ενδιαφερει σχεδον ολους !!!!!!

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: ενδιαφερει σχεδον ολους !!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 10 Ιουν 2016, 07:39

pda έγραψε:Σωστά τα λέει το αρχικό κείμενο αλλά υπάρχει μια λεπτομέρεια....

Η τράπεζα θα πουλήσει τα κοκκινα δάνεια στα funds συνολικά θεωρώ. Δηλαδή θα σκάσει το fund μερικά δις και θα αγοράσει ενα πακέτο δανείων.

Η τράπεζα αν θέλει να δώσει την ευκαιρία στο δανειζόμενο να εξοφλήσει με μια γεναία εκπτωση, θα πρέπει να το κάνει σε εναν-εναν. Μια διαδικάσία χρονοβόρα που θα τις πάρει χρόνια και αν τα καταφέρει. Θα ήταν πολύ καλό αλλά ειναι δύσκολα εφαρμοσιμο. Και η τράπεζα θα μπορει να κάνει γενναία εκπτωση αν ειναι σιγουρη οτι θα πούνε ΝΑΙ σχεδον το 90% των δανειοληπτων. Αλλιώς το να πει "εξοφλειστε με 50%" εκτπωση και να ενδιαφερθουν μονο το 20% των δανειοληπτων θα ειναι τρομερη γκαφα.

Το θέμα ειναι νομικά αν υπογραφεις δάνειο με μια τράπεζα μπορει αυτη να το μεταβιβάση και να αλλάξεις χωρις την συμφωνία σου ας το πουμε τοκογλυφο;
που ειδες το χρονοβορο? :-k
μαζι με την ειδοποιηση πληρωμης της δοσης σε λεει οτι μεχρι πχ 15/8/16 θα μπορεις ν'αγορασεις το δανειο με 20%.
και στις 20/8/16 θα πωληθουν σε ξενους !
που βλεπειςτο χρονοβορο? με την μηχανοργανωση που εχουν,σε δυο μερες απο την προθεσμια ταχουν πουλησει,αφου ειναι συγκεκριμενοι αυτοι που θα τα παρουν ! :evil:

οσο για τους απο πανω,εχω να πω οτι ειναι πολυ λυπηρο αυτο που εκφραζουν!
σωσαμε τις γερμανικες τραπεζες!σωσαμε τις γαλλικες τραπεζες,σωσαμε πολλακις τις <<εληνικες>>τραπεζες,σωσαμε τις ευρωπαικες τραπεζες,ταιζουμε την αλβανια,την βουλγαρια(αυτους τους δινουμε και συνταξεις!)και αλλες χωρες,οι τραπεζες που πηραν 150δις ζεστο χρημα και το πληρωνουμε εμεις,δεν μας δινουν ουτε με τοκο!μονο στους συνηθισμενους απατεωνες της ελλαδας με εγγυηση δημοσιου!(και η ασπις προνοια με εγγυηση δημοσιου ητανε,αλλα εμενα δεν μου δινουν τα λεφτα μου!! :evil: ).
οι μιζες δινουν και παιρνουν! με λιγα λογια θα μας αφησουν χωρις βρακι και σας σας πειραξε που πηραν αυτοκινητο ,και δεν ξερω τι αλλο,που δωσαν ατοκα στους επαναπατρισθεντες(ρωσοποντιοι που λενε απαξιωτικα καποιοι!).
τα 150 εκατομυρια που εδωσε ο χρυσοχοιδης στον μπομπολα ,γιατι ο δρομος που πηρε τζαμπα εκει χαμω δεν τουφερε τα αναμενομενα κερδη,δεν σας πειραζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
τιποτα δεν σας πειραζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μονο τα δανεια που πηραν μερικοι κακομοιρηδες για να κανουν το γουστο τους και καποιοι που αφησαν τις περιουσιες τους δυο φορες και εφυγαν !!!!

εγω το αναρτησα γιατι λιγο πολυ ολοι εχουν καποιο δανειο! πολλα κλαρακια μαζι δεν σπανουν με τιποτα!!
ζω ισως στο καλυτερο μερος του πλανητη και λυπαμαι γι'αυτο !!!
θεωρω οτι ειμαστε οτι χειροτερο κατοικησε σ'αυτην την χωρα !!

τι ναπω? οτι χασαμε ολο το δασος και κοιταμε τον θαμνο? τζαμπα θα το πω παλι !!!!!!
αντε φαγωθειτε !!! μονο γι'αυτο ειναι αξιος ο <<ελληνας>> .-
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
mezger
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mezger » Παρ 10 Ιουν 2016, 09:49

H Avaaz που χρηματοδοτείται από έναν από τους μεγαλύτερους κερδοσκόπους του πλανήτη, τον George Soros, μας λέει να βιαστούμε να ψηφίσουμε για να αποτρέψουμε τα κερδοσκοπικά αρπακτικά (Funds) να πάρουν τα σπίτια μας. Στα οποία funds η κυβέρνηση πασάρει, μέσω των πολλάκις ανακεφαλαιοποιημένων κουφαριών-τραπεζών, δάνεια στο 10% της αξία τους και με επιπλέον δωράκι την εξαίρεσή τους από κάθε φόρο, τέλος ή εισφορά.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 10 Ιουν 2016, 10:49

KOSTAS STI έγραψε:
pda έγραψε:Σωστά τα λέει το αρχικό κείμενο αλλά υπάρχει μια λεπτομέρεια....

Η τράπεζα θα πουλήσει τα κοκκινα δάνεια στα funds συνολικά θεωρώ. Δηλαδή θα σκάσει το fund μερικά δις και θα αγοράσει ενα πακέτο δανείων.

Η τράπεζα αν θέλει να δώσει την ευκαιρία στο δανειζόμενο να εξοφλήσει με μια γεναία εκπτωση, θα πρέπει να το κάνει σε εναν-εναν. Μια διαδικάσία χρονοβόρα που θα τις πάρει χρόνια και αν τα καταφέρει. Θα ήταν πολύ καλό αλλά ειναι δύσκολα εφαρμοσιμο. Και η τράπεζα θα μπορει να κάνει γενναία εκπτωση αν ειναι σιγουρη οτι θα πούνε ΝΑΙ σχεδον το 90% των δανειοληπτων. Αλλιώς το να πει "εξοφλειστε με 50%" εκτπωση και να ενδιαφερθουν μονο το 20% των δανειοληπτων θα ειναι τρομερη γκαφα.

Το θέμα ειναι νομικά αν υπογραφεις δάνειο με μια τράπεζα μπορει αυτη να το μεταβιβάση και να αλλάξεις χωρις την συμφωνία σου ας το πουμε τοκογλυφο;
που ειδες το χρονοβορο? :-k
μαζι με την ειδοποιηση πληρωμης της δοσης σε λεει οτι μεχρι πχ 15/8/16 θα μπορεις ν'αγορασεις το δανειο με 20%.
και στις 20/8/16 θα πωληθουν σε ξενους !
που βλεπειςτο χρονοβορο? με την μηχανοργανωση που εχουν,σε δυο μερες απο την προθεσμια ταχουν πουλησει,αφου ειναι συγκεκριμενοι αυτοι που θα τα παρουν ! :evil:

οσο για τους απο πανω,εχω να πω οτι ειναι πολυ λυπηρο αυτο που εκφραζουν!
σωσαμε τις γερμανικες τραπεζες!σωσαμε τις γαλλικες τραπεζες,σωσαμε πολλακις τις <<εληνικες>>τραπεζες,σωσαμε τις ευρωπαικες τραπεζες,ταιζουμε την αλβανια,την βουλγαρια(αυτους τους δινουμε και συνταξεις!)και αλλες χωρες,οι τραπεζες που πηραν 150δις ζεστο χρημα και το πληρωνουμε εμεις,δεν μας δινουν ουτε με τοκο!μονο στους συνηθισμενους απατεωνες της ελλαδας με εγγυηση δημοσιου!(και η ασπις προνοια με εγγυηση δημοσιου ητανε,αλλα εμενα δεν μου δινουν τα λεφτα μου!! :evil: ).
οι μιζες δινουν και παιρνουν! με λιγα λογια θα μας αφησουν χωρις βρακι και σας σας πειραξε που πηραν αυτοκινητο ,και δεν ξερω τι αλλο,που δωσαν ατοκα στους επαναπατρισθεντες(ρωσοποντιοι που λενε απαξιωτικα καποιοι!).
τα 150 εκατομυρια που εδωσε ο χρυσοχοιδης στον μπομπολα ,γιατι ο δρομος που πηρε τζαμπα εκει χαμω δεν τουφερε τα αναμενομενα κερδη,δεν σας πειραζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
τιποτα δεν σας πειραζει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μονο τα δανεια που πηραν μερικοι κακομοιρηδες για να κανουν το γουστο τους και καποιοι που αφησαν τις περιουσιες τους δυο φορες και εφυγαν !!!!

εγω το αναρτησα γιατι λιγο πολυ ολοι εχουν καποιο δανειο! πολλα κλαρακια μαζι δεν σπανουν με τιποτα!!
ζω ισως στο καλυτερο μερος του πλανητη και λυπαμαι γι'αυτο !!!
θεωρω οτι ειμαστε οτι χειροτερο κατοικησε σ'αυτην την χωρα !!
Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο

τι ναπω? οτι χασαμε ολο το δασος και κοιταμε τον θαμνο? τζαμπα θα το πω παλι !!!!!!
αντε φαγωθειτε !!! μονο γι'αυτο ειναι αξιος ο <<ελληνας>> .-
Πειράζουν κωστα πειράζουν ,αλλά αυτούς που τους πειράζουν αυτά δεν τους ψιφισε ο λαός αλλά πάντα τούς αλλους που δίναν αποζημιώσεις στα διόδια λόγο μειωμενης κίνησης ,ανακεφαλεωναν της τράπεζες με δάνεια που σωστά γράφεις θα πληρώνουμε εμείς σε αντιθεση με την ισπανικά που τα πληρώνουν ή τράπεζες και που ενω κοβαν και κοβαν μισθούς και σύνταξης δεν κοβαν και τα δάνεια του κοσμακι ,αλλα υπάρχουν όμως και λαμογια που ενω μπορούν να πληρώσουν δεν το κάναν με την ελπίδα να τους χαρίσουν τα δάνεια αλλα και ή άλλο που με τρεις και εξήντα σαν μισθο χρεωνωντουσαν μέχρι τα μπούνια και μετά κλαιγωντουσαν για της 60 πιστωτικές που έχουν καταχρεωμενες και ετσετερα ετσετερα ετσετερα
Δυστυχώς μαζί με τα ξερά καίγονται και μερικα χλορα ,δυστυχώς ,αλλά αυτούς ψιφιζαμε κωστα :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
timotheos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από timotheos » Παρ 10 Ιουν 2016, 11:58

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος:
γιατί εγώ που έχω δόση 200 ευρώ το μήνα για το αυτοκίνητό μου (και την πληρώνω), να μη σταματήσω να την πληρώνω, να κοκκινήσω το δάνειό μου, και μετά να ζητήσω να το εξοφλήσω μισοτιμής ή και λιγότερο;
...Γυρεύω το παλιό μου σπίτι
με τ' αψηλά τα παραθύρια
σκοτεινιασμένα απ' τον κισσό...

Άβαταρ μέλους
giannhstapi
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Ταπεινοπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannhstapi » Παρ 10 Ιουν 2016, 12:45

timotheos έγραψε:Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος:
γιατί εγώ που έχω δόση 200 ευρώ το μήνα για το αυτοκίνητό μου (και την πληρώνω), να μη σταματήσω να την πληρώνω, να κοκκινήσω το δάνειό μου, και μετά να ζητήσω να το εξοφλήσω μισοτιμής ή και λιγότερο;
Γιατί Τίμο στην Ελλάδα αυτός που πληρώνει κανονικά τα χρέη του λέγεται μ@λ@κ@ς.
Γιατί Τίμο στην Ελλάδα αυτός που ρευστοποιεί κινητή και ακίνητη περιουσία για να πληρώσει τα χρέη του λέγεται αποτυχημένος.
Γιατί Τίμο στην Ελλάδα αν δεν έχεις πάρει δάνειο για αυτοκίνητο, δάνειο για αγορά κατοικίας, τρία καταναλωτικά δάνεια και δύο διακοποδάνεια για να πας να γουστάρεις στη Μύκονοοοοοοοοοοοοοοοοοςς, τότε κοιμάσε όρθιος, είσαι μπανάλ, οπισθοδρομικός και στρουγγανόβλαχος.
Γιατί Τίμο στην Ελλάδα αυτός που απολύει εργαζομένους γιατί δεν έχει να τους πληρώσει λέγεται απατεώνας. Ενώ αυτός που τους κρατάει απλήρωτους κάνα 6μηνο ή τους δίνει 300€ μισθό το 12ωρο λέγεται ευεργέτης.
Γιατί Τίμο η Ελλάδα είναι το μεγαλύτερο κολωχανείο του πλανήτη και οι σοβαροί άνθρωποι δεν κάθονται εδώ να μαλακίζονται. Απόδειξη οι νέοι πτυχιούχοι που μεταναστεύουν με την πρώτη ευκαιρία και ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ.
Γιατί Τίμο στην Ελλάδα πρέπει να φτάσεις να χρωστάς μέχρι και τις τρίχες απ' τον κώλο σου και μετά να βγεις και να κλαίγεσαι στα πιο πιθανά και απίθανα μέρη στους πιο πιθανούς και απίθανους ανθρώπους κατηγορώντας ΠΑΝΤΑ τους άλλους που ενώ εσύ δεν ήθελες αυτοί οι καπιταλιστές, αυτά τα κοράκια, αυτοί οι απατεώνες, κλέφτες, λωποδύτες σε γέμισαν λεφτά και τώρα, άκουσον άκουσον τα θέλουν πίσω και , αν είναι πότε δυνατόν, με τόκο κιόλας. Μα ήμαστε σοβαροί;;;
Urino Donec Mortalis

Adorable
Ονοματεπώνυμο: A. Tsiakalos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adorable » Παρ 10 Ιουν 2016, 13:27

Εαν καλύπτεις τα φορολογικά κριτήρια (άνεργος ή πολύ χαμηλό εισόδημα) μπορείς να το κάνεις,
Οι τράπεζες ούτως η άλλως με τις ανακεφαλοποιήσεις σε έχουν συμπεριλάβει μέσα (ανεξάρτητα από την φορολογική σου ικανότητα) και έχουν πληρωθεί για το ποσό που σου διέθεσαν από τους φίλους μας Γερμανούς.
Τα ποσά δε, που περιήθλαν στα ταμεία τους επιβαρύνουν τον κρατικό ντορβά ο οποίος με τη σειρά του για να ανταπεξέλθει μεγαλώνει τη φορολόγησή σου ώστε να εισπράξει περισσότερα
Εσύ βρίσκεσαι να χρωστάς τα ίδια ποσά στην τράπεζα -που μάλιστα σε θεωρεί και κακοπληρωτή αν αργήσεις 20 ημέρες να πληρώσεις τη δόση σου :taunt: - και να πληρώνεις 2-3πλάσιους φόρους στο κράτος... ποιος ξέρει και τι άλλο στο μέλλον.

δηλ. και κερατάς... και δαρμένος :hello:

Άβαταρ μέλους
timotheos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από timotheos » Παρ 10 Ιουν 2016, 13:42

Σε αυτή την περίπτωση, φίλε adorable, που έχεις απόλυτο δίκιο στα γραφόμενά σου (και όντως, πολλές φορές έχω αισθανθεί ο μ@λ@κ@ς της υπόθεσης), δε θα με ενδιέφερε να εξαγοράσω από καμία τράπεζα και κανένα fund το υπόλοιπο του δανείου μου, θα το πιστόλιαζα κανονικά και θα τους έγνεφα χαιρετίσματα.

Αναρωτιέμαι όμως πού βρίσκεται η λογική (για ηθική δεν ξέρω αν πρέπει να μιλάμε) σε μια κίνηση που ζητά να δοθεί η δυνατότητα να εξαγοράσουν τα δάνειά τους δανειολήπτες που υποτίθεται ότι δεν έχουν να πληρώσουν τη δόση τους...

ΥΓ Μόλις είδα ότι υπάρχει αυτόματη λογοκρισία στο μ@λ@κ@ς, μετατρέπονται αυτόματα τα α σε @, γιατί έτσι ρε παιδιά, γιατί κρυβόμαστε πίσω από τα δαχτυλάκια μας; όποιος προσβάλλεται από το σαφές, δεν προσβάλλεται και από το υπονοούμενο;
με τ' αψηλά τα παραθύρια

Adorable

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adorable » Παρ 10 Ιουν 2016, 13:58

Όλα θα τα δώσουν στα ξένα funds και κόκκινα δάνεια.... και πράσινα.... και κίτρινα!!
Δεν παίζει ρόλο αν κάποιος πληρώνει ή όχι.

Συμπληρώνω: Αυτοί οι "κερδοσκοπικοί οργανισμοί" μόλις αποκτήσουν τον κυριότητα του δανείου σου θα σε καλέσουν να προσκομίσεις τα σημερινά οικονομικά στοιχεία σου, σύμφωνα με τα οποία θα αποφασίσουν το εαν είσαι "βιώσιμος" και το τι πρέπει να δίνεις κάθε μήνα..... ή θα σου απαιτήσουν το ολόκληρο το ποσό.

Γιατί νομίζετε ότι γίνεται ρε παιδιά όλος αυτός ο ντόρος??

Εδώ μιλάμε ότι έχει γίνει η μεγαλύτερη απάτη των τελευταίων τουλάχιστον 100 χρόνων... το 2010 τα χρέη της Ελλάδας ήταν προς αυτά τα funds και ήρθε τότε ο "λαμπάκης" που ακολουθώντας οδηγίες (άραγε ποιών) μετέφερε τα χρέη από τα funds.... στα κράτη της Ευρωζώνης.
Έτσι αυτοί πήραν τα χρήματα πίσω και η Ελλάδα βρέθηκε να χρωστά στη Γερμανία, στη Γαλλία κλπ.

Τώρα τα ίδια αυτά funds έρχονται να αγοράσουν τα δάνεια των πολιτών..... από τους "φίλους μας τις Τράπεζες" στο 1/10, 1/20 ως high risk, μιλάμε για αστεία πράγματα. Τις τράπεζες δεν τις ενδιαφέρει αφού έχουν πάρει τα λεφτά τους μάλιστα και ποσοστό από το κέρδος τους με τις ανακεφαλαιοποιήσεις. (πιστεύω πως ήταν προσημφωνυμένο)

Καλό εεε?

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 10 Ιουν 2016, 15:40

μήπως αυτός ο λαμπάκης έφτιαξε αυτό το σύστημα ώστε να αποφύγουμε την επιτόπου πτώχευση εφόσον εκείνον τον καιρό δεν υπήρξε περίπτωση από ότι λένε όλοι να μας δανείσουν η απέξω ,ευρωπαίος μηχανισμός στήριξης δεν υπήρξε και χάρη στον λαμπάκι αν ενοούμε τον ίδιο φτιάχτηκε ώστε να μπορούμε να πάρουμε νέα δάνεια από την ευρώπη όμως ώστε να μην βουλιάξουμε λέω τώρα :)
Το θέμα είναι ότι με χρέος 120% θεωροταν ΜΗ βιώσιμο και τώρα μετά από τόσα της δάνεια -μοιώσεις μισθών συντάξεων ένα σωρό φόρων κατεστραμένη χώρα κανονικά θέλουν λέει το χρέος να πάει μέχρι το 2020 στο 124 % ώστε να γίνει βιώσιμο #-o 120%προ κρίσης δεν ήταν και 124 μετά κρίσης θα είναι ?????
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
timotheos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από timotheos » Παρ 10 Ιουν 2016, 16:34

Φίλε adorable, κάποιες "λεπτομέρειες" ακόμα:

-πράγματι στο πακέτο των δανείων που θα πωληθούν θα είναι και εξυπηρετούμενα δάνεια, όχι μόνο κόκκινα - αυτό είναι μια ευγενική χορηγία συριζα και αποτέλεσμα της πιο απίστευτα αποτυχημένης ιστορικά διαπραγμάτευσης - υποτίθεται για να είναι πιο ελκυστικά τα πακέτα προς τα funds

-οι δανειολήπτες θα ενέχονται απέναντι στα funds για το σύνολο του χρέους και όχι μόνο μέχρι το ποσό των υποθηκευμένων τους στοιχείων. Δηλαδή, ενώ τα funds θα έχουν αγοράσει το δάνειό σου για ένα μικρό ποσοστό του δανείου σου, θα μπορούν να εκπληστειριάσουν το υποθηκευμένο ακίνητό σου για ένα μικρό ποσό ποσό του δανείου (προκειμένου έτσι να το πουλήσουν), αλλά ακόμα και αν από τον πληστειριασμό βγάλουν το ποσό που θα έχουν πληρώσει για να αγοράσουν το δάνειό σου, εσύ θα εξακολουθείς να τους χρωστάς όλο το υπόλοιπο ποσό μέχρι το συνολικό ύψος του δανείου - καλό ε; και αυτό μια ευγενική χορηγία συριζα προς τους ιθαγενείς, καθώς αυτή η τακτική δεν ισχύει πουθενά στις δυτικές καπιταλιστικές χώρες, αλλά είπαμε, εδώ είναι η βενεζουέλα των βαλκανίων.

-αν μάλιστα έχεις υπογράψει με την τράπεζα δάνειο με κυμαινόμενο επιτόκιο, θα μπορούν τα funds που θα αγοράσουν το δάνειό σου να σου αυξήσουν μοινομερώς το επιτόκιο στο ανώτατο δυνατό όριο - να πω ότι κι αυτό είναι μια ευγενέστατη χορηγία συριζα, καθώς μόλις τώρα προβλέφτηκε στο τελευταίο μνημόνιο που και καλά θα σκίζανε.

-οι πληστειριασμοί ακινήτων που αφορούν την α΄κατοικία απαγορεύονται μόνο για ακίνητα αντικειμενικής αξίας μέχρι 140.000, επιτρέπεται δηλαδή για όλα τα υπόλοιπα, και αυτά μόνο μέχρι 31.12.2017, δηλαδή το 2018 θα επιτρέπεται αδιακρίτως ο πληστειριασμός κάθε ακινήτου. Κανένα σπίτι στα χέρια τραπεζίτη είπαμε.

-και μέσα σε όλα αυτά, οι πραγματικές αξίες των ακινήτων έχουν καταβαραθρωθεί, κυρίως λόγω του ενφια - μια ευγενική χορηγία πασοκ - νδ - συριζα (αυτός που θα τον καταργούσε και καλά), οπότε δεν υπάρχει περίπτωση καμία να ησυχάσει ο δανειολήπτης από το δάνειό του, ακόμα και αν πωλήσει το ακίνητό του κανονικά.

Ας είναι καλά όλοι εκείνοι οι "πατριώτες" που πρόπερσι τα έσπαγαν αγανακτισμένοι και πέρσι χόρευαν καλοκαιριάτικα στο σύνταγμα έξω από τη βουλή, που τώρα δεν ξέρουν τίποτα, έμειναν σαν τον πρόεδρό τους, παυλόπουλοι.

Πάντως, μέσα σε όλο αυτό το ζόφο, το να βγαίνουν κάποιοι και αντί τουλάχιστον να διαμαρτύρονται, να ζητάνε να τους δοθούν πίσω τα δάνειά τους μισοτιμής και κάτω, μου φαίνεται κάπως λαμογιά.

Και μια διόρθωση στα γραφόμενά σου. Μέχρι το 2009, το χρέος της Ελλάδας ήταν πρωτίστως σε τράπεζες και μετά σε funds, όχι αναγκαστικά στα λεγόμενα vultur, αλλά στα οποία είχαν επενδύσει χρήματα ασφαλιστικοί οργανισμοί κρατών.
με τ' αψηλά τα παραθύρια

Adorable

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adorable » Παρ 10 Ιουν 2016, 17:23

Timotheos οι τράπεζες σε αυτά τα funds ανήκουν... δεν το ήξερες;

Thalassa50 εγώ έχω μάθει στη δουλειά μου να κρίνω μια απόφαση και την ενέργειά της εκ´ του αποτελέσματος.
Συγκεκριμένα στην περίπτωσή μας είναι πλήρως αποτυχημένη με ολέθριες επιπτώσεις.

Adorable

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adorable » Παρ 10 Ιουν 2016, 17:51

Αν μπορέσω να βρω το χρόνο θα σας κάνω ανάλυση στο λογότυπο Ελληνικής(?) τράπεζας και στη σύνδεση του με το αντίστοιχο λογότυπο της @#$%^T bank. Οι συμβολισμοί είναι ύψιστης σημασίας για αυτούς τους ανθρώπους.
Ειναί αυτό που λέμε "τη π@@@@να η χαρά δεν την αφήνει να κρυφτεί "

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 10 Ιουν 2016, 19:26

να και λίγο νιόνιο !!! :thumbsup:
και ρωτω εγω ! γιατι να με νοιαζει για τους αλλους και οχι για μενα? αν δηλαδη εγω μπορω να το εξαγορασω και να γλυτωσω οτι μ'απομεινε,τι μενοιαζει τι δανειο πηρε ο αλλος?
οσο για το αν μπορει καποιος να βρει τα λεφτα,ειναι αλλη συζητηση!
το θεμα ειναι οτι ολα τα δανεια μπορουν να γινουν αμεσα απαιτητα και να μας ξεσκισουν!
οποιος το καταλαβε,το καταλαβε! :bye:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Adorable

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adorable » Παρ 10 Ιουν 2016, 19:43

KOSTAS STI έγραψε: γιατι να με νοιαζει για τους αλλους και οχι για μενα?
Αυτό μας "έφαγε" αγαπητέεεεε!!

Άβαταρ μέλους
timotheos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από timotheos » Παρ 10 Ιουν 2016, 19:44

Και γιατί δεν πάτε για τα πολλά ρε μεγάλε;
Γιατί ζητάτε να τα εξαγοράσετε;
Ζητείστε να σας τα χαρίσουν τελείως.
με τ' αψηλά τα παραθύρια

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”