ενδιαφερει σχεδον ολους !!!!!!

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ενδιαφερει σχεδον ολους !!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 09 Ιουν 2016, 14:11

μην καθεστε λοιπον !υπογραψτε !!! :rules:

Αγαπητοί φίλοι και φίλες,

Σε λίγες βδομάδες, έρχονται τα ξένα κερδοσκοπικά funds για να αρπάξουν σπίτια και επιχειρήσεις ελλήνων. Αφού αγοράσουν τα δάνειά μας κοψοχρονιά από τις τράπεζες, θα μας πιέζουν με μαζικούς πλειστηριασμούς και κατασχέσεις. Μπορούμε όμως να ψαλιδίσουμε τα φτερά τους πριν προσγειωθούν!

Αυτή τη στιγμή, οι υπουργοί επεξεργάζονται το πώς θα λειτουργήσουν τα funds. Ως δικηγόρος που ασχολούμαι χρόνια με το θέμα, καλώ δημόσια την κυβέρνηση: να δώσει πρώτα το δικαίωμα στους έλληνες να ξεχρεώσουμε οι ίδιοι τα δάνειά μας στις εξευτελιστικές τιμές που θα πωλούνταν στα funds.

Ίσως είναι η τελευταία μας ευκαιρία να προστατεύουμε χιλιάδες σπίτια. Και είναι εφικτό! Η Κύπρος πρόσφατα πέρασε αυτό τον προστατευτικό νόμο, εν μέσω μνημονίου.

Έχουμε λοιπόν δύο επιλογές:
- να κάτσουμε με σταυρωμένα τα χέρια και να γίνουμε βορά στα αρπακτικά
- ή να ενώσουμε τώρα τις φωνές μας για να στηρίξουμε αυτή την πρόταση

Μας μένει ελάχιστος χρόνος. Υπόγραψε το ψήφισμα πριν παραδώσω τις υπογραφές μας στους Υπουργούς και στα μέσα ενημέρωσης:

https://secure.avaaz.org/el/vulture_fun ... 1ea37936e3

Υπό την πίεση της Τρόικας, η κυβέρνηση άνοιξε την κερκόπορτα στα funds και πλέον (μέσω πώλησης ή διαχείρισης) όλα τα δάνεια των ελλήνων θα μπορούν να περνάνε στα νύχια των κερδοσκόπων: κόκκινα και εξυπηρετούμενα, στεγαστικά και καταναλωτικά, πρώτης κατοικίας και επιχειρήσεων… ΟΛΑ.

Η τακτική των αρπακτικών funds είναι γνωστή: μυρίζονται λαβωμένες από την κρίση χώρες, αγοράζουν τα δάνεια του κόσμου κοψοχρονιά (από 5%) από τράπεζες που θέλουν να τα ξεφορτωθούν, απαιτούν πλήρη εξόφληση (στο 100% συν τόκους) και με την πρώτη ευκαιρία κάνουν κατασχέσεις και πλειστηριασμούς. Με αυτό τον τρόπο ξεκοκαλίζουν σπίτια και επιχειρήσεις σε όλο τον κόσμο: από την Ισπανία μέχρι την Ιρλανδία.

Γιατί λοιπόν να μην δίνεται πρώτα η ευκαιρία στους έλληνες να ξεχρεώνουμε τα δάνειά μας μια και έξω, στις αστείες τιμές που θα πωλούνταν στα ξένα funds; Για την ελληνική τράπεζα δεν θα είχε καμία διαφορά, αφού και στις δύο περιπτώσεις θα εισέπραττε το ίδιο ποσό.

Είναι μια λογική πρόταση που θα προστάτευε χιλιάδες ελληνικές οικογένειες και θα εμπόδιζε τεράστια ποσά να φύγουν από τη χώρα μας.

Βρισκόμαστε όμως αντιμέτωποι με πανίσχυρα διεθνή συμφέροντα. Γι’ αυτό χρειάζεται η συμμετοχή όλων μας, ώστε να βρεθεί η κυβέρνηση μπροστά σε μια μαζική κινητοποίηση πολιτών. Υπόγραψε τώρα και στείλε το σε φίλους και γνωστούς:

https://secure.avaaz.org/el/vulture_fun ... 1ea37936e3

Είμαι κι εγώ μέλος του Avaaz και έχω δει πόσα μπορούμε να καταφέρουμε μαζί όταν συσπειρωνόμαστε και διεκδικούμε. Τώρα, ήρθε η στιγμή να ενώσουμε ξανά τις φωνές μας για να πούμε «αρκετά με την εκμετάλλευση» και να προστατεύσουμε τη χώρα μας από τους ξένους κερδοσκόπους. Μια νίκη στην Ελλάδα θα ήταν η αρχή για να αμφισβητηθεί το μοντέλο των funds σε πολλές χώρες που βρίσκονται κάτω από το ζυγό τους.

Με ελπίδα,
Αριάδνη Νούκα, δικηγόρος

ΥΓ. Αυτή η εκστρατεία ξεκίνησε στα «Ψηφίσματα Πολιτών» του Avaaz. Μπορείς να ξεκινήσεις τη δική σου εκστρατεία πάνω σε ένα θέμα που σε απασχολεί, πατώντας εδώ:
https://secure.avaaz.org/el/petition/start_a_petition/

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Νομοθέτηση της προτεραιότητας δανειοληπτών στην εξαγορά δανείων τους ζητούν πολίτες: Ψήφισμα στο Avaaz (Το Βήμα)
http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=801827

Πολίτες ζητούν να νομοθετηθεί η προτεραιότητα των δανειοληπτών στην εξαγορά των δανείων τους (Έθνος)
http://www.ethnos.gr/koinonia/arthro/po ... -64380037/

Να αγοράζουν τα δάνεια τους με όρους fund ζητούν οι δανειολήπτες (Σοφοκλέους)
http://www.sofokleousin.gr/archives/298755.html

Η κυβέρνηση παρέδωσε στα funds και τα δάνεια πρώτης κατοικίας κάτω των 140.000 ευρώ (iefimerida)
http://www.iefimerida.gr/news/270373/i- ... z4AsTf36Ca

Η Ισπανία προς πώληση – στα αγγλικά (El Pais)
http://elpais.com/elpais/2013/09/17/ine ... 27192.html

Μεγαλύτερες οι πιθανότητες εξώσεων με την άφιξη των funds – στα αγγλικά (The Irish Times)
http://www.irishtimes.com/business/cons ... -1.2632496

Σκάνδαλο με αμερικάνικα αρπακτικά funds που έγδυσαν την αγορά ακινήτων της Ιρλανδίας– στα αγγλικά (Irish Central)
http://www.irishcentral.com/news/irishv ... -bare.html

Ποιοι θέλουν τα σπίτια και δεν το κρύβουν; (Newmoney.gr)
http://www.newmoney.gr/insider/287238-p ... ia-kai-den
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

fotisdra
Ονοματεπώνυμο: Φωτης Δρακος

Re: ενδιαφερει σχεδον ολους !!!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fotisdra » Πέμ 09 Ιουν 2016, 14:30

Ο νομος για τα υπερχρεωμενα δεν καλυπτει τους περισσοτερους?οσοι πηγαν και πηραν δανεια ενω ηξεραν οτι ποτε δεν θα τα ξεπληρωσουν και δεν πληρωσαν μια δοση, τους τα πληρωναμε εμεις με τις ανακεφαλαιοποιησεις των τραπεζων.ξερω πολλους που αγορασαν αυτοκινητο και σπιτι με αυτον τον τροπο.καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη βεβαια αλλα καποια στιγμη θα γινοταν αυτο και θα σταματουσε το παρτυ
Οποιος κατουραει στην θαλασσα το βρησκει στο αλατι

kounavi
Ονοματεπώνυμο: Βασιλης Γερμανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kounavi » Πέμ 09 Ιουν 2016, 14:34

Στη Καρδιτσα εποχες 2004 ποσοι και ποσοι νεοι αγροτες, στρατιωτικοι κτλ, αγοραζαν σουμπαρου και μπεμβε, με χιλιες δοσεις.
Και ολοι λεγαν, ας περασω καλα το καλοκαιρι και μετα ας το παρει η τραπεζα. Στο χωριο μου και σε αρκετα διπλανα ηταν πολυ συχνο φαινομενο.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 09 Ιουν 2016, 14:52

fotisdra έγραψε:Ο νομος για τα υπερχρεωμενα δεν καλυπτει τους περισσοτερους?οσοι πηγαν και πηραν δανεια ενω ηξεραν οτι ποτε δεν θα τα ξεπληρωσουν και δεν πληρωσαν μια δοση, τους τα πληρωναμε εμεις με τις ανακεφαλαιοποιησεις των τραπεζων.ξερω πολλους που αγορασαν αυτοκινητο και σπιτι με αυτον τον τροπο.καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη βεβαια αλλα καποια στιγμη θα γινοταν αυτο και θα σταματουσε το παρτυ
:shock:
kounavi έγραψε:Στη Καρδιτσα εποχες 2004 ποσοι και ποσοι νεοι αγροτες, στρατιωτικοι κτλ, αγοραζαν σουμπαρου και μπεμβε, με χιλιες δοσεις.
Και ολοι λεγαν, ας περασω καλα το καλοκαιρι και μετα ας το παρει η τραπεζα. Στο χωριο μου και σε αρκετα διπλανα ηταν πολυ συχνο φαινομενο.
](*,) ........................................................................................................................................
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

kounavi
Ονοματεπώνυμο: Βασιλης Γερμανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kounavi » Πέμ 09 Ιουν 2016, 15:03

KOSTAS STI έγραψε:
fotisdra έγραψε:Ο νομος για τα υπερχρεωμενα δεν καλυπτει τους περισσοτερους?οσοι πηγαν και πηραν δανεια ενω ηξεραν οτι ποτε δεν θα τα ξεπληρωσουν και δεν πληρωσαν μια δοση, τους τα πληρωναμε εμεις με τις ανακεφαλαιοποιησεις των τραπεζων.ξερω πολλους που αγορασαν αυτοκινητο και σπιτι με αυτον τον τροπο.καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη βεβαια αλλα καποια στιγμη θα γινοταν αυτο και θα σταματουσε το παρτυ
:shock:
kounavi έγραψε:Στη Καρδιτσα εποχες 2004 ποσοι και ποσοι νεοι αγροτες, στρατιωτικοι κτλ, αγοραζαν σουμπαρου και μπεμβε, με χιλιες δοσεις.
](*,) ........................................................................................................................................
Μην χτυπας το κεφαλι σου κριμα ειναι. Αυτα δεν ειναι τιποτα, που να ακουσεις διευθυντη τραπεζας που εβγαζε δανεια σε πρεζακια αρκει να ειχαν κατι στο ονοματους. Ειχαν ακρη που εβρισκε τα θυματα και τους ελεγε αν θελουν 2-3 χιλιαδες μετρητο αμεσα αρκει να εχουν ΑΦΜ και κατι στο ονομα τους. Τους επαιρνε στη τραπεζα, ο διευθυντης ετοιμαζε δανειο περιπου 10k, εδινα τα 2 στο πρεζακι, και τα αλλα απο μισα με την ακρη του. Το πρεζακι μετα τα αγοραζε κινητα, καμερες κτλ για να τα ξεπλυνει (αν το πιαναν με τοσα μετρητα το κυκλωμα θα εβρισκε το μπελα του), στο τελος αντε να του εμενε ενα χιλιαρικο. Καποτε μπορει να πεθαινε και ολα καλα.....

Αυτες ειναι απο τις ευκολες λαμογιες που επαιζαν.... φαντασου τι αλλες κομπινες εκαναν και γιάυτο εχουν τωρα και τοσο μεγαλο προβλημα. Υπαρχει απειρη σαπιλα....

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 09 Ιουν 2016, 15:22

:good: :good:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Πέμ 09 Ιουν 2016, 15:41

Δε με ενδιαφέρει.
Να τα πληρώσουν, μη χέσω τις κόκκινες γραμμές τους...

Άσε τους Καρδίτσαίους. Βάλε μέσα Ρωσοπόντιους Ελληναράδες και Ρομά και ξαναμιλάμε...

tzitzikas
Ονοματεπώνυμο: nikos kalantas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tzitzikas » Πέμ 09 Ιουν 2016, 16:50

Η ζωη ειναι ντοματα.η την τρως σαλατα η την τρως στη μαπα.και ειναι και κοκκινη

Άβαταρ μέλους
johndrama
Ονοματεπώνυμο: Ioannis Draminos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johndrama » Πέμ 09 Ιουν 2016, 16:54

hariska έγραψε:Δε με ενδιαφέρει.
Να τα πληρώσουν, μη χέσω τις κόκκινες γραμμές τους...

Άσε τους Καρδίτσαίους. Βάλε μέσα Ρωσοπόντιους Ελληναράδες και Ρομά και ξαναμιλάμε...
Σε αυτη τη περιπτωση εγγυητης στα ατοκα δανεια που επαιρναν για αγορα κατοικιας εμπαινε το ελληνικο δημοσιο.Γεια σου Ελλαδα. :hello:
Ή του ύψους ή του βάθους βουνο-θαλασσα

Άβαταρ μέλους
giannhstapi
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Ταπεινοπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannhstapi » Πέμ 09 Ιουν 2016, 19:54

tzitzikas έγραψε:Η ζωη ειναι ντοματα.η την τρως σαλατα η την τρως στη μαπα.και ειναι και κοκκινη
Εγώ το ξέρω με αγγούρι.
Urino Donec Mortalis

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 09 Ιουν 2016, 21:13

τουλαχιστον μαθαινουμε ποιοι εχουν τα λεφτα ! :-k
γιατι ως γνωστον ,λεφτα υπαρχουν !!! :hello:

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Πέμ 09 Ιουν 2016, 21:15

KOSTAS STI έγραψε:τουλαχιστον μαθαινουμε ποιοι εχουν τα λεφτα ! :-k
Δεν κατάλαβα;
Εγώ προσπαθώ και το πληρώνω το δάνειο ακόμα και φυσικά δεν πήρα ποσό που δεν θα μπορούσα να αποπληρώσω..
Εσύ δλδ το έχεις κόψει ή δεν το πλήρωνες καθόλου ή δεν πήρες και απλά κάνεις μανούρα;

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 09 Ιουν 2016, 21:30

hariska έγραψε:
Δεν κατάλαβα;
Εγώ προσπαθώ και το πληρώνω το δάνειο ακόμα και φυσικά δεν πήρα ποσό που δεν θα μπορούσα να αποπληρώσω..
Εσύ δλδ το έχεις κόψει ή δεν το πλήρωνες καθόλου ή δεν πήρες και απλά κάνεις μανούρα;
με τι τοκο πηρες δανειο Χαρη μ' ? :-"
μηπως τους <<δικους σου>> τοκους τους πληρωνω εγω?
δηλαδη εσενα δεν σ'ενδιαφερει να το παρεις πισω το δανειο με το 15 % του κεφαλαιου?
εχεις λεφτα δηλαδη? αν το παρει ο τοκογλυφος και στο κανει αμεσα απαιτητο,εχεις να δωσεις ολο το ποσο ? :-k
και φυσικα ερωτω και τους υπολοιπους! :wave:

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Πέμ 09 Ιουν 2016, 21:35

KOSTAS STI έγραψε:
hariska έγραψε:
Δεν κατάλαβα;
με τι τοκο πηρες δανειο Χαρη μ' ? :-"
μηπως τους <<δικους σου>> τοκους τους πληρωνω εγω?
:-({|= :-({|= :-({|=

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Πέμ 09 Ιουν 2016, 22:03

Σωστά τα λέει το αρχικό κείμενο αλλά υπάρχει μια λεπτομέρεια....

Η τράπεζα θα πουλήσει τα κοκκινα δάνεια στα funds συνολικά θεωρώ. Δηλαδή θα σκάσει το fund μερικά δις και θα αγοράσει ενα πακέτο δανείων.

Η τράπεζα αν θέλει να δώσει την ευκαιρία στο δανειζόμενο να εξοφλήσει με μια γεναία εκπτωση, θα πρέπει να το κάνει σε εναν-εναν. Μια διαδικάσία χρονοβόρα που θα τις πάρει χρόνια και αν τα καταφέρει. Θα ήταν πολύ καλό αλλά ειναι δύσκολα εφαρμοσιμο. Και η τράπεζα θα μπορει να κάνει γενναία εκπτωση αν ειναι σιγουρη οτι θα πούνε ΝΑΙ σχεδον το 90% των δανειοληπτων. Αλλιώς το να πει "εξοφλειστε με 50%" εκτπωση και να ενδιαφερθουν μονο το 20% των δανειοληπτων θα ειναι τρομερη γκαφα.

Το θέμα ειναι νομικά αν υπογραφεις δάνειο με μια τράπεζα μπορει αυτη να το μεταβιβάση και να αλλάξεις χωρις την συμφωνία σου ας το πουμε τοκογλυφο;

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”