ΣΥΜΦΩΝΙΑ ή ΡΗΞΗ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΘΕΣΜΟΥΣ"; The spearo point of view

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
Spazar

Re: ΣΥΜΦΩΝΙΑ ή ΡΗΞΗ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΘΕΣΜΟΥΣ"; The srearo point of view

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spazar » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 11:42

GeorgeT έγραψε:Ερώτηση:

Αν πάμε στην δραχμή θα σταματήσει η διαφθορά, η διαπλοκή, η γραφειοκρατεία και όλα ωραία που μας έφεραν ως εδώ;

Είναι θέμα νομίσματος ή είναι θέμα κουλτούρας και παιδείας του νεοέλληνα;
1ον δεν πάμε σε δραχμή Γιώργη

Συνέχισε Γέροντα ......... :D
Την υγεία μου να έχω......να ψαρεύω

GeorgeT
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Ταμπακάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GeorgeT » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 11:44

Spazar έγραψε:
GeorgeT έγραψε:Ερώτηση:

Αν πάμε στην δραχμή θα σταματήσει η διαφθορά, η διαπλοκή, η γραφειοκρατεία και όλα ωραία που μας έφεραν ως εδώ;

Είναι θέμα νομίσματος ή είναι θέμα κουλτούρας και παιδείας του νεοέλληνα;
1ον δεν πάμε σε δραχμή Γιώργη

Συνέχισε Γέροντα ......... :D
Δεν σε καταλαβαίνω. Μια απλή σκέψη κατέθεσα.

Άβαταρ μέλους
kosmas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kosmas » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 11:44

αγαπητοί συνάδελφοι, ακούστε αυτόν τον προβληματισμό. Όταν ανακοινώθηκε το δημοψήφισμα, μέσα το Σαββατοκύριακο, ακούσαμε αμέσως πολλούς από τους ευρωπαίους ιθύνοντες να καλούν τον πρωθυπουργό να το αποσύρει κυρίως με το επιχείρημα ότι 'η πρόταση των θεσμών δεν ήταν το τελικό κείμενο και ότι η ελληνική κυβέρνηση αποχώρησε ξαφνικά από τις διαπραγματεύσεις' .Κανείς μας φυσικά δεν μπορεί να ξέρει τι ακριβώς συνέβη, είμαστε εξω από το χορό, πως να ξέρουμε?

Με ανησυχεί λοιπόν σφόδρα η αίσθηση που προσωπικά αποκομίζω τις τελευταίες ώρες ότι οι ευρωπαίοι παράγοντες εν γένει δείχνουν να τηρούν πλέον σιγή για την αναγκαιότητα απόσυρσης από τον Τσίπρα του δημοψηφίσματος.

Η Μέρκελ η ίδια μάλιστα δηλώνει πως για οποιαδήποτε περεταίρω συνομιλίες θα πρέπει να περιμένουμε την ετυμηγορία του ελληνικού λαού, το αποτέλεσμα δηλαδή του δημοψηφίσματος. Μην γελιέστε, η κα Μέρκελ δεν κόπτεται τόσο για τη δημοκρατία σ' αυτή τη χώρα!Το έχουν δηλώσει ότι το ερώτημα γι' αυτούς του δημοψηφίσματος, δεν είναι η αποδοχή ή όχι του προσχεδίου μιας δανειακής πρότασης που κατ' αυτούς δεν υφίσταται πια μιας και απορρίφθη από τον πρωθυπουργό που έληξε τις συνομιλίες, αλλά το αν φεύγουμε ή μένουμε στο ευρώ.

Φοβάμαι ότι πλέον κλίνουν στο να προωθήσουν την έξοδο μας από το ευρώ, με επακόλουθο την μετάπτωσή μας σε ένα είδος αφρικανικού άχρηστου νομίσματος και θα χρησιμοποιήσουν το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος ως άλλοθι στα μάτια των λαών τους για την απόφασή τους και την πλήρη κατάρευση και δυστυχία που θα επέλθη στη χώρα.

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 11:52

@spazar

Εγραψα 10 σελίδες κειμενο με τις ΔΙΚΕΣ μου θέσεις...τι άλλο να σου πω.
Σου περιέγραψα αναλυτικά τι σημαίνει ενα ΟΧΙ και ενα ΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

Διαβασα το κείμενο (οχι με πληρη λεπτομέρεια) και καταλαβα οτι η τελική θέση του φίλου ειναι έξω απο τα ευρώ και του δανειστές.
Του συμπεριφέρθηκα σαν Παπαρήγα. Αν ειναι...δεν μπορώ να γραφω 50 σελίδες κειμενο για να του αλλαξω την ιδεολογία.
Δεν θέλω κιολας να του αλλάξω ιδεολογία. Σε ΚΑΝΕΝΑΝ δεν θέλω.

Αν αυτά ειναι λόγια ενος αγανακτισμένου ΣΚΕΠΤΟΙΜΕΝΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ και θεωρεί οτι με την δραχμή θα έχει καλύτερη τύχη, παλι εγραψα και για αυτό και του ΞΑΝΑΛΕΩ:
Οταν βλέπεις το κεφαλάκι ...ναι το κεφαλάκι μόνο στον κωλο σου αυτη την εβδομάδα με το κλεισιμο το τραπεζων και τις επιπτώσεις στην επιχειρηματικότητα.....
Τι περιμένεις όταν θα ειναι κλειστές για μηνες χωρίς να σου δανειζει κανένας; ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΣ ΠΑΡΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ!!!! ΕΙΣΑΙ ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ.

Ο άλλος σε αυτά που του λέω βλέπει...Ελπίδα, βλέπει Κινέζους, βλέπει ρώσσους, βλεπει πετρέλαια κ.λ.π κ.λ.π
Οτι θα αναψει το αναψει το τζάκι και θα ψήνει κάστανα ευτυχισμένος. Σε αυτό.....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ.

Υ.Γ.1 Οταν πας σε ενα γιατρο και δεν αισθάνεσαι καλά και σου λέει ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΌ το νοσημα τι κανεις; Το βουλώνεις και κάνεις οτι σου λέει!!!!
Στους οικονομικούς γιατρους που σου περιγραφουν ακριβως τι θα συμβει τι θα συμβεί στη δραχμή....γιατι τους ΛΕΣ συνέχεια; Γιατρε κάνεις λάθος;

Ψαξτε το!!!!

Υ.Γ.2 Ο Βαρουφάκης πέρα απο περσόνα πλέον σπουδασε οικονομικά σπούδασε οικονομικά ειναι 100% οικονομολόγος.
Οταν ασκούσε το επαγγελμα του έλεγε αυτά
Untitled777.jpg
Δεν τον κατηγορώ οτι άλλαξε!!! Ακομα και σημερα να πας σπίτι του θα σου δώσει την υπογραφη του οταν αυτά ισχύουν γιατι ειναι μαθηματικά!!!!
Απλά σημερα δεν ασκει το ρόλο του για τον οποίο ορκιστηκε οταν πηρε το ντοκτορα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 11:53

kosmas έγραψε:Φοβάμαι ότι πλέον κλίνουν στο να προωθήσουν την έξοδο μας από το ευρώ, με επακόλουθο την μετάπτωσή μας σε ένα είδος αφρικανικού άχρηστου νομίσματος και θα χρησιμοποιήσουν το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος ως άλλοθι στα μάτια των λαών τους για την απόφασή τους και την πλήρη κατάρευση και δυστυχία που θα επέλθη στη χώρα.

Και στις υπόλοιπες χώρες του Ευρωπαϊκού Νότου και μετέπειτα στην κεντρική Ευρώπη.

Κοινώς domino...
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

vaggelakis
Ονοματεπώνυμο: vaggelis zervos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vaggelakis » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 12:00

Δεν γίνεται να ψηφίσεις ναι στο δημοψήφισμα.
Δεν μπορεί να πιστεύεις ότι το να σκύψεις με την βούλα είναι η λύση.
Δεν μπορεί να έχουν τόσο μεγάλη αξία τα υπερπολύτιμα (20, 50, 100, 5000, 25000) ευρώ που έχει στην τράπεζα.
Δεν μπορεί να ζεις σε έναν 'κράτος' που το 60% παίρνει μισθούς και συντάξεις της ξεφτίλας και το 35 % δεν παίρνει απολύτως τίποτα.
Δεν γίνεται να φοβάσε μην χάσεις τον τίτλο του ευρωπαίου ενώ κυριολεκτικά κόσμος πεθαίνει δίπλα σου επειδή δεν έχει να φάει ή επειδή διαλέγει να μην πάρει φάρμακα επειδή πεινάει.

Δεν μπορεί να είναι ή το αγγούρι μέχρι τον λαιμό ή στα τέσσερα εις αεί.
Δεν μπορεί να πιστεύετε ότι αυτό ακριβώς σας αξίζει.
Όχι αν αυτό αξίζει στον Αλέξη.
Όχι αν αυτό αξίζει στον Αντώνη και τον Μπένυ.
Όχι αν αυτό αξίζει στο Σημίτη και τον Κωστάκη.
Όχι αν αυτό αξίζει στο βοσκό με το cayenne .
Όχι αν αυτό αξίζει στον βολεμένο δημόσιο υπάλληλο με μισθό 3000 , σύνταξη 2000 και εφάπαξ 150000.
Όχι αν αυτό αξίζει στον Μπόμπολα και τον Λάτση.
Όχι αν αυτό αξίζει στον δημοσιογράφο των μεγαλοκαναλίων.
Αυτοί δεν θα φάνε κανένα αγγούρι.
Ο καθένας οφείλει να αγωνιστεί για ότι αξίζει στον ίδιο.

Για αυτό ψηφίζεις όχι στο κωλοδημοψηφισμα.
Όχι σε ότι πρόταση παραλλαγή της αρχικής (κοροϊδία στεγνή) πετάξει ο Αλέξης ή ο οποιοσδήποτε μετά.

Μας δώθηκε ή ευκαιρεία να πούμε την γνώμη μας. Τι στον μπούτσο θέλουμε για το μέλλον μας.
Οι πολιτικοί άρχοντες στον τόπο μας έχουν παράδοση στο να μας ξεπουλάνε.

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας...
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea

Άβαταρ μέλους
kosmas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kosmas » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 12:00

tsaounlee έγραψε:
kosmas έγραψε:Φοβάμαι ότι πλέον κλίνουν στο να προωθήσουν την έξοδο μας από το ευρώ, με επακόλουθο την μετάπτωσή μας σε ένα είδος αφρικανικού άχρηστου νομίσματος και θα χρησιμοποιήσουν το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος ως άλλοθι στα μάτια των λαών τους για την απόφασή τους και την πλήρη κατάρευση και δυστυχία που θα επέλθη στη χώρα.

Και στις υπόλοιπες χώρες του Ευρωπαϊκού Νότου και μετέπειτα στην κεντρική Ευρώπη.

Κοινώς domino...
Πως το ξέρεις με τέτοια βεβαιότητα αυτό αγαπητέ φίλε μου tsaounlee?

Πιστεύεις ότι η Πορτογαλία, η Ισπανία, η Ιταλία, η Μάλτα, είναι συγκρίσιμες ως προς την ποιότητα, την αποτελεσματικότητα, τη διαφάνεια και το δημόσιο χρέος του κράτους τους με την Ελλάδα?

Άβαταρ μέλους
Pavlidis George

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pavlidis George » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 12:01

pda έγραψε: Οταν βλέπεις το κεφαλάκι ...ναι το κεφαλάκι μόνο στον κωλο σου αυτη την εβδομάδα
pda...εγώ δεν σε παρεξηγώ που θα ψηφίσεις ναι, δικαίωμά σου!
GP

Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 12:04

kosmas έγραψε: Πως το ξέρεις με τέτοια βεβαιότητα αυτό αγαπητέ φίλε μου tsaounlee?
Πιστεύεις ότι η Πορτογαλία, η Ισπανία, η Ιταλία, η Μάλτα, είναι συγκρίσιμες ως προς την ποιότητα, την αποτελεσματικότητα, τη διαφάνεια και το δημόσιο χρέος του κράτους τους με την Ελλάδα?
Δεν το ξέρω φίλε kosma.
Υποθέσεις κάνω,αναλύοντας αυτά που διαβάζω.
Δεν είμαι βέβαιος για τίποτα.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
paranoia
Ονοματεπώνυμο: giorgos t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paranoia » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 12:06

pda έγραψε:@spazar

Εγραψα 10 σελίδες κειμενο με τις ΔΙΚΕΣ μου θέσεις...τι άλλο να σου πω.
Σου περιέγραψα αναλυτικά τι σημαίνει ενα ΟΧΙ και ενα ΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

Διαβασα το κείμενο (οχι με πληρη λεπτομέρεια) και καταλαβα οτι η τελική θέση του φίλου ειναι έξω απο τα ευρώ και του δανειστές.
Του συμπεριφέρθηκα σαν Παπαρήγα. Αν ειναι...δεν μπορώ να γραφω 50 σελίδες κειμενο για να του αλλαξω την ιδεολογία.
Δεν θέλω κιολας να του αλλάξω ιδεολογία. Σε ΚΑΝΕΝΑΝ δεν θέλω.

Αν αυτά ειναι λόγια ενος αγανακτισμένου ΣΚΕΠΤΟΙΜΕΝΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ και θεωρεί οτι με την δραχμή θα έχει καλύτερη τύχη, παλι εγραψα και για αυτό και του ΞΑΝΑΛΕΩ:
Οταν βλέπεις το κεφαλάκι ...ναι το κεφαλάκι μόνο στον κωλο σου αυτη την εβδομάδα με το κλεισιμο το τραπεζων και τις επιπτώσεις στην επιχειρηματικότητα.....
Τι περιμένεις όταν θα ειναι κλειστές για μηνες χωρίς να σου δανειζει κανένας; ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΣ ΠΑΡΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ!!!! ΕΙΣΑΙ ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ.

Ο άλλος σε αυτά που του λέω βλέπει...Ελπίδα, βλέπει Κινέζους, βλέπει ρώσσους, βλεπει πετρέλαια κ.λ.π κ.λ.π
Οτι θα αναψει το αναψει το τζάκι και θα ψήνει κάστανα ευτυχισμένος. Σε αυτό.....ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ.

Υ.Γ.1 Οταν πας σε ενα γιατρο και δεν αισθάνεσαι καλά και σου λέει ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΌ το νοσημα τι κανεις; Το βουλώνεις και κάνεις οτι σου λέει!!!!
Στους οικονομικούς γιατρους που σου περιγραφουν ακριβως τι θα συμβει τι θα συμβεί στη δραχμή....γιατι τους ΛΕΣ συνέχεια; Γιατρε κάνεις λάθος;

Ψαξτε το!!!!

Υ.Γ.2 Ο Βαρουφάκης πέρα απο περσόνα πλέον σπουδασε οικονομικά σπούδασε οικονομικά ειναι 100% οικονομολόγος.
Οταν ασκούσε το επαγγελμα του έλεγε αυτά
Untitled777.jpg
Δεν τον κατηγορώ οτι άλλαξε!!! Ακομα και σημερα να πας σπίτι του θα σου δώσει την υπογραφη του οταν αυτά ισχύουν γιατι ειναι μαθηματικά!!!!
Απλά σημερα δεν ασκει το ρόλο του για τον οποίο ορκιστηκε οταν πηρε το ντοκτορα

Επειδή η αποσπασματική προβολή φράσεων οδηγεί σε παράφραση, όλο το άρθρο: http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.oikonomia&id=6245.

Επίσης φίλε pda κάνεις τον Κινέζο (όχι το Σημίτη, αν και καλά το πας) σφυρίζεις κλέφτικα;;; Απάντα στο παρακάτω, και μην κάνεις πως δεν βλέπεις:
dimak έγραψε:
pda έγραψε:
sokratis έγραψε: Μάλλον εσύ τα έχεις μπερδέψει!
Αποτέλεσμα των Σόιμπλε είναι γενικά.
(θυμήσου ζήμενς, τρένα, όπλα κλπ)
Άμα βγω παγανιά και μοιράζω μίζες για να κάνω την δουλειά μου κάποιοι θα βρεθούνε να τα πάρουν με μεγάλη χαρά. Και είναι άστοχο να λέμε μόνο ότι φταίνε αυτοί που τα παίρνουν και όχι αυτοί που τα δίνουν. Θυμίσου γιατί κρύβουν τον Χρηστοφοράκο;!!!
Στο όνομα του αντικομουνισμού από την λήξη του β' π.π. και μετά για να ελέγχουν το κράτος με τις ευλογίες των Άγγλων και έπειτα των Αμερικάνων και των Γερμανών, προσλάμβαναν στο δημόσιο προσωπικό μόνο με κριτήρια πολιτικά, μοίρασαν άδειες σε νταλικιέρηδες, σε ταρίφες, σε περιπτεράδες κλπ κλπ κλπ με μοναδικό σκοπό τον απόλυτο έλεγχο του κράτους. Έτσι απολαμβάνουν οι εργαζόμενοι σε αυτούς τους τομείς από τότε μέχρι και σήμερα προνόμια εξωφρενικά. Ας πούμε για παράδειγμα, σύνταξη οι άγαμες θυγατέρες των δικαστικών. Δικάστηκε ποτέ κανένας δωσίλογος;!!!
Τώρα μέσα σε όλη αυτήν την αθλιότητα δεν είναι όλοι τους δεξιοί αντικομουνιστές, είναι και μία μερίδα πολύ μεγάλη που μυρίστηκε βόλεμα και χρήμα και σήκωσε το χέρι και είπε και με εσάς είμαι!!! Σαν το στρατό ένα πράμα που ρωτάνε ποιος είναι μπογιατζής και σηκώνονται 100 χέρια γιατί σου λέει λούφα έχει εδώ.

Στο όνομα της φουκαριάρας Δημοκρατίας ποιος θα τα αλλάξει μένει να δούμε!

Φίλε εσυ τα εχει μπερδέψει...ακόμα πιο πολύ.

Το να σου δίνει καποιος χαμηλότοκα δάνεια...ήταν, είναι και θα είναι ΜΟΝΟΝ ΕΥΛΟΓΙΑ.
Η Αριστερά θεωρεί οτι το 'κράτος' μας με τους χιλιαδες δημοσίους ειναι μικρό και πρεπει να μεγαλώσει περισσότερο. Αν μπορούνε 10 συνδικαλιστές σε αναλογία 15 εργαζομένων ειναι ενα καλό ποσοστό για αρχή!!!

Μας δουλεύεις????
Το μεγάλο κράτος με τους χιλιάδες αργόμισθους και του χιλιάδες που δουλεύουν διπλά για να κάθονται οι αργόμισθοι το δημιούργησαν οι οπαδοί του ΝΑΙ.
Το πελατειακό κράτος είναι το απόλυτο δημιούργημα των οπαδών του ΝΑΙ.
Η απουσία κάθε έννοιας περιγραφής της εργασίας και των υποχρεώσεων είναι το δημιούργημα των οπαδών του ΝΑΙ.
Κάποια στιγμή εν μέσω της κρίσης και ενώ εξακολουθούσαν να κάνουν όσα ρουσφέτια μπορούσαν, απέλυσαν οριζοντίως και αδιακρίτως.. Όχι τα πελατάκια τους που είχαν βολέψει ,αλλά οριζοντίως και αδιακρίτως, αφήνοντας δομές επιβίωσης να καταρρέουν. Οι οπαδοί του ΝΑΙ.
Πόσα συνδικαλιστικά σωματεία γνωρίζεις όπου κυριαρχούσε η αριστερά? Από ότι θυμάμαι τουλάχιστον μετά τη χούντα σε ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ εναλλάσσονταν πασόκοι και νεοδημοκράτες, μετέπειτα βουλευτές και υπουργοί... Οπαδοί του ΝΑΙ.
Η ξεφτίλα και η κοινωνική τραγωδία που ζούμε σήμερα, είναι το απόλυτο κατασκεύασμα των οπαδών του ΝΑΙ.
Ψήφισε ότι θέλεις...
Αλλά τόσο φτηνή προπαγάνδα μη μας πουλάς. Δεν είμαστε τόσο ηλίθιοι.

Άβαταρ μέλους
pda

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 12:07

vaggelakis έγραψε:Δεν γίνεται να ψηφίσεις ναι στο δημοψήφισμα.
Δεν μπορεί να πιστεύεις ότι το να σκύψεις με την βούλα είναι η λύση.
Δεν μπορεί να έχουν τόσο μεγάλη αξία τα υπερπολύτιμα (20, 50, 100, 5000, 25000) ευρώ που έχει στην τράπεζα.
Δεν μπορεί να ζεις σε έναν 'κράτος' που το 60% παίρνει μισθούς και συντάξεις της ξεφτίλας και το 35 % δεν παίρνει απολύτως τίποτα.
Δεν γίνεται να φοβάσε μην χάσεις τον τίτλο του ευρωπαίου ενώ κυριολεκτικά κόσμος πεθαίνει δίπλα σου επειδή δεν έχει να φάει ή επειδή διαλέγει να μην πάρει φάρμακα επειδή πεινάει.

Δεν μπορεί να είναι ή το αγγούρι μέχρι τον λαιμό ή στα τέσσερα εις αεί.
Δεν μπορεί να πιστεύετε ότι αυτό ακριβώς σας αξίζει.
Όχι αν αυτό αξίζει στον Αλέξη.
Όχι αν αυτό αξίζει στον Αντώνη και τον Μπένυ.
Όχι αν αυτό αξίζει στο Σημίτη και τον Κωστάκη.
Όχι αν αυτό αξίζει στο βοσκό με το cayenne .
Όχι αν αυτό αξίζει στον βολεμένο δημόσιο υπάλληλο με μισθό 3000 , σύνταξη 2000 και εφάπαξ 150000.
Όχι αν αυτό αξίζει στον Μπόμπολα και τον Λάτση.
Όχι αν αυτό αξίζει στον δημοσιογράφο των μεγαλοκαναλίων.
Αυτοί δεν θα φάνε κανένα αγγούρι.
Ο καθένας οφείλει να αγωνιστεί για ότι αξίζει στον ίδιο.

Για αυτό ψηφίζεις όχι στο κωλοδημοψηφισμα.
Όχι σε ότι πρόταση παραλλαγή της αρχικής (κοροϊδία στεγνή) πετάξει ο Αλέξης ή ο οποιοσδήποτε μετά.

Μας δώθηκε ή ευκαιρεία να πούμε την γνώμη μας. Τι στον μπούτσο θέλουμε για το μέλλον μας.
Οι πολιτικοί άρχοντες στον τόπο μας έχουν παράδοση στο να μας ξεπουλάνε.

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας...
Φίλε και για σένα εχω απάντηση σε παρακαλώ διαβασε την προσεκτικά

Επιχειρήματα του 1920

Η ιστορία επαναλαμβάνεται κάποτε ως φάρσα, άλλοτε όμως και ίσως συχνότερα, ως τραγωδία...

"....Την επομένη, στο κύριο άρθρο του, το «Σκριπ» εξηγούσε πώς σκέφτηκε ο Έλληνας που ψήφισε για την επιστροφή του βασιλιά, αγνοώντας τις πιέσεις των Μεγάλων Δυνάμεων: «Ας υποθέσω προς στιγμήν ότι θα απεφάσιζαν να μετέλθουν μέσα πιεστικά εναντίον μου. Ποία θα είνε αυτά; Αποκλεισμός; Ο πόλεμος έληξε και εις το καταστατικόν της Κοινωνίας των Εθνών υπάρχει διάταξις απαγορευτική. Εμπορικός αποκλεισμός; Είμαι πελάτης των, καταναλωτής δηλαδή. […] Βεβαίως θα εζημιούμην εγώ, αλλά θα εζημιούντο άλλο τόσον και αυτοί. Οικονομικαί πιέσεις; Και αυταί θα ήσαν επιζήμιοι και δι’ αυτούς, εφ’ όσον είναι δανεισταί μου και εγώ οφειλέτης των. Αναθεώρησις της Συνθήκης των Σεβρών εις βάρος μου; Ανεξαρτήτως του ότι κρατώ διά του Στρατού μου την Θράκην και την Σμύρνην, αποφασισμένος να μη τας εγκαταλείψω […] προς ποίον θα έδιδον την Σμύρνην και την Θράκην αν μου τας αφήρουν;»...."

Την ιστορική συνέχεια την ξέρετε..

http://www.kathimerini.gr/798210/opinio ... a-toy-1920

Άβαταρ μέλους
underworld
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γκίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από underworld » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 12:10

pda έγραψε:Οταν βλέπεις το κεφαλάκι ...ναι το κεφαλάκι μόνο στον κωλο σου αυτη την εβδομάδα
pda και όποιος άλλος χρησιμοποιεί χυδαίες εκφράσεις για να αναλύσει την πολιτική του άποψη.
Φτάνει. =;

Βρείτε άλλο τρόπο σας παρακαλώ, διαφορετικά μη γράφετε σε αυτό το θέμα. Τελευταία προειδοποίηση.

dimak
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Μακρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimak » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 12:12

Μισό λεπτάκι γιατί τα παιδιά που φέρνουν τη μπάλα από την κερκίδα ζαλίστηκαν από το πέρα δώθε...

Άβαταρ μέλους
pda

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 12:13

@underworld

Το παιρνω πίσω....

Replace
....Οταν βλέπεις να περνας δύσκολα αυτη την εβδομάδα....

Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 12:16

dimak έγραψε:Μισό λεπτάκι γιατί τα παιδιά που φέρνουν τη μπάλα από την κερκίδα ζαλίστηκαν από το πέρα δώθε...
Νομίζω πως χάνεις την ψυχραιμία σου... :)
Ως τα ιερά και τα όσια.

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”