Πολύ βαθύ ψάρεμα με τη Spearfishing Academy

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
DKollias
Ονοματεπώνυμο: Dimitris Kollias

Πολύ βαθύ ψάρεμα με τη Spearfishing Academy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DKollias » Δευ 07 Οκτ 2013, 13:52

Πριν από μερικές ημέρες πραγματοποιήθηκε ένα ακόμη Advanced Spearfishing weekend, ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που εδώ και δυο χρόνια έχει εφαρμοστεί με μεγάλη επιτυχία σε Ελλάδα και εξωτερικό. Είναι ένα πρόγραμμα που απευθύνεται σε προχωρημένους ψαροκυνηγούς που θέλουν να μεγιστοποιήσουν τις επιδόσεις και τις γνώσεις τους και περιλαμβάνει εκπαίδευση σε όλες τις τεχνικές με έμφαση στο βαθύ-πολύ βαθύ ψάρεμα μέσα από αυστηρή ασφάλεια, και εμβάθυνση στη φιλοσοφία που διέπει το μοντέρνο ψαροτούφεκο σε όλες του τις εκφάνσεις.

Αυτήν τη φορά συμμετείχε ένα παρεάκι από τα Γιάννενα, εκ των οποίων οι δύο είναι μέλη του sf, Ο Βασίλης Κυριακίδης (vassilisxasapis), και ο Κώστας Κυριαζής (melias).
Εξαιρετικοί ψαροκυνηγοί που έβαλαν τον ψαροτουφεκάδικο εγωισμό τους στην άκρη (πολύ σημαντικό για όποιον το καταλαβαίνει) και ξανακάθησαν "στα θρανία" ή μάλλον… στα μπαλόνια και το αποτέλεσμα ξεπέρασε ακόμη και τις δικές μου προσδοκίες… Τα αγόρια έφτασαν να ψαρεύουν άνετα τη ζώνη 32 - 37μ!

Απολαύστε τα βίντεο από κάποιες βουτιές που έγιναν.

https://vimeo.com/76207325

https://vimeo.com/76130491

Όσο για μένα, πέρασα υπέροχα, ήταν ένα σαββατοκύριακο με καινούργιους αλλά καλούς πλέον φίλους μου! Μπιλ, Κώστα, Λουκά, ευχαριστώ!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

vasilisxasapis

Re: Πολύ βαθύ ψάρεμα με τη Spearfishing Academy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vasilisxasapis » Δευ 07 Οκτ 2013, 14:33

Αξεχαστη εμπειρια με ενα ανθρωπο που εχει δωσει παρα πολλα στο μοντερνο ψαροντουφεκο
βαλτε τους εγωησμους στην ακρη και παρακολουθηστε αυτο το σεμιναριο
ΔΗΜΗΤΡΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΜΩΡΦΕΣ ΒΟΥΤΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ 3ΗΜΕΡΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΑΡΕΑ
ΕΤΣΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΨΑΡΕΜΑΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ
Η ΑΤΑΚΑ ΤΟΥ 3ΗΜΕΡΟΥ ΗΤΑΝ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2ΕΙΔΗ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ ΤΟ ΒΑΘΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ

ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΟ ΙΟΝΙΟ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΙΑ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΑ

dim.toni

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dim.toni » Δευ 07 Οκτ 2013, 15:04

Super kollias η εκπαιδευση τελικα ειναι το παν

terminator
Ονοματεπώνυμο: jonh rambo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από terminator » Δευ 07 Οκτ 2013, 17:30

ποσά πληρώσατε για αυτά τα μαθήματα??

Άβαταρ μέλους
DKollias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DKollias » Δευ 07 Οκτ 2013, 18:27

terminator έγραψε:ποσά πληρώσατε για αυτά τα μαθήματα??
Η χρέωση για την παρακολούθηση του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος καθορίζεται μετά από συνέντευξη του υποψήφιου εκπαιδευόμενου στην οποία εξετάζεται:
α. Αν ο υποψήφιος έχει τα απαραίτητα προσόντα για να το παρακολουθήσει
β. σε τι τμήμα θα μπει (από ένας έως τρεις συμμετέχοντες).

Για περισσότερες πληροφορίες, ΠΜ

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Δευ 07 Οκτ 2013, 19:15

Επειδη δεν τα ξερουμε τα παιδια και τι δυνατοτητες ειχαν και εχουν.Πριν δηλαδη πια ζωνη βαθους ψαρευανε και μετα το σεμιναριο ψαρευανε 32-37? Επισης το προγραμμα εκπαιδευσης τι περιλαμβανει? Θεωρια -πραξη? Πισινα Θαλασσα? Ποσες εκπαιδευτικες ωρες? Στην τιμη ειναι ολα τα εξοδα μεσα? Εκτος διαμονης και φαγητου? ¨Η εχει εξτρα για σκαφος κλπ κλπ?
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

JOHNBAKK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από JOHNBAKK » Δευ 07 Οκτ 2013, 20:30

Navaho έγραψε:Επειδη δεν τα ξερουμε τα παιδια και τι δυνατοτητες ειχαν και εχουν.Πριν δηλαδη πια ζωνη βαθους ψαρευανε και μετα το σεμιναριο ψαρευανε 32-37? Επισης το προγραμμα εκπαιδευσης τι περιλαμβανει? Θεωρια -πραξη? Πισινα Θαλασσα? Ποσες εκπαιδευτικες ωρες? Στην τιμη ειναι ολα τα εξοδα μεσα? Εκτος διαμονης και φαγητου? ¨Η εχει εξτρα για σκαφος κλπ κλπ?
Για να δουμε.Ειμαι περιεργος βασικα σε τι μετρα ψαρευανε πριν τα παιδια.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Δευ 07 Οκτ 2013, 21:52

JOHNBAKK έγραψε:
Navaho έγραψε:Επειδη δεν τα ξερουμε τα παιδια και τι δυνατοτητες ειχαν και εχουν.Πριν δηλαδη πια ζωνη βαθους ψαρευανε και μετα το σεμιναριο ψαρευανε 32-37? Επισης το προγραμμα εκπαιδευσης τι περιλαμβανει? Θεωρια -πραξη? Πισινα Θαλασσα? Ποσες εκπαιδευτικες ωρες? Στην τιμη ειναι ολα τα εξοδα μεσα? Εκτος διαμονης και φαγητου? ¨Η εχει εξτρα για σκαφος κλπ κλπ?

Ε δεν ειναι μονο τα μετρα εγω βλεπω το βιντεακη και ανεβαινει απο τα 30 φευγα ο αλλος και το ζευγαρι αντι να κοιταει τον δυτη κοιταει την καμερα ακομα και μετα που βγηκε ο αλλος απο το νερο..
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
gatsi
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gatsi » Δευ 07 Οκτ 2013, 22:17

Χωρίς να ξέρω τι προβλέπει το συγκεκριμένο σχολείο και τι τεχνικές μαθαίνει, έχω κάποιες απορίες με βάση την προσωπική μου εμπειρία.

Στο πρώτο βίντεο κατά την προετοιμασία για βουτιά, το σώμα του δύτη βούλιαζε συνεχώς και μου έδωσε την εντύπωση ότι κάνει προσπάθεια να κρατηθεί στην επιφάνεια. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον είχε αρκετά κιλά, και αν είδα καλά δεν κρατούσε παντόφλα οπότε ήταν σταθερά βάρη. Μήπως ήταν πάρα πολλά τα κιλά για τα μέτρα που βούτηξε;

Στο δεύτερο βίντεο χρησιμοποιήθηκε παντόφλα, αλλά στη ζώνη πάλι εξακολουθούσαν να υπάρχουν θεωρώ πολλά κιλά, κάτι που φαίνεται και από το ρυθμό ανάδυσης του δύτη όταν πλησιάζει την επιφάνεια. Πόσα κιλά ήταν η παντόφλα;

Μη ξεχνάμε ότι είναι ακόμα καλοκαίρι και οι στολές δεν ζητάνε πολλά κιλά.

Δεν ξέρω μήπως είναι κομμάτι της τεχνικής τα πολλά κιλά ή αν εγώ δεν είδα καλά και κάνω λάθος.
Οι πρωταγωνιστές ας μας δώσουν τα φώτα τους!! :hello:
vasilisxasapis έγραψε:Υπάρχουν δύο είδη ψαροτούφεκου, το βαθύ και .... το άλλο!!

+1000 :thumbsup: :thumbsup:
Κι όπου φοβάται φωνή ν΄ ακούει απ΄ το λαό
σ΄ έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό...

Άβαταρ μέλους
DKollias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DKollias » Δευ 07 Οκτ 2013, 23:01

gatsi έγραψε:Χωρίς να ξέρω τι προβλέπει το συγκεκριμένο σχολείο και τι τεχνικές μαθαίνει, έχω κάποιες απορίες με βάση την προσωπική μου εμπειρία.

Στο πρώτο βίντεο κατά την προετοιμασία για βουτιά, το σώμα του δύτη βούλιαζε συνεχώς και μου έδωσε την εντύπωση ότι κάνει προσπάθεια να κρατηθεί στην επιφάνεια. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον είχε αρκετά κιλά, και αν είδα καλά δεν κρατούσε παντόφλα οπότε ήταν σταθερά βάρη. Μήπως ήταν πάρα πολλά τα κιλά για τα μέτρα που βούτηξε;

Στο δεύτερο βίντεο χρησιμοποιήθηκε παντόφλα, αλλά στη ζώνη πάλι εξακολουθούσαν να υπάρχουν θεωρώ πολλά κιλά, κάτι που φαίνεται και από το ρυθμό ανάδυσης του δύτη όταν πλησιάζει την επιφάνεια. Πόσα κιλά ήταν η παντόφλα;

Μη ξεχνάμε ότι είναι ακόμα καλοκαίρι και οι στολές δεν ζητάνε πολλά κιλά.

Δεν ξέρω μήπως είναι κομμάτι της τεχνικής τα πολλά κιλά ή αν εγώ δεν είδα καλά και κάνω λάθος.
Οι πρωταγωνιστές ας μας δώσουν τα φώτα τους!! :hello:

vasilisxasapis έγραψε:Υπάρχουν δύο είδη ψαροτούφεκου, το βαθύ και .... το άλλο!!

+1000 :thumbsup: :thumbsup:
Navaho έγραψε:
JOHNBAKK έγραψε:

Ε δεν ειναι μονο τα μετρα εγω βλεπω το βιντεακη και ανεβαινει απο τα 30 φευγα ο αλλος και το ζευγαρι αντι να κοιταει τον δυτη κοιταει την καμερα ακομα και μετα που βγηκε ο αλλος απο το νερο..
Navaho και Gatsi πολύ ενδιαφέρουσες οι τοποθετήσεις σας και εύγε για την παρατηρητικότητα αναφορικά με τις τεχνικές. Θα έλεγα και στους δύο να εστιάσετε στο πόσο άνετοι είναι οι δύτες όταν αναδύονται και αυτό θα λύσει όλες τις απορίες σας. Η άνεση στο εκάστοτε βάθος είναι το κλειδί για ασφαλές, απολαυστικό και αποδοτικό ψ/κ.
Τα θέματα σχετικά με την πλευστότητα που θίγονται θα προτιμούσα να μην τα αναλύσω εδώ μια και είναι αυστηρά ύλη και τεχνικές επιπέδου advanced, μη διαχειρίσιμες από το μ.ό που στατιστικά συμμετέχει σε ένα φόρουμ. Ακριβώς όπως π.χ. η πνευμονική υπερπλήρωση διδάσκεται μόνο σε τέταρτο επίπεδο ελεύθερης κατάδυσης.
Αν έχετε διαπιστευτήρια εκπαίδευσης και εμπειρίας ευχαρίστως να συζητήσουμε τις απορίες σας σε προσωπικό επίπεδο.

Χαιρετισμούς στη λεβεντομάνα Κρήτη, γενέτειρα πολλών βαθυτών του σπορ!

Άβαταρ μέλους
neptune

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neptune » Δευ 07 Οκτ 2013, 23:13

Δημήτρη καλησπέρα. Ακόμη και αν δεν μπείς σε τεχνικές λεπτομέρειες, πες μας τουλάχιστον την ύλη ή πρόγραμμα του spearfishing academy. Πόσο θεωρία, πόσο θάλασσα πισίνα κλπ. Καλό θα ήταν επίσης να έχουμε μια εικόνα του κόστους συμμετοχής γιατί πολλοί από εμάς μπορεί να ενδιαφέρονται. Και δώσε μας ένα παράδειγμα του τι αποκόμισαν τα παραπάνω παιδιά από το σχολείο αυτό. Σε τι μέτρα ψάρευαν πριν?
Ευχαριστώ

υ.γ. είχε βγεί με το περιοδικό deep ένα dvd με τίτλο νομίζω ''με την κάμερα στο όπλο''. Παίζει να το βρώ??

terminator
Ονοματεπώνυμο: jonh rambo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από terminator » Δευ 07 Οκτ 2013, 23:39

εγώ βλέπω στο ένα βίντεο έναν να κάνει ελεύθερη με ένα ψαροντούφεκο στο χέρι και στο δεύτερο κάποιον που απλά ψάχνει μια τρύπα με το ζόρι στα 30αντα...
κατα την γνωμη μου άμα βάλεις κάποιον από τους δύο να ξεβραχώσει στα τριάντα μέτρα, όχι παρακάτω, οπως λες θα πάθει 20 υποξιες ο καθενας....
εδω καλα καλα τα παιδια δεν ξερουν να ρυθμισουν την πλευστοτητα τους και μας λες για ψαρεμα 37 μετρα...
ψαρευω 37 μετρα σημαινει κατεβαινω με ανεση, βαραω ψαρι, ξεβραχωνω ανετα στην ζωνη των 30-40 κτλ... δεν κατεβαινω αμαν παναγια μου να φτασω και να ανεβω με την ψυχη στο στομα...
αφου εκανες το ποστ πες και λεπτομερειες... τι περιλαμβανει το ακαντεμι φορ γκοντ σεικ!!!! τι τιμες εχει και λοιπες λεπτομερειες.... προσοντα για παραδειγμα ειναι να ψαρευει καποιος μια ζωνη βαθους για παραδειγμα... ποια ειναι αυτη η ζωνη? 20? 30? 40? η τιμη περιλαμβανει εξοδα σκαφους? εξοδα διαμονης? το σχολειο τι περιλαμβανει?? πισινα? μονο ψαρεμα?? θεωρητικα μαθηματα??
σου δινω μερικα τιπς για μια τεκμηριωμενη απαντηση την οποια οπως βλεπεις ζητανε πολλοι....
ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
DKollias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DKollias » Τρί 08 Οκτ 2013, 01:10

terminator έγραψε:εγώ βλέπω στο ένα βίντεο έναν να κάνει ελεύθερη με ένα ψαροντούφεκο στο χέρι και στο δεύτερο κάποιον που απλά ψάχνει μια τρύπα με το ζόρι στα 30αντα...
κατα την γνωμη μου άμα βάλεις κάποιον από τους δύο να ξεβραχώσει στα τριάντα μέτρα, όχι παρακάτω, οπως λες θα πάθει 20 υποξιες ο καθενας....
εδω καλα καλα τα παιδια δεν ξερουν να ρυθμισουν την πλευστοτητα τους και μας λες για ψαρεμα 37 μετρα...
ψαρευω 37 μετρα σημαινει κατεβαινω με ανεση, βαραω ψαρι, ξεβραχωνω ανετα στην ζωνη των 30-40 κτλ... δεν κατεβαινω αμαν παναγια μου να φτασω και να ανεβω με την ψυχη στο στομα...
αφου εκανες το ποστ πες και λεπτομερειες... τι περιλαμβανει το ακαντεμι φορ γκοντ σεικ!!!! τι τιμες εχει και λοιπες λεπτομερειες.... προσοντα για παραδειγμα ειναι να ψαρευει καποιος μια ζωνη βαθους για παραδειγμα... ποια ειναι αυτη η ζωνη? 20? 30? 40? η τιμη περιλαμβανει εξοδα σκαφους? εξοδα διαμονης? το σχολειο τι περιλαμβανει?? πισινα? μονο ψαρεμα?? θεωρητικα μαθηματα??
σου δινω μερικα τιπς για μια τεκμηριωμενη απαντηση την οποια οπως βλεπεις ζητανε πολλοι....
ευχαριστω!
Φίλε εξολοθρευτή (ή μήπως ...John Rambo?) θα σου έγραφα ότι σε βρίσκω αδικαιολόγητα εριστικό αλλά μετά είδα όνομα και nick name και κατάλαβα: είναι στη φύση σου! :mrgreen: Μια και δείχνεις ότι τα ξέρεις καλά τα κόλπα, γιατί δεν ξεκινάμε ανάποδα: να μας πεις εσύ δηλαδή πόσο βαθιά ψαρεύεις, πιο είναι το βαθύτερό σου ψάρι, με τι τεχνική κατεβαίνεις εκεί κάτω και τι στόχους θα έβαζες αν ερχόσουν για εκπαίδευση. Φωτογραφίες και βίντεο θα εκτιμηθούν δεόντως!

Για τους υπόλοιπους φίλους που ρωτούν, το advanced είναι ένα τριήμερο γεμάτο ψαροτούφεκο, με σκάφος, με συνεχή προσωπική επαφή εκπαιδευτή-εκπαιδευόμενων, από την προετοιμασία μέχρι τα βαθιά κεφάλια και τα φρύδια του Σαρωνικού και των κοντινών Κυκλάδων. Επειδή βρισκόμαστε όμως στην ενότητα "Νέα-ειδήσεις" και όχι στη "νέα προϊόντα-διαφήμιση", θα μου επιτρέψετε να μην δώσω άλλες πληροφορίες καταχραζόμενος τη φιλοξενία των administrators.

Όσοι ενδιαφέρονται ας στείλουν στο academy@deep.gr ένα μίνι βιογραφικό με τις παρακάτω πληροφορίες και ένας από τους συνεργάτες μας θα επικοινωνήσει μαζί τους άμεσα:

Ονοματεπώνυμο
Τηλέφωνο-email
Ύψος-Βάρος
Τυχόν προβλήματα υγείας
Χρόνια ενασχόλησης στο σπορ
Προηγούμενη εκπαίδευση Ε.Κ (επίπεδο, οργανισμός)
Προσωπικό ρεκόρ βάθους
Προσωπικό ρεκόρ στατικής άπνοιας
Βαθύτερο ψάρι
Μεγαλύτερο ψάρι
Αθλητικό υπόβαθρο
Στόχοι

mcqueen
Ονοματεπώνυμο: Aggelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mcqueen » Τρί 08 Οκτ 2013, 01:40

Μηπως ειναι κρυφό σχολειό?

alexaras