Κορινθιακος

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
george psarakhs
Ονοματεπώνυμο: ashmjnakis george

Re: Κορινθιακος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από george psarakhs » Παρ 23 Ιουν 2017, 18:50

:hello: :hello: :hello:
ROLLING IN THE DEEP αιγιο

jimys
Ονοματεπώνυμο: μητσος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Παρ 23 Ιουν 2017, 20:31

pelekan έγραψε:Αν ακουσετε καποτε για σαρωνικο...τοτε θα είναι και η αρχη του τελους για αυτό το σπορ που καποιοι το βαφτισαν αθλημα για δικους τους λογους.καποτε ψαρευα πιτσιρικας 3 μηνες το καλοκαιρι κάθε μερα ...ουτε ηξερα αθλητες ουτε ηξερα κυπελα ουτε ηξερα καρμπον ουτε λεια -ξυρισμένα ουτε τριλαστοιχα και το κυριοτερο δεν ξεραμε τι σειμαινει ανεβαζο βιντεο από καμερα στο οπλο :shock: . για να δουμε βιντεο επρεπε να παμε στην νατέξ και να παρουμε ταινια από τον γιαννη βλαχο.Παραδόξως μαγγες περναγα τελεια εβγαζα ψαρια εκανα τον χαβαλέ μου και όλα ηταν ωραια.Τωρα πρεπει να εχεις κανει 20 σχολεια ελευθερης να εχεις 4000 ευρω εξοπλοισμο να εχεις κατά την γνωμη μου σκαφος διοτι αν εισια κολημπυτος εχει περασει μεσα στην βδομαδα ο μαναβοκυρης και εχει σαρωσει μιλια μεχρι να πας εσυ το σ/κ και το σ.κ αυτος πινει φραπε και γελαει ή πρεπει να ξοδεψεις κανα 500αρικο για να πας σε κανα ξερονησι στο αιγαιο να βγαλεις ψαρια και να εχεις και μια καμερα στο οπλο να τα ανεβασεις στον ιντερνετικο σωληνα και να πεις κοιταχτε ποσο γαματως είμαι....αλλα δεν εχεις πει στον πρωταρη ότι εχεις φιλο και δεκαμετρο και εχεις παει στην καρδια του αιγαιου και εχεις βουτηξει και 40+ για να παρεις έναν ροφο.Θα μου πειτε και που καταληγεις ρε φιλε.καταληγω ότι σε λιγα χρονια δεν θα χρειαζεται απαγορευση απλα το 50% και βαλε από αυτους που ψαρεουν σημερα δεν θα ασχολουντε πια.Πως φτασαμε εδώ......ας αναλογιστεί ο καθενας μονος του αυτό το καλοκαιρι.
:hello: :hello: :hello:
Όποιος ξεχνά την ιστορία του ειναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: ZAXOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Παρ 23 Ιουν 2017, 21:11

Πάλι γκρίνια , μίρλα και κλαψα βλέπω...

Μακάρι να απαγόρευαν κ ένα χρόνο εδώ τον κόλπο του Ράφτη.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 23 Ιουν 2017, 22:35

thalassa50 έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:
thalassa50 έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:Όσον αφορά στους ερασιτέχνες αλιείς αφενός υπάρχει μεγάλος αριθμός, ελάχιστοι από αυτούς γνωρίζουν τους κανόνες αλιείας αφού δεν υπάρχει νομοθετική πρόνοια για στοιχειώδη ενημέρωση-εκπαίδευση αυτών. Τα τονοειδή και γενικά τα μεγάλα ψάρια που αποτελούν κυρίως στόχο των ερασιτεχνών αλιέων τρέφονται με μέδουσες. Όταν ο πληθυσμός τους μειώνεται, επόμενο είναι να αυξάνεται ο αριθμός των μεδουσών και μάλιστα εκθετικά. Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στους ψαροντουφεκάδες και σε καταγγελίες που υπάρχουν ότι πολλοί ζουν «επαγγελματικά» από την αλιεία, αφού ψαρεύουν μεγάλα ψάρια που αποτελούν εξαιρετικό έδεσμα για τις ψαροταβέρνες που «συνεργάζονται». Οι δε κατά τόπους Λιμενικές Αρχές καταβάλλουν προσπάθειες για τον έλεγχο του άναρχου τοπίου αλλά δεν διαθέτουν επαρκή αριθμό σκαφών και προσωπικού.

Δεν είναι έτσι δηλαδή??????
Πάλι εχασες το δάσος και εστιασες στο δέντρο...
Εχεις μια μανία με τα δάση ,ξεχνώντας όμως ότι αποτελείται η από δέντρα :D
Ωραίο το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο ,βλέπεις η γιαγιά μου έλεγε ......Φασουλι το Φασουλι γεμίζει το σακούλι
Δεν θα ήταν φρονιμοτερο να μου απαντήσεις που είναι λάθος το κομμάτι αυτό που έβαλα μπας καταλάβω και εγώ ο άμοιρος που βλέπω μόνον δέντρα αλλα όχι δάση :D
Δάση,δράκοι και φασουλια...
Πάμε λοιπόν:
Το άρθρο είναι κάτ' εμέ ή τραγικά αφελές,ή κατάφωρα στοχευμενο.
Ή αύξηση των μεδουσών ,για όσους γνωρίζουν στοιχειωδώς,οφείλεται,εκτός από την υποτιθέμενη μείωση των θηρευτών,και σε περιβαλλοντικούς λόγους,δηλ. σε αφυσικη αύξηση της τροφής τους,πλαγκτού κατά βάση,πού όλοι ξέρουμε ότι οφείλεται κατά βάση στον ευτροφισμό ,ειδικά όταν αναφερόμαστε σε κλειστά οικοσυστήματα, όπως ο Κορινθιακος.
Η μείωση των θηρευτών,και χελωνες τα πάρουμε ενα- ένα,οφείλεται σε δύο λόγους: Ρύπανση (αξίωμα) και ηθελημένος θάνατος.
Πέραν των τυχαίων περιστατικων ( προπέλες) πολλά ζώα βρίσκονται νεκρά,είτε από επαγγελματικά εργαλεία :scratch: είτε από σφαίρες.. Λιμενικοί? Δύσκολα... Μαφιόζοι? Πάλι δυσκολα,έχουν κι άλλες δουλειές...τι κάνει νιαου νιαου????
Μουγκα εδώ το αρθρακι...
Σχετικά με τον ευτροφισμό??
Πρόστιμα?? Βιολογικοί καθαρισμοί ???
Πάλι μουγκα το αρθρακι.
Πάμε τώρα στα μεγάλα ψάρια.
Τράτες?
Τζιγκινγκ?
Συρτες?
Μίλια και μιλια δίχτυα που ψαρεύουν επί 24 ωρου βάσεως?
Πάλι μουγκα το αρθρακι.
ΓΊΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΔΙΚΗ ΜΝΕΊΑ ΣΤΟΥΣ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ!!!!!

γίνετε ειδική μνεία στους ερασιτέχνες γενικά
Να το το....λαβράκι!!!!
Και έχεις το Θάλασσα να σε ρωτάει :
"Γιατί άδικο έχει.....??????"
Μπράβο ρε Θάλασσα, ανακαλυψες τον τροχό!!!το παραβλέπω
Και οκ,ο άσχετος εύκολα μας τσουβαλιαζει με τους νυχτερινούς,τους μπουκαλακηδες ,τους..επαγγελματίες και όλο το συρφετό..
διάβασες πουθενά ότι μας τσουβαλιάζει όλους ??????δείξε μου το στο άρθρο να το δω και εγώ ότι γράφει ότι όλοι η ψαροτουφεκάδες είναι μανάβηδες
. Προσωπικα εχω βαρεθει να στριτζωνομαι εδω μεσα με τους..ακρατητους στη σκανδαλη...αυτοί βέβαια ,όσοι δεν έχουν φύγει,το βιολί τους...
Εσύ όμως γιατί ..σπευδεις να το παραδεχτείς??
ναι ,παραδέχομαι ότι υπάρχουν ψαροτουφεκάδες μανάβηδες και πολλοί μάλιστα ,εσύ τι λες ???δεν υπάρχουν ???
Με μας είσαι στην τελική ή.. με τους άλλους??
πάντα είμαι με την αλήθεια ,και επέτρεψε μου να θεωρήσω την ερώτηση αυτή ως μη πρέπον για ψαροτουφεκά και ότι δεν έπρεπε να γραφτεί καθόλου ,μόνον κακό κάνει αν θα είμαι με τους τυφλούς που όλα είναι μέλη γάλα και δεν υπάρχει κανείς που αμαυρώνει το χόμπυ η με τους άλλους κακούς επαγγελματίες που πάντα απλά ψεύδονται
Δεν παραλείπει ΦΥΣΙΚΆ το άρθρο να πει για...εξολοκλήρου απαγόρευση... Το διαταυτα δηλαδή!!! Διότι αυτό θα αφορά??????......
ΕΜΑΣ ΦΥΣΙΚΆ....και ως γνωστόν ουδέν μονιμοτερο του προσωρινού....

ΕΚΕΙ κατ εμε στοχεύει το αρθρακι!!!!!

Και μέσα στην άσχετοσυνη του γράφει ότι το ΛΣ δεν έχει σκάφη...
Έλα μου που και με τα τζιπ γίνεται δουλειά άμα θες...άμα θες βέβαια.
Τώρα για κάποιους εκ των έσω το ΛΣ είναι...αδιάφθορο..και να πάψουν οι..παπαριες...
Ξανά ](*,) ...

νομίζω αυτονόητο ότι δεν είμαστε η κύριοι υπεύθυνη ,αλλά βάζουμε ένα λιθαράκι και εμείς τα πολλα λόγια είναι φτώχια πρώτον ,και δεύτερον πάλι δεν απαντάς στην ερώτηση μου (πολιτικούς στα τηλεπαράθυρα μου θυμίζεις ) :D[/quote]
Αντιπαρερχομαι κι εγώ τα περί ...πολιτικών και ζητάω και εγώ να απαντήσεις στο ερώτημα μου:
ΛΕΓΕ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΕΊΣΑΙ ,ΜΕ ΜΑΣ Η ΜΕ ΤΟΥΣ ΆΛΛΟΥΣ???????? :D
(Ελπίζω τώρα τουλάχιστον να πιανεις το χιούμορ γιατί πριν...)
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 23 Ιουν 2017, 22:37

mojo έγραψε:Πάλι γκρίνια , μίρλα και κλαψα βλέπω...

Γιατί ρε?
Μπας και βάλει κάνα χαζοψαρο για να χαρείς και συ λίγο? :beg: :D
Και άλλοι γιατί πιάνουν δηλαδή?
:grin:
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Σάβ 24 Ιουν 2017, 00:00

Οι κατέχοντες την εξουσία αυτό πού θέλουν είναι αβουλους πολίτες αραχτους και χωρίς ενδιαφέροντα να σέρνονται στην ουρά για κανένα επίδομα να φθονουν τον άλλο που έχει αντε να βλέπουν και λίγη δράση στο survivor οπότε εκεί αποσκοπούν με τις απαγορεύσεις όχι για περιβάλλον και φύση τώρα βγάζουν στο σφυρί ότι μπορούν και τα φιλέτα του Σαρωνικού και ότι πουλιέται στην Ελλάδα ερήμην μας.Οσο λοιπόν μπορείτε μην αναλωνεστε σε διαμάχες του στυλ αυτός κάνει φιγούρα αυτός είναι με τους άλλους όχι με μας όλοι αγαπάμε τον τόπο μας και τη θάλασσα και είμαστε προνομιουχοι είτε με σκάφος είτε κολυμπώντας που μπορούμε να απολαύσουμε την αγκαλιά της και αν βγάλουμε και ένα ψάρι ευτυχείς που είμαστε ακόμα ζωντανοί και όχι ζόμπι όπως μας θέλουν και όσο έχουμε ανάσα θα βουτάμε. Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία ! Εγώ πάντως μια ζωή κολυμπητος λέω μπράβο και στους σκαφατους και γουστάρω και τα πλάνα τους ότι δύναται έκαστος.Ευχομαι να σε υγιείς και ψυλλιασμενοι :write:

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Σάβ 24 Ιουν 2017, 10:15

Αυτός" που πουλάει ψάρια δεν είναι ερασιτέχνης.
Είναι παράνομος επαγγελματίας.

Το εργαλείο που χρησιμοποιεί είναι άσχετο κατά τον ίδιο τρόπο που επειδή οι τσαντάκηδες χρησιμοποιούν μηχανάκια δεν σημαίνει οτι όσοι χρησιμοποιούν μηχανάκια είναι τσαντάκηδες.

Το τελευταίο "άρθρο" είναι απλά για γέλια και πολύ θα ήθελα να δω τη σύνθεση αυτών που κάναν αυτές τις προτάσεις και ποιούς άκουσαν για να τις κάνουν.
Θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει νούμερο επιθεώρησης.

-Οι επαγγελματίες σέβονται τους νόμους (λογικό, αφού στην ουσία δεν έχουν και πολλά πράγματα που τους απαγορεύονται για να τα καταπατήσουν)
-Ας σεβαστούν (αν θέλουν κι επιθυμούν) χελώνες και δελφίνια και μην τα σκοτώνουν μωρέ.Αν θέλουν είπαμε, δεν είναι κι υποχρεωτικό ντε.Αλλωστε τους...κάνουν ζημιά στα δίχτυα είπαμε.
-Οι τόνοι είναι ο κύριος στόχος των ψαροντουφεκάδων.Δεν μπορώ καν να το σχολιάσω.
-Τα μεγάλα ψάρια κι οι τόνοι τρώνε μέδουσες.Ουαχαχαχα.Ως γνωστόν μάλιστα, ο ψαροντουφεκάς που θέλει να πιάσει τούνες μαλαγρώνει με...τσούχτρες

Αστείοι άνθρωποι, με αστείες απόψεις.Κι αυτό δεν θα πείραζε τόσο αν δεν είχαν καίριες θέσεις κι ήταν απλά μια άποψη.

Για ευτροφισμό δεν εχουν ακούσει τίποτα φαντάζομαι.
Οι τσούχτρες τρέφονται με πλανγκτόν κυρίως.
Τόσα λύματα και λιπάσματα στη θάλασσα, σημαίνει περισσότερο πλανγκτόν.
Αυξηση του πλανγκτόν και παράλληλα μείωση γόπας, σαρδέλας και λοιπών λιανών τα οποία όντως τρώνε τσούχτρες (απο τα επαγγελματικά σκάφη σημειωτέων.Δεν πιάνει ο ψαροντουφεκάς σαρδέλες) σημαίνει αύξηση του πληθυσμού των μεδουσών.
Θανάτωση με συνοπτικούς τρόπους των χελωνών (απο τους επαγγελματίες βεβαίως) που τρώνε τσούχτρες, σημαίνει αύξηση των μεδουσών.
Περιοδικά καιρικά φαινόμενα και ρεύματα επίσης συμβάλλουν στην αύξησή τους στις ακτές.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

jimys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Σάβ 24 Ιουν 2017, 10:48

το σημειο του αρθρου με πολύ βαθυ νοημα και αφεση αμαρτιων που λεει ότι τους κανουν ζημια στα διχτυα είναι όλα τα λεφτα
:rules: :tease: :rules: :tease:

ψαρι
Ονοματεπώνυμο: κωστας τσουνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψαρι » Σάβ 24 Ιουν 2017, 13:11

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Σάβ 24 Ιουν 2017, 20:40

mojo έγραψε:Πάλι γκρίνια , μίρλα και κλαψα βλέπω...

δεν θα είναι για ένα χρόνο, θα είναι για πάντα!

έχεις δει ποτέ να αίρεται καμία απαγόρευση;
Για να αρθεί απαγόρευση θα πρέπει να παρακολουθείται επιστημονικά η κατάσταση, να δεις ότι δεν υπάρχει πλέον λόγος απαγόρευσης και να την ανακαλέσεις.
Εμείς εδώ και χρόνια δεν έχουμε ιδέα τί γίνεται στην αλιεία, αν θυμάμαι καλά, δεν έχουμε στοιχεία από το 2008 και μετά επειδή είχε τελειώσει κάποια χρηματοδότηση, αυτό το έχουν πει στελέχη του υπουργείου, δεν το βγάζω από το μυαλό μου...

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: ZAXOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Σάβ 24 Ιουν 2017, 21:20

Παιδες το αρθρο ή "αρθρο" αν θελετε,προτεινει απαγορευση παντός ειδους αλιευτικης δραστηριοτητας για ενα χρονο.
Οχι για τους ερασιτεχνες, για ολους

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 24 Ιουν 2017, 21:41

mojo έγραψε:Παιδες το αρθρο ή "αρθρο" αν θελετε,προτεινει απαγορευση παντός ειδους αλιευτικης δραστηριοτητας για ενα χρονο.
καλά !! μη παιρνεις και όρκο !!! :mrgreen:
το τι θ'αποφασιστει εχει σημασια !!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Σάβ 24 Ιουν 2017, 22:13

KOSTAS STI έγραψε:
mojo έγραψε:Παιδες το αρθρο ή "αρθρο" αν θελετε,προτεινει απαγορευση παντός ειδους αλιευτικης δραστηριοτητας για ενα χρονο.
καλά !! μη παιρνεις και όρκο !!! :mrgreen:
το τι θ'αποφασιστει εχει σημασια !!
επίσης αν ισχύσει ολική απαγόρευση με τον επαγγελματία τί θα κάνουν; θα τον αποζημιώσουν να κάθεται και να πληρώνεται; χλωμό το βλέπω :)
Μήπως να απαγορεύσουν μόνο την ερασιτεχνική που είναι ευκολότερο και ανέξοδο;

φυσικά είναι γελοία ιδέα και παντελώς αναποτελεσματική, αλλά θα πούνε ότι κάνανε κάτι βρε αδερφέ!

jimys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Κυρ 25 Ιουν 2017, 07:54

επίσης αν ισχύσει ολική απαγόρευση με τον επαγγελματία τί θα κάνουν; θα τον αποζημιώσουν να κάθεται και να πληρώνεται; χλωμό το βλέπω :)
Μήπως να απαγορεύσουν μόνο την ερασιτεχνική που είναι ευκολότερο και ανέξοδο;

φυσικά είναι γελοία ιδέα και παντελώς αναποτελεσματική, αλλά θα πούνε ότι κάνανε κάτι βρε αδερφέ![/quote]
ετσι ναι γινεται συμφερει και δεν θα μας εχουν στα ποδια τους και αν φυσικα γινει και natura κααααλα ξεχαστε το για τουλάχιστον μεχρι τα γεραματα μας

jimys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimys » Κυρ 25 Ιουν 2017, 08:40

μαγκες μολις τωρα το εμαθα
natura δεν μπορει να γινει γιατι πρεπει να κλεισουν όλα τα ετγοστασια που ποτιζουν τον κορινθιακο.οι επαγγελματιες θα συνεχισουν να ψαρευουν με την μονη προϋπόθεση θα ψαρευουν ανα περιοχες δηλαδή κάθε (εβδομαδα ) ??? και σε αλλον τοπο κατι τετοιο .
για τους ερασιτεχνες χαχαχα ευκολακι αυτό ...πληρης απαγορευση.