας και αν υπάρχουν απροσπέλαστα προβλήματα το βλέπουμε ...

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 06 Νοέμ 2019, 14:44

proedros έγραψε:Οπώς ανέφερα παραπάνω προτίθεμαι να βοηθήσω σε τεχνικά θέματα αλλά και σε θέματα συμμόρφωσης με τον ΓΚΠΔ καθώς έχω εργαστεί ως DPO σε εταιρείες αλλά κανένας δεν μου απάντησε στο αν μπορώ να βοηθήσω και σε τι. Επίσης κι άλλα παιδιά εδώ μέσα έχουν εκφράσει την πρόθεση να βοηθήσουν. Από το να γράφονται μοιρολόγια καλύτερα να γίνει μία επίσημη ανακοίνωση στην οποία να θίγονται, τεχνικά, οργανωτικά και οικονομικά θέματα , να συζητηθεί στο τι μπορεί να βοηθήσει ο καθένας και αν υπάρχουν απροσπέλαστα προβλήματα το βλέπουμε ...
Γεια σου φίλε , Κωνσταντίνε.
Το κομματι το οικονομικο νομιζω οτι λυνεται ευκολα.
Το τεχνικο επισης , κουτσα στραβα με τη καλη θεληση ατομων όπως εσυ θα βρεθει λυση.
Για τη καθημερινη επιτηρηση τωρα , νομιζω οτι και εκει υπαρχουν προοπτικες.Και εγω ειμαι διαθεσιμος άν επιθυμει η ιδιοκτησιανα αναλαβω καποιο κομματι συγκεκριμενες ωρες σαν διαχειρηστης.

Απο οτι εχω καταλαβει ομως , το σημαντικο ειναι να βρεθει καποιος να αναλαβει το φορουμακι.
Να το παρει στο ονομα του , με οτι αυτο συνεπαγεται απο υποχρεωσεις κυριως φανταζομαι νομικες.
Εκει ειναι το δυσκολο και φανταζομαι ειναι κατι το ποιο άν υπαρχουν ενδιαφερομενοι , η επικοινωνια θα γινει με άλλο τροπο και όχι μέσα απο καποιο ποστ δημοσια.

Μακαρι να βρεθει αυτος ο καποιος...ή μακαρι να αλλαξει γνωμη ο Παναγιωτης και να το κρατησει ο ιδιος .

Όλοι αυτο περιμενουμε να μαθουμε.
Ευχομαι να μήν κλεισει !

:hello:

mojo έγραψε:Συγχωρέστε μου που θα αλλάξω για λίγο την εξέλιξη του τοπικ. Παρακολουθώ τις ευχαριστίες, την στενοχώρια και τις ευχές όλων να πάνε όλα καλά.

Διαβάζοντας όμως αυτό, δε μπορώ, θα πατήσω μια ξεκάρφωτη νοτα:
PanEx έγραψε:... κάνοντας τον κύκλο του ήρθε η ώρα να γίνει παρελθόν.
Το φόρουμ είναι ένα καράβι. Αφού το φτιαξες όπως επρεπε και το ρίξες στη θάλασσα, επιπλέει.
Το φόρουμ είναι δυνατό σκαρί δουλεμένο απ όλους μας με μεράκι. Εμείς οι ίδιοι το βγάλαμε στη στεριά και το καθαρίσαμε απ τα ξένα σώματα. Εμείς ψηφίσαμε ως τελικό προορισμό το αγνό ερασιτεχνικό ψαροντουφεκο
και βάλαμε ροτα.

Το φόρουμ δεν έκανε τον κυκλο του φίλε Πανό.
Κάνει κύκλους γύρω από τον εαυτό του. Αρκετό καιρό τώρα. Γιατί είναι έρμαιο. Ακυβέρνητο.

Και επειδή πολλοί με τις παραβολες δε τα πάτε καλά. Θα γίνω και πιο συγκεκριμένος.

Κεφάλαιο 1. Διοίκηση

Πανό ξέρω εδώ και πολύ καιρό ότι δεν έχεις χρόνο για το φόρουμ. Οι δημοσιεύσεις που αγνοείς πια είναι ολοκληρων μηνών για να μη πω ετών. Υπάρχουν μαζί σου :
2-3 ανενεργοι λογαριασμοί διαχειριστών
2-3 υπαρκτοι διαχειριστές που αδρανουν μονιμα
1 διαχειριστής που εξαναγκαστηκε σε παραιτηση
2 διαχειριστές που διακατεχονται από γενική απροθυμία να κάνουν το οτιδήποτε.

Ειλικρινά είναι να απορείς.
Οταν εσείς οι ίδιοι δε μπαίνετε να γράψετε σε νέο μέλος που κάνει τοπικ καλώς σας βρήκα και μπαίνει ο ταιτινος ή ο Στέλιος πχ
Όταν δε παίρνετε αποφασιστική θέση σε προσβολές που δέχονται αλλά μέλη
Όταν δε βάζετε στη θέση του όποιον προσπαθεί να σας κάνει υποδείξεις για να διαγράψετε αλλά μέλη.
Όταν εσείς οι ίδιοι δεν παρότρυνετε τα μέλη να γραφουν
Όταν χρειάζεστε να κάνετε αιώνια σύσκεψη για το αν θα Μπαναρετε ένα τρολ
Όταν αφήνετε ανηρτημενες επαισχυντες βρισιές

Κεφάλαιο 2. Χρόνος & θεληση

Επειδή αυτή την κουβέντα την έχουμε πιάσει και μαζί με σένα και με τον τσαουν, και για 300 χρόνια να συζητάμε ΟΛΑ πάντα καταλήγουν στο εξής:
"Δε προλαβαίνουμε."
Το έχετε καταλάβει ότι δεν αφιερωνετε καθόλου χρόνο για το φόρουμ;
Εσείς, που είναι "δικό σας".
Παλιά που αφιερωνατε γιατί είχε σταθερή πορεία.
Είμαι της λογικής ότι αν κάτι θες και αγαπάς, θα βρεις το χρόνο να το κάνεις.
Εκτός αν βαριέσαι. Κάντε αυτό το ερώτημα στον εαυτό σας. Μήπως βαρεθήκατε; μήπως κουράστηκα τε;
Τώρα θα μου πει κάποιος ναι ρε φίλε δεν καθόμαστε!
Εγώ τωρα για να γράψω αυτό το μακρυναρι σταμάτησα να δουλεύω μια παραγγελία χιλιάδων ευρώ που έπρεπε να είχα παραδωσει 10 μέρες πριν....

Κεφάλαιο 3. Μελη

Κλάψα γενικότερη από όλους ότι μείναμε λίγοι.
Χαίρω πολύ...
Και; αυτός είναι ο σκοπός του φόρουμ; να γεμίσουμε καγκουρό εδώ μέσα;
Το 60% από εμάς,
από που μάθαμε να ψαρεύουμε;
από που νομίζετε ότι διαμορφωσαμε την οικολογική μας συνείδηση,
από που χτισαμε την επιλεκτικότητά μας,
από που μάθαμε πως να μην πνιγούμε;
από που ερεθίστηκε να γίνουμε καλύτεροι;
από που μάθαμε τα ψάρια;
από που γνωρίσαμε τα ζευγάρια μας;
από που κάναμε φίλους δυνατούς;
από που διαβάσαμε οδηγίες για το πως να κατασκευασουμε τα όπλα μας;

Εμεις κάναμε αυτά που κάναμε γιατί το βρήκαμε το φόρουμ να υπάρχει. Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι να φροντίσουμε να υπάρχει για να το βρουν οι επόμενοι.

Και παρ όλο που το φόρουμ (κατά τη δική μου πάντα άποψη) είναι παρατημένο στη μοίρα του, ακόμα και τώρα φτάνουν στο καράβι μας παιδιά με μεράκι, με αγάπη, γνήσιοι θαλασσινοι, στεγνά σφουγγάρια που ρουφάνε τη γνώση και γοητευονται. Που χτίζουν την κατάρτισή τους την ψαρευτικη και βλέπουν μια άλλη εκδοχή του ψαροντουφεκου. Ακόμα και αυτούς τους αγνοείτε. Δε ξέρετε ότι υπάρχουν. Δε ξέρετε για τον lens τον panag, τον 16αχρονο που ηρθανε και στη μάζωξη. 3 καρέκλες πιο πέρα καθοντουσαν. Και άλλα παιδιά που αρχίζουν δειλά δειλά να γράφουν.

Κανένα άλλο μέσω δεν είναι ικανό να παράγει αισθήματα και συναισθήματα από την ανάγνωση μιας ψαρευτικης ιστορίας ή πληροφορίας εδώ.
Εμεις οι πιο παλιοί ας αρκεστούμε σε αυτό να μας διασκεδάζει όσο το φορούμ θα κάνει τη δουλειά που έχει να κάνει με τους νέους.
Το αν είμαστε λίγοι που φαινόμαστε δεν έχει καμία σημασία.
Σημασία έχει πως Και όταν πέθανε ο Λευτέρης όλοι εδώ μπήκανε να γράψουν.
Και όταν θέλουν να πουλήσουν κάτι, εδώ μπαινουν
Και όταν θέλουν να διαβάσουν κάτι γνήσιο ή κάτι διαφορετικο, εδώ μπαίνουν.
Ποιοι νομίζετε ότι είναι πια αυτοί οι 50 - 100 επισκέπτες που παρακολουθούν;

Το οξύμωρο είναι ότι παρ όλο που έγραψα αυτά, αυτοί που πρέπει να τα διαβάσουν, πιθανότατα δε θα τα διαβάσουν.
Γιατί δεν υπάρχει ο χρόνος....

Απ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, Ο Πάνος θα λάβει τη σοβαρή πρόταση που επιθυμεί για τη συνέχιση αλλά και στάχτη να θελήσει να το κάνει, λίγο αργότερα, κάπου θα ξανανταμωσουμε θα δημιουργηθεί κατι
Οτι και να πω ειναι λιγο.
Χαιρομαι που σε εχω γνωρισει , εστω και αυτο το λιγο απο κοντα και απο το φορουμ.
Δέ μπορεις να φανταστεις πόσο σε σεβομαι σαν ανθρωπο !
:hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Τετ 06 Νοέμ 2019, 16:27

Ελάτε λοιπόν στη μάζωξη, να τα συζητήσουμε.
Να αφήσουμε και τον Πάνο να μιλήσει και να ακούσουμε...πραγματικά να ακούσουμε και όχι να πέσουμε όλοι πάνω του να τον πρήξουμε.
Στην τελική, έχει κάθε δικαίωμα να έχει κουραστεί, βαρεθεί, να μη θέλει να ασχοληθεί άλλο κλπ.
Αν έχει την διάθεση, ας δώσει μια παράταση μικρή να οργανωθούμε.
Στην τελική, πολλοί θέλησαν να βάλουν χρήματα ή τεχνογνωσία αλλά ο Πάνος είπε...δεν είναι οικονομικό το θέμα.
Κανείς μέχρι τώρα δεν προσφέρθηκε να το πάρει στο όνομα του. Και όσο και αν με στεναχωρεί η ιδέα της ζωής χωρίς το φόρουμ...κάτι πρέπει να μας πεί αυτό.
Όλοι λέμε θα βοηθήσουμε..αλλά κανείς δεν θέλει την ευθύνη.
Ας πάμε να ακούσουμε τον άνθρωπο αυτό που μας έκανε αυτό το δώρο τόσα χρόνια και τίποτα δεν ζήτησε, χωρίς να τον πρήξουμε και να τον πιέσουμε.
Πρέπει να σεβαστούμε και τη δική του επιθυμία !!!

Κατανοώ πόσο μας έχει σοκάρει, στεναχωρέσει και επηρεάσει αυτό το θέμα.
Ήρεμα και ψύχραιμα. Αν μπορεί κάτι να γίνει, θα γίνει.

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”