Κορινθιακος

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
ψαρι
Ονοματεπώνυμο: κωστας τσουνης

Κορινθιακος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψαρι » Παρ 26 Μάιος 2017, 21:22

Κατι πηρε το ματι μου για natura :-k

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Re: Κορινθιακος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 26 Μάιος 2017, 21:53

:scratch:
πλακα θα εχει να ειναι αλήθεια
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

ψαρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψαρι » Παρ 26 Μάιος 2017, 22:13

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 26 Μάιος 2017, 22:23

νατα νατα ,όλος ο κορινθιακός ένας κόλπος :)
κάπως έτσι με είχαν γράψει κάποτε στον σαρωνίδα παλαιά φώκαια μιας και θεωρούσε το λιμενικό όλο τον κόλπο λιμάνι :D
γράφει όμως και για προστασία της ποσιδώνιας από βαριά εργαλία ,καλό αυτό

ψαρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψαρι » Παρ 26 Μάιος 2017, 22:35

απο γεφυρα μεχρη κορινθο μονο απο εξω :cry:

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Παρ 26 Μάιος 2017, 23:04

Πάει τον ηπιαμε. Να βάζω αγγελία τα συμπραγκαλα σιγά σιγά....
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 27 Μάιος 2017, 07:34

thalassa50 έγραψε::scratch:
πλακα θα εχει να ειναι αλήθεια
πολυ πλακα !!!
αφου δε λεει τιποτα για τη μολυνση απο τα εκατομυρια τονους λασπης που ριχνει η ΠΕΣΙΝΕ στον κορινθιακο απο την επεξεργασια του βωξιτη για την παραγωγη του αλουμινιου ! και παραγει αν θυμαμαι καλα το 85% παγκοσμιως !! :rules:
....ειπατε τιποτα?
μη πουμε και οτι καταναλωνει τα 2/3 της ηλεκτρικης ενεργειας της ελλαδας με 4δρχ/kwh !!!
..δεν ακουσα !!!!ειπατε κατι?
αυτο ηταν το τιμημα για να μας φερουν τον <<εθναρχη>> !!! ο ξεφτιλισμενος !!! :evil:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Σάβ 27 Μάιος 2017, 10:16

Εκτός αν δεν διαβάζω καλά, δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό που λέει.
Κυρίως το πάνε για απαγόρευση βαριών εργαλείων (τράτες, γρι γρι, κλπ) και μάλιστα επισημαίνει το πρόβλημα των παράκτιων αλιέων.
Μακάρι να απαγορευτούν εντελώς τα βαριά εργαλεία να έρθει λίγο στα ίσια του ο κόλπος.
Αποτέλεσμα της υπεραλίευσης του Κορινθιακού (80%) είναι η διατάραξη της ισορροπίας με την αύξηση του αριθμού των μεδουσών τα τελευταία χρόνια λόγω της εξαφάνισης των φυσικών εχθρών τους, που είναι τα ψάρια. Ταυτόχρονα, σε κίνδυνο βρίσκονται και οι παράκτιοι αλιείς, σημαντικός κλάδος για την τοπική οικονομία και τον τουρισμό.
Εκτός από την υπεραλίευση, το θαλάσσιο περιβάλλον του Κορινθιακού έχει υποβαθμιστεί από τις παράνομες αμμοληψίες από κοίτες ποταμών και ακτών που αφαιρούν φερτά υλικά και οδηγούν στη διάβρωση των ακτών, καθώς και από τη βαριά βιομηχανία (βωξίτες-αλουμίνα, μονάδες παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος, μεταλλευτικές δραστηριότητες), τα αστικά λύματα και τη μάστιγα των πλαστικών απορριμμάτων.
Συζητήθηκαν επίσης τα αιτήματα και οι δυνατότητες που υπάρχουν να χαρακτηριστεί ο κόλπος «Εθνική Προστατευόμενη Περιοχή Αλιείας με υποχρέωση επιστημονικής παρακολούθησης», σύμφωνα και με τις επιταγές της Ε.Ε.
Tι δεν έχω πιάσει ? :)
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Σάβ 27 Μάιος 2017, 11:20

Johnkokk έγραψε:Εκτός αν δεν διαβάζω καλά, δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό που λέει.
Κυρίως το πάνε για απαγόρευση βαριών εργαλείων (τράτες, γρι γρι, κλπ) και μάλιστα επισημαίνει το πρόβλημα των παράκτιων αλιέων.
Μακάρι να απαγορευτούν εντελώς τα βαριά εργαλεία να έρθει λίγο στα ίσια του ο κόλπος.
Αποτέλεσμα της υπεραλίευσης του Κορινθιακού (80%) είναι η διατάραξη της ισορροπίας με την αύξηση του αριθμού των μεδουσών τα τελευταία χρόνια λόγω της εξαφάνισης των φυσικών εχθρών τους, που είναι τα ψάρια. Ταυτόχρονα, σε κίνδυνο βρίσκονται και οι παράκτιοι αλιείς, σημαντικός κλάδος για την τοπική οικονομία και τον τουρισμό.
Εκτός από την υπεραλίευση, το θαλάσσιο περιβάλλον του Κορινθιακού έχει υποβαθμιστεί από τις παράνομες αμμοληψίες από κοίτες ποταμών και ακτών που αφαιρούν φερτά υλικά και οδηγούν στη διάβρωση των ακτών, καθώς και από τη βαριά βιομηχανία (βωξίτες-αλουμίνα, μονάδες παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος, μεταλλευτικές δραστηριότητες), τα αστικά λύματα και τη μάστιγα των πλαστικών απορριμμάτων.
Συζητήθηκαν επίσης τα αιτήματα και οι δυνατότητες που υπάρχουν να χαρακτηριστεί ο κόλπος «Εθνική Προστατευόμενη Περιοχή Αλιείας με υποχρέωση επιστημονικής παρακολούθησης», σύμφωνα και με τις επιταγές της Ε.Ε.
Ετσι το ειδα και εγω απλα καπου λεει: Συζητήθηκαν επίσης τα αιτήματα και οι δυνατότητες που υπάρχουν να χαρακτηριστεί ο κόλπος «Εθνική Προστατευόμενη Περιοχή Αλιείας με υποχρέωση επιστημονικής παρακολούθησης»
Εκει μεσα τωρα μη πεταξουν και μας και απαγορεψουν τελειος το ψαρεμα.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 27 Μάιος 2017, 11:22

Johnkokk έγραψε:Εκτός αν δεν διαβάζω καλά, δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό που λέει.
Σωστά τα έπιασες μέχρι εδώ ,και εγώ αυτά διάβασα
Απλά άμα καείς στον χυλό φυσάς και το γιαούρτι :D οπότε το μυαλό πάει απευθείας στο κακό :rotfl:
Είπαμε ,στην Ελλάδα ζούμε :mrgreen:

ψαρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψαρι » Σάβ 27 Μάιος 2017, 13:48

Παρακτια αλιεια νομιζω οτι ενοουν απο εξω,υποβρυχια αλιεια δεν ειδα πουθενα :-k

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Σάβ 27 Μάιος 2017, 14:03

ψαρι έγραψε:Παρακτια αλιεια νομιζω οτι ενοουν απο εξω,υποβρυχια αλιεια δεν ειδα πουθενα :-k
Σκοπός ήταν να δείξω, οτι η μελέτη δεν είναι για να απαγορευτεί παντελώς το ψάρεμα, αλλά για βαριά εργαλεία, εστίες μολύνσεως, κλπ
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

ψαρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψαρι » Σάβ 27 Μάιος 2017, 14:25

Οκ sorry

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 27 Μάιος 2017, 15:13

<<Σύσκεψη στη Βουλή για την προστασία και την ένταξη του Κορινθιακού Κόλπου στο δίκτυο NATURA>>
τι καταλαβαινετε δηλαδη?λετε να βαλουν την διευκρινηση,<<επιτρεπεται το ψ/τ μονο κολυμπητο>>?
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

ψαρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψαρι » Σάβ 27 Μάιος 2017, 15:51

Γατα εισαι

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”