Δυστυχώς...

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Δυστυχώς...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Δευ 06 Αύγ 2018, 10:50

κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Δυστυχώς...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 06 Αύγ 2018, 17:07

:shock: ................. ](*,) .........δηλαδη τον αφησε κι'εφυγε? και πεθανε απο αιμοραγια ο ανθρωπος?
τα ματια μας και τ'αυτια μας 14 !! ......140 !!! δυστυχως μονο εμεις πρεπει να προσεχουμε!!! :evil:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

pelekan
Ονοματεπώνυμο: tsironis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Δευ 06 Αύγ 2018, 18:32

Το 70% των καλοκαιρινων σκαφατωνννννν οι οποιοι οδηγανε σκαφος 2 μηνες τον χρονο είναι τσοπανιδες και εκτος από τσοπανιδες είναι και αλυταμπουρες δεν εχουν ουδε μια επαφη με την θαλασσα και ως αποτελσματα δεν καταλαβαινουν και τον κυνδινο που προκαλουν στους γυρω τους και λεω αλυταμπουρες διοτι δεν υπαρχει ενας που να μην του εχω κανει παρατηρηση και να μην μου πουλησει μαγγια ενώ φταιει.Αλλα για να δειτε ότι υπαρχουν ζωα και ναι ζουν αναμεσα μας την τελευταια φορα που πηγα σαλαμινα και δεν ξανα πηγα φετος μεχρι να τελειωσουν οι διακοπες και να φυγουν ολοι ,λοιπον τα ζωα που αναφέρομαι ηταν δυο τυπακια του χωρου μας και ενώ βρισκομουν σχετικα κοντα στα βραχια και ειχα σημαδουρα με σημαιακι,βλεπω τα καλοπαιδα ο ενας στο σκαφος καμια 100μετρα από την σημαδουρα μου λεω οκ με βλεπει λαδι η θαλασσα ,στα 70 μετρα περιπου από εμενα βλεπω έναν ψαροτουφεκα χωρις σημαδουρα......δεν δινω σημασια.χαλαρωνω και ξεκιναω μια βουτια ...σε μισο λεπτο και ενώ υμουν κατω ακουω να μπαινει μπρος μηχανη ευτυχως ειχα ακομα πολύ απνοια ....παιδια αυτος ο ψαροτουφεκας το ΖΩΟ που οδηγαγε το σκαφος περασε από πανω μου......Αναιβηκα πανω εφαγε ότι μπορουσα να τον βρισω και η απαντηση του ποια ηταν?Ε αφου το ζευγαρι μου ηταν από εκει και μου εκανε νοημα από που να περασω :rotfl: Γελαω γιατι είναι για ξυλο και τα λογια που χρησιμοποιησα τα υβριστικα εδώ είναι από θυμο.. ενας ανθρωπος πηγε να κανει το χομπυ του το σ/κ και τον σκοτωσε ενας που απλα του γουσταρε να περναει απ οτα 50 μετρα απ οτα βραχια....Ετσι απλα γουσταρε.τεσπα ελαφρυ το χωμα...

gismo2008
Ονοματεπώνυμο: κουλουρακης γεωργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gismo2008 » Δευ 06 Αύγ 2018, 18:36

Ειναι μεχρι να φυγει καμια 7αρα διφτερη στα μουτρα κανενος.Μετα σαν τα κουνελια θα λουφαξουνε.
TRY NOT TO BE A CUNT .

Άβαταρ μέλους
γιωργος 21
Ονοματεπώνυμο: Γεωργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από γιωργος 21 » Δευ 06 Αύγ 2018, 19:22

Για μένα το έχω ξαναπεί δεν φταίνε μόνο αυτοί. Ποιο πολύ φταίει το κράτος που σου δίνει το δικαίωμα να πάρεις ένα φουσκωτό 3μετρο με μια δεκάρα μηχανή ας πούμε και να βγεις να καθαρίσεις κόσμο χωρίς να έχεις δώσει τις απαραίτητες εξετάσεις τουλάχιστον τα βασικά τι πρέπει να αποφεύγεις στην θάλασσα και τι απόσταση να κρατάς και από που!
Φταίμε και εμείς. Εγω φέτος λόγω δουλειάς δεν έχω καταφέρει σχεδόν κανένα ψάρεμα. Όμως περνάω αρκετές φορές την ημέρα από μέρη με κόσμο που κάνει μπάνιο. Πόσους ηλικιωμένους έχω δει να μπαίνουν στα 20 μέτρα από τους λοουμενους και δεν ούτε σημαδουρα.Η ακόμα και νεότερου σε κάποιο επικίνδυνα γνωστά μέρη που βγαίνουν έξω έξω οι επαγγελματίες και ρίχνουν δυχτια χωρίς την σημαδουρα πάμε και εμείς γυρεύοντας!
Τέλος πάντων ελαφρύ το χώμα και ελπίζω να είναι ο τελευταίος!
Απ'τους δρόμους της ζωής πάντα διάλεγα τους ποίο δύσβατους.Ηταν δύσκολοι αλλά είχαν υπέροχη θέα!!!

LEONT
Ονοματεπώνυμο: Λεωνιδας Τσιουρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONT » Τρί 07 Αύγ 2018, 10:30

Τι να πουμε ρε παιδια αφου αυτο το κρατος σου δινει το δικαιωμα να νοικιασεις φουσκωτο 30hp χωρις να εχεις διπλωμα και χωρις να χεις ιδεα.....λες και με 30hp δε μπορει να γινει ατυχημα η να σκοτωσεις καποιον!!!
Που να δειτε τι γινεται στα Συβοτα καθε χρονο απο σκαφατους-ξερολες κλπ....
Να μη μιλησω για τον Παντοκρατωρα στην Πρεβεζα που τα διχτυα ειναι ριγμενα σε αποσταση απο την ακτη 30 μετρα κι αν πεις κατι σου λενε παρε το λιμενικο.......
Ανυπαρκτο κρατος!!

Αυτα τα γραφει καποιος που δεν εχει ιδεα απο σκαφος και προφανως ουτε θα νοικιασω ουτε θα οδηγησω γιατι πολυ απλα ΔΕ ΞΕΡΩ!!!!

Άβαταρ μέλους
thanos5180

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos5180 » Τρί 07 Αύγ 2018, 12:28

Έχετε δίκιο όλοι, υπάρχουν πολλοί κάφροι στη θάλασσα που απο τύχη δεν έχουν σκοτώσει άνθρωπο.
Από την άλλη όμως, όσοι φιλοτιμήσουν και πάρουν σημαδούρα, ελάχιστοι έχουν κατάλληλη σημαδούρα, με μπαλόνι που να είναι ευδιάκριτο στη θάλασσα και με σημαιάκι από πάνω.
Καλαδούρια, φτηνιάρικες ή και πανάκριβες με χρώματα άκυρα, παλιές ξεθωριασμένες, ιδιοκατασκευές και ότι άλλο μπορεί να βάλει ο νους αποτελούν το μοναδικό μέσο που μπορεί να σώσει το κεφάλι μας απο κάποιο ταχύπλοο.

Το άρθρο παραπάνω δεν δίνει καμμια πληροφορία για τις συνθήκες του ατυχήματος, δεν μιλάει για εγκατάλειψη έχοντας επίγνωση ο χειριστής ούτε για χρήση σημαδούρας. Αν έχετε κάποια πληροφορία παραπάνω όσοι βγάλατε συμπεράσματα και 7αρες βέργες θα ήταν ευπρόσδεκτη.

jimshark

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimshark » Τρί 07 Αύγ 2018, 20:14

Κριμα για το παληκαρι , πολυ στεναχωρο το γεγονος..........Ομως μια και μιλαμε για ασχετους και ψευτομαγκιες που μπορει να καταληξουν πολυ ασχημα, παραθετω και τη δικη μου εμπειρια για πρωτη φορα στο φορουμ γιατι αν και βουταω 15 χρονια πρωτη φορα τα συναντω τετοιο θρασος. Χαλκιδικη 9:30 το πρωι 1 μηνα πριν ψαρευω σε τοπο 2 ποδι που για να φτασεις θελει 1 ωρα κολυμπητο. Η σημαδουρα με ψηλο σημαιακι 30 μετρα πισω μου. Βουταω κανω καρτερι 1 λεπτο πολυ ρηχα ... Κανω βολη σε μια τσιπουρα καλη ΤΗΝ ΧΑΝΩ. Αμεσως ακουω το στροβιλισμα της προπελας και αφου κοιταω την επιφανεια και δεν βλεπω βαρκα βγαινω. Βλεπω ενα φουσκωτο 3 μετρα περιπου με εναν τυπο υπερβαρο να καθεται στη μια μπαντα και να το ψιλοβουλιαζει στα 10 μετρα να περναει... Του κανω νοημα οτι ειμαι εδω ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΥ ΠΑΣ... Σταματαει με μαγκια περισση και μου λεει ΤΙ? ΤΙ ΘΕΣ? Του λεω σημαδουρα ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ? ΟΧΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩ ΕΚΕΙ ΠΙΣΩ ΣΤΑ 30 μετρα... ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΜΕΝΗ ΠΑΝΩ ΣΟΥ ? ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ! Δηλαδη να βουταω σε αποσταση 50 μετρων απο τη σημαδουρα με την σημαδουρα δεμενη πανω μου .... Με πεδιλιες για να κρατιεμαι εξω απο το νερο του απαντησα οτι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι δεμενη πανω σου αλλα να ειναι ποντισμενη σε ευδιακριτο σημειο και να ψαρευω σε ακτινα 50 μετρων απο την σημαδουρα και οτι αυτος πρεπει να περνα πολλα παραπανω μετρα μακρια με τη βαρκα. ΕΠΕΜΕΝΕ οτι πρεπει να την εχω δεμενη πανω μου και του απαντησα οκ ρωτησε σε παρακαλω καποιον που γνωριζει οπως ΛΙΜΕΝΙΚΟ και καλο θα ηταν να γνωριζεις μια και οδηγεις βαρκα. Γυρισα και κολυμπησα στην αντιθετη κατευθυνση και εφυγα. Ο υπανθρωπος αυτος λοιπον- γιατι μονο ετσι μπορω να τον χαρακτηρισω- ψελισε και μια βρισια που δεν ακουσα και εφυγε !!!!! Αν λοιπον εγω ηθελα να χαλασω τη ζαχαρενια μου ποιος μου λεει οτι ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΝΟΜΙΑΣ και της προκλητικοτητας καποιων ηλιθιων δεν θα γινοταν καποιο πολυ σοβαρο ατυχημα. Να γινει το χειροτερο σεναριο πραγματικοτητα δηλαδη η να σε κοψει ροδελες η να γινεις μπλε απο τα νευρα απο το ΘΡΑΣΟΣ του αλλου και να γινει χοντρη μανουρα και να βγεις παλι χαμενος σιγουρα. Δηλαδη να κινδυνευεις να σε πατησουν με τη βαρκα και να σου πουλαν και μαγκια. Οταν ειναι πανω στη βαρκα βεβαια, γιατι αν ειχα τη πολυτελεια να πατησω ξηρα για να το συζητησω μαζι του δεν νομιζω να ημουν πολυ εγκρατης ετσι οπως εγινε ο διαλογος ΤΟΣΟ προκλητικος που ηταν ο ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ. Αυτα τα τοσο τραγικα στην Ελλαδα του 2018 που ακομη και ο καπετανιος του φερυ μποτ Τρυπητη - Αμμουλιανη αναγκαζεται να αλλαξει ροτα γιατι η γυναικα που οδηγει τη νοικιασμενη βαρκα απο την Ουρανουπολη δεν ξερει πως να στριψει και τι να κανει και με βλεμμα στο χαος πηγαινει κατα πανω του!!!! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ πρεπει να γινει το διπλωμα υποχρεωτικο οπωσδηποτε για ολα τα βαρκακια με εξωλεμβια για να μειωθουν τα ατυχηματα. Τι χρειαζεται να γινει για να αλλαξει ο νομος πια?

Άβαταρ μέλους
john avgos
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Δ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από john avgos » Τρί 07 Αύγ 2018, 20:48

δε σταματανε ρε παιδια καθε χρονο μετραμε θυματα,ειναι πραγματικα κριμα να μη γυριζεις σπιτι και στην οικογενεια σου κανοντας το χομπι σου, ειτε απο ενα δολοφονο με σκαφος ειτε απο υπερεκτιμιση δυνατοτητων πολλων δικων μας παιδιων....

Συγχωρηστε με τωρα για την απορια μου,σε καποιους μπορει να φανει βλακωδης...αυτου του ειδος τα ατυχηματα πως ακριβως συμβαινουν,ευτυχως δεν εχω βρεθει ποτε ουτε καν κοντα σε τετοια περιπτωση,αλλα επειδη ειμαι τρομοκρατημενος απο αυτα τα περιστατικα,πολλες φορες στο κολυμπητο εχω ακουσει αυτο το τσιριχτο ηχο της μηχανης,σηκωνομαι εντρομος και βλεπω το σκαφος μπορει και στα 500 μετρα μακρια να περναει,θελω να πω δεν γινεται να μη το ακουσεις...ποτε γινονται αυτα τα δυστυχηματα οταν καποιος κανει αναδυση?δηλαδη ειναι στα -20 σε καρτερι και εκει δεν ακουγεται?και οταν ανεβαινει στην επιφανεια συμβαινει το μοιραιο?
Τιποτα-μηδεν

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 07 Αύγ 2018, 21:20

Καλή ανάπαυση στο παλληκάρι.
Παιδιά τα πράγματα είναι απλά.
Δεν ξεκινάμε κουβέντα με τους καπτα-γιδαρχους.
Πάντα θεωρούν ότι έχουν δίκιο.Δε βγαίνει άκρη.
Όταν περνάνε ξυστά,μια φωνή να μας δεί,κι αυτό αν μας ακούσει.Θεωρω ότι το κάνουν κατά 99% από αδιαφορία και ασχετοσυνη.
Πάντα κολλητά στα βράχια. Πάλι κατά 99% δε βλέπουν τη σημαδούρα,ιδίως αν στη βάρκα είναι ένας μόνο.
Αν επιμένουμε να ψαρέψουμε χωρίς την κάλυψη του βράχου,πάντα ζευγάρι,όχι ότι θα τον ακούσει,αλλά για να έχουμε έγκαιρη ειδοποίηση,και να κινηθούμε προς αποφυγήν του σκάφους.
Αν πάλι αποφασίσουμε να ξεκολλήσουμε από τα βράχια,πάντα να είναι για μικρό διάστημα,και με έλεγχο δεξιά αριστερά πριν τη βουτιά.
Προσωπικά τα αποφεύγω αυτά ,όσο γίνεται, γιατί χαλάει η χαλάρωση,πέρα από τον κίνδυνο που είναι βέβαια το πιο βασικό.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
trokadas
Ονοματεπώνυμο: kostaskogios

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από trokadas » Τρί 07 Αύγ 2018, 22:09

Εαν στο σχολειο στα μαθανε λαθος...κ δεν σε μαθανε το σωστο ...στην θαλασσα πως θα εισαι διαφορετικος?......
Εαν στον χωρο εργασιας σε μαθανε να εισαι γλυφτης κ ρουφιανος...στην θαλασσα πως θα εισαι διαφορετικος?....
Εαν βγαζεις τα κομλεξ σου στα φεισμπουκ κτλ...στην θαλασσα πως θα εισαι διαφορετικος?...
Εαν ακομα τα δυσκολα τα αναθετεις να στα λυσουν αλλοι...στην θαλασσα πως θα εισαι διαφορετικος?
Εαν δεν σεβεσε τον ιδιο σου τον εαυτο και στην ουσια σερνεσε δεν περπατας..στην θαλασσα πως θα εισαι διαφορετικος?....
Μεγαλη προσοχη χρειαζεται...επαγρυπνηση..σωστη κριση για το καθε τι !!!
καλο καλοκαιρι με ευχαριστα νεα...
... Cosa ignota e selvaggia,sei rinata dal mare...Cesare Pavese..

alexcris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alexcris » Τρί 07 Αύγ 2018, 22:29

Κρίμα, κρίμα κ παλι κρίμα...
Εγω το εχω παρει αποφαση απο τον Ιούνιο...καθε Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο θα παιζω στη θάλασσα με την κορη μου...τιποτα αλλο.
Τους αλλους 9 μήνες φανατικά καθε σαββατο η Κυριακή με την αλλη καψούρα μου, το ψαροντουφεκο...
Καλο κουράγιο στην οικογένεια του συγχωρεμενου.

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Τετ 08 Αύγ 2018, 00:29

john avgos έγραψε:...αυτου του ειδος τα ατυχηματα πως ακριβως συμβαινουν,ευτυχως δεν εχω βρεθει ποτε ουτε καν κοντα σε τετοια περιπτωση,αλλα επειδη ειμαι τρομοκρατημενος απο αυτα τα περιστατικα,πολλες φορες στο κολυμπητο εχω ακουσει αυτο το τσιριχτο ηχο της μηχανης,σηκωνομαι εντρομος και βλεπω το σκαφος μπορει και στα 500 μετρα μακρια να περναει,θελω να πω δεν γινεται να μη το ακουσεις...ποτε γινονται αυτα τα δυστυχηματα οταν καποιος κανει αναδυση?δηλαδη ειναι στα -20 σε καρτερι και εκει δεν ακουγεται?και οταν ανεβαινει στην επιφανεια συμβαινει το μοιραιο?
Όταν είσαι σε βουτιά όντως ακούγεται έντονα οπότε ο κίνδυνος είναι στις τελευταίες στιγμές της ανάδυσης. Οπότε αν υπάρχει υποψία ότι πλησιάζει κάποιος πρέπει να κόβουμε αμέσως τη βουτιά ακόμη και αν έχουμε το τρόπαιο μπροστά μας.
Όταν είμαστε στη επιφάνεια νομίζω το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο. Δεν ακούγεται εύκολα κάποιο σκάφος, ειδικά αν υπάρχει κυματισμός, παρά μόνο όταν είναι πλέον πολύ κοντά.

Καλό ταξίδι συνάδελφε...

Άβαταρ μέλους
gmegani

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gmegani » Τετ 08 Αύγ 2018, 06:09

Άβαταρ μέλους
underworld
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γκίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από underworld » Τετ 08 Αύγ 2018, 17:04

Τραγικά και τα δύο περιστατικά. Σίγουρα δε θα είναι οι τελευταίοι σε μια χώρα όπως την ξέρουμε. Δε βρίσκω λόγια να πω πόσο λυπάμαι. Άντε πες το σε μια μάνα, σε μια σύζυγο, σε ένα παιδί...
Πιστεύω ότι όσοι έγραψαν μέτρα προστασίας, είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Κοντά στα βράχια υπάρχει περισσότερη ασφάλεια από τα σκάφη (αρκεί μη φάμε κανά φυτίλι απ΄έξω). Η σημαδούρα μας είναι καλό να φαίνεται περισσότερο, καινούρια, με τα νόμιμα χρώματα, το σημαιάκι μεγάλο, ο ιστός της σημαίας μεγαλύτερος (θυμάμαι είχε κάνει το αγαπητό μέλος sparos μια πατέντα αλλαγής του κοντού πλαστικού ιστού με έναν ξύλινο πολύ πιο ψηλό). Το ζευγάρι όντως μπορεί να κοιτάζει γύρω-γύρω όσο εμείς είμαστε κάτω. Με όλα αυτά μαζί οι πιθανότητες ατυχήματος περιορίζονται αλλά πάντα υπάρχουν.

Η δική μου γνώμη: Συμπεριφερθείτε σαν να είστε αόρατοι. Το λάθος που κάνουμε είναι να νομίζουμε ότι θα μας δουν, ότι θα μας υπολογίσουν. Στα ατυχήματα κάτι από αυτά δε συμβαίνει. Είτε δεν τους ενδιαφέρει, είτε δεν πρόσεξαν, είτε δε μπορούσαν να μας δουν (κόντρα ο ήλιος). Στο ατύχημα δε θα μας δουν. Πάρτε όλες τις προφυλάξεις αλλά λειτουργήστε σαν να είστε αόρατοι. Όσο νομίζουμε ότι θα μας δουν, αφήνουμε τις πιθανότητες να λειτουργούν εναντίον μας.

Όσο για δικαιοσύνη, έχει πια χαθεί κάθε ελπίδα. Είμαστε εντελώς απροστάτευτοι οπότε ας κοιτάξει ο καθένας τί καλύτερο μπορεί να κάνει για να μη γίνει κομματάκια. Ακόμα και αποχή για μερικούς μήνες. Άλλωστε υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι για ψάρεμα.

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”