ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ..

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
trokadas
Ονοματεπώνυμο: kostaskogios

ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από trokadas » Τρί 24 Ιούλ 2018, 20:18

Ενα μεγαλο μπραβο για οσους βοηθησαν με τα φουσκωτα τους και αλλα σκαφη στην χτεσινη καταστροφη...υπαρχουν ανθρωποι τελικα διπλα μας.. καποιοι αλλοι σφυριζουν αδιαφορα και μας ποσταρουν ψαρια κτλ...ελεος...ουτε τα αυτονοητα τουλαχιστον για σημερα...τι να πω κριμα..!!!!

Δεν κανω διαλογο με κανεναν ουτε θα απαντησω...απλα αφου υπαρχει κ αυτο το φορουμ καταθετω την γνωμη μου..
... Cosa ignota e selvaggia,sei rinata dal mare...Cesare Pavese..

Άβαταρ μέλους
underworld
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γκίκας

Re: ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από underworld » Τετ 25 Ιούλ 2018, 10:12

Πιστεύω ότι δε διαφωνεί κανένας μαζί σου... ακόμα και τα παιδιά που έκαναν το ποστάρισμα είπαν ότι δεν είχαν καταλάβει τί γίνεται. Και είμαι σίγουρος ότι πολύς κόσμος από αυτούς που έβλεπαν τους καπνούς δεν μπορούσε να μαντέψει τα εφιαλτικά γεγονότα. Ναι χρειάζεται το μέγιστο της ευαισθησίας μας, χρειάζονται οι πρωτοβουλίες των πολιτών, χρειάζεται σεβασμός, χρειάζεται σιωπή εκεί που πρέπει... και επιτέλους για μια φορά σε αυτή τη "χώρα" χρειάζεται και απόδοση ευθυνών, δίκη και καταδίκη των υπευθύνων αφού οι ίδιοι δεν πρόκειται να τις αναλάβουν ποτέ. Πώς γίνεται να χάνονται τόσες ζωές ξανά και ξανά σε φωτιές, πλημμύρες και σεισμούς και να μη φταίει ποτέ κανένας; Για το όνομα της Μακεδονίας, όλοι στους δρόμους. Τώρα τί γίνεται; Mόνο μάζεμα υπογραφών στο Facebook βλέπω.

https://pitsirikos.net/2018/07/%CF%80%C ... 4%CE%B1-2/

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 25 Ιούλ 2018, 10:29

Λοιπόν ως ντόπιος,έχω να πω τα εξής:
ΔΕΝ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΕΥΘΎΝΕΣ ΣΤΗΝ ΚΥΒΈΡΝΗΣΗ.
Δε μπορούσαν να κάνουν απολύτως τιποτα.
Αναφέρομαι φυσικά στην περιοχή Κόκκινο Λιμανάκι.
Φανταστείτε ένα κύμα φωτιάς να κινείται πολύ γρήγορα σε κατωφέρεια κατάφυτη με πεύκα και το χειρότερο: παράλληλα με τον μοναδικό κεντρικό δρόμο.Η μόνη λύση ήταν να κολυμπήσεις , φυσικά αν ήξερες τα κατατόπια.Αυτοι που κάηκαν ήταν κυρίως τουρίστες που εγκλωβίστηκαν γιατί δεν ήξεραν να φτάσουν στη θάλασσα.Πολυ βασικό: η φωτιά μπήκε κατά τις 5 το απόγευμα.Συντομα σκοτείνιασε και τα πράγματα έγιναν ακόμη τραγικότερα.
Κάποιοι ήθελαν νεκρούς.
.-
Η κατάσταση ήταν πρακτικά μη αντιμετωπίσιμη από ένα σημείο και πέρα,ξαναλέω όποιος και ναταν στην εξουσία.
Και σας το λέει ένας δηλωμένος αντιαριστερος..
Συλλυπητήρια στους εναπομείναντες που πενθουν,και δεν το κρύβω πως δεν αισθάνομαι και απόλυτα καλά που αν και απών γλύτωσε το σπίτι μου τόσο φτηνά....
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Τετ 25 Ιούλ 2018, 10:51

Αν έχεις δει με τα μάτια σου 4 εστίες μέσα σε μια μέρα σε διπλανά κορφοβούνια, ανεξάρτητες η μία από την άλλη, τι συμπέρασμα θα βγάλεις;
Όλα όμως πληρώνονται με τον ένα ή άλλο τρόπο. Είται με έλκος, τρελλοκομείο, είτε με μολύβι, με τσιμέντο, είται αλλιώς. Συμπαράσταση στο πογκρόμ, στα θύματα και τους συγγενείς.

Icarlito

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Icarlito » Τετ 25 Ιούλ 2018, 11:39

Το δεν πρέπει να καταλογιζουμε ευθύνες στην κυβέρνηση είναι σχετικό....
Δεν υπολόγισαν σωστά την φωτιά, δεν έδωσαν την σημασία που έπρεπε, είχαν δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα σε Κινέττα και έγινε το κακό.
Το πρώτο πυροσβεστικό που βρέθηκε στην μαραθώνος πήγε στις 18:10 (φαίνεται από κάμερες της Αττικής οδού).
Από τη στιγμή που η φωτιά πέρασε την μαραθώνος, με τον αέρα που είχε και με την ρυμοτομια της περιοχής, ναι δεν θα την σταματούσε κάνεις.
Δεν ειδοποίησαν τον κόσμο να φύγει (με απλό SMS). 48 ώρες μετά και ακόμα δεν υπάρχει επίσημη λίστα αγνοουμένων και τραυματιών. Διασώθηκαν τα 9χρονα δίδυμα από ψαρά, αποβιβαστηκαν στη Ραφήνα και έκτοτε αγνοούνται γιατί δεν έκανε κάνεις καταγραφή. Το κράτος και η οποιαδήποτε κυβέρνηση δεν είναι μόνο για την στιγμιαία αντιμετώπιση ενός φαινομένου αλλά για το πριν και το μετά, οπότε και εκεί θα πρέπει να καταλογιστουν ευθύνες. Η προσωπική, ταπεινή μου γνώμη είναι ότι και οι 2 φωτιές (Κινέττα - Μάτι) είναι έργο εμπρηστών αλλά υπήρχε και υπάρχει κακός σχεδιασμός για την αντιμετώπιση πυρκαγιών.
Συλλυπητήρια στις οικογένειες των θυμάτων, κουράγιο και δύναμη στις οικογένειες των αγνοουμενων και τραυματιών.

ΥΓ: η παρέμβαση του στρατού ήταν άμεση για αυτό και η φωτιά σταματήσε στα κααυ.

Άβαταρ μέλους
thanos5180

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos5180 » Τετ 25 Ιούλ 2018, 12:46

Παραθέριζα απο το 1995 στο Μάτι και μέχρι να μετακομίσω στην Κω το 2010.
Αυτό που συνεβη ήταν ένας εφιάλτης που πήρε σάρκα και οστά. Ένα σενάριο που πάντα υπήρχε στις συζητήσεις μας απο πιτσιρίκια όταν κάναμε διακοπές και μέχρι που μεγαλώσαμε. κάθε φορά η κουβέντα βέβαια τελείωνε με το γνωστό έλα μωρε όλα καλά δεν θα συμβει , αφού σχεδόν κάθε καλοκαίρι την σκαπουλάραμε!!!
Ας βλέπαμε βέβαια γύρω μας τα χωράφια και τα περιφραγμένα οικόπεδαγεμάτα με ξερά χορτάρια , θάλασσες οι ξερες πευκοβελόνες, τα σκουπίδια παντου, συρματοπλέγματα και καταπατημενη γη παντου, δρομάκια που δεν μπορούσες να περάσεις ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα και μποτιλιαρίσματα στα δημοφιλή μέρη.
Υπάρχει κάποιος που θα ισχυριστεί το αντίθετο? Υπάρχει κάποιος που θα υποστηρίξει ότι η πρόσβαση στη θάλασσα δεν ήταν γρίφος με τις ατελείωτες περιφράξεις και καταπατήσεις? Και 'όλα αυτά μέσα, κυριολεκτικά μέσα στα πεύκα, που το καλοκαίρι ακους τα κουκουνάρια να σκάνε!!!!

Όλοι γνωρίζαμε ότι ήταν μια μπαρουταποθήκη και πως μια μέρα θα γίνει το κακό, σίγουρα όμως όχι σε αυτή την έκταση.... να που όμως!!!!!
Και εντάξει , ήταν ακραίες οι συνθήκες, η φύση είναι παντοδύναμη, υποκλινομάστε όλοι ΑΛΛΑ ποτέ δεν υπήρξε πρόνοια για την περίπτωση πυρκαγιάς στον πιο πυκνοκατοικημένο παραθεριστικο τόπο στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 25 Ιούλ 2018, 14:18

thanos5180 έγραψε:Παραθέριζα απο το 1995 στο Μάτι και μέχρι να μετακομίσω στην Κω το 2010.
Αυτό που συνεβη ήταν ένας εφιάλτης που πήρε σάρκα και οστά. Ένα σενάριο που πάντα υπήρχε στις συζητήσεις μας απο πιτσιρίκια όταν κάναμε διακοπές και μέχρι που μεγαλώσαμε. κάθε φορά η κουβέντα βέβαια τελείωνε με το γνωστό έλα μωρε όλα καλά δεν θα συμβει , αφού σχεδόν κάθε καλοκαίρι την σκαπουλάραμε!!!
Ας βλέπαμε βέβαια γύρω μας τα χωράφια και τα περιφραγμένα οικόπεδαγεμάτα με ξερά χορτάρια , θάλασσες οι ξερες πευκοβελόνες, τα σκουπίδια παντου, συρματοπλέγματα και καταπατημενη γη παντου, δρομάκια που δεν μπορούσες να περάσεις ανάμεσα σε παρκαρισμένα αυτοκίνητα και μποτιλιαρίσματα στα δημοφιλή μέρη.
Υπάρχει κάποιος που θα ισχυριστεί το αντίθετο? Υπάρχει κάποιος που θα υποστηρίξει ότι η πρόσβαση στη θάλασσα δεν ήταν γρίφος με τις ατελείωτες περιφράξεις και καταπατήσεις? Και 'όλα αυτά μέσα, κυριολεκτικά μέσα στα πεύκα, που το καλοκαίρι ακους τα κουκουνάρια να σκάνε!!!!

Όλοι γνωρίζαμε ότι ήταν μια μπαρουταποθήκη και πως μια μέρα θα γίνει το κακό, σίγουρα όμως όχι σε αυτή την έκταση.... να που όμως!!!!!
Και εντάξει , ήταν ακραίες οι συνθήκες, η φύση είναι παντοδύναμη, υποκλινομάστε όλοι ΑΛΛΑ ποτέ δεν υπήρξε πρόνοια για την περίπτωση πυρκαγιάς στον πιο πυκνοκατοικημένο παραθεριστικο τόπο στην Ελλάδα.
δυστυχως οι ευθυνες ειναι αποκλειστικα της πολιτειας ,γιατι δεν εφαρμοζει τους νομους!
ο οικοπεδοφαγος ξερει!
θα καψει το δασος,και μετα τ'αυθαιρετα θα ξεφυτρωνουν σαν μανιταρια,η πολιτεια δεν θα πει τιποτα,θα δωσουν ρευμα και τελικα θα νομομοποιηθουν με κοστολογιο μικροτερο απ'οτι αν κτιζοταν νομιμα!!!!!και ο δασαρχης που τα δικα μου χωραφια δεν τα καλλιεργησα καποιο διαστημα ,τα χαρακτηρισε δασικα ,για να παω να πληρωνω τοπογραφους και δασικες υπηρεσιες για να το αποχαρακτηρισουν!!!!!!ενω στα καμενα δαση κανει αποχαρακτηρισμο και γινονται οικοπεδα και κλεινουν τις προσβασεις στη θαλασσα και καιγεται ο κοσμος!!! :evil:
και η πολιτεια σφυραει αδιαφορα!!!
και φυσικα ολοι θα κοιταξουν να διεκδικησουν και το τελευταιο εκατοστο απ'τον αλλον!!!
αυτο συμβαινει πανταου ,ειδικα σε παραθαλασια μερη!
με τον ιδιο τροπο κτιζονται!
το ιδιο γινεται με τα ρεματα και πνιγεται ο κοσμος!
και ναι οι αυθαιρετοκτισαντες τοξεραν και ηταν επιλογη τους.
ο κοσμος που πηγε μια μερα να δροσιστει και καηκε ζωντανος τι εφταιγε?
που ειναι η πολιτεια να εφαρμοσει τον νομο?
που ειναι οι εισαγγελεις και δικαστες που το πιο ευκολο που κανουν ειναι να βγαζουν παρανομη καθε απεργια του λαου?(για τις δικες τους δε λεμε!παντα ειναι νομιμες!)
που ειναι ο υπουργος δικαιοσυνης να δωση εντολη να κοψουν κωλους? ( καλα καλα ξερω! εδω γελανε!!)
το θεμα ειναι οτι θυσιαστηκαν ζωες με τον τραγικοτερο τροπο στο βωμο του χρηματος και δεν ιδρωνει κανενος το αυτι !!
σταματαω γιατι αρχισε να παιρνω αναποδες και δεν θαμαι ευγενικος! :evil:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thanos5180

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos5180 » Τετ 25 Ιούλ 2018, 15:33

stelarasA'MAK έγραψε:Λοιπόν ως ντόπιος,έχω να πω τα εξής:
Φανταστείτε ένα κύμα φωτιάς να κινείται πολύ γρήγορα σε κατωφέρεια κατάφυτη με πεύκα και το χειρότερο: παράλληλα με τον μοναδικό κεντρικό δρόμο.Η μόνη λύση ήταν να κολυμπήσεις , φυσικά αν ήξερες τα κατατόπια.Αυτοι που κάηκαν ήταν κυρίως τουρίστες που εγκλωβίστηκαν γιατί δεν ήξεραν να φτάσουν στη θάλασσα.Πολυ βασικό: η φωτιά μπήκε κατά τις 5 το απόγευμα.Συντομα σκοτείνιασε και τα πράγματα έγιναν ακόμη τραγικότερα.
Κάποιοι ήθελαν νεκρούς.
.-
Η κατάσταση ήταν πρακτικά μη αντιμετωπίσιμη από ένα σημείο και πέρα,ξαναλέω όποιος και ναταν στην εξουσία.
Συλλυπητήρια στους εναπομείναντες που πενθουν,και δεν το κρύβω πως δεν αισθάνομαι και απόλυτα καλά που αν και απών γλύτωσε το σπίτι μου τόσο φτηνά....
Στέλιο, το χειμώνα όταν θα πλημμυρίσει η περιοχή, ελπίζω να μη γίνει ποτέ, (γιατί δεν πρόκειται να κάνουν αντιπλημμυρικά έργα) , θα φταίει η μπόρα?
Έχω σοκαριστεί φίλε, έχω τις καλύτερες αναμνήσεις στην περιοχή εκεί, απο μάτι μέχρι ζούμπερι και ν. μάκρη και πραγματικά δεν το χωράει ο νους μου αυτό που έγινε!!!!!

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Τετ 25 Ιούλ 2018, 16:20

underworld έγραψε:Πιστεύω ότι δε διαφωνεί κανένας μαζί σου... ακόμα και τα παιδιά που έκαναν το ποστάρισμα είπαν ότι δεν είχαν καταλάβει τί γίνεται. Και είμαι σίγουρος ότι πολύς κόσμος από αυτούς που έβλεπαν τους καπνούς δεν μπορούσε να μαντέψει τα εφιαλτικά γεγονότα. Ναι χρειάζεται το μέγιστο της ευαισθησίας μας, χρειάζονται οι πρωτοβουλίες των πολιτών, χρειάζεται σεβασμός, χρειάζεται σιωπή εκεί που πρέπει... και επιτέλους για μια φορά σε αυτή τη "χώρα" χρειάζεται και απόδοση ευθυνών, δίκη και καταδίκη των υπευθύνων αφού οι ίδιοι δεν πρόκειται να τις αναλάβουν ποτέ. Πώς γίνεται να χάνονται τόσες ζωές ξανά και ξανά σε φωτιές, πλημμύρες και σεισμούς και να μη φταίει ποτέ κανένας; Για το όνομα της Μακεδονίας, όλοι στους δρόμους. Τώρα τί γίνεται; Mόνο μάζεμα υπογραφών στο Facebook βλέπω.

https://pitsirikos.net/2018/07/%CF%80%C ... 4%CE%B1-2/
καποιοι βρισκονται σε συγχηση...τι σχεση εχει η μακεδονια με αυτον τον ολεθρο?τωρα βρηκες να περασεις οτι μυνημα θες να περασεις?λιγο σεβασμος πια δε βλαπτει...προσπαθησε να μεινεις στο κακο που εγινε και κανε κατι γιαυτο και ολα τα αλλα αστα για αργοτερα!
εσυ απο τη φυγη σου στο εξωτερικο εισαι σιγουρος οτι δε βλεπεις καμια κινητοποιηση και μαζεματα υπογραφων ,συγκρισεις κλπ,η κρινεις βασει των δικων σου πραξεων?
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Άβαταρ μέλους
underworld
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γκίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από underworld » Τετ 25 Ιούλ 2018, 16:29

jimmy76gr έγραψε: καποιοι βρισκονται σε συγχηση...τι σχεση εχει η μακεδονια με αυτον τον ολεθρο?τωρα βρηκες να περασεις οτι μυνημα θες να περασεις?λιγο σεβασμος πια δε βλαπτει...προσπαθησε να μεινεις στο κακο που εγινε και κανε κατι γιαυτο και ολα τα αλλα αστα για αργοτερα!
εσυ απο τη φυγη σου στο εξωτερικο εισαι σιγουρος οτι δε βλεπεις καμια κινητοποιηση και μαζεματα υπογραφων ,συγκρισεις κλπ,η κρινεις βασει των δικων σου πραξεων?
Έχεις δίκιο φίλε μου.

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τετ 25 Ιούλ 2018, 23:46

stelarasA'MAK έγραψε:Λοιπόν ως ντόπιος,έχω να πω τα εξής:
Κάποιοι ήθελαν νεκρούς.
.-
Στελιο οσοι δεν ηταν εκεί δεν μπορουν να καταλάβουν.
Τραγωδία

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Πέμ 26 Ιούλ 2018, 00:55

stelarasA'MAK έγραψε:ΔΕΝ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΕΥΘΎΝΕΣ ΣΤΗΝ ΚΥΒΈΡΝΗΣΗ.
Σαφώς και καταλογίζουμε ευθύνες στην Κυβέρνηση...στην σημερινή, στην χθεσινή, στην αυριανή. Γιατι κυβερνούν!!!!

Χωρίς πολλά-πολλά.
Κυβερνώ δεν σημαίνει ανησυχώ, δεν σημαίνει αναζητώ δικαιολογίες, δεν σημαίνει παρηγορώ, δεν σημαίνει ούτε κατανοώ, ούτε καταλαβαίνω: σημαίνει διοικώ, δηλαδή δημιουργώ, παρεμβαίνω, πράττω. Αν δεν έχω ένα σχέδιο για να αντιμετωπίσω θεομηνίες δεν κυβερνώ. Αν δεν έχω βρει τρόπο να συντονίσω υπηρεσίες δεν κυβερνώ. Αν δεν αξιολογώ τους ανθρώπους, ώστε να έχω στις θέσεις ευθύνης τους καλύτερους δεν κυβερνώ. Αν σκέφτομαι με τι εμφάνιση θα παρουσιαστώ ανάλογα με την περίσταση ή τι θα πω στα διαγγέλματα, δεν κυβερνώ. Αν πρέπει να υποδύομαι, δεν κυβερνώ. Αν καταγγέλλω δεν κυβερνώ. Αν δεν ζητάω ευθύνες δεν κυβερνώ.
http://www.karpetshow.gr/blog/ti-simainei-kyverno

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Πέμ 26 Ιούλ 2018, 22:16

Χωρίς πολλά-πολλά....Τα αυτονόητα...σε απλή γλώσσα

http://www.athensvoice.gr/politics/4634 ... nthropakia

Άβαταρ μέλους
Mits83
Ονοματεπώνυμο: Dimitris